اقتصادیبهترین های کسب و کار

۱۰ نکته مهم در خرید طلا که باید بدانیم تا ضرر نکنیم

طلا، یکی از انواع فلزات گران بها و کم یاب بوده و به همین دلیل، از ارزش مادی بالایی، بر خوردارد می باشد. خرید طلا، یکی از راه هایی است که از قدیم الایام، افراد، از طریق آن، اقدام به سرمایه گذاری کرده و بدین ترتیب، مبلغی را برای خود، پس انداز می کرده اند. اما، با توجه به اینکه خریداران طلا، مبالغ هنگفتی را جهت تهیه این فلز گران بها، می پردازند، لازم است تا از نکات مهم در خرید طلا و نحوه محاسبه قیمت نهایی آن، مطلع باشند؛ چراکه در غیر این صورت، ممکن است، مشمول مالیات های سنگین مربوط به طلا شوند یا به علت فریب در خرید طلا، سرمایه خود را از دست بدهند.

از این رو، در این مقاله قصد داریم، در خصوص نکات مهم در خرید طلای نو و دست دوم، صحبت کرده و بگوییم که چگونه در هنگام خرید، فریب نخوریم؛ سپس، فروش امانی این فلز گران بها و خرید آن بدون پرداخت مالیات و اجرت را بررسی کرده و توضیح دهیم، نحوه محاسبه قیمت نهایی طلا، به چه شکل می باشد.

نکات مهم در خرید طلا

چنانچه شخصی، قصد داشته باشد، بخشی از پس انداز یا سرمایه خود را به واسطه عقد بیع، اختصاص به خرید طلای نو و یا دست دوم بدهد، لازم است تا از نکات مهم در خرید طلا و نحوه محاسبه قیمت نهایی آن، مطلع باشد تا در خرید، فریب نخورده و بدون متحمل شدن ضرر یا با کمترین میزان ضرر ممکن، اقدام به انجام این امر کند.

با توجه به اینکه خرید طلا، می تواند، در خصوص طلای نو و طلای کار کرده یا همان طلای دست دوم باشد و از آنجا که هریک از این انواع طلا، نکات مهم مربوط به خود را دارند، در این بخش از مقاله، قصد داریم، درباره، نکات مهم در خرید طلای نو صحبت کنیم و بگوییم که طلا فروشان و اشخاص عادی، هنگام خرید طلای نو، باید، به چه نکاتی، دقت کنند. نکات مهم در خرید طلای نو، عبارتند از:

 • دریافت فاکتور: فاکتور، مدرکی است که به نوعی، مالکیت فرد بر طلا را اثبات می کند و در زمانی که طلا فروش، قصد خرید طلای شخص را دارد، بیم اینکه، طلا سرقتی باشد را برای او، از بین، خواهد برد. همچنین، با توجه به اینکه فروختن طلا بدون اجازه شوهر، در اغلب موارد، موجب شکایت زوج، از زوجه می گردد، دریافت فاکتور به نام زوجه، هنگام خرید طلاهای زمان عقد و نامزدی که هدیه ای برای زن هستند، از نکاتی است که در نظر داشتن آن، فرد را از اختلافات بعدی، مصون خواهد داشت.
 • پرداخت پول از طریق کارتخوان طلا فروش: حتی الامکان، بهتر است که خریدار طلا، پول را از طریق کارتخوان مغازه طلا فروشی، پرداخت نماید و رسیدهای آن را نیز نزد خود، نگهداری کند تا در صورت بروز اختلاف، از مدارک معتبر پرداخت وجه و اسناد مثبت میزان وجه پرداخت شده، برخوردار باشد. در صورتی که شخص، قصد دارد، نقدا، بهای طلا را بپردازد، بهتر است مبالغ پرداختی، با جزئیات، در فاکتور، درج گردد.
 • در نظر داشتن اجرت ساخت طلا: اجرت ساخت طلا، مبلغی است که بابت کارهای زینتی و هنری انجام شده بر روی طلا، همچنین، بابت برند طلا، محاسبه و از خریدار، به عنوان بخشی از مالیات بر ارزش افزوده، دریافت می گردد. با توجه به اینکه، هنگام فروش طلای خریداری شده، اجرت ساخت، از قیمت طلا، کسر می گردد، بهتر است که هنگام خرید، طلاهای با اجرت ساخت پایین تر را انتخاب کرد و قبل از پرداخت اجرت ساخت طلا، مبلغی را که طلا فروش، برای اجرت ساخت، در نظر دارد، با مراجعه به چند طلا فروشی دیگر، بررسی کرد.
 • خرید سکه به جای طلا: چنانچه شخصی، قصد سرمایه گذاری از طریق خرید طلا را دارد و با توجه به اینکه سکه، اجرت ساخت، نداشته و بنابراین، بخشی از سرمایه فرد، بابت این موضوع، هزینه نمی گردد، بهتر است تا به جای طلا، اقدام به خرید سکه نماید.
 • توجه به سال ضرب سکه طلا: با توجه به اینکه هنگام فروش طلا، سکه های با سال ضرب کمتر، یعنی سکه هایی که سال ساخت آن ها، جدید تر بوده، با قیمت بیشتری، خریداری می گردند، در صورتی که شخصی، قصد دارد با خرید سکه و سپس، فروش آن، بعد از مدتی، سود کند، بهتر است که سکه های با سال ضرب جدیدتر را بخرد تا هنگام فروش، پول بیشتری، دریافت کند. البته، بانک مرکزی، اختلاف قیمت سکه، به علت سال ضرب آن را موجه نمی داند اما این امر، در بازار خرید و فروش سکه طلا، رایج است.
 • توجه به عیار طلا: عیار طلا، نشان دهده، درصد طلای به کار رفته، در زیورآلاتی است که شخص، خریداری می نماید؛ چراکه طلای خالص، نرم بوده و قابلیت شکل گیری ضعیفی دارد و به همین دلیل، باید، از سایر فلزات، نظیر مس و پلاتین، در آن، استفاده کنند تا قابلیت شکل گیری پیدا کند. عیار طلا، از 1 تا 24 بوده و هرچه عدد عیار، بالاتر رود، درصد طلای به کار رفته بیشتر خواهد بود و در نتیجه، در صورت افزایش قیمت طلا، فرد، هنگام فروش طلای خریداری شده، سود بیشتری خواهد کرد.
 • چشم پوشی از خرید طلای دارای نگین و سنگ: نگین ها و سنگ های به کار رفته در طلاهای خریداری شده، چنانچه قیمتی و ارزشمند نباشند، هنگام فروش، از ارزش طلا می کاهند و در زمان خرید نیز هزینه زیادی را بر خریدار، تحمیل خواهند کرد. بنابراین، چنانچه شخصی، قصد خرید طلا، به منظور سرمایه گذاری و پس انداز را دارد، بهتر است از خرید طلاهای دارای سنگ و نگین، چشم پوشی کند.
 • در نظر داشتن نوسان بازار: با توجه به اینکه عوامل مختلفی، بر نرخ و قیمت طلا، تاثیر می گذارند، در برهه های اقتصادی و سیاسی خاصی و در صورت بالاتر رفتن قیمت برخی موارد، نظیر دلار یا بنزین، قیمت طلا نیز تغییر خواهد کرد و یکی از نکات مهم در خرید طلا، اعم از نو یا دست دوم، توجه به نوسان بازار و خرید طلا، در روزهایی می باشد که طلا، نسبت به روزهای قبل، افت قیمت داشته است.
 • دقت به بدنه طلا، برای اطمینان از نو بودن آن: گاهی، برخی فروشندگان، طلای دست دوم را به جای طلای نو، به مشتریان خود، می فروشند و بدین ترتیب، علی رغم اینکه طلای دست دوم، اجرت ساخت ندارد، بابت آن، از خریدار، اجرت ساخت دریافت می کنند. با دقت به بدنه طلا و زیورآلات خریداری شده و اطمینان از نبود خش و خط یا اندکی تغییر رنگ، می توان تا حد زیادی، از نو بودن طلای خریداری شده، مطمئن شد.
 • توجه به اعداد حک شده بر روی طلا: حال که با مفهوم عیار طلا آشنا شدید. به سراغ نکته دوم خرید طلا می‌رویم. اکثراً بر روی زیورآلات و قطعات طلا نشانه‌هایی حک شده است که بیانگر عیار طلا می‌باشد. این نشانه‌ها در قسمتی از طلا حک می‌شوند که جلوی چشم نباشند. پس به علت اینکه در ایران عیار مصنوعات طلا 18 می‌باشد، باید به دنبال حرف 18k بر روی قطعه طلا باشید. حرف K در حقیقت بیانگر نشانگر اول حرف Karat به معنی عیار است. توجه به حروف حک شده بر روی قطعه طلا از ضرورت‌های قبل از خرید طلا می‌باشد.
 • توجه به رنگ طلا: قبل از خرید طلا رنگ طلای خود را انتخاب کنید. طلا در بازار ایران دارای رنگ‌های مختلف مانند زرد، سفید و رز گلد می‌باشد. همچنین طلای آبی، قهوه‌ای و سبز نیز وجود دارد. مرسوم ترین و فراوان‌ترین طلای موجود در ایران طلای زرد 18 عیار می‌باشد.

منبع: گالری طلا لیلیوم

دکمه بازگشت به بالا