فوتبال باشگاهی ایران؛ صندلی‌های لرزان در لیگ برتر و مربیانی چمدان به دست!

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تیتر اول؛ شاید سال‌های قبل فوتبال کشورهای حوزه خلیج فارس به رفت و آمدهای متوالی در نیمکت های شان معرف بودند اما در ادامه وقوع اتفاقات عجیب و غریب در فوتبال ایران، این ماجرا به فوتبال کشورمان هم تسری پیدا کرد به گونه ای که حالا در این زمینه نسبتا دست تیم های عربی را از پشت بسته ایم و اکثر تیم های فوتبال در ایران به نوعی تبدیل به محله برو بیا شده اند که شاید در برخی مواقع عمر مربیگری در تیم ها به یکی دو ماه هم نرسیده باشد. 

رفت و آمد تیم های لیگ برتری در سال 1401 را در زیر مرور می کنیم:

سپاهان اصفهان

زردهای اصفهانی که لیگ بیست و دوم را با محرم نویدکیا به پایان رساندند در ماه های اول سال 1401 ژوزه مورایس پرتغالی را به عنان سرمربی برگزیدند و با این مربی در پایان سال 1401 موفق شدند به عنوان صدرنشین و یکی از شانس های مسلم قهرمانی لیگ بیست و سوم نام خود را مطرح کنند.

استقلال تهران

آبی های تهرانی که در ماه های ابتدایی سال گذشته با فرهاد مجیدی با قهرمانی لیگ به کار خود پایان دادند، برای شروع فصل جدید ریکاردو ساپینتو را به خدمت گرفتند. آغاز پرنوسان این مربی پرتغالی در نهایت با حضور این تیم در جمع مدعیان قهرمانی در سال گذشته به پایان رسید.

پرسپولیس تهران

اگرچه دست پرسپولیس و گل محمدی در فصل قبل از رسیدن به جام کوتاه ماند اما مدیران قرمزترین باشگاه ایران همچنان به مدافع سابق پرسپولیس و تیم ملی اعتماد داشته و در سال گذشته این چهره سرشناس فوتبال ایران در کسوت سرمربیگری در  این تیم به کار خود ادامه داد و بعید است فعلا اتفاق جدیدی در مورد او رخ بدهد.

گل‌گهر سیرجان

اگرچه مدیران گل گهر با وجود نوسان در نتیجه گیری از پرافتخارترین مربی ایران در عرصه باشگاهی حمایت کردند اما در نهایت قرعه تاج و اهالی فدراسیون به نام قلعه نویی افتاد تا به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی شود و جدایی اجباری از گل گهر داشته باشد.

مس رفسنجان

شرایط و نتایج خوب و درخور توجه مس رفسنجان در فصل قبل و لیگ بیست و سوم اعتماد مدیران این باشگاه را جلب کرده تا محمد ربیعی جایگاه خوبی در سکان هدایت این تیم داشته باشد؛ شرایطی که به نظر می رسد حالاحالا برای این سرمربی جوان ادامه دار باشد. این در حالی است که برخی تیم ها از جمله گل گهر برای حضور او در این تیم رایزنی هایی را انجام داده اند!

تراکتور تبریز

قرمزهای تبریزی که پس از جدایی ساغلام در اواخر سال 1400، فصل را با قربان بردیف آغاز کردند به خاطر نتایج نامطلوب این مربی از ادامه همکاری با او منصرف شدند تا از اواسط فصل جاری سکان هدایت تیم به پاکو خمز برسد. مرد اسپانیایی تیم تراکتور با نتایج نسبتا خوب فعلا جای پای خود را در تبریز محکم کرده است.

آلومینیوم اراک

مدیریت آلومینیوم اراک در اسفند 1400 سکان هدایت تیمش را به مهدی رحمتی سپرد و همکاری این باشگاه با این دروازه بان سرشناس سال های نه چندان دور فوتبال ایران همچنان ادامه دارد و رحمتی و آلومینیوم فعلا روزهای خوبی را در کنار هم سپری می کنند.

فولاد خوزستان

قرمزهای اهوازی که شرایط نسبتا خوبی را با جواد نکونام داشتند در آخرین روزهای سال 1401 با هم به بن بست رسیدند تا در عجیب ترین استعفای سال، نکونام پس از پیروزی تیمش در لیگ قهرمانان آسیا عطای حضور در اهواز را به لقایش بخشیده و جای خود را به علیرضا منصوریان بدهد. گفته می شود گل گهری ها برای جذب نکونام به عنوان جانشین قلعه نویی با او مذاکراتی را داشته اند.

502

ذوب آهن اصفهان

در مقطعی مهدی تارتار تا آستانه اخراج از ذوب آهن هم پیش رفت اما در نهایت سال 1401 را با حضور در جمع سبز و سفیدپوشان اصفهانی به پایان رساند. 

هوادار تهران

رضا عنایتی که با هوادار لیگ گذشته را به پایان رساند در اولین روزهای تابستان 1401 از این تیم جدا شد تا ساکت الهامی مربی پرحاشیه این فصل از لیگ برتر جای او را روی نیمکت تصاحب کند. هرچند هوادار با رتبه دهم سال پیش را به پایان رساند اما در مقطعی از الهامی به عنوان یکی از گزینه های احتمالی تیم ملی یاد شد که در نوع خود اتفاق جالبی بود!

نساجی مازندران

پس از پایان همکاری الهامی و نساجی در پایان لیگ بیست و دوم و جدایی او از این تیم شمالی، سکان هدایت قرمزهای قائمشهری به حمید مطهری دستیار سابق گل محمدی در پرسپولیس سپرده شد. در حالی که در مقطعی حمید مطهری از ادامه همکاری با نساجی انصراف و از سمت خود استعفا داد اما این جدایی با موافقت مدیران نساجی همراه نشد تا مربی سابق پرسپولیس همچنان در راس کادر فنی قرمزهای نساجی باقی بماند.

ملوان بندرانزلی

انزلی چی ها که سال 1401 را با صعود به لیگ برتر با مازیار زارع جشن گرفتند در این فصل با کاپیتان سابق خود لیگ برتر را استارت زدند. اگرچه جایگاه این تیم در پایان سال 1401 رتبه دوازدهمی است اما انزلی چی ها امیدوارند با مازیار سال جدید را با حفظ سهمیه شان در لیگ برتر پیگیری کنند.

پیکان تهران

خودروسازان با مجتبی حسینی به کار خود در لیگ برتر ادامه دادند و مدیران باشگاه پیکان امیدوار هستند تا این تیم بتواند در مسابقات باقی مانده نتایج بهتری را کسب کند.

مس کرمان

مس کرمان در سال 1401 شرایطی مشابه با ملوان انزلی داشت. این تیم پس از صعود به لیگ برتر در ماه های اول سال، دوباره شانس حضور در سطح اول فوتبال ایران را به دست آورد. این تیم که با فزراد حسین خانی به لیگ برتر رسید با وجود نتایج نه چندان خوب و حضور در پله چهاردهم جدول در پایان سال همچنان با این مربی به کار خود ادامه می دهد.

صنعت نفت آبادان

بدون شک نفت آبادان را باید محله برو بیای لیگ برتر نامید. تیمی که با نتایجی که کسب کرده از آغاز فصل تا پایان سال 1401 بیشترین رفت و آمد و تغییر را روی نیمکتش داشته است تا عمر مربیان در این تیم به چند ماه افزایش پیدا نکند. پس از این که در تیر 1401 علیرضا منصوریان از این تیم جدا شد تا شهریور ماه شاهد حضور دو ماهه رضا پرکاس روی نیمکت هدایت آبادانی ها بودیم. پس از آن فیروز کریمی در حالی به عنوان سرمربی نفت معرفی شد که عمر مربیگری آقا فیروز در این تیم تا آبان ماه بود! پس از کریمی، نوبت به تاوارس برزیلی رسید تا سرمربی آبادانی ها شود اما مربیگری این مربی خارجی هم در تیم ادامه دار نشد و چند روزی است که ویسی سکان تیم را برعهده گرفته است.

نفت مسجدسلیمان

دیگر تیم نفتی لیگ برتر نیز شاهد رفت و آمدهای زیادی در سال 1401 بود. مسجدسلیمانی ها فصل را با رضا مهاجری آغاز کردند اما او در تیم ماندگار نشد و جای خود را به ابراهیم اشکش داد. پس از مدت کوتاهی اشکش از تیم جدا شد و عنایتی برای مدت بسیار کمی سرمربی مسجدسلیمانی ها بود. این اتفاق در حالی رخ داد که در عجیب ترین جابجایی فصل پس از جدایی مهاجم سابق استقلال از نفت مسجدسلیمان، چند روز پیش دوباره اشکش در تمرینات آفتابی شد. این تیم شرایط مناسبی در جدول ندارد و به احتمال فراوان در انتهای فصل نفت مسجدسلیمان به لیگ یک سقوط خواهد کرد.

خبرنگار: سمیه قدیری

انتهای پیام// 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا