اقتصادی

حذف تعرفه صادراتی سه محصول کشاورزی / بازار بر مبنای عرضه و تقاضا باشد

نایب رئیس انجمن ملی محصولات کشاورزی می گوید: تعرفه اهرم خوبی برای کنترل بازارهای داخلی و خارجی نیست و باید با هدایت تقاضا و عرضه اجازه دهند بازار به سمت جلو حرکت کند.

صدرالدین نیاورانی در گفت وگو با تیتر اول، با تاکید بر اینکه با تعرفه صادرات محصولات کشاورزی موافق نیستیم، اظهار کرد: تعرفه ها باید 100 درصد لغو شود و بازار با اهرم های دیگر کنترل شود. بازارهای داخلی و خارجی باید بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود و برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مناسب باشد.

وی ادامه داد: تعرفه ابزار جالبی نیست و هیچ یک از کشورهای پیشرفته دنیا و اروپایی از تعرفه گذاری برای کنترل بازار خود استفاده نمی کنند.

نایب رئیس انجمن ملی محصولات کشاورزی با اشاره به اینکه آیا حذف تعرفه صادراتی می تواند باعث افزایش قیمت این محصول در داخل شود، گفت: این اتفاق نمی افتد زیرا قیمت گوجه فرنگی در بازار داخلی به بالاترین قیمت 11500 است. همتراز 12 هزار تومان و در کراچی – کیلویی 10 هزار تومان بود. وقتی قیمت داخلی بالاتر باشد، کسی صادرات نخواهد کرد.

به گفته وی، اگر بازار را به حال خود رها کنند، به تعادل می رسد.

وی در پایان گفت: مصوبه مجلس بر اساس قانون است. در قانون مذکور، اعمال مالیات بر محصولات کشاورزی مجاز نیست و باید این مالیات حذف شود. در حال حاضر طبق قانون اگر می خواهید برای سبزی و میوه تعرفه وضع کنید باید از نیم سال قبل آن را اعلام کنید تا کشاورز بتواند تولید کند یا تولید نکند.

به گزارش تیتر اول، کمیسیون کشاورزی صائمه از لغو تعرفه صادراتی سه محصول کشاورزی پیاز، گوجه فرنگی و سیب زمینی خبر داد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا