بهترین های کسب و کارورزش و نشاط

چرا برای طبیعت گردی و کویرگردی باید کفش مناسب خرید؟

انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی

اگر در انتخاب سایز مناسب کفش پویان در دیجی کالا دچار تشویش شده اید، با خواندن مقاله زیر می توانید به راحتی تصمیم درست را اتخاذ نمایید. انتخاب کفش مورد نیاز شما با جنسیت، وزن، تنوع فعالیت و مسیری که می‌خواهید از کفش استفاده نمایید و شرایط مسیر رابطه مستقیم دارد. از جمله عواملی که در انتخاب نوع کفش مورد نیاز خود باید در نظر بگیرید می‌توان به سرما و درجه حرارت مسیر، میزان رطوبت، ارتفاع و سختی مسیر و مدت زمان برنامه اشاره کرد.

همچنین نوع فعالیت شما، در انتخاب کفش نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است، به عنوان مثال می توان به کوهنوردی در ارتفاعات بلند، کوهنوردی فنی، کوهنوردی با کوله پشتی، ترکینگ، کمپینگ، راهپیمایی در دامنه، طبیعت گردی، شکار و ماهیگیری، دویدن در زمین های هموار، راهپیمایی و زندگی شهری اشاره کرد.

انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی: کفش کوهنوردی چگونه کفشی است؟

کفش مناسب را به جرات می‌ توان به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات کوهنوردی معرفی کرد. انتخاب و خرید یک کفش کوهنوردی مناسب نه تنها صعود را برای شما آسان و لذت‌بخش‌‌تر می‌ کند، بلکه احتمال بروز هرگونه حادثه را نیز کاهش خواهد داد.

با این حال، هیچ کفشی وجود ندارد که برای تمام مصارف مرتبط با کوهنوردی مناسب باشد. انتخاب کفش باید بر اساس نوع مسیر، شرایط آب و هوایی، شرایط جسمانی شما و برخی دیگر از موارد انجام شود. در ادامه این مطلب به ارائه راهنمای خرید کفش کوهنوردی خواهیم پرداخت و نکاتی را متذکر خواهیم شد که هنگام خرید این نوع کفش باید به آنها توجه داشته باشید.

    متاسفانه باور افراد زیادی آن است که کفش کوهنوردی همان کفش های اسپرت و ورزشی است که برای پیاده روی های روزمره استفاده می کنید. اما در واقع انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی و نوع آنها کاملا متفاوت میباشد. کفش  های کوهنوردی کاملا متفاوت و حرفه ای هستند که برای بالا رفتن از صخره ها و مسیرهای صعب العبور طراحی شده اند.

نکاتی مهم در انتخاب سایز کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی مناسب باید گرم و نرم، سبک بوده و فضای کافی برای انگشتان شما داشته باشد. بوت را در انتهای روز با جوراب تست کنید. سایز خود را بدانید. بهتر است سایز پای خود، پهنا، طول قوس پا را بدانید چرا که در برخی فروشگاه لوازم کوهنوردی با یک وسیله کالیبراسیون اندازه گیری می‌شود و دیگر موارد ضروری  نیز توسط یک متخصص در فروشگاه ارزیابی می‌گردد.

همچنین می‌توانید طول پا خود را اندازه گیری کرده و از نمودار سایز استفاده کنید و سایز پای خود را بیابید. کفی کفش را درآورده و دوباره امتحان نموده و بایستید، حنما انگشت شصت و بلندترین انگشت شما در قالب کفش قرار گرفته و راحت باشد. این نکته را در نظر داشته باشید، کفش ها را در انتهای روز امتحان کنید. پای شما معمولاً در طول فعالیتهای روزانه تا حدی بزرگ می‌شود و در بزرگترین سایز خود قرار می‌گیرد. در این صورت، کفشی که به پای شما کوچک می‌باشد را نمی‌خرید.

اگر از کفی طبی استفاده می‌کنید بهتر است آنها را نیز با خود ببرید زیرا در راحت بودن بوت تاثیر دارد. جوراب‌های کوهنوردی و ورزشی  مناسب بپوشید. از ضخامت جوراب مطمئن شوید. برای پیاده روی از جوراب هایی با الیاف مصنوعی استفاده کنید. جوراب‌هایی از جنس کتان دیر خشک می‌شوند و باعث تاول زدن پاها میگردند.

کفش مخصوص دویدن را برای مدتی زمانی، حداقل ۱۰ دقیقه‌ای پا کنید. در فروشگاه راه رفته و اگر پله‌ای در فروشگاه هست، از آنان بالا و پایین بروید. معمولاً سطح شیبداری در فروشگاه‌های فروش کفش کوهنوردی وجود دارد (فضا یا ابزاری تهیه شده) که بر روی آن رفته و وضعیت کفش و پا خود در کفش را بر روی آن امتحان نمایید، در غیر اینصورت سطح شیب داری پیدا کرده و بر روی آن راه بروید. این نکته برای انتخاب کفش کوهنوردی مناسب بسیار اهمیت دارد .

چطور تشخیص دهیم سایز کفش مناسب پایمان است ؟

برای انتخاب سایز مناسب کفش باید ابتدا جورابی را به ضخامت جورابی که معمولا در کوهنوردی می پوشید به پا کنید. پس از پا کردن کفش در حالی که هنوز بند های آن باز است.

پا را به قسمت جلویی آن بچسبانید تا نوک انگشتان شما جلوی کفش را احساس کند،توجه داشته باشید که انگشتان پای شما به هیچ وجه خمیده نباشند.

در این وضعیت باید پشت پای شما به اندازه یک انگشت سبابه با پشت کفش فاصله داشته باشد. مطمئن شوید هیچ فشاری به انگشتان پا وارد نشود.

حالا پشت پای خود را به قسمت عقب هدایت نموده تا کاملا به قسمت انتهایی کفش بچسبد. در این حالت باید حدود یک انگشت سبابه دست، بین نوک انگشتان شما با قسمت جلویی کفش فاصله وجود داشته باشد، بطوری که بتوانید تمامی انگشتان خود را به راحتی حرکت دهید.

در صورتی که می خواهید به صورت حرفه ایی و با استاندارد U.S و E.U سایز مناسب پایتان را پیدا کنید، پاهای خود را بدون جوراب و پوشش روی یک سطح صاف(یک تکه کاغذ بزرگتر از پاهای خود) قرار دهید.

روی همان سطح صاف پشت پایتان را به دیوار یا جسم ثابتی بچسبانید. از قسمت بلندترین انگشتان مطابق شکل یک خط بکشید. فاصله میان دیوار و خط کشیده شده را اندازه گیری و ثبت کنید. اندازه بدست آمده را با جدول موجود در لینک ذیل تطبیق دهید و سایز دقیق کفش خود را بیابید.

برای مثال اگر شما آقا هستید و طول پای شما ۲۳۵ میلیمتر (۲۳٫۵ سانتیمتر) است، سایز کفش استاندارد پایتان ۴۲ می باشد. به این ترتیب اگر شما خانم هستید و طول کف پای شما ۲۲۵ میلیمتر (۲۲٫۵ سانتیمتر) است، سایز استاندارد پای شما ۳۸ خواهد بود.

نکته : توصیه ما برای انتخاب سایزمناسب کفش کوهنوردی، استفاده از یک سایز بزرگتر از نتایج جدول  است.

به این صورت که اگر طول کف پای شما ۲۲۵میلیمتر(۲۲٫۵ سانتیمتر) است، سایز کفش استاندارد برای استفاده داخل شهر برای خانم ها ۳۸

اما برای کفش کوهنوردی ۳۹ می تواند ایده آل باشد و آقایان نیز برای داخل شهر سایز ۴۲  و برای کوهنوردی ۴۳، سایز کفش مناسب برایشان می باشد.

چند نکته راجع به انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی و نحوه گام برداشتن در کوهستان

همانطور که می‌دانید، هر ورزشی قوانین تخصصی و فنون خاص خود را دارد و تفاوت ورزشکاران حرفه‌ای در هر رشته، نسبت به سایرین که تنها برای تفریح و سرگرمی به آن می‌پردازند یا افراد تازه کار، این است که آنها ریزه کاری‌ها و فنون خاصی که باعث می‌شود، با حداقل مصرف انرژی و عدم آسیب، بهترین نتیجه را بگیرند، رعایت کرده و همواره از ورزش کردن لذت می برند.

کوهنوردی هم علی رغم ظاهر ساده و پیچیده نبودن و سهولت در انجام آن، ورزشی است که برای انجام آن نیاز به تجربه، دانسته های علمی و مهارت های تخصصی فراوان است، که در صورت رعایت نکردن این اصول و قواعد، از ورزش لذت نبرده و ممکن است آسیب ببینید و به جای ارتقاء سطح سلامتی، تندرستی خود را از دست خواهید داد.

برای مثال یکی از مشکلات متداول کوهنوردان، انتخاب تجهیزات مناسب و درخور نیاز مسیرهای کوهنوردی است که از کفش می‌توان به عنوان مهمترین آنها نام برد. برای انتخاب سایز مناسب کفش  کوهنوردی بسیار دقت کنید، زیرا در صورت عدم تطابق کفش نسبت به مسیر و فیزیک پای شما، علاوه بر مصرف انرژی بیشتر، کارایی کمتر و آسیب پذیری بیشتری خواهید داشت.

در انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی، همواره این نکته را در نظر بگیرید که هر چقدر مسیر کوهنوردی دشوارتر می شود نیاز به کفشی محکم تر و قوی تری دارید، معمولا استفاده از کفش های ضعیف نسبت به مسیر کوهنوردی باعث کاهش شدید عمر کفش، آسیب دیدن و در برخی موارد صدمات جدی پا می شود.

    توصیه ما برای انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی، استفاده از یک سایز بزرگتر از نتایج جدول  است.

    به این صورت که اگر طول کف پای شما ۲۲۵ میلیمتر (۲۲٫۵ سانتیمتر) است، سایز کفش استاندارد برای استفاده داخل شهر برای خانم ها ۳۸

    اما برای کفش کوهنوردی ۳۹ می تواند ایده آل باشد و آقایان نیز برای داخل شهر سایز ۴۲  و برای کوهنوردی ۴۳، سایز کفش مناسب برایشان می باشد.

انتخاب نکردن سایز مناسب کفش کوهنوردی چه مضراتی دارد؟

متاسفانه باور افراد زیادی آن است که کفش کوهنوردی همان کفش های اسپرت و ورزشی است که برای پیاده روی های روزمره استفاده می کنید. اما در واقع انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی و نوع آنها کاملا متفاوت میباشد. کفش  های کوهنوردی کاملا متفاوت و حرفه ای هستند که برای بالا رفتن از صخره ها و مسیرهای صعب العبور طراحی شده اند.

اولین آسیب های استفاده از کفش نامناسب احتمال زمین خوردن و آسیب است. کفی کفش های کوهنوردی به شکلی طراحی شده است که تا حد بسیار زیادی از سر خوردن جلوگیری می کند، اما تقریبا تمامی کفش های ورزشی کف صاف داشته و شما به راحتی روی صخره ها لیز می خورید. مشکل دیگری که کفش نامناسب و کفشی غیر از کفش کوهنوردی در شما ایجاد می کند، درد و آسیب در زانو و کمر است.

کلام آخر

متاسفانه باور افراد زیادی آن است که کفش کوهنوردی همان کفش های اسپرت و ورزشی است که برای پیاده روی های روزمره استفاده می کنید. اما در واقع کفش های کوهنوردی کفش هایی کاملا متفاوت و حرفه ای هستند که برای بالا رفتن از صخره ها و مسیرهای صعب العبور طراحی شده اند.

کوهسایت عرضه کننده انواع لوازم موردنیاز برای کوهنوردی، کمپینگ، طبیعیت گردی و دوچرخه سواری از برندهای مطرح و باکیفیت است.عرضه این لوازم با تضمین اصالت کالا و قیمت های مناسب مزیت های خرید از این فروشگاه است. ضمن آنکه برای رفاه حال مشتریان عزیز فروشگاه اینترنتی با امکان مشاوره آنلاین فراهم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت این فروشگاه مراجعه نمایید.

راهنمای خرید و نگهداری کفش‌های کوهنوردی

کفش مهم‌ترین وسیله یک کوهنورد است. در صورتی که قصد کوهنوردی یا طبیعت‌گردی داشته باشید، تهیه‌ یک کفش مناسب برای شما ضروری است. در این نوشته سعی کرده‌ایم راهنمای کاملی برای خرید کفش برای کوهنوردان گردآوری کنیم.

مقدمه:

از قدیم گفته‌اند، پا، قلب دوم انسان و مخصوصا کو‌هنوردان است. بنابراین کفش محافظ پا بوده و از مهم‌ترین وسایل و پوشاک کوه‌نوردی به شمار می‌رود. کفش در تمام رشته‌های کوه‌نوردی، یخ‌نوردی، سنگ‌نوردی، جنگل‌پیمایی، کوه‌پیمایی سبک و سنگ‌نوردی سالنی و… بدون تردید اولین و مهم‌ترین وسیله به حساب می‌آید. انتخاب درست کفش طبیعت گردی دیجی کالا و استفاده به جا از آن می‌تواند بسیار بر سلامتی پاهای شما تاثیر بگذارد.

مشخصات کفش‌های کوه‌نوردی

رویه و داخل کفش‌های کوه‌نوردی

در گذشته کفش‌ها بیشتر از چرم درست می‌شدند؛ کفش‌های چرمی امروزه کمتر متداول هستند و جای خود را به کفش‌هایی با طرح‌های جدید و رویه‌هایی از الیاف مصنوعی و سایر مواد نوترکیب داده‌اند. هر چند کفش‌ها در حال تغییر هستند ولی کارایی آن‌ها تغییر نکرده. پیشرفت ساخت کفش‌ها، راحتی و ایمنی بیشتری را برای کو‌هنوردان به همراه داشته است.

انواع کفش‌های کوه‌نوردی

1- چرم (مصنوعی یا طبیعی)

2- پارچه‌های گورتکس (Gore-tex)، سیمپاتکس (Sympatex) (عایق باد، رطوبت و قابل تنفس)

3- مواد نوترکیب مانند کولار (پارچه ضربه‌گیر)

4- تین‌سولیت (Thinsulate) (خاصیت حفظ گرمای پا، برای ساخت کفش‌های زمستانی)

5- فایبرگلاس (در میان کو‌هنوردان ایرانی به پلاستیکی معروف است، برای کوه‌نوردی اصلا مناسب نیستند.)

خصوصیات لازم رویه کفش

۱- ضد آب باشد.

۲- قابلیت تعریق داشته باشد.

۳- تا حدی برای راحتی پا، نرم و قابل انعطاف باشد.

۴- محکم باشد.

۵- قابل ارتجاع باشد.

۶- مقاوم به سرما، گرما و عوامل محیطی باشد.

۷- بندها تا نزدیکی پنجه‌ پا ادامه داشته باشد. (راحت تر است، بهتر کیپ می‌شود و درآوردن آن راحت‌تر است)

۸- تا روی پا و قوزک‌ها را بپوشاند.

کفی کفش (تخت کفش)

لایه‌ای ویژه از کربن و لاستیک، که معروف‌ترین آن نام تجاری “ویبرام – “Vibram ایتالیا بوده، ماده‌ای سخت، ضد لغزش و پراستحکام است.

خصوصیات لازم برای کفی کفش باید شامل موارد ذیل باشد:

1- ضربه‌گیر باشد.

2- وضعیت استقرار کف پا را در داخل کفش حفظ کند.

3- عاج‌های عمیق داشته باشد.

4- اصطکاک خوبی داشته باشد.

5- مقاومت مناسبی داشته باشد.

6- انعطاف‌پذیری (بستگی به نوع کفش دارد.)

موارد مهم انتخاب نوع کفش کوه‌نوردی

امروزه در کوه‌نوردی صحبت از کفشی که بتوان از آن در برنامه‌های مختلف در طول یک سال استفاده کرد، کاملا بیهوده است و باید برای هر برنامه خاص کوه‌نوردی، کفش مخصوص آن را تهیه کرد.

1- اندازه کفش و راحتی پا

2- قابلیت فنی (کوه‌نوردی در تابستان، صعودهای زمستانه، هیمالیانوردی، سنگ‌نوردی، یخ‌نوردی و…)

3- استحکام و جنس رویه

4- درجه سختی زیره کفش (تخت کفش)

5- دارای ساق‌ بلند بین 14 تا 19 سانتی‌متر (مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت کند)

6- تاریخ تولید کفش (چسب‌های به کار رفته، تاریخ انقضایی بین 2 تا 5 سال دارند)

7- برند و مارک معتبر

8- قیمت مناسب

9- گارانتی

اندازه کفش کوه‌نوردی

اندازه کفش کوه برای راحتی باید به گونه‌ای باشد که کو‌هنورد بتواند ساعت‌ها کفش را به‌ راحتی و آسانی بپوشد. اندازه کفش مناسب تنها با پوشیدن و راه رفتن مشخص می‌شود.

1- خیلی گشاد نباشد: ایجاد تاول‌های پوستی می‌کند.

2- خیلی کیپ و تنگ نباشد: به پا فشار وارد می‌آورد (ناخن‌ها و بستر ناخن صدمه می‌زند)

به ‌طور کلی برای خرید کفش دقت کنید تا اندازه آن 1 شماره از پای شما بزرگتر باشد و این فضا را توسط جوراب ضخیم پر کنید.

نکته‌های کاربردی در هنگام خرید کفش کوه‌نوردی

1- پس از انتخاب نوع کفش موردنظر بر اساس نیاز خود، جهت امتحان کفش کوه‌نوردی در فروشگاه، یک جفت جوراب ضخیم از نوعی که در فعالیت‌های خود به پا می‌کنید همراه داشته باشید. از آن‌جا که پای بسیاری از افراد در طول روز باد می‌کند، خرید خود را در بعدازظهر یا غروب که پا در بزرگ‌ترین اندازه خود است، انجام دهید.

2- پیش از بستن بندها، پای‌تان را تا جایی که امکان دارد در داخل کفش به قسمت جلو برانید و پنجه‌ پای‌تان را کاملاً در جلوی کفش قرار دهید در این هنگام باید به اندازه حداقل قطر یک انگشت، پاشنه با انتهای کفش فاصله داشته باشد.

3- پس از مرحله یک بند کفش را محکم بسته و با آن راه بروید. اگر کفش مناسب پای شما باشد پای‌تان در داخل آن کاملاً راحت است.

4- پس از پوشیدن کفش و بستن بند آن، روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر خود به دیوار ضربه وارد کنید. اگر کفش مناسب باشد در این حالت هیچ‌‌گونه ضربه‌ای به طور مستقیم به پای‌تان وارد نمی‌شود.

5- بعد از پوشیدن پوتین و بستن بندهای آن، با ایستادن روی کناره‌ خارجی پای خود، مطمئن شوید پوتین از قوزک مچ پای‌تان محافظت می‌کند.

6- به صورت کلی کفش کوه‌نوردی باید 1 شماره از پای‌تان بزرگتر باشد ولی حتما باید کفش را بپوشید و با آن راه بروید، کفش‌های کوه‌نوردی به دلیل شکل ساخت به هیچ وجه جا باز نمی‌کنند!!!!

هشدار: هیچ‌گاه برای اولین بار کفش نو را در یک برنامه سنگین استفاده نکنید!

انواع کفش‌های کوه‌نوردی با شرح کامل

 امروزه کفش‌ها با توجه به پیشرفت تکنولوژی، بنا به نوع برنامه، قابلیت و کارایی تقسیم‌بندی می‌شوند. برای تهیه کفش باید به کارایی خاص آن توجه داشت. اکثر کفش‌های کوه‌نوردی در مدل‌های مردانه و زنانه عرضه می‌شوند و نام دسته هر یک در شرکت تولید کننده می‌تواند متفاوت باشد.

کفش‌های راهپیمائی (Walking)

شامل کفش‌هایی بدون ساق و بسیار سبک است که در مسیرهای ساده، کفی قابل استفاده بوده و عموما در کفه آن از شوک‌گیر استفاده شده است.

برندهای بسیار زیادی در زمینه وجود دارد، بهتر است زیره این کفش نیز ویبرام باشد.

کفش‌های راهپیمایی کفش‌هایی بدون ساق و بسیار سبک است.کفش‌های راهپیمایی کفش‌هایی بدون ساق و بسیار سبک است.

کفش کوه‌پیمایی (Trekking)

شامل کفش‌های با وزن سبک است. زیره این کفش تا حدی انعطاف‌پذیر است و رویه آن عموماً چرمی یا پارچه‌های ضد آب است.

کاربرد کفش کوهپیمایی:

 • صعود ارتفاعات بدون برف و یک روزه در 3 فصل اول سال
 • پیمایش کویرها، جنگل‌ها به صورت چند روزه.

برندهای معتبر:

ایرانی: لاوان، پایار، تبریز کسرا، آسیا (فروش در خیابان منیریه)

خارجی: BESTARD , SCARPA ,MAMMUT, ASOLO, lA SPORTIVA , MILLET

توجه:

 • هرگز برای برنامه‌های حتی یک روزه زمستانه، نپوشید!
 • به دلیل داشتن دوخت بر روی کفش نباید از آن‌ها در مسیرهای سنگلاخی یا فرود از شن اسکی استفاده کرد.
 • پوتین سربازی یک نمونه ارزان است؛ البته کفی (زیره) ضد لغزش ندارد. بنابراین دور آن را یک خط بکشید لطفا!

کفش‌های کوهپیمایی (ترکینگ) شامل کفش‌های با وزن سبک است.کفش‌های کوهپیمایی (ترکینگ) شامل کفش‌های با وزن سبک است.

کفش کوه‌نوردی (Mountaineering)

شامل کفش‌های نیمه سنگین کوه‌نوردی است. دارای ساق‌ بلند (14 تا 19 سانتی‌متر) است، تا مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت می‌کند. زیره این کفش کمی انعطاف‌پذیر است.

کاربرد:

 • صعود برنامه‌های چندروزه 3 فصل
 • برنامه‌های صعود زمستانی یک روزه و کاملا سبک (اگر لایه گورتکس داشته باشد)

توجه:

 • هرگز برای برنامه‌های چند روزه زمستانی نپوشید!

برندهای معتبر:

ایرانی: لاوان، پایار (فروش در خیابان منیریه)

خارجی: BESTARD , SCARPA ,MAMMUT, ASOLO, lA SPORTIVA , MILLET

کفش‌های کوهنوردی ساق‌ بلندی دارند تا مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت می‌کند.کفش‌های کوهنوردی ساق‌ بلندی دارند تا مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت می‌کند.

کفش کوه‌نوردی سنگین یک پوش (High Mountain)

کفش‌های تکپوش سنگین و بسیار قوی کوه‌نوردی هستند. زیره این کفش انعطاف‌پذیری ندارد، تمام آن‌ها قابلیت نصب گرامپون را دارند و برای حرکت روی برف و یخ طراحی شده‌اند.

کاربرد:

برای صعودهای زمستانه در ارتفاعات کمتر از 5000 متر

برای صعودهای فنی در یخنوردی و میکس

برندهای معتبر:

ایرانی: لاوان

خارجی: BESTARD , SCARPA ,MAMMUT, ASOLO, lA SPORTIVA , MILLET

توجه:

 • این کفش‌ها ضدآب بوده و دوخت با نخ ندارند، رویه کفش با چسب یا دوخت ذوبی به زیره می‌چسبد و دارای تاریخ انقضا است! (به تاریخ تولید کفش دقت کنید.)
 • به دلیل زیره غیر انعطاف‌پذیر آن، تنها روی برف و یخ به کار می‌رود.
 • هرگز کفش‌های کوه‌نوردی سنگین در مکان‌هایی که برف وجود ندارد، نپوشید، خیلی زود، پایتان تاول خواهد زد!

کفش‌های تکپوش سنگین و بسیار قوی کوه‌نوردی هستند.کفش‌های تکپوش سنگین و بسیار قوی کوه‌نوردی هستند.

کفش کوه‌نوردی سنگین دو پوش (Expedition)

کفش‌های کوه‌نوردی سنگین دو پوش، کفش سنگین و بسیار قوی کوه‌نوردی است. زیره این کفش انعطاف‌پذیری ندارد. یک پوش آن کفش کوچکی و هم اندازه پای کو‌هنورد است و به جای بند کفش دارای چسبک برای بستن آن است. این کفش درون کفش اصلی که بزرگتر است قرار می‌گیرد. در زمان استراحت با کفش کوچک داخل چادر می‌شوند، تمام آن‌ها قابلیت نصب گرامپون را دارند.

کاربرد:

 • صعود قله‌های 7000 متری در فصل صعود (بهار و تابستان)
 • صعود قله‌های کمتر از 7000 متر در (پاییز و زمستان)
 • یخ‌نوردی در ارتفاعات بسیار بلند

برندهای معتبر:

خارجی: BESTARD , SCARPA ,MAMMUT,ASOLO, lA SPORTIVA , MILLET

توصیه:

 • در مسیرهای غیر برفی هرگز استفاده نکنید. (منجر به تاول پا می‌شود.)
 • پس از خرید و قبل از استفاده از آن در یک برنامه سنگین، آن‌ها را در یک برنامه سبک به پا کنید و بیازمایید.
 • هرگاه با یک کفش جدید به کوه می‌روید به محض ایجاد سوزش در نقطه‌ای از پای‌تان سریعا آن‌ را با چسب بپوشانید. ادامه حرکت با همان وضع، پاهای‌تان را زخم و حرکت را آزاردهنده می‌کند.
 • به علت سنگین و حجیم بودن این کفش‌ها در هنگام حرکت روی شیب‌های کم و مخصوصا سراشیبی‌ها، بندپوش داخلی را باز کنید یا شل ببندید تا راحتتر حرکت کنید و در برنامه‌های فنی و استفاده از کرامپون بندها را محکمتر ببندید تا پای شما در کفش بازی نکند.
 • همیشه در طول برنامه کفش را خشک نگاه دارید.
 • از گتر مناسب استفاده کنید. استفاده از سوپر گترها که تمام سطح کفش را می‌پوشانند در افزایش نگهداری گرما موثرند.
 • پوش داخلی کفش را با خود به کیسه خواب ببرید تا برای استفاده در روز بعد گرم بمانند. به پا کردن یک کفش یخ‌زده گاهی موجب یخ‌زدگی انگشتان پا قبل از حرکت می‌شود.
 • جوراب خوب نقش مهمی در افزایش کارایی کفش شما دارد. جوراب اضافه را فراموش نکنید.
 • مراقب سنگ‌ها باشید. جنس پوش خارجی بعضی از این کفش‌ها سخت بوده و ممکن است در اثر ضربه شدید بشکند.
 • در شرایط اضطراری یا در مواقعی که از کفش دوستان‌تان استفاده می‌کنید، می‌توانید با پوشیدن جوراب اضافه یا کم و زیاد کردن کفه کفش، سایز آن‌را یک شماره کم و زیاد کنید.
 • اضافه بند کفش را در ساق کفش یا گتر جمع کنید. باز کردن بند کفش یخ‌زده شما را دچار دردسر می‌کند. مخصوصا اینکه مجبورید برای این‌ کار دستکش خود را نیز درآورید.
 • یک توصیه دوستانه از خرید کفش‌های پلاستیکی (رویه فایبرگلاس) دو پوش خودداری کنید.

کفش‌های کوه‌نوردی سنگین دو پوش، کفش سنگین و بسیار قوی کوه‌نوردی است.کفش‌های کوه‌نوردی سنگین دو پوش، کفش سنگین و بسیار قوی کوه‌نوردی است.

کفش‌های هیمالیانوردی (Expedition)

شامل کفشی سه پوش، سنگین و بسیار قوی کوه‌نوردی است، زیره این کفش انعطاف‌پذیری ندارد، پوش اول آن یک گتر بلند است که بر روی کفش قرار می‌گیرد و به دور کفش دوخته شده و تمام رویه و اطراف کفش را در بر می‌گیرد. تمام آن‌ها قابلیت نصب گرامپون را دارند. این کفش‌ها برای شرایط بسیار سرد و صعود برف و یخ ساخته شده‌اند.

کاربرد:

صعود ارتفاعات 8000 متری هیمالیا

صعود ارتفاعات بالای 7000 متر در زمستان

برندهای معتبر:

خارجی:  SCARPA ,ASOLOMAMMUT, MAMMUT, lA SPORTIVA , MILLET

پوش اول این کفش‌ها یک گتر بلند است که بر روی کفش قرار می‌گیرد و به دور کفش دوخته شده.پوش اول این کفش‌ها یک گتر بلند است که بر روی کفش قرار می‌گیرد و به دور کفش دوخته شده.

کفش یخ نوردی

این کفش‌ها شبیه کفش سنگنوردی، سبک بوده فقط دارای کرامپون‌های دائمی متصل به کف کفش است.

کاربرد: برای مسابقات و صعودهای سرعتی در یخنوردی

برندهای معتبر: lasportiva , MAMMUT

کفش‌های یخ نوردی، کرامپون‌های دائمی متصل به کف کفش دارند.کفش‌های یخ نوردی، کرامپون‌های دائمی متصل به کف کفش دارند.

کفش سنگ نوردی (Climbing)

این کفش‌ها که اصطلاحا کتانی سنگ نیز نامیده می‌شوند با شکل خاص و مواد خاصی تولید می‌شود و برای صخره‌نوردی، دیواره‌نوردی و سنگ‌نوردی داخل سالن کاربرد دارد.

برندهای معتبر:

ایرانی: لاوان

خارجی: SCARPA , lasportiva

راهنمای خرید کفش سنگ‌ نوردی:

۱- کفش باید راحت باشد.

۲- اندازه و شکل کفش تغییر نکند.

۳- برای صعودهای اصطکاکی قابل انعطاف باشد.

۴- در صعودهای عرضی و طولی باید لبه‌های سفت و سختی داشته باشد.

۵- پنجه کفش که در برگیرنده انگشتان پا است، سخت و محکم باشد.

۶- کف کفش با دوام و لبه‌های کناری آن با کیفیت باشد.

۷- کفش ضمن آنکه قوزک پا را محافظت می‌کند باید بیشترین انعطاف را نیز برای قوزک پا فراهم کند.

۸- کفش باید سبک، قوی و بادوام باشد.

انتخاب کفش مناسب سنگ نوردی:

۱- مناسب‌ترین نوع، بستگی به نوع برنامه‌های تمرینی دارد.

۲- باید کاملا چسبیده و اندازه پا باشد.

 1. کفش سنگ با یک شماره کوچکتر تنها برای مسابقات سنگنوردی سالن کاربرد دارد.

۳- در منطقه‌هایی که تنوع گسترده‌ای از سنگ‌ها و دیواره‌های سنگی است باید کفشی انتخاب کرد که بتواند هم از نظر لبه‌های کفش و هم از نظر خاصیت اصطکاک بر سنگ جوابگو باشد.

عوارض کفش تنگ در سنگ نوردی:

۱- تاول

۲- میخچه

۳- پینه

۴- فشار بیش از حد به پا

۵- خستگی در تمرین و سنگ نوردی

جنس رویه کفش سنگ نوردی:

۱- جیر (بعد از مدتی گشاد می‌شود، مخصوصا اگر بدون آستر باشد).

۲- چرم

۳- نایلون مخصوص

۴- کتان

۵- ترکیبی از مواد فوق

همه موارد فوق می‌تواند آستردار یا بدون آستر باشد.

هشدارها:

۱- کفش سنگ نوردی اگر هنگام تمرین خیس شود پس از خشک شدن جمع شده و چروک می‌شود و هنگام سنگ نوردی پا را ناراحت می‌کند.

۲- هنگام بستن کفش نباید آن‌ را خیلی محکم کشید زیرا خود این عمل سبب گشاد شدن سریع و صدمه به کفش می‌شود.

در منطقه‌هایی که تنوع گسترده‌ای از سنگ‌ها و دیواره‌های سنگی است باید کفشی انتخاب کرد که بتواند هم از نظر لبه‌های کفش و هم از نظر خاصیت اصطکاک بر سنگ جوابگو باشد.در منطقه‌هایی که تنوع گسترده‌ای از سنگ‌ها و دیواره‌های سنگی است باید کفشی انتخاب کرد که بتواند هم از نظر لبه‌های کفش و هم از نظر خاصیت اصطکاک بر سنگ جوابگو باشد.

مراقبت و نگهداری کفشهای کوه‌نوردی

در صورتی که با کفش کوه خود درست راه بروید و آن‌ها را تمیز نگه دارید، هم خاصیت ضدآب بودن‌شان را حفظ می‌کنند و هم دوام بیشتری خواهند داشت.

حفاظت از کفش کوه شامل تمیز کردن، حفظ شرایط نگهداری و ضدآب بودن است. نوع جنس کفش کوه با نوع پاک کردن آن بسیار مهم است. اگر کفش کوه شما راهنما یا بروشور دارد از آن استفاده کنید، به علاوه باید اطلاعاتی هم در مورد ضدآب کردن و نگهداری، در راهنمای کفش کوه یا سایت سازنده وجود داشته باشد.

تمیز کردن Clearing

برای تمیز کردن کفش کوه ابتدا بندها را باز کنید و لایه داخلی کفش را اگر دارد در بیاورید. گل و لجن و خاک‌های چسبیده به کفش را با برس پاک کنید. بعد با مسواک نرم، برس نرم یا اسفنج و آب سرد روی کفش را تمیز کنید.

در صورت داشتن خرده‌ریزهای زیاد روی کفش، با آب سرد روی کفش را بشویید، دقت داشته باشید آب داخل کفش نرود.

بگذارید کفش ها در یک هوای معمولی خشک شوند. برای خشک کردن از گرما و آتش و نور مستقیم آفتاب استفاده نکنید.

مواد ترکیبی مثل Cambrelle هم با دقت تمیز و با آب شستشو شوند و بگذارید هوا بخورند تا خشک شوند.

دکمه بازگشت به بالا