بهترین های کسب و کارحوادث

تجهیزات حفاظت فردی؛ کفش کار و لباس کار

ایمنی و راحتی دو مورد از مؤلفه‌های مهم هنگام انجام هر کاری ازجمله کارهای ساختمانی و عملیاتی است. استفاده از وسایل ایمنی در هنگام کار ضروری و پراهمیت است و از بروز اتفاق‌های خطرناک و آسیب‌رسان جلوگیری می‌کند. هر کارگر و پرسنلی در محیط‌های غیر اداری باید از وسایل ایمنی ازجمله کلاه، عینک، لباس کار و کفش کار مناسب استفاده کند.

تجهیزات حفاظت فردی را به عنوان افزایش‌دهنده‌ی ایمنی افراد در مشاغل پرخطر می‌شناسند و ایمنی به معنای دوری از خطر و یک مراقبت نسبی از برخورد با خطرات است. بنابراین تجهیزات حفاظت فردی، کلیه ابزارها و وسایلی هستند که در حین درگیری با مشاغل پرخطر از افراد در برابر هر گونه آسیب‌ محافظت کرده و منجر به کاهش صدمات در کارکنان می‌شود. ما در این مقاله به دو مورد از مهمترین تجهیزات حفاظت فردی که لباس کار و کفش کار هستند می‌پردازیم.

لباس کار

لباسِ کار همانطور که از نام آن پیداست، پوششی است که افراد در شرایطی که می‌خواهند کار مشخصی را به ویژه در صنایع مختلف انجام دهند، به تن می‌کنند. صاحبان صنایع و مشاغل نیروی انسانی خود را ملزم می‌دارند تا جهت حفظ ایمنی خود در هنگام کار، خود را مجهز به پوششی به نام لباسکار کنند. لباس کار در هر صنعت و سازمانی ویژگی‌های خود را دارد که معمولاً برای کارکنان یک بخش، بصورت یکسان و یک‌رنگ تعریف می شود. لباس کار یکی از اصلی‌ترین عناصری است که به یک صنعت، سازمان یا شرکت، آراستگی و نظم واحد می‌بخشد.

هر فعالیتی که به عنوان کار یا شغل شناخته می‌شود، نیازمند لباس کار است. کارفرمایان در سراسر جهان ملزم هستند تا امنیت نیروی کار خود را در حین انجام کار تأمین نمایند، در نظر گرفتن لباس کار برای نیروهای کار این هدف را تأمین می‎کند. بنابراین می توان گفت اگر کارفرمایی لباس کار برای زمان کار کارگران خود در نظر نگیرد، به این معناست که به ایمنی آن‌ها بی‌توجه بوده و ضامن مسئولیت هرگونه مشکلی است که برای نیروی کار پیش بیایید.

لباس کار از کثیف آلوده شدن لباس‌های دیگر جلوگیری می‌کند. بعضی از لباس‌های کار ضد آتش و ضدآب هستند و برای حرفه های خاص استفاده می‌شوند. لباس کار تنها برای کارهای عملیاتی وکارگاهی نیست. پرستاران و پزشکان نیز از دیگر افرادی هستند که در هنگام کار موظف به پوشیدن روپوش در مراکز پزشکی و بیمارستان‌ها هستند.

پیش‌بند کافه‌دارها و آشپزها نیز از جمله لباس‌های کار هست. این لباس‌ها دارای رنگ‌های خاص و تزیینات و معمولاً دارای یک جیب در قسمت جلویی شان هستند. لباس‌های کار رستوران و کافه سبب یک رنگی نیروهای کار شده و نوعی از اتحاد را به وجود خواهد آورد.

قیمت لباس کار به نوع آن بستگی دارد. برای خرید لباس کار توجه داشته باشید که مناسب‌ترین انتخاب را با توجه به شرایط کاری داشته باشید. همچنین گاهی لازم است شرایط آب و هوایی را در نظر بگیرید و برای فصول مختلف لباس متفاوت تهیه کنید.

راهنمای خرید لباس کار مردانه و زنانه

لباس های ایمنی به عنوان نوعی پوشش محافظتی در مشاغل مختلف شناخته می‌شود. لباس کار (work clothes) ضمن اینکه افراد حاضر در محیط کاری را به شکل یک دست و منظم نشان می‌دهد، در حکم محافظی برای کارکنان نیز خواهد بود.

لباس کار مردانه، به طور کلی به دو شکل تولید و به بازار عرضه می‌شود که شامل دو مورد است:

  • دو تکه
  • یکسره

لباس ایمنی دو تکه به شکل بلوز یا کاپشن به همراه شلوار به بازار عرضه خواهد شد.

لباس کار زنانه نیز به دو شکل یکسره و دو تکه تولید می‌شود. لباس کار زنانه دو تکه شامل مانتو یا کاپشن برای پوشش بالا تنه و شلوار خواهد بود.

لباس کار یکسره بیشتر در محیط‌های صنعتی و کارگاهی کاربرد دارد. لباس یکسره به دو شکل آستین بلند و آستین کوتاه تولید می‌شود که نوع آستین کوتاه آن بیشتر به عنوان لباس کار مردانه کاربرد دارد.

کفش کار

از جمله مهم ترین تجهیزات ایمنی که جهت حفاظت از پاها مورد استفاده می گیرد، کفش کار ایمنی می باشد. در مشاغلی که احتمال افتادن فرد وجود دارد مانند کارگران ساختمانی و کارگرانی که به هر نحوی بر روی داربست ها کار می کنند استفاده از کفش ایمنی مناسب می تواند یک اقدام پیش گیرانه محافظتی جهت حفظ جان آن ها باشد. همچنین در فعالیت هایی که احتمال سر خوردن افراد یا پیچ خوردن پای آن ها وجود دارد، استفاده از کفش ایمنی یا چکمه ایمنی اقدام بسیار محافظتی خوبی است.

این مشاغل مانند مشاغلی که کارگران آن مجبور به کار داخل آب یا بر روی زمین های خیس هستند نیز می شود. بنا براین یک کفش یا چکمه ایمنی خوب در ابتدا باید ضد آب باشد و در مرحله دوم باید نگهدارنده مچ پا باشد که از سر خوردن شخص جلوگیری کند.

مورد سومی که در یک کفش ایمنی ضروری است استحکام و مقاومت آن در برابر پاره شدن است و کفش ایمنی باید از این لحاظ از جنسی مرغوب و با کیفیت ساخته شده باشد که به راحتی پاره نشود. ویژگی دیگری که یک کفش ایمنی باید داشته باشد این است که وزن بدن را در نقاط مختلف پا تقسیم کند تا باعث فشار اضافی بر پاهای کارگران نشود.

چگونه کفش ایمنی خود را انتخاب کنیم؟

کفش باید بر اساس خطرات موجود در محیط کار شما انتخاب شود. به عنوان مثال، اگر در محلی کار می کنید که ممکن است در معرض خطر سقوط اشیاء باشید، انتخاب یک پوتین برای محافظت مچ پا ، خطرات را دفع نمی کند. کفش کار با سرپنجه فولادی برای بسیاری از خطرات در محیط های کاری مختلف یک پیشنهاد معقول است، اما آیا آن ها انتخاب مناسبی برای شما هستند؟ صرف وقت برای اطمینان حاصل کردن از اینکه چه نوع کفشی دقیقا برای محیط کار خود انتخاب کنید، می تواند دنیایی از تفاوت در انتخاب شما ایجاد کند.

ASTM F2413 ، مشخصات استاندارد مورد نیاز عملکرد برای کفش ایمنی ومحافظت از پا را دربر می گیرد. این استاندارد حداقل شرایط لازم برای طراحی ، عملکرد ، آزمایش و طبقه بندی کفش های ایمنی را پوشش می دهد. کفش های معتبر از نظر ASTM F2413 ابتدا باید شرایط لازم برای مقاومت در برابر ضربه و فشار را برآورده کند. سپس الزامات اضافی مانند حفاظت روی پا ، محافظت در مقابل رسانایی برق، محافظت در برابر افت استاتیک و محافظت در برابر نفوذ اشیا می تواند بررسی شود.

خرید آنلاین تجهیزات حفاظت فردی

برای خرید آنلاین ابزار ایمنی، لباس کار و کفش کار می‌توانید به فروشگاه اینترنتی ایمنی‌ها مراجعه کنید. این فروشگاه مجموعه‌ای از بهترین لباس‌های کار، کفش کار، کلاه ایمنی و سایر وسایل ایمنی برندهای ایرانی و خارجی را گردآوری کرده است تا همه‌ی افراد در کمترین زمان ممکن سفارش و خرید خود را انجام دهند و درب منزل کالای خود را تحویل بگیرند.

قیمت تمامی محصولات به همراه جزییات و مشخصات آن‌ها در این سایت درج شده است تا به کمک آن خرید آنلاین مطمئنی را تجربه کرد. تمامی تجهیزات حفاظت فردی از جمله کفش کار و لباس کار با بهترین کیفیت و جنس دوخت، طراحی و عرضه می‌شود. هدف این فروشگاه اینترنتی، رضایت کامل مشتری و در نهایت تحویل محصول با نهایت سرعت و کیفیت می‌باشد.

دکمه بازگشت به بالا