بهترین روش شستشو لگ های ورزشی

نحوه شستشوی لباس های ورزشی

لگ ورزشی و بطور کلی لباس های ورزشی به طور معمول برای ورزش در محیط های بسته و باز خریداری میشوند، همچنین عده‌ای از طرفداران تیم‌های مختلف ورزشی لباس تیم و یا بازیکن تیم محبوب خود را خریداری می‌کنند تا چند قدم به باشگاه و یا ورزشکار مورد علاقه خود نزدیک‌تر شوند. بنابراین در محیط‌های ورزشی مختلف از آن استفاده می‌کنند.

با توجه به این که لباس‌های ورزشی جدید و انواع لگ ورزشی زنانه از بافت‌ها و الیاف خاصی تولید می‌شوند که عرق را به بیرون از بدن هدایت و دمای بدن را کنترل می‌کنند. با این حال این مساله به این معنا نیست که این لباس‌ها کثیف نمی‌شوند و نیازی به شستن ندارند. از آن جایی که لباس‌های ورزشی به طور معمول دارای بافت‌های حساسی هستند، برای این که لباس‌ها واقعا تمیز شوند و بافت پارچه آنها تحلیل نرود باید نکاتی را در نحوه شستشوی لباس های ورزشی رعایت کرد.  جهت خرید جدیدترین لگ ورزشی با ما تماس بگیرید.

نکات مهم در نحوه شستشوی لباس های ورزشی:

 1. قبل از هر کاری لباس را باید برعکس کرده و سپس اقدام به شستشو کنید.
 2. لباس‌های ورزشی حتما باید با دست شسته شوند، چراکه ماشین لباسشویی باعث از بین رفتن الیاف پارچه می‌شود.
 3. لباس سفید را حتما جداگانه بشویید.
 4. لباس‌های رنگی را میتوانید با هم بشوریید و لباس‌های مشکی را با همدیگر.
 5. لباس‎های خاکستری و آبی را میتوانید با هم بشویید.
 6. لباس‌ها را حتما باید آب سرد بشویید و از آب گرم استفاده نکنید چرا که ممکنه به اسپانسر، شماره و سایر علائم روی لباس که بصورت پرس گرم حک شده‌اند آسیب بزند.
 7. از نرم کننده استفاده نکنید. نرم کننده باعث می‌شود که لباس‌های ورزشی کاملا تمیز نشوند. اگر هم می‌خواهید از نرم کننده استفاده کنید باید توجه کنید که میزان استفاده از آن بسیار کمتر از حالت عادی برای لباس‌های عادی باشد.
 8. تنهای مجاز به استفاده از مایع دستشویی برای تمیزتر شدن لباس‌ها هستید. هرگونه مواد شوینده باعث از بین رفتن پارچه و اسپانسرهای روی لباس می‌شود.
 9. هیچ گاه برای آبکشی لباس ورزشی را مچاله نکنید چون ممکنه به اسپانسر و چاپ لباس آسیب برسه.

بعد از اتمام ورزش به سرعت باید لباس ورزشی را بشویید.

زمانی که ورزش می‌کنید لباس‌تان عرق کرده و نهایت آلودگی روی آن ممکن است گل و لای یا خاک روی لباس باشد. در نتیجه بعد از اتمام ورزش بهتره سریعا بشویید. نگذارید که لباس‌های ورزشی در ساک ورزشی بمانند. چرا که در این صورت باکتری‌هایی تولید می‌شوند که باعث سلامتی بدن مضر است.

در صورتی که لباس ورزشی بوی بدی می‌دهد، آن را نیم ساعت در محلول آب و سرکه قرار دهید. نسبت سرکه به آب باید یک به چهار باشد. بعد از این کار لباس را بشویید. این کار بهترین راه برای عدم استفاده از مواد شوینده بهداشتیه.

کفش‌های ورزشی را در ماشین لباس‌شویی نشویید. این کار باعث از بین رفتن لژ کفش می‌شود و قدرت حفاظت کفش را کاهش می‌دهد. برای شستن کفش‌ ورزشی بهترین راه این است که آن را با دست و یک پارچه یا براش آغشته به محلول سرکه یا مواد شوینده بشویید و در انتها با آب سرد آبکشی کنید.

و نکته آخر در مورد  نحوه شستشوی لباس های ورزشی اینکه

تا جایی که ممکنه از اتو کردن لباس خودداری کنید و سعی کنید با گذاشتن لباس ورزشی دربین یک شی صاف چروکی لباس ورزشی را از بین ببرید و اگر مجبور شدید لباس خود را اتو کنید حتما یک پارچه نخی نسبتا ضخیم مانند شال یا روسری روی لباس پهن کنید تا از تماس مستقیم حرارت سطح اتو به لباس جلوگیری شود ، چرا که حرارت مستقیم باعث آسیب زدن به شماره و تگ لباس میشود. لباس ورزشی را در آهسته‌ترین و نرمال‌ترین حالت ممکن قرار دهید.  دقت کنید که جای لباس ورزشی نباید خیلی گرم یا خیلی سرد باشه، چرا که گرما و سرمای بیش از حد باعث ترک خوردن تگ،چاپ روی لباس و اسپانسر  نیز می‌شود.

بهترین روش شستشوی لباس‌های ورزشی

    جداسازی لباس‌های ورزشی

    قبل از شستشوی لباس‌های ورزشی، آن‌ها را از سایر لباس‌های خود جدا کنید.

    انتخاب دمای مناسب

    دمای آب برای شستشوی لباس‌های ورزشی بسیار مهم است

    اگر دمای آب بیش از حد گرم باشد، ممکن است باعث شکستن الیاف آن‌ها شود

    برای لباس‌های ورزشی، دمای آب 30-40 درجه  مناسب است( توجه به راهنمای شستشوی لباس توسط تولید کننده الزامی است )

    استفاده از مواد شوینده مناسب

    مانع از آسیب رساندن به الیاف پارچه و رنگ می‌شود و کیفیت لباس را حفظ می‌کند.

    مواد شوینده خود را بر اساس نوع پارچه انتخاب کنید.

    استفاده از آب سرد

    (با توجه به راهنمای شستشوی لباس توسط تولید کننده) مانع از آسیب رساندن به الیاف پارچه می‌شود و باعث حفظ کیفیت لباس می‌شود.

    استفاده از نرم‌ کننده به مقدار کماستفاده از نرم‌ کننده، مانع از آسیب رساندن به الیاف پارچه و ایجاد پرز و کک در لباس‌های ورزشی می‌شود.

    جدا شستن لباس‌های ورزشی

    لباس های ورزشی به دلیل برخورد با سطوح مختلف در باشگاه و محیط های خارجی ممکن است حامل انواع باکتری باشند؛جدای از آن ممکن است  جنس های آن ها با دیگر لباس های روزمره شما تفاوت زیادی داشته باشند

    خشک کردن با نور آفتاب

    با توجه به احتمال بروز عفونت های قارچی در صورت خشک کردن لباس ها در فضای بسته و به دور از نور افتاب ، احتمال رشد قارچ ها در بافت لباس و ابتلا به عفونت های پوستی وجود داردافرادی که به نور مستقیم خورشید دسترسی ندارند ،آویزان کردن لباس در فضای آزاد و در جریان باد و اتو کشیدن لباس پس از خشک شدن بسیار موثر خواهد بود. همچنین به یاد داشته باشید در صورتی که لباس‌های ورزشی شما آلودگی شدیدی دارند، بهتر است به خشک شویی بدهید تا بهترین نتیجه در شستشوی آن‌ ها حاصل شود.

چرا نحوه شستشوی لباس ورزشی شما اهمیت دارد؟

لباس ورزشی به دلیل طراحی و جنس به کار رفته در تولید آن‌ ، نیاز به شستشوی ویژه‌ای دارد اگر لباس‌ های ورزشی شما درست شسته نشوند، ممکن است  باعث :

 • خرابی الیاف پارچه
 • بوی ناخوش آیند و
 • کاهش کیفیت آن‌ها شوند
 • در نتیجه از عمر مفید کوتاه‌تری برخوردار باشند.
 • بخشی از لباس‌های ورزشی شامل الیاف خاصی است که در صورت استفاده اشتباه، باعث آلرژی و خارش می‌شود.در این مقاله، راهکا‌رهای شستشوی لباس‌های ورزشی به صورت صحیح را به شما آموزش می‌دهیم.

معرفی پارچه‌هایی که نیاز به دقت در شستشو دارند

پارچه‌های لباس ورزشی یکی از انواع پارچه‌هایی است که برای استفاده بهینه و بلند مدت نیاز به دقت در شستشو دارد. برخی از پارچه‌های لباس ورزشی که نیاز به شستشوی دقیق دارند، شامل پارچه‌های پلی استر، الاستین و نایلون هستند. این پارچه‌ها نسبت به دیگر پارچه‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند که در صورت شست و شو نادرست ممکن است آسیب ببینند.

·         پلی استر

    در شستشوی لباس ورزشی پلی استر، بهتر است از آب سرد استفاده کرده و از استفاده از نرم کننده خودداری کرد. همچنین، در صورت استفاده از ماشین لباسشویی، بهتر است از حالت حساس استفاده کنید.

·         الاستین

    لباس ورزشی الاستین نیز نباید با آب گرم شسته شود و بهتر است از آب سرد و ملایم استفاده شود همچنین، بهتر است از شستشوی دستی برای این نوع لباس ورزشی استفاده شود تا به بافت و المان این پارچه‌ها آسیب نرسد.

·         نایلون

    نیز یکی از پارچه‌های لباس ورزشی است که به دقت در شستشو نیاز دارد. بهتر است این پارچه‌ها را با آب سرد و ملایم شسته و به هیچ عنوان از خشک کننده استفاده نشود.

·         گورتکس

    از شوینده مایع معمولی یا مخصوص به مقدار لازم استفاده کنید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از نرم کننده استفاده نکنیددر رابطه با پارچه گورتکس در مقاله قبلی توضیحات بیش‌تری ارائه دادیم

    بررسی کامل پارچه گورتکس Gore-tex

    نخ پنبه: هنگام شستشو از هر نوع حرکت پیچشی و سایشی خودداری کنید،دمای ماشین لباسشوییخود را روی سرد یا 30 درجه برای شستشوی لباس‌های پنبه‌ ای و نخی رنگی تنظیم کنید.از نرم کننده‌ها به مقدار خیلی کم استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا