بهترین های کسب و کارسلامت و تندرستی

معرفی یونیت دندانپزشکی و اجزای آن

یونیت دندانپزشکی چیست؟

یونیت دندانپزشکی حیاتی ‌ترین ابزار یک دندانپزشک به حساب می آید و بدون وجود آن مطب دندانپزشکی معنایی ندارد. این دستگاه محلی قرار گیری درست بیمار و انجام کار دندانپزشکی توسط دندانپزشک می باشد. این دستگاه از قیمت های مختلفی تشکیل شده است. در واقع شامل ابزار های و دستگاه های برای انجام کار معاینه و درمان بیمار می باشد. یک یونیت دندانپزشکی ازبخش هایی چون:

  1. صندلی
  2. تابلت
  3. چراغ روشنایی
  4. کراشوار
  5. جعبه باکس سیستم های یونیت

تشکیل شده است. در ادامه به معرفی این بخش ها و ویژگی های آنها می پردازیم.

اجزای تشکیل دهنده یونیت دندانپزشکی

صندلی و موتور

همان ‌طور که می‌دانید محل استقرار بیمار برای دسترسی و عملکرد دندانپزشک صندلی است. صندلی ها براساس سهولت درتولید، استحکام و انعطاف پذیری متفاوت هستند. حرکات صندلی وابسته به دو موتور یکی برای تنظیم ارتفاع بیمار و دیگری برای حرکت دادن پشتی بیمار است. یکی از یونیت هایی که از موتور پرقدرتی برخوردار است، یونیت دندانپزشکی زیگر V1000 می باشد. این یونیت ساخت چین بوده و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

تابلت:

 میزی کوچک که نگهدارنده ابزارهایی برای: برشکاری، تراشکاری و کنترلهای یونیت مانند کنترل چراغ صندلی کراشوار روی آن قرار می گیرد که به این منظور مهمترین بخش یونیت است. تابلت بالای تشک صندلی قراردارد و دارای یک بازو است.

چراغ روشنایی:

یک دندانپزشک برای انجام دقیق و هرچه بهتر عملیاتهای دندانپزشکی به نور کافی نیاز دارد. بدین منظور یونیت ها دارای چراغ هستند. چراغ ها شامل لامپ هالوژن یا LED و کلید خاموش و روشن هستند، که روی یک پایه متحرک برای تنظیم بهتر قرار دارد. البته سهولت چرخش وابسته به طراحی پایه آن است.

کراشور:

 سینک کوچک چینی دارای یک لوله آب که قابلیت جدا شدن دارد و برای شستن دهان بیمار استفاده میشود ومحل قرارگیری آن بین هد چراغ و سایت دستیاراست.

سیستم های جعبه باکس:

یونیت دندانپزشکی دارای سیستم‌هایی می باشد که مهمترین قسمت آن انیسترومنت ها (ابزارهای برشکاری، تراشکاری و..) است، که به وسیله آب و هوا کار می کنند.

هوای مورد استفاده در یونیت، به وسیله پمپ یا کمپرسور ایجاد می‌شود. در ضمن یونیت ها دارای پدال می باشند که دردو دسته قرارمیگرند. تک کاناله که هوا از یک شلنگ داخل و از شلنگ دیگر خارج می شود و دو کاناله دارای یک شلنگ ورودی و دو شلنگ خروجی یونیت بخش های دیگری نیز چون آداپتور، تشک صندلی، فوت کنترل و… نیز دارد.

نکات مهم خرید یونیت دندانپزشکی

در هنگام خرید یونیت بهتر است که نهایت دقت را داشته باشید. زیرا همانطور که می دانید یونیت قیمت نسبتا بالایی دارد و اشتباه در انتخاب یونیت مناسب می‌تواند ضرر مالی زیادی برای شما به همراه داشته باشد. پس بهتراست هنگام خرید نکاتی چون:

جنس بدنه :

 از مهمترین نکات خرید یونیت اطلاع از جنس بدنه از نظر مقاومت در برابر: خوردگی، مواد ضدعفونی، تغییر رنگ وفرسودگی است. درضمن علاوه برجنس، زیبایی و طراحی آن برای سهولت درتمیزکردن و جلوگیری درعفونت اهمیت دارد. یکی از برندهای معتبری که دارای بدنه ی مقاومی می باشد، برند سیرونا می باشد. قیمت یونیت دندانپزشکی آلمانی سیرونا با توجه به موتور قوی و بدنه ی مقاوم به صرفه است.

داشتن گارانتی:

با توجه به قیمت بالای یونیت خراب شدن هر یک از اعضای آن می تواند خسارت بالایی را در بر داشته باشد. در نتیجه داشتن گارانتی، گزینه مناسبی برای اطمینان وآرامش خیال ازخرید است که درصورت ایجاد نقص میتواند هزینه هارا تاحدامکان کاهش دهد.

راحتی کار با صندلی:

می شود حتماً هنگام خرید روی صندلی یونیت نشسته و آن را در جهت های مختلف حرکت دهید تا از مناسب بودن طراحی راحتی کار و راحتی آن برای بیمار اطمینان حاصل کنید.

جنس صندلی:

جنس صندلی می تواند از پلاستیک، پارچه و چرم باشد. لذا با توجه به استفاده زیاد از صندلی دقت مناسب در انتخاب باکیفیت ترین جنس راداشته باشید ومطمئن شوید که جنس آن چه پارچه و چه چرم یاپلاستیک مرغوب وبادوام باشد.

باتوجه به مطالب ارائه شده درمقاله، درنتیجه میتوان گفت یونیت یا همان صندلی مجهز دندانپزشکی ازاهمیت بالا واجزای قابل توجه وکاربردی برخورددار است که درهنگام خرید یونیت دندانپزشکی با اجزای کاربردی نیازبه توجه زیادی نسبت به سلامت اجزای آن می باشدـ

دکمه بازگشت به بالا