سلامت و تندرستی

۵ نوع خطرناک آنفلوآنزا در تاریخ که از کرونا بدتر بودند

طبق اسکای نیوز ، زمستان 2019-2020 یکی از بدترین فصول آنفولانزا در ده سال گذشته بود. طبق اعلام مرکز کنترل بیماری ، بین 19 تا 26 میلیون نفری که از ماه اکتبر به آنفلوآنزا مبتلا شده اند ، بین 10 تا 25 هزار نفر فوت کرده اند.

این گزارش پنج نوع آنفولانزا را مشخص می کند که در طول تاریخ خطرناک تر از “تاج” بوده اند:

1- آنفولانزای اسپانیایی

بین سالهای 1918 و 1919 ، جهان یک اپیدمی معروف به “آنفولانزای اسپانیایی” را تجربه کرد ، که بدترین اپیدمی ثبت شده در تاریخ است که توسط ویروس H1N1 ثبت شده است. براساس مرکز کنترل بیماری ایالات متحده ، این اپیدمی 500 میلیون نفر تخمین زده شده است ، به این معنی که یک سوم جمعیت جهان به ویروس خطرناک آلوده شده و بین 50 تا 100 میلیون نفر را به کام مرگ می کشاند.

فقط در ایالات متحده 675،000 مرگ وجود دارد. این اپیدمی می تواند به مناطق دور افتاده گسترش یابد و ارتش های جنگ جهانی اول را آلوده کند. علاوه بر این ، در آن زمان واکسنی برای جلوگیری از شیوع ویروس وجود نداشت و تنها کاری که باید انجام می دادند این بود که دست های خود را بشویند و از اجتماعات عمومی جلوگیری کنند.

2- آنفولانزای روسی

در سال 1889 ، آنفولانزای روسی به کشور ، به ویژه در شهر سن پترزبورگ گسترش یافت ، اما به سرعت در سراسر اروپا و جهان شیوع یافت. این اپیدمی از اولین مواردی بود که در آن زمان در مطبوعات منتشر شد و روزنامه ها توانستند در مورد شیوع محلی صحبت کنند و درباره اوضاع با دیگر کشورهای دور بحث کنند.

5 نوع خطرناک آنفولانزا در تاریخ که برای کرونا مضر است

3- آنفولانزای آسیایی

ویروس آنفلوانزای H2N2 اولین بار در فوریه 1957 در سنگاپور ظاهر شد و به عنوان آنفولانزای آسیایی شناخته شد. از آن زمان ، این بیماری در سراسر چین گسترش یافته است ، با حدود 1.1 میلیون مرگ در سراسر جهان ، از جمله حدود 116000 مورد در ایالات متحده.

این ویروس بیشتر در کودکان ، افراد مسن و زنان باردار شایع بود و اگرچه یک اپیدمی کشنده بود که باعث کشته شدن بسیاری شد ، اما تا سال 1958 که واکسن تولید و در دسترس بود ، ادامه داشت.

5 نوع خطرناک آنفولانزا در تاریخ که برای کرونا مضر است

4- آنفولانزای هنگ کنگ

در سال 1968 ، ویروس H3N2 به آنفولانزای هنگ کنگ معروف شد و تا دهه 1970 ادامه داشت. تصور می شود این ویروس جهش یافته و به نوعی آنفولانزا تبدیل شده است که به دلیل تغییر ناگهانی ویروس های سطحی در سال 1957 ثبت شد.

از آنجا که انسان از این ویروس ها در امان نیست ، این عامل منجر به گسترش سریع بیماری همه گیر شد. طبق گفته های مرکز کنترل بیماری ، نزدیک به یک میلیون نفر در سراسر جهان از جمله همه گیر 100000 نفر در ایالات متحده جان خود را از دست داده اند.

5 نوع خطرناک آنفولانزا در تاریخ که برای کرونا مضر است

ویروس H1N1 (آنفلوانزای مرغی)

در سال 2009 ، ویروس جدیدی از ویروس به نام H1N1 در ایالات متحده ظاهر شد ، که از زمان پیدایش به عنوان آنفولانزای مرغی شناخته می شود و بیش از 500000 نفر در سراسر جهان را به سرعت آلوده می کند. از آنجا که این یک ویروس متفاوت از انواع دیگر ویروسهای H1N1 بود ، تا زمانی که بیماری به اوج خود نرسیده بود ، هیچ واکسن آرام بخشی ارائه نمی شد.

5 نوع خطرناک آنفولانزا در تاریخ که برای کرونا مضر است

دکمه بازگشت به بالا