جامعه

کاهش کلسترول با داروی جدید

تیتر اول/ خراسان رضوی یک تیم تحقیقاتی داروی مولکولی کوچکی را معرفی کرده اند که سطح کلسترول را تا 70 درصد در مدل های حیوانی کاهش می دهد.

طبق گفته ScienceDaily، دسته بعدی داروهای کنترل کننده کلسترول بعد از استاتین ها، مهارکننده های پروپروتئین سوبتیلیسین/تبدیل کننده ککسین نوع 9 (PCSK9) هستند. این عوامل در کمک به بدن برای حذف کلسترول اضافی از خون بسیار موثر هستند، اما بر خلاف استاتین ها که به عنوان داروهای خوراکی در دسترس هستند، مهارکننده های PCSK9 را فقط می توان با تزریق تزریق کرد که مانعی برای استفاده از آنها است.

اکنون، یک مطالعه جدید از محققان در بیمارستان‌های دانشگاهی (UH) و دانشکده پزشکی دانشگاه کیس وسترن رزرو، دارویی خوراکی ساخته شده از یک مولکول کوچک را توصیف می‌کند که سطح PCSK9 را کاهش می‌دهد و سطح کلسترول را تا 70 درصد در مدل‌های حیوانی کاهش می‌دهد. این یافته ها به یک استراتژی ناشناخته قبلی برای کنترل کلسترول اشاره دارد و ممکن است پیامدهایی برای درمان سرطان نیز داشته باشد.

جاناتان اس استاملر، محقق ارشد و استاد برجسته نوآوری قلبی عروقی و استاد پزشکی و بیوشیمی در Case Western Reserve Medicine، می‌گوید: «کاهش کلسترول یکی از مهم‌ترین درمان‌هایی است که ما برای افزایش عمر و محافظت از افراد در برابر بیماری‌های قلبی داریم. مدرسه همچنان علت اصلی مرگ و میر در جهان غرب است.

استاملر خاطرنشان کرد: استاتین‌ها تاکنون فقط کلسترول را کاهش می‌دهند، اما این دسته از داروها هستند که فکر می‌کنیم روش جدیدی برای کاهش کلسترول است. رویکردی جدید برای هدف قرار دادن PCSK9.

نتایج تحقیق

مرکز تنظیم کلسترول، گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) است که روی سطح سلول های کبد قرار دارند و کلسترول را از خون حذف می کنند و در نتیجه سطح سرمی را کاهش می دهند. PCSK9 تعداد گیرنده‌های لیپوپروتئین با چگالی کم را در جریان خون کنترل می‌کند و سیگنال تخریب را نشان می‌دهد. بنابراین، عواملی که PCSK9 را مهار می کنند، تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را افزایش می دهند و کلسترول را حذف می کنند.

اکسید نیتریک مولکولی است که با باز کردن رگ های خونی از حملات قلبی جلوگیری می کند. در این مطالعه جدید، استاملر و همکارانش نشان دادند که اکسید نیتریک همچنین می تواند PCSK9 را هدف قرار داده و آن را مهار کند. بنابراین، کلسترول را کاهش می دهد. آنها یک داروی مولکولی کوچک را شناسایی کردند که غیرفعال شدن PCSK9 توسط اکسید نیتریک را افزایش می دهد. موش های تحت درمان با این دارو 70 درصد کاهش کلسترول LDL را نشان می دهند.

علاوه بر کلسترول به سرطان

علاوه بر پیامدهایی برای متابولیسم کلسترول، این یافته ها ممکن است پیامدهایی برای بیماران سرطانی داشته باشد، زیرا شواهد جدید نشان می دهد که هدف قرار دادن PCSK9 ممکن است کارایی ایمنی درمان سرطان را بهبود بخشد.

به گفته استاملر، PCSK9 نه تنها گیرنده های LDL را از بین می برد، بلکه باعث تخریب MHC1 (مجموعه سازگاری بافتی اصلی، یک مولکول پروتئین روی غشای سلول های مختلف بدن) روی لنفوسیت ها می شود که برای شناسایی سلول های سرطانی استفاده می شود.

PCSK9 به طور موثری از شناسایی سلول های سرطانی توسط لنفوسیت ها جلوگیری می کند. بنابراین اگر PCSK9 را مهار کنید، می توانید کنترل سرطان را در بدن تقویت کنید. شاید روزی بتوان از این داروی جدید برای این نیاز استفاده کرد.

نتایج این مطالعه در مجله Cell Reports منتشر شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا