اقتصادی

قهر در «پایش» اولین نبود و آخرین هم نیست

یکی از مهمانان برنامه اقتصادی «پایش» با این توجیه که موضوع برنامه در مسیری متفاوت از آنچه به وی اعلام شده بود قرار گرفته است، ثانیه‌هایی پس از پخش، آنتن زنده را ترک کرد.

به گزارش تیتر اول، برنامه «پایش» شامگاه سه‌شنبه، ۱۸ بهمن ماه میزبان حسین قربانزاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی و علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز بود و بر اساس شواهد قرار بود این برنامه موضوع مولدسازی را مورد بحث قرار دهد؛ چنانچه پرسش برنامه هم در ارتباط با موضوعی در این زمینه (راهکار تقویت و شاففیت طرح مولدسازی اموال و دارایی‌های دولت) مطرح شد.

اما پس از پخش پلاتو و توضیحات ابتدایی مجری، مهمان این تذکر را به وی داد که آنچه در قالب پلاتو مطرح شد، موضوعاتی حول محور خصوصی‌سازی بود و مولدسازی در مقوله‌ای کاملا جدا قرار می‌گیرد.

در ادامه قربانزاده که اتفاقا از حضور قابل توجهی در برنامه‌های تلویزیونی برخوردار بوده و چند باری خصوصا درباره واگذاری تیم‌های استقلال و پرسپولیس در برنامه‌های تلویزیونی حاضر شده و در این زمینه گفت‌وگو کرده است، پس از ارائه تاریخچه‌ای نسبتا طولانی از شرایط مولدسازی در کشور، با صحبت‌های مجری و پرسشی از دیگر مهمان برنامه درباره مغایرت اظهارات قربانزاده با اصل ۵۸ قانون اساسی مواجه شد.

در نهایت رئیس سازمان خصوصی‌سازی پس از گذشت دقایقی از شروع گفت‌وگویی که قرار بود در قالب «پایش» روی آنتن برود، و پس از طرح نقدهای نماینده مجلس به خصوصی‌سازی، در اعتراض به تغییر موضوع، این برنامه زنده را در وقت تنفس ترک کرد؛ رفتاری که در ادامه از سوی مجری با واکنش و ارائه توضیحاتی به مخاطب همراه شد و علت را قرار گرفتن مسیر برنامه در فضای «مناظره» عنوان کرد.

بر اساس این گزارش، قهر مهمان روی آنتن زنده برای نخستین بار نیست که در صداوسیما رخ می‌دهد و در شبکه‌های تلویزیونی دنیا هم امری چندان دور از ذهن نیست.

چنانچه پیشتر شاهد بوده‌ایم که رئیس اسبق سندیکای واردکنندگان ماده اولیه دارویی آبان ماه سال گذشته، از برنامه‌ای در شبکه افق قهر کرد و از صحنه خارج شد. یا چند سال قبل بود که مسعود فراستی در برنامه «من و شما» پس از حرف‌های تند مجری، در میانه برنامه زنده آنتن را ترک کرد. مهدی فخیم‌زاده هم در برنامه زنده «سینما دو» درباره بیانیه تهیه‌کنندگان پیرامون دستمزد بازیگران صحبت می‌کرد که بعد از ارتباط تلفنی با لاله اسکندری و معطلی در استودیو با بیان این مطلب که چنین چیزی در برنامه نبوده، بعد از پخش آیتمی، بدون خداحافظی برنامه را ترک کرد.

چند سال پیش هم پروفسور کردوانی در حین پخش گفتگوی زنده از تلویزیون، استودیو برنامه را ترک کرد.

این‌ها مواردی است که اولین نبوده‌اند و آخرین هم نخواهند بود؛ با این همه با توجه به حاشیه‌های اخیری که برنامه‌های زنده تلویزیونی با آن مواجه بوده‌اند، شاید در این میان ضرورت یادآوری یک نکته حرفه‌ای بااهمیت به نظر برسد و آن بهره‌گیری تلویزیون از شیوه‌ی صحیح کنترل و مدیریت برنامه از سوی مجریانش است تا فضای برنامه بر اساس پِلن ابتدایی و از پیش طراحی‌شده پیش برود. استراتژی‌ای که در صورت اجرایی شدن شاید نه حاشیه برنامه «هفت» و گله‌های پس از آن پیش می‌آمد و نه اتفاق اخیر «پایش».

تیتر اول تا لحظه انتشار این خبر در انتظار پاسخ سازندگان برنامه ماند؛ اما از آنجا که تاکنون امکان مصاحبه فراهم نشده است، این گزارش بدون ارائه توضیح بیشتر منتشر می‌شود و در صورت ارائه توضیحات تکمیلی، در خبری جداگانه ارسال خواهد شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا