جامعه

طرح نوسازی منطقه ۲۰ تا پایان سال جاری به نتیجه می رسد

مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران از به نتیجه رسیدن طرح نوسازی منطقه ۲۰ تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش تیتر اول، جعفر شربیانی در یکصد و پنجاه و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور خود که مربوط به ارائه گزارشی از وضعیت محله نفرآباد شهر ری در منطقه ۲۰ بود، گفت: از ۵۰۸ پلاک محله، ۱۹۵ پلاک در تملک شهرداری و حدود ۱۳ هکتار بافت فرسوده در محله وجود دارد.

وی افزود: پنج خانه با قدمت بالای ۴۰۰ سال در این محله وجود دارد و در طرحی که در سال ۹۹ مصوب شد محدودیت ارتفاع ۱۰ متری به تایید رسید و ارتقاء این ارتفاع به ۱۳ متر اقدامی امیدآفرین برای مردم این محدوده بوده است.

عضو شورای شهر تهران با تأکید بر وجود ۱۶ پروانه شهرسازی در منطقه ۲۰ گفت: شهرداری از محل صندوق سرمایه گذاری طرح های حرم های مطهر و با توجه به حمایت اعضای شورا در خصوص اعطای تسهیلات اقداماتی را انجام داده تا مشکلات شهروندان در حوزه املاک حل و فصل شود و به این ترتیب ارزش املاک در این محدوده پس از سه دهه افزایش پیدا کرد.

وی تاکید کرد: طرح بازآفرینی در محدوده محله نفرآباد به تصویب رسید و ۱۱ پروژه خدمات، ۳۵ پروژه مسکونی با محوریت معماری ایرانی آغاز شد و ۲۵۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت به این پروژه ها اختصاص پیدا کرد.

در ادامه جلسه مهدی هدایت مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران نیز گفت: یکی از اعتراضات مردم در این محله تردد خودروهای راهسازی بود. در حالیکه در جای جای این منطقه پروژه های مسکونی و خدماتی در حال اجراست و تا پایان سال جاری این طرح ها به نتیجه می رسد. خوشبختانه در حال حاضر مردم در این محدوده ترغیب شدند که وارد ساخت و ساز شوند. ارائه تسهیلات از محل صندوق احیای حرم های مطهر اقدام بسیار خوبی بوده که رونق را در این محدوده فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه بخشی از اقدامات در این محدوده وظیفه ما نیست، افزود: مداخله ما در این طرح هوشمندانه بوده و اگر این تکالیف بر زمین مانده انجام شود محله نفرآباد به عنوان محله ای الگو شناخته خواهد شد. به دلیل ارزش افزوده ای که در این محله ایجاد شده اتباع در حال خروج از منطقه هستند. چند پروژه با مشارکت حرم مطهر تعریف شده، طرح گردشگری و پیاده روی در مشارکت با حرم اجرا خواهد شد که خود این طرح نیز ارزش افزوده اثرگذاری را در محدوده خواهد داشت.

در ادامه جلسه ناظم رضوی شهردار منطقه ۲۰ نیز، گفت: بی تردید تسهیل گری دستگاه های دولتی در محله نفرآباد از اهمیت بسزایی برخوردار است. عدم توانمندی لازم برای ساخت و ساز یکی از مشکلات مردم در این محدوده است که نیاز به همکاری بانک ها دارد. لذا درخواست ما پیگیری این موضوع توسط شورای شهر تهران است.

وی ادامه داد: سهم دستگاه‌های دولتی در اجرای طرح بازآفرینی نفرآباد ۵۰ درصد است. در این محدوده بوی تعفن ناشی از فاضلاب برخی منازل مسکونی در حال حاضر مشکل ساز شده، لذا دستگاه های ذیربط باید در حوزه های مختلف به تعهدات خود عمل کنند. یکی از پارکینگ های شهر در این منطقه به زودی عملیاتی خواهد شد که ظرفیت خوبی برای استفاده ساکنین و همه شهروندان تهرانی را فراهم می کند.

رضوی با تاکید بر اینکه اختصاص رایگان زمین در برخی شهرها برای راه اندازی زائرسراها در حال انجام است، افزود: این زائرسراها در ۳۰ استان به بهره برداری رسیده و در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی نیز این شرایط وجود دارد که اقامتگاه ها و زائرسراهایی راه اندازی شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا