حوادث

طرح جدید پلیس؛ صدور “گواهینامه آسان موتورسیکلت” یا بازگشت به رویه سابق صدور گواهینامه؟!

آفتاب‌‌نیوز :

ساماندهی موتورسیکلت‌سواران از دیرباز تاکنون دغدغه پلیس بوده است؛ فرماندهان پلیس معتقدند که اگر موتورسیکلت‌سواران شناسنامه‌دار (گواهینامه) شوند تخلفات آن‌ها کمترمی‌شود.

مردم از بی‌نظمی‌ها و ناآرامی‌هایی که برخی از موتورسیکلت‌سواران در شهر ایجاد می‌کنند، ناراضی هستند و بخش زیادی از مصدومان و جان‌باختگان تصادفات مربوط به این قشر از کاربران ترافیکی می‌شود.

پلیس معتقد است رفتار‌های سلبی مانند استفاده از “کفی” نمی‌تواند موتورسیکلت‌سواران را وادار کند تا قوانین را رعایت کنند پس باید به‌سمت برخورد‌های ایجابی برویم و برخورد با آن‌ها به‌گونه‌ای باشد که فرد تأثیر لازم از آن جریمه را بگیرد و رفتار اشتباهش را اصلاح کند.

سردار تیمور حسینی؛ جانشین پلیس راهور دراین‌باره و صدور گواهینامه آسان برای موتورسواران فاقد گواهینامه تیتر اول گفت: به مأموران پلیس راهور اعلام کرده‌ایم که اگر یک موتورسیکلت‌سوار، قوانین را رعایت می‌کرد و کلاه ایمنی هم داشت دیگر به‌بهانه بررسی مدارک او را متوقف نکنند.

وی به دلایل اجرای طرحی به‌نام “گواهینامه آسان برای موتورسیکلت‌سواران” اشاره و تصریح کرد: اکثر موتورسیکلت‌سوارانی که اقدام به گرفتن گواهینامه موتورسیکلت نمی‌کنند، دلیل این کار را هزینه زیاد و زمان‌بر بودن اخذ گواهینامه عنوان کرده‌اند؛ به همین دلیل سعی داریم با کمترین هزینه در یک روز، گواهینامه موتورسیکلت را به داوطلبان بدهیم.

این توضیحات جانشین پلیس راهور درباره قصد پلیس برای اجرای طرح جدید صدور آسان و یک‌روزه گواهینامه موتورسیکلت در حالی است که در دهه‌های گذشته، مشابه همین طرح در سطح کشور در حال اجرا بود و متقاضیان گواهینامه موتورسیکلت همزمان، آزمون آیین‌نامه و شهری موتور را در یک روز می‌دادند و می‌توانستند گواهینامه خود را دریافت کنند! اما تقریباً از حدود ۱۰ سال پیش به‌یک‌باره اجرای طرح صدور گواهینامه یک‌روزه موتورسیکلت متوقف شد و صدور گواهینامه موتورسیکلت به آموزشگاه‌های بخش خصوصی سپرده شد؛ متأسفانه در عمل شاهد این بودیم که با سپرده شدن صدور گواهینامه موتور به آموزشگاه‌های بخش خصوصی، فرایند اخذ گواهینامه هم بسیار پرهزینه شد و هم زمان‌بر و سخت؟!

در نهایت اجرای این تصمیم در پلیس منجر به استقبال سرد موتورسواران برای اخذ گواهینامه موتورسیکلت و باعث شد که طی این سال‌ها با انباشت موتورسواران فاقد گواهینامه مواجه شویم به‌گونه‌ای که بنابر اعلام خود پلیس در زمان حاضر ۷ میلیون موتورسوار فاقد گواهینامه در سطح کشور داریم؟! مسئله‌ای که حالا پلیس را مجاب کرده است که به‌سراغ اجرای همان طرح قبلی منتها با اسم جدید “طرح غدیر” برود!

این‌که چرا پلیس در دهه گذشته به‌یک‌باره تصمیم به توقف صدور یک‌روزه گواهینامه موتورسیکلت گرفت و حالا دوباره قصد اجرای همان طرح با اسم جدید “غدیر” را دارد، سؤالی است که از سردار حسینی پرسیده‌ایم.

جانشین پلیس راهور در پاسخ به این سؤال که چرا در دهه گذشته، طرح صدور یک‌روزه گواهینامه موتورسیکلت، متوقف و به آموزشگاه‌های رانندگی واگذار شد، گفت: اداره کشور در این سده جدید با اداره کشور در ۳۰ یا ۴۰ سال پیش متفاوت است؛ ارائه خدمات هر دوره‌ای با توجه به شرایط موجود یک اقدام را می‌طلبد لذا در هر زمان افراد سیاست‌گذار تلاش می‌کنند با هدف ارائه خدمت مناسب، بهترین شرایط را ایجاد کنند!

دکمه بازگشت به بالا