بین الملل

رایزنی وزیران امور خارجه ایران و مصر در مورد آخرین تحولات فلسطین

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «سامح شکری» وزیر امور خارجه مصر عصر امروز یکشنبه در یک تماس تلفنی، در خصوص روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و فلسطین گفت‌وگو کردند.

به گزارش تیتر اول، در این گفت‌وگو، وزیران امور  خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی مصر تحرکات مثبت ماه‌های اخیر در مناسبات دوجانبه را مورد بررسی قرار داده و براساس نتایج دیدار مهم اخیر دو وزیر در ژنو، در خصوص راه‌های توسعه روابط مبتنی بر اراده رهبران سیاسی دو کشور رایزنی کردند.

در این چارچوب و پیرو دیدار مهم روسای جمهور ایران و مصر در ریاض، طرفین بر استمرار تماس‌ها و دیدارها در راستای توسعه و ارتقای روابط تهران و قاهره توافق کردند.

سامح شکری و حسین  امیرعبداللهیان همچنین ضمن بررسی آخرین وضعیت تحولات مرتبط با تهاجم وحشیانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه و ابراز نگرانی شدید از استمرار کشتار زنان و کودکان و غیرنظامیان فلسطینی و وضعیت وخیم انسانی در باریکه غزه، بر ادامه تلاش‌ها و تحرکات سیاسی و دیپلماتیک برای توقف فوری حملات جنون آمیز رژیم اسرائیل به غزه به‌ویژه اجرای قطعنامه اخیر شورای امنیت و لزوم ارسال گسترده کمک‌های انساندوستانه بین‌المللی برای ساکنان کل مناطق غزه تاکید کردند.

وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مصر ضمن مخالفت با هرگونه طراحی صهیونیست‌ها برای کوچ اجباری مردم فلسطین از نوار غزه، ضرورت اقدامات موثر نهادهای بین‌المللی برای جلوگیری از تهاجم رژیم اشغالگر قدس به رفح در جنوب غزه را مورد توجه قرار دادند.

 امیرعبداللهیان با تاکید بر نقش مهم مقاومت در فلسطین، دیدار رسمی اخیر آقایان شیخ اسماعیل هنیه رییس دفتر سیاسی حماس و زیاد نخاله دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین از تهران را حائز اهمیت ارزیابی کرد.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه علوم بین المللی

به عنوان نویسنده اخبار بین‌المللی، رویدادهای جهانی را به صورتی جذاب و تحلیلی برای شما به تصویر می‌کشم. با استفاده از تجربه و دانشم، شما را در جریان آخرین تحولات جهانی قرار می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا