جامعه

رئیسی: مانع‌تراشی‌های اداری باید با رویکرد گره‌گشایی حل شود

در نشست شورای اداری مازندران؛

رئیسی: مانع‌تراشی‌های اداری باید با رویکرد گره‌گشایی حل شود

رئیس جمهور تأکید کرد: مشکلات بوروکراسی و مانع‌تراشی‌های اداری با عنوان کار کارشناسی باید با نگاه و رویکرد گره‌گشایی حل شود.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا، سیدابراهیم رئیسی در ادامه برنامه‌های دومین سفر دولت مردمی به استان مازندران در نشست شورای اداری این استان با تاکید بر اهمیت نگاه، رویکرد و عمل در جهت ایجاد تحول تصریح کرد: باور ما این است که در کشور هیچ مشکلی وجود ندارد که قابل حل به دست جوانان باکفایت و کارآمد این کشور نباشد؛ باور و منطق ما باور و منطق «ما می‌توانیم» است؛ چراکه منطق ما نمی‌توانیم و نمی‌شود مورد قبول مردم، انقلاب و اقتضای انقلابی اندیشیدن و عمل کردن نیست.

رئیس جمهور افزود: باور داریم که با منطق ما می‌توانیم، می‌تواند اتفاقات بزرگی به دست ما بیفتد، چنانکه امروز در جشن احیای واحد‌های تولیدی راکد مشاهده کردیم که برخی واحد‌های بنام و بزرگ استان که در گذشته به وضعیت اسفناکی گرفتار شده بودند، امروز رونق یافته و برای توسعه تولید و اشتغال نیز برنامه‌های خوبی دارند.

رئیسی احیای ۳۹۵ واحد تولیدی را گواه و جلوه آن دانست که با ظرفیت‌های موجود در استان و کشور کار‌های بزرگی می‌شود انجام داد و اظهار کرد: امروز در جریان بازدید از روستای خرماکلا شاهد جلوه‌های زیبایی از جذب مشارکت مردمی در اقتصاد بودم که توسط خود روستائیان رقم خورده بود و شاهد روستایی بودیم که حتی یک نفر بیکار نداشت یا گزارش خانمی را شنیدیم که می‌گفت به تنهایی ۷ هزار کارآفرین را سازماندهی کرده است؛ اینها نشان می‌دهد که خیلی از اوقات فعالان اقتصادی و کارآفرینان می‌توانند بدون تسهیلات و حمایت دولتی کار‌های بزرگی انجام دهند و ما فقط باید موانع را از سر راه آنها کنار بزنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم، رهبری و خانواده معظم شهدا از ما مدیرانی زیر این سقف انتظارات به حقی دارند و کار‌های بزرگی می‌تواند به دست شما اتفاق بیفتد، گفت: یکی از مهمترین ماموریت‌های شما میدان دادن به مردم و استفاده از نیروی کارگشای مردمی در همه حوزه‌هاست و از لوازم این میدان دادن به مردم رفع مشکلاتی است که بعضا از ناحیه بروکراسی پیچیده و به بهانه کار کارشناسی انجام دادن به وجود می‌آید. مشکلات بوروکراسی و مانع‌تراشی‌ها با عنوان کار کارشناسی باید با نگاه و رویکرد گره‌گشایی حل شود.

رئیسی خاطرنشان کرد: هیچ کدام از ما برای کوتاهی در رفع موانع از پیش پای مردم حجت و دلیلی نزد خدا و مردم نداریم. به عنوان مثال درست است که قانون اساسی هر گونه توسعه را فرع بر حفظ محیط زیست قرار داده، اما نگاه کارشناس نباید ایجاد بن‌بست باشد؛ بلکه کارشناس باید با نگاه حل مسئله و برای رونق تولید و ایجاد اشتغال راهگشایی و گره‌گشایی کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در دیدار‌ها و گفتگو‌های امروز جلوه‌های خلاقیت و میل به مشارکت مردم را بسیار بالا دیدم گفت: حداقل ۷ قانون و سند بالادستی برای رفع موانع و تسهیل مسیر رونق تولید و ایجاد اشتغال داریم؛ بنابراین مسئله اصلی در زمینه ایجاد رونق کمبود قانون نیست؛ بلکه باید نگاه ما نگاه حل مسئله باشد. از نگاه بنده بودجه، برنامه، کار کارشناسی و برخورداری از نیروی انسانی کارآمد بسیار مهم است، اما باور دارم که اگر همه اینها باشد و مدیریت کارآمد نباشد، مشکلات حل نخواهد شد و مدیریت کارآمد و توانمند بیشترین تاثیر را در استفاده بهینه از امکانات و منابع دارد.

رئیسی عمل جهادی را انتظار مردم، شهدا و رهبری از همه مدیران دانست و افزود: امروز وصیت و خواسته ۱۰ هزار و ۴۰۰ شهید استان مازندران در فضا طنین‌افکن است و پیام همه آنها به ما گره‌گشایی از زندگی مردم است و اساسا تجلیل واقعی از شهدا عمل به همین خواسته و وصیت آنهاست. از جمله کار‌هایی که باید در همین راستا انجام دهیم این است که تلاش کنیم اقتصاد روستا‌ها به صرفه و پررونق شود تا روستائیان مجبور به مهاجرت نشده و شاهد گسترش حاشیه‌نشینی نباشیم.

کارگروه خبری اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر مسائل اجتماعی در کشورهای در حال توسعه و تلاش برای ارتقای زندگی اجتماعی در این مناطق.
دکمه بازگشت به بالا