اقتصادی

خرید ۳ آپارتمان در استانبول با فروش یک آپارتمان‌ لوکس در تهران/ میل شدید پایتخت نشینان به خانه‌های کوچک

سعید آسویار گفت: معتقدم رکود در بازار مسکن وجود ندارد اما عرضه و تقاضا منطقی شده است. این بدان معنی است که تولید کنندگان اندازه های مورد نیاز بازار را انتخاب می کنند. این کاهش در قسمتی رخ داد که آپارتمان های مجلل و بزرگ بدون استفاده مانده اند.

صاحبان آپارتمان های لوکس تمایل به مهاجرت دارند

وی افزود: کسانی که آپارتمان های مجلل دارند، اراده مهاجرت پیدا کرده اند. زیرا با فروش یک آپارتمان در تهران می توانند سه تا چهار آپارتمان در استانبول خریداری کنند. پیش از این در بخش واحدهای لوکس خرید و فروش وجود نداشت. اما آپارتمان های کوچک در تهران، کرج و پردی از رونق خوبی برخوردارند.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه مردم به این باور رسیده اند که قیمت ها کاهش نمی یابد، تاکید کرد: در حال حاضر متقاضیان مصرف کننده وارد بازار می شوند. چون تصور این است که اگر نخرند از تورم عقب می مانند.

لیزینگ؛ راه حلی برای رونق بخش مسکن

آسویار گفت: اگر در ساخت و ساز از مدل مصرف 75 متری پیروی شود و وام های یک تا دو میلیارد تومانی برای خرید پرداخت شود، بازار مسکن رونق می گیرد. خلاء لیزینگ مسکن در کشور ما احساس می شود که بانک ها باید وارد این عرصه شوند. مردم معمولا دارایی های خود را مانند طلا می فروشند و خانه می خرند. بنابراین بازار مسکن نه تنها بخشی از موتور ایجاد تحرک در اقتصاد است، بلکه بازاری امن برای بانک ها نیز محسوب می شود.

وی تصریح کرد: در صورت اجرای طرح های صحیح با الگوی مصرف مسکن، نه تنها رکود نخواهیم داشت، بلکه تمامی واحدها قبل از مرحله سفتی به فروش می رسد. مردم می دانند که حق تقدم مانع از تورم و کاهش ارزش ارز در آینده می شود. مشکل پیش فروش با رعایت قانون و انعقاد قرارداد در دفتر حل می شود. فروشندگانی که به دفاتر اسناد رسمی نمی آیند می خواهند در مورد فرار مالیاتی بحث کنند. این افراد عمدتاً خریدار و فروشنده هستند.

برخی از سازندگان مسکن خرید و فروش شده اند

این کارشناس بازار مسکن گفت: بر خلاف بازار پررونق، بخش ساخت و ساز در رکود است. زیرا نرخ رشد قیمت مواد اولیه بخش مسکن از نرخ رشد آپارتمان ها بیشتر است. اگر مسکن 20 درصد گران شود، مصالح 50 درصد گران می شود. این روند برای صنعت ساختمان مضر است. به همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان این کار را رها کرده و وارد بخش پیش خرید شده اند. آنها در مرحله اولیه خرید می کنند و در پایان می فروشند. افراد زیادی وارد کارگزاری شده اند. حالا اگر مصالح ساختمانی بخرید و نگه دارید سودش از ساختن بیشتر است.

اسوجار در خصوص پیش بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری گفت: تغییر خاصی در این روند نمی بینیم. کاهش قیمت تقریبا غیرممکن است. شاید تا پایان سال با افزایش 20 درصدی قیمت واحدهای کوچک مواجه باشیم. چرا که به اندازه کافی در بالاشهر خانه ساخته شده و بهانه ای نیست که یک نفر متری 300 تا 400 میلیون تومان زمین بخرد و آپارتمانی بسازد که دچار رکود شود.

خرید 3 آپارتمان در استانبول فروش آپارتمان لوکس در تهران / اشتیاق زیاد پایتخت نشینان به خانه های کوچک

بنابراین گزارش، متوسط ​​قیمت هر مترمربع مسکن در مرداد ماه 1401 در شهر تهران، متری 42.7 میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل 2.5 درصد و نسبت به ماه مشابه قبل 38 درصد افزایش نشان می دهد. ماه سال در مردادماه امسال 7 هزار و 825 ​​خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده که نسبت به تیرماه امسال 24 درصد و نسبت به مرداد سال گذشته 42 درصد کاهش داشته است.

بیشتر بخوانید:

220 256

دکمه بازگشت به بالا