اقتصادی

تجار ایرانی در راه آفریقا!

صادرات ایران پس از شوک منفی کرونا، در تمام ماه‌های گذشته در حال بازیابی خود بوده و رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است؛ حالا رییس سازمان توسعه تجارت می‌گوید که این روند تا پایان سال به بهبودی تازه منجر خواهد شد.

به گزارش تیتر اول، با وجود تداوم تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، صادرکنندگان ایرانی توانسته‌اند در تمام این سال‌ها عملکرد خود را حفظ کرده و بخش مهمی از نیاز کشور به ارز برای واردات را پوشش دهند و حالا آنطور که معاون وزیر صمت گفته، راهی تازه نیز در این بخش باز خواهد شد.

چهره روز: صادرکنندگان ایرانی

آنطور که علی رضا پیمان پاک در نشست خبری خود گفته، ایران تجارت آزاد خود را به کشورهایی جدید تسری خواهد داد. رئیس سازمان توسعه تجارت گفته: خوشبختانه با نهایی شدن تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا صادرکنندگان ما می‌توانند از حمایت‌های تعرفه‌ای بهره‌مند شوند و سهم خود را در این بازار افزایش دهند. در کنار آن ما مذاکرات برای تجارت آزاد با ونزوئلا و کشورهایی در غرب آفریقا را نیز آغاز کرده‌ایم که می‌تواند به نتیجه قطعی برسد.

در خبری دیگر، به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، با توجه به ظرفیت تجاری ۶۰ میلیون تنی بین روسیه و هند، در صورت راه‌اندازی سرویس ترانزیتی و اتصال این مسیر از طریق دریای خزر به آب‌های جنوبی کشور، می‌توان با امکانات موجود، از ۲۵ درصد ظرفیت تجاری استفاده کرد.

قاچاق کالا نیز مانند روزهای گذشته، سهمی در خبرهای اقتصادی داشت. مدیر عامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی اعلام کرد: حجم بسیاری از کالاهای قاچاق کشف شده مربوط به لوازم بهداشتی و آرایشی است که منهدم یا باز صادرات می‌شود. این در حالی است که ۸۵ درصد از این محصولات قاچاق در داخل کشور عرضه می‌شود که باید با راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی جلوی سهم عظیمی از آن‌ها را بگیریم.

پرونده روز: انقلاب اسلامی

تیتر اول مانند روزهای گذشته، به مناسبت دهه فجر، گزارش‌ و مطالب ویژه‌ای را به حوادث ابتدای انقلاب با محوریت موضوعاتی اقتصادی اختصاص داده است.

در خبرهای امروز گزارشی با عنوان چکش کاری فولاد بعد از انقلاب به بررسی وضعیت صنعت فولاد کشور در دهه‌های گذشته پرداخته است.

سعید فائقی، از مدیران سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب نیز به مرور خاطرات خود را از آن دوران پرداخته است.

تیتر اول در روزهای گذشته مطالبی را با محوریت انقلاب منتشر کرده و این روند در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.

برنامه روز: نوروز

با نزدیک شدن به هفته‌های پایانی سال، سفرهای نوروزی نیز جدی‌تر دنبال می‌شود و حالا مقدمات بلیت فروشی در این حوزه نیز در حال فراهم شدن است.

مدیرکل حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه طرح نوروزی از ۲۴ اسفند آغاز می‌شود و تا ۱۵ فروردین‌ماه ادامه دارد، گفت: پیش‌فروش بلیت‌های نوروزی از اول اسفندماه به‌صورت اینترنتی و از هفتم اسفند همزمان به‌صورت اینترنتی و حضوری از پایانه‌های مسافری خواهد بود.

همچنین مدیرعامل راه‌آهن با تاکید بر ارتقاء سامانه‌های پیش‌فروش بلیت‌های نوروزی، گفت: انتظار می‌رود بهترین خدمات برای پیش‌فروش اینترنتی و حضوری بلیت ارائه شود و هر مشکلی در این زمینه به فوریت رفع شود.

 موضوع روز: صیانت

با وجود شایعات متعددی که در ماه‌های گذشته درباره سرنوشت اینترنت ایران منتشر شده، نمایندگان مجلس تاکید دارند که در زمینه صیانت برنامه‌ای  وجود ندارد. یک عضو کمیسیون مشترک صیانت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تا جایی که بنده و سایر همکارانم در جریان هستیم اساسا طرح یا کمیسیون ویژه‌ای تحت عنوان صیانت در مجلس وجود نداشته و برخی از همکاران باید پاسخ دهند که چرا به دنبال بازی با امنیت روانی جامعه هستند.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات نیز اعلام کرده تعداد مشترکان تلفن همراه در پاییز امسال با افزایش هفت درصدی نسبت به سال گذشته از ۱۴۵ میلیون و ۶۶۷ نفر عبور کرد.

در حوزه انرژی نیز وزیر نیرو آمار جدیدی از ظرفیت تولید برق ارائه کرده است. محرابیان با اشاره به رشد ۲۰ تا ۳۰ برابری بخش‌های مختلف صنعت آب و برق ایران گفت: ظرفیت تولید برق کشور از ابتدای انقلاب اسلامی تا امروز از ۷۰۰۰ مگاوات به بیش از ۹۰ هزار مگاوات رسیده است.

همچنین تیتر اول در گزارشی با عنوان سدهای کشور چقدر آب دارند؟ به بررسی آخرین ظرفیت‌های کشور در ذخیره آب پرداخته است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا