اقتصادی

بررسی علل افزایش نقدینگی/ حمایت‌های بانکی از آسیب‌های کرونا دارای بیشترین سهم

مدیر اداره تحقیقات و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی با اعلام عوامل مencingثر در افزایش نقدینگی بین سالهای 1398 تا 1399 ، میزان نقدینگی هفتم تا اکتبر سال جاری (دولت دوازدهم) را بررسی کرد.

به گزارش تیتر اول ، محمد اخباری در پاسخ به س questionsالاتی از جمله روایت هشدار دهنده درباره میزان خطرناک نقدینگی در سال های 1399 و 1400 ، خاطرنشان کرد که بانک مرکزی به طور مکرر توضیحات لازم را برای تغییرات متغیرهای پولی و نحوه کنترل و مقایسه این متغیرها با وی با تأکید بر ماهیت انبارهای خود و تأکید بر لزوم جلوگیری از مقایسه دوره ای متغیرهای اسمی مانند نقدینگی ، اظهار داشت: با تمرکز فقط بر سطح متغیرهای انبار و نادیده گرفتن روند صعودی این متغیرها در طول دوره . بنابراین ، تمرکز بر سطح متغیرهای اسمی ، صرف نظر از افزایش آنها ، یک سوال کارشناسی نیست و قابل اعتماد نیست.

وی با ارائه یک نمودار مقایسه ای رشد نقدینگی طی 20 سال گذشته ، خاطرنشان کرد که نقدینگی طی دو دهه گذشته به طور متوسط ​​در حدود 27.7٪ افزایش یافته و نرخ های آن طی سالها به طور قابل توجهی نوسان داشته است.

آقای اخباری تأکید کرد: “از این منظر ، مشکل رشد بالای نقدینگی یک چالش ساختاری برای اقتصاد ایران است و این رشد بالا و ناپایدار متغیر در تمام دولت ها طی 20 سال گذشته وجود داشته است.” اما جنبه مهمی که باید بخاطر بسپارید این است که بررسی تحولات رشد نقدینگی در یک فضا ، صرف نظر از توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور ، قطعاً منجر به عدم درک و سوte برداشت از متغیرهای اقتصادی ، به ویژه تحولات نقدینگی می شود.

مهمترین عوامل افزایش نقدینگی در سال جاری و سال گذشته

مدیر دفتر تحقیقات و سیاست های اقتصادی با ذکر مثالی در این زمینه گفت: به عنوان مثال اقتصاد ایران در سال های اخیر تحت سخت ترین تحریم های مالی و اقتصادی بین المللی قرار گرفته است که میزان و شدت آن در هیچ دوره ای از تاریخ قابل مقایسه نیست. نیستند. نتایج حداکثر تحریم های بین المللی اقتصاد کشور شامل کاهش شدید درآمد ارزی دولت ، ظهور آشفتگی در بازار دارایی ها و در نتیجه محدودیت های مالی دولت در تأمین بودجه کسری بودجه است که از مهمترین عوامل رشد است. نقدینگی از سال 1398 تا 999 بوده است.

وی افزود: علاوه بر این ، بخشی از درآمدزایی در بانک ها ناشی از مشکلات ساختاری سیستم بانکی است که نیاز به تعهد دولت برای اجرای بازسازی شبکه بانکی در قالب یک طرح مصوبه (قطعنامه) دارد.

اخباری گفت: علاوه بر موارد ذکر شده ، باید در نظر داشت که شرایط خاص کشور تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا ، شامل اجرای یک سیاست اقتصادی فعال در این زمینه است که یکی از نتایج آن افزایش نقدینگی است. در برابر شیوع گسترده ویروس کرونا ، که به طور گسترده ای توسط اقتصاددانان تصدیق شده است ، این هفته نقش مهمی در افزایش نقدینگی داشته است. این واقعیت که می توان از طریق کمک های پولی بانک های مرکزی و دولت های مختلف در سراسر جهان اثرات منفی این بیماری را کاهش داد.

مدیر تحقیقات و سیاست های اقتصادی برنامه ای برای رشد نقدینگی سالانه تا ماه سپتامبر در برخی از کشورهای OECD 2018-2020 ارائه کرد: نرخ رشد نقدینگی (M3) در بیشتر کشورهای OECD در 12 ماه منتهی به سپتامبر 2020 بیشتر است بیشتر این موارد در سال های اخیر بوده است. و بیشتر این به دلیل کمک مالی آنها در درمان بیماری Covid-19 است.

وی افزود: متوسط ​​افزایش نقدینگی در کشورهای OECD در سال های 2018 و 2019 حدود پنج درصد بود که در سال 2020 بیش از سه برابر افزایش یافت و به 18.2 درصد رسید. این برای ایالات متحده کاملاً مصداق دارد (رشد نقدینگی در ایالات متحده در سال 2020 حدود 4.3 برابر بیشتر از سال 2019 بود). بنابراین ، بخش قابل توجهی از بیشترین افزایش نقدینگی در کشور در سال 1399 به دلیل کمک های پولی است که توسط بانک مرکزی و دولت در صورت بیماری Covid-19 ارائه شده است و در اصل قضاوت در مورد عملکرد متغیرهای پولی باید بدون توجه به تحولات سیاسی انجام شود. با توجه به محدودیت ها و چالش های پیشرفت سیاستگذاری ، این کار باید از منظر حرفه ای انجام شود.

یکی از مقامات بانک مرکزی در ادامه مقاله ای را که در یکی از خبرگزاری ها منتشر شده بود ، عنوان کرد که “بررسی ها نشان می دهد 74 درصد از کل نقدینگی ایجاد شده تا پایان سال 1397 فقط توسط دولت روحانی ، 22 درصد توسط دولت احمدی نژاد و دیگران تأمین شده است. وی گفت ، “این نسبت سایر دولتهای قبلی است ،” مطالعات نشان می دهد که آمار ارائه شده نادرست است. زیرا این موضوع با اواخر سال 1392 مقایسه شد. ثانیا ، برای بررسی دقیق تر این موضوع ، بهتر است مقایسه ها متناسب انجام شود.

اخباری جدولی ارائه داد که در آن مقایسه نسبت نقدینگی در دوره های مختلف ریاست جمهوری آمده است: “همانطور که مشاهده می شود ، سهم نقدینگی تولید شده توسط دولت های هفتم و هشتم در 87 ماه برابر با 80.4٪ کل نقدینگی تولید شده است که برابر با دولت های نهم و دهم است. ” 4/81 درصد و در دولت های یازدهم و دوازدهم برابر با 4/83 درصد بود.

مدیر دفتر تحقیقات و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تأکید کرد: بخشی از نقدینگی نسبتاً بالاتر ارائه شده توسط دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به دولت قبل نیز به دلیل افزایش پوشش آماری (به دلیل اضافه شدن شش بانک و چهار بانک) بوده است. موسسه اعتباری) ، که در مارس 2013 اتفاق افتاد ، بیان می کند: این بدان معنی است که نقدینگی ایجاد شده توسط دولت های قبلی فقط از اواخر سال 2013 به میزان نقدینگی اضافه شد. اگر این مسئله در تجزیه و تحلیل ها در نظر گرفته شود و افزایش پوشش آماری از محاسبات خارج شود ، به این رقم (83.4٪) به 41.1.1٪ کاهش می یابد ، که نشان می دهد چنین تحلیلی گمراه کننده است و این ساختار تقریباً در همه کشورها شیوع دارد. و هیچ تفاوتی بین کشورهای مختلف وجود ندارد. البته باید توجه داشت که دولت دوازدهم از نظر تحریم های بین المللی یا شیوع ویروس کرونا با دولت های دیگر قابل مقایسه نیست.

اخباری با تشریح عملیات بازار آزاد و بودجه دولت با انتشار اوراق قرضه ، تأکید کرد که سیاست گذاران اقتصادی هرگز سیاست پول سازی برای پوشش کسری بودجه را در نظر نگرفته اند ، گفت: طراحی شده برای تعمیق بازار بدهی از طریق حراج هفتگی از طریق کارگزاران بانک مرکزی یکی از مهمترین م componentsلفه های سیاست برای جلوگیری از درآمدزایی از کسری بودجه در سال 1399 بوده است.

وی افزود: این اقدام به منظور کاهش هزینه انتشار اوراق قرضه دولتی و همچنین افزایش اتکای بودجه دولت به فروش اوراق بهادار جهت کاهش نیاز به منابع سیستم بانکی ، بهبود ترازنامه های بانکی با افزایش سهم اوراق بهادار به عنوان یک دارایی نقدی با کیفیت است. ترازنامه آنها و سرانجام ، تسهیل سیاست های پولی از طریق عملیات بازار آزاد از طریق این اوراق انجام شد.

مدیر اداره تحقیقات و سیاست های اقتصادی با تأکید بر اینکه در این زمینه 26 حراج اوراق بدهی دولت توسط کارگزاران بانک مرکزی به مبلغ 80.1 هزار گوجه فرنگی به فروش رسید ، گفت: این نقش موثری است از درآمدزایی از کسری دولت خودداری کنید. بنابراین درآمدزایی حتی پنجاه درصد از این مبلغ به صورت بدهی دولت به بانک مرکزی یا از راه های دیگر به افزایش پایه پولی و نقدینگی به میزان 11.4 واحد درصد نسبت به پایان سال 1398 منجر می شود که افزایش نقدینگی برآورد می شود. در نتیجه این کارزار ، نرخ تورم می تواند حدود 9.0 درصد افزایش یابد.

اخباری تمرکز بر ثبات بودجه دولت را یکی از ملفه های بودجه دولت خواند و گفت: “ثبات مالی دولت زمانی بوجود می آید که دولت بتواند با ایجاد منبع پایدار درآمد و از طریق کانال های غیر پولی از انتقال شوک های نفتی به اقتصاد جلوگیری کند. ، می تواند کسری بودجه را کاهش دهد. ” و تورم را جبران کند. در عین حال ، یکی از مسیرهایی که در بیشتر تجربیات موفق جهان مورد استفاده قرار گرفته و با جبران هزینه های دولت توانسته است به پوشش کسری کمک کند ، انتشار اوراق قرضه در سقف بهینه بدهی دولت بوده است. سیاست های تدوین شده و اجرا شده توسط دولت طی سال های اخیر تحت قانون برنامه ششم توسعه ، علی رغم کاهش قابل توجه درآمد نفتی ناشی از تحریم های آمریکا ، قادر به تأمین بودجه عمومی دولت با بودجه های غیرپولی بوده است.

این مقام مسئول در خصوص ایرادات مطرح شده در مورد افزایش قابل توجه بدهی دولت به دلیل انتشار اوراق قرضه کلان و خطر انتقال این بدهی ها به دولت های آینده گفت: باید توجه داشت که طبق ماده 6 (8) برنامه پنج ساله توسعه ششم تولید ناخالص داخلی 40 درصد تعیین شده و در صورت داشتن ظرفیت قانونی اضطراری ، این نسبت را به 50 درصد افزایش دهید.

وی افزود: طبق برآوردها ، نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی در سال 1399 (با فرض فروش کلیه اوراق بهادار مالی پیش بینی شده در قانون بودجه سال 1399 و تصویب شورای عالی هماهنگی اقتصادی) 38 درصد برآورد شده است که هنوز سقف قانونی است. مقایسه این نسبت با میانگین جهانی نیز نشان می دهد که بسیار کمتر از بسیاری از کشورها مانند ژاپن ، یونان ، ایتالیا ، ایالات متحده ، انگلستان ، انگلستان ، برزیل و پاکستان است. داده های منتشر شده توسط صندوق پولی به ترتیب 198.4 ، 194.3 ، 131.1 ، 90.5 ، 85.7 ، 82.5 و 71.7 درصد است.

وی گفت: “بانک مرکزی همیشه از تحلیل و نظرات کارشناسی استقبال می کند”. “مطبوعات و رسانه های مجازی انتظار می رود عملکرد اقتصادی دولت ها را بررسی کنند ، به استثنای گزارش های سیاسی.” با توجه به وضعیت جنگ اقتصادی و ضرورت همدلی و وحدت در تمام نقاط کشور ، لازم است از انتشار مطالبی که افکار عمومی را مبهم ساخته و تلاش نهادهای مختلف برای حل مشکلات اقتصادی مردم را تضعیف می کند ، خودداری شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا