بهترین های کسب و کارسلامت و تندرستی

کاندوم چه سالی اختراع شد؟

تاریخچه کاندوم – کاندوم در چه زمانی و چگونه اختراع شد؟

اولین اسناد شناخته شده از معرفی انواع کاندوم و بطور کلی کاندوم مربوط به مینوس، پادشاه کرت در حدود ۳۰۰۰ قبل از میلاد است. پادشاه مینوس حاکم کنوسوس و از عصر برنز بود. به او در کتاب های مختلف از جمله ایلیاد، کتاب مشهور هومر اشاره شده است. گفته می شود که مینوس، زهر مار و عقرب در مایع منی خود داشته است و معشوقه های او بعد از رابطه جنسی با او میمردند. پاسیفا، همسر پادشاه، مثانه گوسفندها را در درون واژن خود به کار می برد، به طوری که پادشاه مینوس نمی توانست به او آسیب برساند.

مصری های باستان یکی از اولین تمدن هایی بودند که از کاندوم استفاده می کردند. مصریان به داشتن یک فرهنگ بسیار روحانی که از نمادها و خوشنویسی برای بیان ارتباطات عینی و ذهنی استفاده می کردند، شناخته شده اند. آن ها برای محافظت در طی مقاربت، از پوسته های کتانی مخصوصا برای جلوگیری از بیماری ها استفاده می شود. علاوه بر این، مردان مصری از کاندوم های رنگی برای تشخیص وضعیت اجتماعی در سلسله مراتب پیچیده خود استفاده می کردند. در واقع . رنگ آمیزی این کپسول ها برای نشان دادن  تفاوت بین طبقات مختلف مردم بود.

تمدن رومی باستان از بسیاری جهات، از جمله معماری، حکومت، فلسفه، زبان و حتی کاندوم، بر جهان مدرن تأثیر گذاشت. رومی ها در توسعه سلامت عمومی بسیار مشتاق بودند؛ زیرا بیماری ها جنسی به عنوان مشکلی برای امپراطوری گسترده آن ها در سراسر مدیترانه و فراتر از آن شایع بودند. سلامت توسط الهه حایجیا (Hygieia) ، که دختر خدای پزشکی، آسلپیوس (Asclepius ) بود، به مردم اعطا میشد.

رومی ها استفاده از مثانه های حیوانات را به عنوان کاندوم جهت جلوگیری از بارداری را تأیید نکردند، اما به اثرات آن در سلامت عمومی و پیشگیری از بیماری های مقاربتی مانند سیفلیس علاقه داشتند.. کاندوم هایی که در روم باستان استفاده می شوند از روده یا مثانه یا از پارچه کتانی و حیوانی (گوسفند و بز) ساخته شده اند. ممکن است که این کاندوم ها با استفاده از بافت عضلانی جنگجویان مرده نیز تولید شده باشند، اما هیچ شاهد قوی برای این ادعا وجود ندارد.

رنسانس تغییرات مهمی در پزشکی و ویبراتور ایجاد کرد. از قرن 15 تا قرن هجدهم، دانشمندان اروپایی مبانی علمی کشف شده توسط رومی ها و یونانیان را به کار گرفتند. چهره های برجسته علمی مانند لئوناردو داوینچی استفاده از محاسبات دقیق را آغاز کردند. اصلاحات پروتستان سیاست محافظه کاری کلیسای کاتولیک رومی را به چالش کشید.

در این بین گابریل فالوپیو (Gabriele Falloppio)، آناتوم برجسته ایتالیایی که با توصیف لوله فالوپیا شناخته می شود، کمک هایی را به ایجاد کاندوم کرد. آزمایشات او بر روی 1100 مرد نشان داد که کاندوم می تواند از تمامی افراد در برابر برخی بیماری های خطرناک محافظت کند. کاندوم در این دوره زمانی توسط قصاب ها و از روده بره و بز ساخته میشد.

در طول قرن ۱۷، استفاده از کاندوم به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری به خوبی ثبت شد. نرخ باروری در انگلستان به دلیل استفاده از کاندوم های های ساخته شده از روده و مثانه به طور قابل توجهی کاهش یافته است. یسوعیون، لئوناردوس لسوس، اظهار داشت که استفاده از کاندوم گناه و غیر اخلاقی است. یسوعیون ها به عنوان عضو مبارزه با اصلاحات شناخته شده بودند که برای پررنگ کردن نقش کلیسا در مسائل شخصی، فرهنگی و علمی در اروپا مسیحی ایجاد شده بودند.

شواهد کشف شده در قلعه دانلی در نزدیکی بیرمنگام انگلستان نشان می دهد استفاده از کاندوم های ساخته شده از ماهی و روده های حیوانی به حدود سال ۱۶۴۰ می رسد.

نیروهای شاه چارلز به دلیل استفاده از روسپی ها به شدت در خطر بیماری سفلیس بودند و این بیماری علت شایع سرطان در آن زمان بود به همین دلیل استفاده از کاندوم های ساخته شده از ماهی، گاو و روده ی گوسفند به منظور کاهش حملات سیفیلی در دستور کار قرار گرفت.

بعد از این پزشک چارلز دوم با هدف کاهش خطر بیماری های مقاربتی و جلوگیری از بارداری ناخواسته برای اولین با یک کاندوم ساخته شده از روده بره را برای پادشاه تجویز کرد. نام این پزشک، کاندوم بود و بسیاری معتقدند ریشه نام کاندوم به نام این دکتر باز میگردد.

البته کلمه لاتین condus به معنای ظرف یا کشتی و کلمه فارسی kemdu که به یک قطعه طولانی از روده که برای ذخیره سازی استفاده می شود نیز به عنوان منشاء نام کاندوم معرفی شده اند. البته کشورهای انگلیس و فرانسه هم بر سر اینکه این کلمه اول در کدام کشور استفاده شد اختلاف دارند. انگلیسی ها معتقدند اولین بار کلمه کاندوم در دفتر خاطرات یک پزشک به نام دانیل ترنر دیده شد و بعد از آن به عنوان یک کلمه رسمی مورد استفاده قرار گرفت.

کاندوم برقی از قرن ۱۸ بسیار محبوب شد. فروتل آن ها به مشتریان می فروخت تا قبل از رابطه با روسپیان استفاده کنند. بیشتر مصرف کنندگان کاندوم در این دوران خانواده های مرفه و قشر ثروتمند بودند چرا که اقشار کم درآمد اطلاعی از بیماری های مقاربتی نداشتند و هزینه کاندوم برای آن ها قابل توجه بود.

کاندوم از قرن ۱۸ بسیار محبوب شد. فروتل آن ها را به مشتریانش می فروخت تا قبل از رابطه با روسپیان استفاده کنند. بیشتر مصرف کنندگان کاندوم در این دوران خانواده های مرفه و قشر ثروتمند بودند چرا که اقشار کم درآمد اطلاعی از بیماری های مقاربتی نداشتند و هزینه کاندوم برای آن ها قابل توجه بود.

اختراع کاندوم های امروزی

چارلز گودیر، مخترع آمریکایی، با ظهور لعاب لاستیک در جریان انقلاب صنعتی، به طور قابل توجهی چهره کاندوم را تغییر داد. این فرآیندی است که گوگرد و لاستیک طبیعی با یکدیگر گرم می شوند تا یک ماده قابل انعطاف و با دوام بیشتری را با کشش و استحکام بیشتر بدست آورند. در سال ۱۸۶۰، کاندوم در مقیاس وسیع تولید شد؛ مزیت عمده این بود که آنها می توانند مورد استفاده مجدد قرار گیرند و می توانند با قیمت ارزان تر عرضه شوند. کاندوم های پوست ساخته شده از روده یا مثانه، راحتی بیشتری را فراهم می کنند، اما در پایان قرن نوزدهم منسوخ شدند.

قوانین Cornstock که در سال 1873 در ایالات متحده تصویب شد، ممنوعیت فروش کاندوم از طریق پست را ممنوع کرد و قوانین تبلیغات عمومی ضد بارداری را از بین برد. پس از سال ۱۸۶۵، بیماری های روانی یک نگرانی رو به رشد بود آموزش جنسی در این زمان گسترده تر بود تا آگاهی را در میان طبقه کارگر در آمریکا افزایش دهد.

در جنگ جهانی اول عدم استفاده از کاندوم توسط ارتش های امریکا و بریتانیا و ابتلا سربازان به بیماری های مانند سفلیس تبدیل به خطر جدی برای آن ها شد.

در دهه ۱۹۲۰، لاتکس اختراع شد. لاتکس زمانی تشکیل می شود که لاستیک در آب پراکنده شود. لاتکس اتفاقی بود که کاندوم را به آنچه که امروز وجود دارد، تبدیل کرد

در شرایط مدرن تر، کاندوم های لاستیک لاتکس را می توان با سرعت ۳۰۰۰ عدد در ساعت تولید کرد و می توان برای آن ها حتی طعم هم تعیین کرد. بعد از جنگ جهانی دوم، در اواخر دهه ۱۹۴۰، ایالات متحده و کشورهای اروپایی برای پیشگیری از بارداری دست به کار شدند. کشف ایدز به عنوان یک بیماری انتقال یافته جنسی در دهه ۱۹۸۰، محبوبیت کاندوم را به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری و پیشگیری از بیماری های منتقله از راه جنسی دو چندان شد. آنها را در حال حاضر می توانند در اکثر فروشگاه های اروپا و امریکا پیدا کرد و در کشورهای در حال توسعه به طور فزاینده ای رایج هستند.

آشنایی با تاریخچه کاندوم در ایران و جهان + ویژگی های اولین کاندوم دنیا

استفاده از کاندوم در طول تاریخ بسته به نگرش های سیاسی و فرهنگی، دلایل متفاوتی داشته است. درک ما از بیماری و عفونت دارای نقش بزرگی در پیشرفت و تولید کاندوم بود. اگر علاقه مندید در مورد تاریخچه کاندوم بدانید، پس مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

تاریخچه کاندوم در جهان

تاریخچه کاندوم در جهان به حدود سه هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. زمانی که مینوس، پادشاه کِرِت از مثانه بز برای پوشاندن آلت تناسلی خود در هنگام مقاربت با همسرش استفاده می کرد تا وی را از مایع منی خود که گفته می شد مملو از مار و عقرب بود، محافظت کند. اسناد و مدارک نشان می دهد که در آسیا نیز استفاده از کاندوم های جلدی که تنها سر آلت تناسلی را می پوشاند، رواج داشت. این نوع کاندوم قبل از قرن ۱۵ میلادی در چین و ژاپن استفاده می شد.

در تاریخچه کاندوم گفته می شود که چینی ها از کاغذهای ابریشمی یا روده بره برای ساخت کاندوم استفاده می کردند. در ژاپن نیز از پوسته لاک پشت یا شاخ حیوانات برای ساختن کاندوم بهره گرفته می شد. به لطف مصری ها، روش ساخت کاندوم تغییر کرد و از غلاف های کتان به جای پوست حیوانات در تهیه کاندوم استفاده شد. رومیان باستان نیز نه تنها از روده حیوانات برای ساخت کاندوم استفاده می کردند، بلکه گاهی از عضلات جنگجویان کشته شده خود برای این کار کمک می گرفتند.

کاندوم در طول قرن ۱۸ بیشتر شناخته شد. علی رغم مخالفت های زیاد مانند درخواست از پارلمان بریتانیا مبنی برای ممنوعیت استفاده از کاندوم به دلیل عدم تشویق به رابطه جنسی با شرکای ناایمن، بازار کاندوم به طور پیوسته و سریع شروع به رشد کرد. حتی در میخانه ها، تئاترها و آرایشگاه های اروپا نیز کاندوم فروخته می شد. تا قبل از قرن نوزدهم، استفاده از کاندوم فقط در طبقات بالا اتفاق می افتاد؛ چرا که آموزش های جنسی در طبقات کارگر وجود نداشت.

سرانجام، کشف این که ایدز یک بیماری مقاربتی بوده و تنها راه حافظت در برابر آن استفاده از کاندوم است، منجر به افزایش مصرف کاندوم در جهان شد.

اولین کاندوم جهان

تاریخچه کاندوم هایی که به طور رسمی و به شکل امروزی وارد جهان شدند، با تولید لاستیک مرتبط است. تولید لاستیک در طول انقلاب صنعتی در آمریکا آغاز شد. در سال ۱۸۳۹، چارلز گودیر ولکانیزاسیون، لاستیک را اختراع کرد. اولین کاندوم ساخته شده از لاستیک در سال ۱۸۵۵ تولید شد. در دهه ۱۸۶۰، کاندوم لاستیکی به مرحله تولید انبوه رسید. البته در آن سال ها کاندوم های پوستی هنوز محبوبیت بیشتری داشتند؛ زیرا ارزان تر بودند و احتمال افتادن کاندوم های لاستیکی بیشتر بود.

در سال ۱۹۲۰، لاتکس با استفاده از فرآیند لاستیک معلق در آب تولید شد. کاندوم های لاتکسی ارزان تر بودند و آسان تر تولید می شدند. به همین دلیل، جایگزین خوبی برای کاندوم های لاستیکی و حتی کاندوم های پوستی بودند.

    اولین کاندوم ساخته شده از لاستیک در سال ۱۸۵۵ تولید شد و در دهه ۱۸۶۰، کاندوم لاستیکی به مرحله تولید انبوده رسید.

در طول جنگ جهانی اول، ایالات متحده و بریتانیا تنها کشورهایی در اروپا بودند که به سربازان خود کاندوم نمی دادند. به همین دلیل در پایان جنگ، موارد ثبت شده از سفلیس و سوزاک در ارتش آمریکا به سرعت افزایش یافت (برای آشنایی با سوزاک به مقاله بیماری سوزاک چیست مراجعه کنید). در آن زمان، سفلیس سالانه تعداد بیشتری از افراد را نسبت به ایدز درگیر خودش می کرد. همچنین، پول هنگفتی برای درمان سربازان هزینه می شد. به این ترتیب، ارتش آمریکا از اشتباهات خود درس گرفت و در جنگ جهانی دوم به سربازان خود کاندوم داد.

در سال ۱۹۵۷ میلادی، انگلیس اولین کاندوم روانکاری شده را تولید و روانه بازار کرد. به این ترتیب، مصرف کاندوم افزایش یافت و ۴۲ درصد از افراد فعال جنسی بین سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۵ برای جلوگیری از بارداری از کاندوم استفاده می کردند.

پس از آن، استفاده گسترده از پنی سیلین و قرص های بارداری منجر به کاهش شدید استفاده از کاندوم تا دهه ۸۰ شد. تا اینکه بیماری واگیرداری به نام ایدز ظهور کرد و دوباره مصرف کاندوم با افزایش مواجه شد.

با این حال، امروزه ما شاهد افزایش انواع بیماری مقاربتی هستیم. چیزی که اکنون متخصصان بهداشت را نگران می کند، بیماری مقاربتی به نام کلامیدیا است. شیوع این بیماری در ۱۰ سال گذشته دو برابر شده و تخمین زده می شود که ۲۵ درصد از زنان تا ۲۵ سالگی به آن مبتلا خواهند شد.

تاریخچه کاندوم زنانه

اولین کاندوم زنانه نیز در سال ۱۹۲۳ توسط ماری استوپز ابداع شد. این محصول از لاستیک ضخیم و ولکانیزه با فولاد ساخته شده بود. همچنین دارای لبه هایی بود که خارج از واژن قرار می گرفت و می شد آن را شستشو داد و دوباره مصرف کرد. تاریخچه کاندوم زنانه مدرن که به شکل امروزی است، به سال ۱۹۹۳ باز می گردد. در ابتدا به نظر می رسید که حتی نگاه کردن به این نوع کاندوم عجیب است. رسانه ها نسبت به مزایای متعدد کاندوم زنانه بی علاقه بودند و افراد زیادی آن را مورد تمسخر قرار می دادند.

اما در سال ۱۹۸۸ همه چیز شروع به تغییر کرد. شرکت سازنده ویسکانسین فارماکال در زیمبابوه، طوماری دریافت کرد که توسط ۳۰ هزار زن امضا شده و خواستار عرضه کاندوم زنانه در کشورشان شده بودند. در واقع این طور به نظر می رسید، همان طور که جهان توسعه یافته کاندوم زنانه را مسخره می کرد، جهان در حال توسعه توجه خود را به آن معطوف کرده بود. در جایی که زنان دسترسی کمی به مراقبت های پزشکی و بهداشتی داشتند، کاندومی که توسط خودشان کنترل می شد و پس از مصرف شستشو داده و دوباره مورد استفاده قرار می گرفت، یک مزیت بود.

    تاریخچه کاندوم زنانه مدرن که به شکل امروزی بود، به سال ۱۹۹۳ باز می گردد. در آن زمان رسانه ها نسبت به مزایای متعدد کاندوم زنانه بی علاقه بودند و افراد زیادی آن را مورد تمسخر قرار می دادند.

تاریخچه کاندوم در ایران

اولین بار در سال 1341 برنامه های کاهش و کنترل جمعیت مورد توجه دولت ایران قرار گرفت. در آن دوران اداره بهداشت برخی از ابزار و داروهای پیشگیری از بارداری را در اختیار برخی از مراکز دولتی و غیردولتی قرار داد. در سال 1373 انجمن تنظیم خانواده در ایران تاسیس شد و اجزاه رسمی استفاده از ابزار پیشگیری از بارداری مانند کاندوم را صادر کرد.

مردم ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر برای داشتن یک رابطه امن از کاندوم استفاده می کنند. جالب است بدانید که در سال 1391 دولت ایران تصمیم گرفت که کاندوم را برای واردات در دسته کالاهای لوکس و غیرضروری قرار دهد. به نظر می رسد که دولت این تصمیم را در راستای سیاست افزایش جمعیت گرفته باشد. این تصمیم در شرایطی گرفته شد که کاندوم های تولید شده در کشور تنها سه چهارم از نیاز مردم را پوشش می دهد.

دکمه بازگشت به بالا