اقتصادیبهترین های کسب و کار

شرکت حسابداری چیست ؟

شرکت حسابداری، نیاز همیشگی کسب‌وکارها

مهم‌ترین مسئله در کسب‌وکارهای نوین، تخصص گرایی است. اگر از کلیشه‌ها عبور کنیم باید این نکته مهم را برای خودمان یادآوری کنیم که در صورتی می‌توانیم به نتایج سریع‌تر، بهینه‌تر و بهتری برسیم که هر خدمتی را نوعی از تخصص به‌حساب بیاوریم و آن را به متخصصین ماهر آن بسپاریم.

مدیران کسب‌وکارها، این روزها باید کارهایی مثل مدیریت امور مالی، امور حقوقی و مسائلی ازاین‌دست را به متخصصین بسپارند و زمان و انرژی خود را صرف امور راهبردی شرکت خود کنند. به دنبال این موضوع بسیاری از کارفرمایان علاقه‌مندند که امور مالی مجموعه خود را برون‌سپاری کنند و آن را به یک شرکت  حسابداری واگذار کنند. در این مقاله می‌خواهیم به‌طور کامل با شرکت حسابداری آشنا شویم.

شرکت حسابداری چیست؟

مسائل و امور مالی شرکت‌ها و قوانین مربوط به آن‌ها پیچیدگی‌ها و جزئیات زیادی دارند که می‌توانند تمام زمان شما را هدر دهند. در این شرایط 2 راه‌حل وجود دارد. راه‌حل اول استخدام مدیران مالی و راه‌حل دوم استفاده از خدمات شرکت‌های حسابداری است.

یک شرکت حسابداری متولی انجام امور مالی، مالیاتی و حسابداری در شرکت‌های مختلف است. چنین شرکتی معمولاً خدمات مالی، ارزش‌افزوده، گزارش‌های تفصیلی، اظهارنامه مالیاتی و مواردی ازاین‌دست را برای شرکت‌های مختلف انجام می‌دهند و در قبال آن حقوق دریافت می‌کنند. خدمات حسابداری که توسط شرکت‌های حسابداری ارائه می‌شود باید در سطحی تخصصی انجام گیرد.

زمانی که با یک شرکت حسابداری همکاری می‌کنید، این شرکت مسئولیت تمام اسناد مالی را به عهده می‌گیرد و در صورت به وجود آمدن هرگونه مشکل مالی، شرکت موردنظر عواقب آن را به عهده خواهد گرفت. البته در بیشتر موارد استفاده از خدمات حرفه‌ای شرکت‌های حسابداری معتبر می‌تواند تا حد بسیار زیادی باعث کاهش خطا در امور مالی شرکت‌ها شود.

نکته مهم در مورد شرکت حسابداری این است که نوع همکاری با شرکت‌های حسابداری ممکن است در جزئیات تفاوت‌هایی باهم داشته باشند. اگر می‌خواهید از این جزئیات سردر بیاورید بد نیست با انواع شرکت‌های حسابداری آشنا شوید. اما قبل از آن باید به سؤال مهم‌تری بپردازیم.

چرا برخی استفاده از خدمات شرکت‌های حسابداری را ترجیح می‌دهند؟

یکی از دلایلی که به آن اشاره کردیم کاهش میزان خطا در مدیریت امور مالی شرکت‌هاست. البته این موضوع کاملاً به اعتبار و کیفیت خدمات شرکت حسابداری موردنظر بستگی دارد. از طرف دیگر پذیرش مسئولیت امور مالی توسط یک شرکت حسابداری خیال کارفرمایان و صاحبان کسب‌وکارها را از بابت همکاری با این شرکت‌ها راحت می‌کند.

یکی دیگر از علل انتخاب شرکت‌های حسابداری توسط بسیاری از کارفرمایان، دردسرهای استخدام نیروی انسانی لایق و ماهر برای انجام این امور است. با استفاده از این خدمات دردسرها و هزینه‌های جذب کارکنان موردنیاز برای انجام امور مالی سازمان به صفر می‌رسد.

نکته مهم دیگر کمبود منابع برای پرداخت حقوق ماهانه به یک حسابدار یا مدیر مالی تمام‌وقت است. یا حتی به دلیل اندک بودن حجم امور مالی یک مجموعه ممکن است نیازی به استخدام نیروی تمام‌وقت وجود نداشته باشد. از طرف دیگر ممکن است نیروی استخدام‌شده به‌عنوان یک حسابدار، تخصصی کافی در یک موضوع خاص مثل امور و قوانین مالیاتی را نداشته باشد و این مسئله باعث به وجود آمدن مشکلات فراوانی برای یک سازمان شود.

همه یا ترکیبی از این دلایل باعث می‌شود که بسیاری از شرکت‌ها در سراسر دنیا، استفاده از خدمات شرکت‌های حسابداری را در اولویت خود قرار دهند.

چند دلیل برای سپردن کارها به مؤسسه حسابداری:

یکی از مهم ترین دلایل سپردن امور مالی به مؤسسه حسابداری، تخصص و تسلط آنها در زمینه امور مالی و کمتر شدن ضریب اشتباه و خطا است. استخدام کردن نیروهای انسانی لایق و ماهر، فرآیند دردسرساز و پرهزینه ای است که با استفاده از خدمات مؤسسات حسابداری نیازی به صرف هزینه های مربوط به جذب کارکنان مورد نیاز در این زمینه نیست.

در صورت پایین بودن حجم امور مالی شرکت ها، استخدام نیروی تمام وقت به عنوان حسابدار، مقرون به صرفه نیست، در این صورت با استفاده از خدمات مؤسسات حسابداری از پرداخت ماهانه حقوق به یک حسابدار تمام وقت معاف خواهید شد. با استخدام حسابداری که به تمام امور مالیاتی و حسابداری اشراف نداشته باشد، مشکلات بی شماری گریبانگیر مؤسسه خواهد شد ولی با سپردن امور به مؤسسه حسابداری از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری می شود.

آشنایی با انواع مؤسسات حسابداری:

تقسیم مؤسسات حسابداری به بخش های مختلف، بستگی به نوع خدماتی است که آنها ارائه می دهند. هر چند مؤسسات حسابداری طیف وسیعی از خدمات را انجام می دهند، اگر بخواهیم خدمات آنها را بررسی کنیم باید از دو جنبه بررسی کنیم.

  • مؤسسه حسابداری از نظر نوع ارائه خدمات
  • مؤسسه حسابداری از نظر نحوه ارائه خدمات

سه گونه ارائه خدمات در مؤسسه حسابداری:

موسسات حسابداری به سه صورت خدمات خود را ارئه می دهند.

  • مؤسسه حسابداری با انجام خدمات مشاوره: ممکن است خدمات مؤسسه حسابداری فقط در حد مشاوره باشد. مؤسسه حسابداری به صورت موردی در زمینه امور مختلف مانند حسابرسی، دادرسی مالیاتی، و سایر خدمات حسابداری به متقاضیان مشاوره می دهد. این نوع از خدمات مربوط به شرکت هایی است که مسئول حسابداری یا تیم حسابداری دارند، اما برای اطمینان از صحت انجام امور یا برای حل مشکلات به وجود آمده از خدمات مؤسسه حسابداری استفاده می کنند.
  • ارائه خدمات در قالب کنترل و نظارت مستمر: انجام امور مالی شرکت باید توسط واحد حسابداری انجام شود. کارهایی مانند زیر نظر گرفتن اسناد مالی، صورت های مالی، پیگیری اظهارنامه مالیاتی در زمان مقرر نیز از وظایف دیگر ارائه خدمات در مؤسسه حسابداری است. خوب است بدانید قراردادهای این شرکت ها اصولا به شکل سالانه یا ماهانه است.
  • دسته سوم ارائه خدمات کامل حسابداری: در این نوع خاص از فعالیت های مؤسسه حسابداری، پکیج کاملی از خدمات قابل ارائه است. این شرکت ها تمام امور مالی شرکت را به عهده گرفته و با استفاده از نیروهای متخصص به صورت تمام وقت یا نیمه وقت، امور مالی شرکت را انجام می دهند. در این روش امور مالی شرکت از صفر تا صد به صورت برون سپاری به مؤسسه حسابداری سپرده می شود.

مؤسسه حسابداری از نظر نحوه و چگونگی خدمات حسابداری ارائه شده به سه صورت می باشد:

نوع اول، انجام خدمات حسابداری و مالی امور پرسنلی و اداری تهیه صورت های مالی بستن حساب ها کنترل و تجزیه و تحلیل انها تهیه تزارنامه و سایردفاتر قانونی

نوع دوم،تهیه اظهارنامه مالیاتی تنظیم و ثبت گزارش فصلی ثبت اظهارنامه ارزش افزوده و سایر خدمات دیگر

نوع سوم، انجام خدمات اداری و پرسنلی حسابداری است.

اقداماتی نظیر ثبت نام بیمه، تهیه و ارسال لیست بیمه، تنظیم و انعقاد قراردادهای کارکنان، حضور و غیاب کارکنان تهیه و ثبت و تنظیم کارکرد و خدمات کارمندان، کارت زنی کارکنان، محاسبه اضافه کاری و تعطیلات پرداخت حقوق و مزایای مربوط به کارکنان.

دکمه بازگشت به بالا