بهترین های کسب و کارجامعه

نایلون کشاورزی چیست و چه انواعی دارد؟

اصطلاح نایلون کشاورزی اغلب برای توصیف انواع پوشش‌های گیاهی استفاده می‌شود. چنین پوشش‌هایی از فیلم مالچ پلاستیکی، پوشش‌های ردیفی، تونل‌های بالا و پایین تا گلخانه‌های پلاستیکی را شامل می‌شوند. با وجود پلاستیک کشاورزی دیگر کشاورزان نگران تغییرات آب و هوایی و تاثیرات آن برای محصولات کشاورزی خود نخواهند بود. نایلون کشاورزی عریض مزایای زیادی دارد و می‌تواند به بهره وری بیشتر کشاورزان کمک کند. در این بررسی در مورد فواید، کاربرد و انواع نایلون کشاورزی صحبت می‌کنیم.

نایلون کشاورزی چیست؟

پلی اتیلن (PE) فیلم پلاستیکی است که توسط اکثر تولیدکنندگان به دلیل مقرون به صرفه بودن، انعطاف پذیری و ساخت آسان آن استفاده می‌شود. این پلاستیک در ضخامت‌های مختلفی مانند فرم با چگالی کم (LDPE) و همچنین یک فرم با چگالی کم خطی (LLDPE) عرضه می‌شود. این پلاستیک‌ها را می‌توان با افزودن عناصر خاصی به پلاستیک اصلاح کرد که به آن خواص مفیدی برای رشد گیاه می‌دهد.

نایلون کشاورزی اغلب با پلی اتیلن ساخته می‌شود که می‌تواند به کاهش اتلاف آب، تثبیت اشعه ماوراء بنفش برای خنک کردن خاک و جلوگیری از حشرات، حذف تشعشعات فعال فتوسنتزی برای جلوگیری از رشد علف‌های هرز، کدورت IR، ضد چکه / ضد مه و فلورسانس کمک کند. پلاستیک کشاورزی در ابعاد و اندازه‌های مختلفی به فروش می‌رسد.

از ویژگی‌های نایلون کشاورزی عریض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خاصیت ضد اشعه ماورا بنفش (UV)
 • خاصیت جذب اشعه مادون قرمز
 • خاصیت ضد الکتریسیته
 • خاصیت ضد مه یا شبنم
 • خاصیت ضد باکتری
 • خاصیت آنتی باکتریال

تاریخچه نایلون کشاورزی

اولین استفاده از فیلم پلاستیکی در کشاورزی، در تلاش برای ساخت نسخه ارزان‌تر گلخانه بود. در سال 1948 پروفسور E.M. Emmert اولین گلخانه پلاستیکی را ساخت، یک ساختار چوبی که با لایه سلولز استات پوشانده شده بود. او بعداً لایه سلولز را به یک فیلم پلی اتیلن موثرتر تغییر داد. پس از این معرفی فیلم پلاستیکی به کشاورزی، از اوایل دهه 1950 تا سال 1999 تقریباً 30 میلیون هکتار در سراسر جهان با مالچ پلاستیکی پوشیده شده بودند.

مناطقی مانند خاورمیانه و آفریقا در مقایسه با رشد ضعیف در مناطق توسعه یافته‌تر و از نظر اقتصادی با ثبات‌تر مانند اروپا، سالانه 15 تا 20 درصد در استفاده از گلخانه‌های پلاستیکی رشد می‌کنند. چین با رشد 30 درصدی در سال در جهان پیشتاز است و حجم فیلم پلاستیکی این کشور به یک میلیون تن در سال می‌رسد. از زمان معرفی پلاستیک کشاورزی در دهه 1950، این فیلم برای افزایش بازده محصول، افزایش اندازه محصول و کم کردن زمان رشد طراحی و توسعه یافته است. پیشرفت در فیلم پلاستیکی شامل دوام، خواص نوری و اثر ضد مه است.

کاربردهای نایلون کشاورزی

موارد استفاده پلاستیک کشاورزی به شرح زیر هستند:

پوشش گلخانه‌ها

گلخانه سازه بزرگی است که در آن می‌توان با تهویه خودکار محصولات گیاهی پرورش داد. فیلم‌های گلخانه‌ای معمولاً در پارامترهای 80 تا 220 میکرومتر ضخامت و 20 متر عرض هستند و طول عمر آنها بین 6 تا 45 ماه است. فیلم‌های پلی اتیلن تک لایه برای شرایط محیطی معمولی مناسب هستند، در حالی که پوشش‌های چند لایه ساخته شده از سه لایه، یک لایه EVA19  که بین دو لایه پلی اتیلن با چگالی کم قرار داده شده است، عملکرد بهتری در شرایط سخت نشان داده‌اند.

مالچ پلاستیکی

مالچ‌ پاشی پلاستیکی زمانی است که یک لایه پلاستیکی نازک روی زمین قرار می‌گیرد، سوراخ‌هایی را در فواصل زمانی مشخص برای کاشت بذر ایجاد می‌کند یا آن را مستقیماً روی گیاهان در مراحل اولیه رشد قرار می‌دهد. این لایه‌ها برای مدت زمان کشت (معمولاً 2 تا 4 ماه) در جای خود باقی می‌مانند و معمولاً ضخامتی بین 80 تا 12 میکرومتر دارند. عملکرد اصلی مالچ پلاستیکی عایق کاری و حفظ درجه حرارت و رطوبت ثابت خاک، جلوگیری از تبخیر رطوبت از خاک، به حداقل رساندن زمان کاشت و برداشت، جلوگیری از رشد علف‌های هرز و جلوگیری از فرسایش است.

نایلون سیلو

سیلو یکی از راه‌های سریع و ارزان قیمت برای ذخیره سازی و نگهداری سیلاژ است. بسیاری از کشاورزان و دامداران به دلیل مزایای نایلون کشاورزی از این پلاستیک برای سیلو استفاده می‌کنند. نایلون سیلو جهت ذخیره انواع علوفه و سیلاژ بسیار عالی است. نایلون سیلو پلاستیکی به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، مواد مغذی گیاهان را درون خود حفظ می‌کند و از نفوذ نور خورشید به داخل نایلون جلوگیری می‌کند. همچنین ضخامت‌ سیلوهای پلاستیکی از 200 تا 400 میکرون است که در رنگ‌های مشکی و سفید عرضه می‌شوند.

از دیگر کاربردهای نایلون کشاورزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نایلون ضدعفونی کننده خاک
 • نایلون آبیاری خاک
 • نایلون کشت صیفی جات
 • نایلون بسته بندی علوفه
 • نایلون استخر کشاورزی و شیلات

قیمت نایلون کشاورزی

قیمت پلاستیک کشاورزی بسته به عوامل مختلف متفاوت است. معمولاً فاکتورهای زیر در لیست قیمت نایلون کشاورزی عریض موثر هستند:

 • برند سازنده
 • کیفیت و استاندارد تولید
 • ابعاد و اندازه
 • کیفیت مواد اولیه
 • میزان عرضه و تقاضا

کلام آخر

یکی از انواع پلاستیک‌های پرکاربرد در بازار، نایلون کشاورزی است. این نایلون بسته به نوع محصولات کشاورزی و کاربرد مورد نظر تولید می‌شود. برای مثال، پلاستیک کشاورزی مخصوص گلخانه متفاوت از نایلون سیلو است. پس مهم است در زمان خرید نایلون کشاورزی عریض به نوع کاربرد مورد نظر خود توجه کنید. انتخاب یک نایلون باکیفیت به شما کمک می‌کند تا محصولات گیاهی خوبی را پرورش دهید و در این امر درآمدزایی کنید. نایلون کشاورزی آذین پلاست از برترین نایلون‌های تولیدی در ایران است. این شرکت با سابقه بلند مدت در این صنعت، توانسته است تا رضایت مشتریان را کسب کند. برای سفارش و یا خرید نایلون کشاورزی با آذین پلاست کیمیا در تماس باشید.

دکمه بازگشت به بالا