بهترین های کسب و کارعمومی

ساخت استخر کشاورزی روی سطح زمین

منظور از استخر روی سطح زمین چیست؟

استخر یکی از بهترین امکانات تفریحی و رفاهی است که اکثر صاحبان ویلاها و باغ‌ها تمایل به ساخت آن دارند. باکمی جست‌وجو برای یافتن طرح و مدل استخرها می‌توان انواع استخرها را به دو نوع استخرهای درون زمین و استخرهای روی سطح زمین دسته‌بندی کرد. استخرهای درون زمین استخرهایی هستند که در دل زمین حفاری می‌شوند و می‌توانند در فضاهای باز یا سربسته ساخته شوند.

لبه دیواره‌های این نوع از استخر‌ها مماس با سطح زمین بوده و هیچ برآمدگی ندارند. استخرهای روی زمین کاملا متضاد استخرهای درون زمینی هستند. این استخرها روی سطح زمین‌ساخته می‌شوند و همانند وان‌های حمام دارای لبه‌های بلند هستند و از سطح زمین بالاتر قرار می‌گیرند. برای وارد شدن به این استخرها از پله و یا نردبان استفاده می‌شود. برخلاف استخرهای درون زمینی، این نوع استخر تنها مناسب فضاهای باز هستند.

مزایای ساخت استخر روی زمین

ساخت استخر روی زمین با توجه به ویژگی‌هایی که از نظر ساخت، جنس و هزینه دارد می‌تواند در بسیاری از موارد بهترین انتخاب باشد. این استخر گزینه مناسبی برای مکان‌های است که دارای خاک نامرغوب هستند یا حفر کردن زمین برای استخر زمینی به دلیل وجود سنگ‌های عظیم و سخت ناممکن است. همچنین هزینه کم ساخت این نوع از استخر نیز یکی دیگر از مزایای آن به شمار می‌آید. از سوی دیگر، این استخرها از لحاظ نگهداری، از استخرهای درون زمین، بسیار مقرون بهصرفهتر هستند. زیرا به دلیل قابل‌دسترس بودن تجهیزات، تعمیر و نگه‌داری آن‌ها بسیار راحت و کم‌هزینه است.

در مکانهایی که فضای کمی برای احداث استخر وجود دارد استخر روی زمین انتخاب بسیار هوشمندانهای است. این استخرها می‌توانند در ابعاد مختلف ساخته شوند. حتی می‌توان در یک فضای 20 متری نیز از این ورزش و تفریح آبی بهره‌مند شد. از مزایای دیگری که استخرهای روی سطح زمین دارند ایجاد امنیت و آسودگی خاطر برای خانواده‌هایی است که کودک خردسال دارند. زیرا به دلیل وجود لبه‌های بلند، خطر افتادن کودکان در استخر بسیار کم است.

انواع استخر روی سطح زمین

وقتی اندازه و شکل خود را انتخاب کردید، وقت آن است که تصمیم بگیرید کدام نوع استخر را می خواهید. دو نوع اصلی استخر روی زمین وجود دارد: سازه با دیواره های نرم (منظور همان استخرهای برزنتی و پلاستیکی بادی است) و سازه با دیواره های قالبی مانند چوب و فلز. استخرهای روی زمین به شکل مستطیل، بیضی و دایره‌ای و در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند. اما می‌توان این استخرها را از نظر متریال به کار رفته در ساخت استخر نیز دسته‌بندی کرد. اگرچه   می‌توان برای روی سطح زمین استفاده کرد اما معمولا انواع استخر زمینی شامل، استخر بادی، برزنتی و فولادی هستند. در ادامه در مورد هر یک از این انواع توضیحاتی ارایه می‌شود.

استخرهای بادی

این نوع استخرها ارزانترین استخرهای روی سطح زمین هستند و در مدت بسیار کوتاهی راه‌اندازی می‌شوند. ارتفاع آن‌ها بیش از یک متر است. استخرهای بادی دارای کمترین دوام در بین استخرهای زمینی هستند.

استخرهای برزنتی

استخرهای برزنتی دارای بدنه برزنتی هستند که مقاومت زیادی در برابر فشار آب، گرما و سرمای هوا دارند. پایه‌ها و ستون‌های نگه‌دارنده استخر برزنتی از جنس فولاد ضدزنگ ساخته می‌شوند که در برابر رطوبت و گرمای خورشید مقاوم هستند.

استخر های فلزی

نوع دیگر استخرهای روی سطح زمین، استخرهای فلزی هستند. این استخرها نیز در برابر ضربه و گرمای خورشید استحکام زیادی دارند. بدنه و پایه‌های استخر فلزی، از فلز ساخته می‌شود.

استخرهای پلاستیکی

اگر به دنبال چیزی سریع، آسان و مقرون به صرفه هستید ، استخر پلاستیکی ممکن است بهترین گزینه شما باشد. استخرهای روی سطح زمین پلاستیکی و نرم به طور معمول از 5 تا 15 میلیون تومان قیمت دارند و در یک جعبه قرار می گیرند که شامل استخر ، پمپ و فیلتر است. علاوه بر این ، امکان جمع آوری و جا به جایی مجدد دارند و باعث کاهش هزینه های عملکرد شما می شوند.

استخرهای چوبی

نوع دیگر استخرهای روی زمین از جنس دیواره های فلزی و چوبی می باشند که با تعدادی ستون به یکدیگر متصل می شوند و با استفاده از آستر ضد آب نصب شده در داخل آن به بهره برداری می رسند. هزینه این مدل از 15 تا 50 میلیون تومان می باشد. از مزایای این استخرها می توان به ارزان و زیبا بودن و همچنین نگهداری راحت اشاره داشت. معایب آن ها عدم مقاومت در برابر سرما و طوفان و زنگ زدگی و خوردگی به مرور زمان ذکر کرد.

مراحل ساخت استخر روی زمین

در مقایسه با انواع استخرهای درون زمینی، ساخت این نوع از استخرها به زمان و زحمت کمتری نیاز دارد. اما در هر حال دارای مراحلی است که باید با دقت طی شوند تا بتوانید با خیال راحت تنی به آب‌زده و اوقات خوشی داشته باشید.

·        تعیین نوع استخر

قبل از هر کاری باید نوع استخر مدنظر خود را تعیین کنید. زیرا این مورد می‌تواند در محاسبات مراحل بعدی ساخت استخر تاثیرگذار باشد.

·        مشخص کردن ابعاد استخر روی سطح زمین

بعد از مشخص کردن نوع استخر، باید ابعاد و شکل استخر را تعیین کنید. این موضوع تاثیر زیادی بر تعیین بودجه ساخت و نگه‌داری استخر دارد.

·        انتخاب مکان مناسب

تعیین مکان مناسب با توجه به ابعاد استخر نیز بسیار مهم است. محل ساخت استخر باید مسطح باشد. زیرا تراز کردن پایه‌های استخر در شرایط ناهموار بسیار سخت بوده و در صورت کوچک‌ترین خطایی باعث سقوط استخر می‌شود.

·        زیرسازی

برای یکنواختی سطح زیر استخر از ماسه و بلوک استفاده می‌شود. حدود چند سانتی‌متر ماسه نرم به همراه بلوک می‌تواند سطح زمین را هموار کرده و به عنوان محافظ عمل کند.

·        انتخاب سیستم تصفیه

تعیین نوع سیستم تصفیه استخر نیز بسیار مهم است. همه استخرها نیاز به سیستم تصفیه دارند با توجه به نوع استخر و بودجه در نظر گرفته شده باید نوع سیستم تصفیه استخر خود را مشخص کنید. برای این منظور می‌توانید از   و کارتریجی استفاده کنید.

·        جاگذاری سازه استخر

در آخر می‌توانید با کمک کارشناسان، اقدام به جاگذاری سازه و نصب تجهیزات استخر کنید.

نکات مهم در ساخت استخر روی زمین و نگهداری از آن

لازم است در هنگام ساخت و نگه‌داری از استخر روی سطح زمین مواردی را مد نظر قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید اوقات بیشتری را در استخر بگذرانید و از ایجاد هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید.

 • مراقبت از دیواره‌های استخر: علاوه بر مراقبت از سایر تجهیزات استخر، مراقبت از دیواره‌های این نوع استخر نیز مهم استv  نیز همانند سایر انواع استخر باید انجام شود. بعلاوه،، سعی کنید از نشستن روی لبه‌های استخر خودداری کنید. زیرا باعث ترک خوردن در کناره‌های دیواره‌ها و در نتیجه ایجاد نشتی   خواهد شد ک خود، معضلات دیگری به همراه خواهد داشت.
 • نصب استخر در آب‌وهوای گرم: بهتر است ساخت و نصب استخرهای روی سطح زمین در آب‌وهوای خشک صورت بگیرد. زیرا هنگام نصب استخر باید پایه‌ها و زمین بدون رطوبت باشند.
 • مکان مناسب برای ساخت استخر: از ساختن استخر در فاصله کمتر از 5 متر، زیر درختان و خطوط برق خودداری کنید. دقت داشته باشید که مکان ساخت استخر عاری از سنگ و ریشه گیاهان باشد.

آیا ساخت استخر بتنی بالاتر از زمین امکان پذیر است؟

بله ! روند ساخت و ساز کمی متفاوت است ، اما شما قطعاً می توانید یک استخر بتنی روی سطح زمین بسازید. بیایید بررسی کنیم که این چرا ایده خوبی است. در نظر بگیرید که هر مقدار که تجهیزات قالب بندی بتن شما بیشتر باشد، قادر به پیاده سازی اشکال مختلفی خواهید بود.

چرا باید یک استخر روی سطح زمین ساخت ؟

دو گروه از افراد وجود دارند که یک استخر روی زمین احداث می کنند :

 1. افرادی که مجبورند
 2. افرادی که می خواهند

افرادی که مجبور به ساخت استخر روی زمین هستند ممکن است این کار را انجام دهند :

 1. آنها بیش از حد سنگ در زمین دارند تا بتوانند یک استخر درون زمین بسازند
 2. سطح آب خیلی زیاد است ، یا آنها نگرانی هایی در مورد آب های زیرزمینی دارند
 3. زمین موجود در ملک آنها بسیار ناهموار یا شیب دار است

افرادی که می خواهند استخر بتونی روی زمین بسازند ممکن است این کار را انجام دهند زیرا:

 • آنها به استخرهای بالای زمین علاقه دارند.
 • آنها نمی خواهند در زمین حفاری کنند.
 • ممکن است برای خانه های دارای کودک کمی ایمن تر باشند.

توجه: در صورت شیب دار بودن حیاط منزل شما کاملاً مجبور به ساخت استخر روی زمین نیستید و در صورت داشتن فرزند می توانید استخر زیرزمینی خود را کاملاً ایمن و مطمئن کنید. اینها تنها برخی از رایج ترین دلایلی است که افراد ممکن است برای ساخت استخر خود در سطح زمین انتخاب کنند.

هزینه ساخت استخر در باغ ویلا روی سطح زمین

این خبر بد است – هزینه ساخت استخر روی زمین شما بیش از یک استخر درون زمین خواهد بود. به طور دقیق نمی توان گفت که چقدر بیشتر ، اما اگر قیمت یک عامل اصلی برای شما است، می توانید این کار را انجام دهید ، یک ساخت و ساز داخلی می تواند گزینه بهتری باشد. یک استخر روی زمین برای حفظ فشار هزاران گالن آب نیاز به دیوارهای نگهدارنده دارد.

دیوارهای نگهدارنده می توانند گران قیمت باشند (هر کدام 20 تا 50 میلیون) ، بنابراین بیشتر هزینه های اضافه شده در آنجا است. قیمت می تواند بسته به ارتفاع دیوار ، مواد و ضخامت بتن متفاوت باشد ، اما به طور کلی ، شما می توانید 300 تا 500 میلیون تومان برای ساخت استخر خود در بالای سطح زمین پرداخت کنید (قیمت پایه استخر درون زمین از 150 میلیون تومان شروع می شود).

نکات تکمیلی مراحل ساختن استخر روی سطح زمین

مراحل ساخت استخر روی سطح زمین با سازه درون زمین کمی متفاوت است. شما به جای حفر سوراخ و قرار دادن توری میلگرد ، با ساختن دیوارهای اطراف استخر خود شروع می کنید (این جایی است که هزینه مواد به کار برده روی سطح زمین افزایش می یابد). از این جهت نیاز به سرمایه بیشتر خواهید داشت که این نوع سازه به اصطلاح نیاز به دیوارهای بتنی (برشی) با ضخامت بالا و در نتیجه آرماتور بندی بیشتر (میلگرد قوی تر) خواهد داشت. سایر مراحل بصورت حالت معمول است، اما روند کار با پیمانکار متفاوت خواهد بود.

انتخاب موقعیت مناسب : نسبت به ویزگی های زمین (شیب، جنس خاک ، فاصله از ساختمان و…) می توانید بهترین مکان را برای احداث مشخص نمایید.

طراحی و محسابات سازه : شما می توانید طرحی که در ذهن دارید را با کمک یک معمار پیاده سازی نمایید، سپس برای محاسبه سازه و لوله کشی و موارد مورد نیاز آن را در اختیار یک مهندس عمران و استخر قرار دهید.

مشخص نمودن نوع مصالح : بسته به بودجه خود می توانید در انتخاب نوع کاشی، لوله، سیستم تصفیه و… استخر خود تصمیم گیری نمایید.

در ادامه مراحل تکمیل و ساخت استخر همچون سازه های درون زمین می باشد.

طرح های مختلف استخر روی زمین

حالا برای قسمت باحالش! در مورد طراحی استخرهای روی سطح زمین گزینه های کاملاً محدودی وجود دارد. آن ها نسبت به سازه های درون زمین که قابلیت شکل دهی متنوع را دارند کمی کار را دشوار می کنند. به عنوان اولین قدم ، باید شکل و اندازه استخر خود را انتخاب کنید. با این حال ، لازم به ذکر است که ممکن است برخی از محدودیت های عمق و اندازه وجود داشته باشد. به طور کلی ، استخرهای روی سطح زمین عمق بسیاری ندارند و در کل ابعاد آن ها معمولاً کوچک است.

هر متر مربع دیواری که برای ساختن آن احتیاج دارید هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت ، بنابراین اکثر مردم استخرهای روی زمین خود را کوچک و کم عمق نگه می دارند. تا آنجا که به زیبایی و عملکرد استخر مربوط می شود ، در اینجا چند ایده طراحی استخر روی زمین به شما پیشنهاد می دهیم :

استخر بی نهایت و بیکران روی سطح زمین

استخر روی زمین دارای محوطه کناری

فضای سرگرمی و بار در کنار دیواره ها

به کار بردن ویزگی های مختلف در استخر روی زمین

استفاده از آبنما در استخر روی سطح زمین

دیوار شیشه ای در یک یا چند طرف

دکمه بازگشت به بالا