بهترین های کسب و کارسلامت و تندرستی

استفاده از لنز چشم چه خطری دارد؟

لنز چشمی علاوه بر تمام مزایایی که دارد می تواند خطراتی هم برای دختران نوجوان که به زیبایی خود بسیار حساس هستند داشته باشد که در بعضی موارد ترجیح داده می شود فرد به جای لنز چشمی از عینک طبی استفاده نماید. برخی از این خطرات احتمالی را می توان با مراقبت های توصیه شده برطرف کرد. با اینکه لنز چشمی یک گزینه مطمئن هست اما شاهد این هستیم که معمولا والدین از لنز گذاشتن فرزندانشان رضایتی ندارند و بر این باورند که ممکن است لنز به چشم های آن ها آسیب برساند که این یک باور اشتباه است و برعکس انتخاب لنز می تواند یک گزینه ی عالی برای رفع ضعیفی چشم باشد.

با این همه من در این مقاله به بررسی خطرات احتمالی لنز چشم برای دختران پرداخته ام. با من همراه باشید. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها استفاده از لنز چشمی برای دختران نوجوان بلا مانع است و با خیال راحت می توانند از لنزهای طبی استاندارد و مورد تایید بهداشت استفاده کنند به شرط اینکه بهداشت را رعایت کنند و از ایجاد جلوگیری کنند.

والدین هم باید در زمان تهیه لنز چشمی برای فرزندانشان به مسئولیت پذیری آن ها در قبال رعایت بهداشت شخصی توجه کنند و اگر می دانند فرزندشان نمی تواند از پس رعایت اصول بهداشتی لنز گذاشتن بر آید از خرید آن صرف نظر نمایند چون این مساله یکی از خطرات لنز چشمی برای دختران است. در ادامه این مقاله از لنزبیوتی به 10 مورد از خطرات لنز چشم برای دختران نوجوان اشاره کرده ام.

خطرات لنز چشم برای دختران

در سنین پایین تر و یا حتی در بزرگسالان استفاده از لنز چشمی در صورت رعایت نکردن صحیح استفاده از لنز چشمی می تواند برای فرد خطر آفربن باشد که عبارتند از:

 1. ایجاد حساسیت یا آلرژیک
 2. تحریک قرنیه که احتمال دارد به تبدیل شود
 3. تحریک شدن رگ های خونی چشم که منجر به خونریزی در قرنیه می شود
 4. سرخی و قرمزی چشم
 5. عفونت های قرنیه مانند کراتیت که قسمت های روشن چشم را تحت تاثیر قرار می دهد
 6. ورم ملتحمه
 7. خراش قرنیه و دیده شدن خط بر روی آن
 8. اشک ریزی
 9. احساس تاری دید
 10. واکنش شدید به نور

تمام این موارد را گفتم تا در جریان احتمالی خطرات لنز چشمی برای دختران نوجوان که تمایل زیادی به دارند قرار بگیرید اما این اصلا به معنای رد کردن لنز های چشمی نیست و فقط در صورت رعایت نکردن دستور العمل استفاده از لنز چشمی ممکن است رخ دهد و یا اینکه پزشک با معاینه ی چشم های فرد، استفاده از آن را منع کرده باشد و فرد توجهی به تجویز پزشک نکرده باشد.

مزایای استفاده از لنز چشمی برای دختران نوجوان

خطرات لنز چشمی را قبل از مزایای آن ذکر کردم و خواستم بعد به مزایای آن بپردازم که کمی خیالتان راحت شود و از ترسی نداشته باشید. از مهم ترین مزایای لنز چشمی برای دختران عبارتند از:

 • جایگزین کردن لنز چشم به جای عینک طبی که می تواند از لحاظ ظاهری، اعتماد به نفس دختران را بالا ببرد.
 • کند شدن روند پیشرفت با لنز نسبت به عینک
 • استفاده از لنز چشم با خیال راحت برای دختران نوجوان و کم سن و سال تر نسبت به بزرگسالان که بیشتر در معرض خطر ابتلا به هستند
 • مناسب برای دخترانی که اهل ورزش به خصوص ورزش های توپی هستند و خطر شکسته شدن شیشه عینک در حین فعالیت های ورزشی از بین می رود.
 • رعایت دستورالعمل های مزاقبت از لنز در نوجوانان نسبت به بزرگسالان و کاهش خطر ابتلا به عفونت های چشمی
 • داشتن انگیزه و حس خوشایند با استفاده از لنز طبی رنگی و یا طبی بی رنگ نسبت به عینک که ممکن است در بین دختران طرفداری نداشته باشد و زیبایی چهره ی آن ها را زیر سوال ببرد

نکات مهم و هشدار برای استفاده از لنز چشم برای دختران

همیشه در مقاله هایی که راجع به لنز نوشته ام سعی کردم از اهمیت مراقبت از لنزهای چشمی صحبت و تاکید کنم و بارها به این مساله اشاره کرده ام که در صورت رعایت نکردن اصول لنز گذاشتن چه عواقبی کاربر لنز را تهدید می کند.

برخی از مهم ترین نکات احتیاط در خصوص لنزهای چشمی عبارتند از:

 • شستشوی دست قبل از گذاشتن و برداشتن لنز
 • استفاده از برای شستشوی لنزها و نه هیچ مایع دیگری مثل سرم شستشو، آب جوشیده، بزاق دهان و…
 • استحمام و شنا نکردن با لنزهای چشمی
 • توجه به تاریخ مصرف و تاریخ انقضای لنزهای چشمی ( به هیچ عنوان پس از اتمام تاریخ مصرف از لنزها استفاده نکنید)
 • استفاده از محلول لنز مناسب و مورد تایید پزشک یا اپتومتریست
 • چکاپ مرتب چشم ها توسط چشم پزشک برای بررسی وضعیت چشم ها و درمان ضعیفی چشم
 • در صورت احساس نارضایتی و سوزش و قرمزی چشم ها در زمان استفاده از لنز، آن ها را از چشم خارج کنید
 • اگر بدون لنز نمره دار چشم های شما دچار تاری دید می شود حتما یک عینک طبی همراه خود داشته باشید تا پس از 7 الی 8 ساعت استفاده ی مداوم از لنز، عینک را جایگزین آن کنید.
 • روش های مراقبتی لنز را از ما یا ا پزشک خود جویا شوید

آیا لنز چشم برای فرزندم انتخاب صحیحی است؟

معمولا پدر و مادرها برای خرید لنز طبی رنگی و یا برای فرزندشان به خصوص دخترهای جوان کمی سخت گیر هستند و آن را عاملی تهدید آمیز برای سلامت چشم فرزندشان می بینند. البته با تحقیقات انجام شده ثابت شده است که استفاده از لنزهای چشمی برای دختران یک روش ایمن برای درمان ضعیفی و عیوب انکساری می باشد. وقتی فرزندتان را نزد چشم پزشک میبرید از علاقه ی او به لنز گذاشتن و نگرانی هایتان از خطرات لنز چشمی با پزشک در جریان بگذارید.

پزشک با بررسی وضعیت چشم های فرزند شما می تواند تشخیص دهد که او می تواند از لنز چشمی طبی بی رنگ و یا طبی رنگی استفاده کند یا خیر. همچنین شما به عنوان پدر و مادر که شناختی از وضعیت بهداشت او دارید می توانید تصمیم بگیرید که آیا او توانایی رعایت بهداشت و مراقبت از لنز چشمی را می تواند به عهده بگیرد؟ چون همانطور که گفتم عدم رعایت نکات بهداشتی و مراقبت از لنز چشم یک عامل خطر برای سلامت چشم ها می باشد.

اگر چشم پزشک استفاده از لنز چشمی را برای فرزندتان بلا مانع دانست و از نظر مراقبت لنز هم مشکلی نبود، استفاده از لنز چشم برای نوجوانانی که دائما عینک خود را گم می کنند و یا می شکنند و به آن آسیب می زنند گزینه ی بسیار مناسبی است که می توانند با استفاده از آن ها نهایت لذت از محیط اطرافشان را ببرند.

یکی از خطرات لنز چشمی برای دختران نوجوان یا به طور کلی برای همه ی کسانی که از لنز چشمی استفاده می کنند عدم رعایت نکات بهداشتی و مراقبت از لنز چشم است و در صورت رعایت دستورالعمل های استفاده از لنز چشم، یکی از بهترین گزینه ها برای درمان عیوب انکساری چشمی است.بر اساس تحقیقات انجام شده لنز چشم برای نوجوانان کاملا ایمن است و هیچ خطری برای سلامت چشم ها ندارد.

یکی از بزرگترین مزایای لنز چشم طبی نسبت به عینک طبی وسعت دید بیشتر و استفاده ی راحت تر از آن است و می تواند اعتماد به نفس نوجوانان را بیشتر کند زیرا زیبایی آن ها تحت تاثیر عینک قرار نمی گیرد. برای استفاده از لنز چشم حتما نزد پزشک بروید تا وی با بررسی وضعیت چشم های شما، استفاده از آن را برای شما منع نکند و نمره ی چشم را تعیین کند و لنز طبی بی رنگ یا طبی رنگی برای شما تجویز نماید. برای استفاده از لنز چشمی و در امان ماندن از خطرات لنز چشمی به موارد منع مصرف آن مثل، خوبیدن با لنز، استحمام و شنا با لنز، استفاده از سرم شستشو برای شستن لنزها و….توجه کنید و هرگز این کارها را انجام ندهید.

خرید بهترین لنزهای چشمی از فروشگاه لنزبیوتی

برای خرید بهترین برندهای لنزچشمی و مشاوره رایگان و همچنین نسخه خوانی نمره لنز چشم تان می توانید از طریق راه های ارتباطی مندرج در سایت با مشاورین ما به صورت رایگان ارتباط برقرار نمایید. فروشگاه لنزبیوتی یکی از بهترین و معتبرترین مراکز فروش انواع لنز چشمی با مجور بهداشت امریکا و اروپا می باشد که زیر نظر اپتومتریست اداره می شود و با خیال راحت می توانید لنز رنگی بدون نمره، لنز طبی رنگی، لنزطبی بدون رنگ و لنز توریک مورد نظرتان را سفارش دهید.

منبع: youtube.com

دکمه بازگشت به بالا