بهترین های کسب و کارعمومی

علت بوی سوختگی در کولر آبی

از کولر آبی در فصول گرم سال به عنوان یکی از سیستم های سرمایشی و خنک کننده استفاده می شود. در صورتی که این سیستم سرمایشی و کاربردی دچار ایراد شود، ممکن است بوی سوختگی در کولر آبی احساس شود. برای بررسی دلیل آن لازم است حتما برای استفاده از خدمات تعمیرات کولر آبی اقدام نمایید. برای این که به درستی علت بوی سوختگی این وسیله مشخص شود، تکنسین های نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در تهران، تمامی عواملی که موجب این ایراد می شوند را مورد بررسی قرار داده اند و روش تعمیر و رفع هر کدام را درج کرده اند.

چرا کولر آبی بوی سوختگی می دهد؟

به وجود آمدن بو های ناخوشایند در کولر آبی هم چون بوی سوختگی، می تواند با نشانه های مختلفی همراه باشد. از مهم ترین این نشانه ها، خرابی و بروز ایراد در این دستگاه می باشد. حال اگر زمانی که متوجه بوی سوختگی شدید اقدامی در جهت تعمیر آن انجام ندهید، بدون شک قطعات سالم را نیز درگیر کرده و در نهایت با ایجاد نقص فنی، هزینه های بیش تری را برای عیب یابی و تعمیر رقم خواهد زد.

حال اگر در عیب یابی بوی سوختگی در کولر آبی مهارت و دانش فنی کاملی ندارید، می توانید با تعمیرکار این وسیله تماس بگیرید.

نحوه تشخیص بوی سوختن از کولر آبی

توجه داشته باشید که ایجاد شدن بوی سوختگی از کولر آبی، می تواند از عوامل مختلفی نشات بگیرد. حتی در بهترین حالت ممکن می توان گفت که بوی سوختگی از کولر آبی نبوده و در مجاورت یا نزدیکی آن چیزی در حال سوختن است. یا می توان این امکان را داد که فردی در فاصله کوتاه از کولر آبی سیگار کشیده است و این بو به واسطه کانال های کولر در فضای خانه پخش شده است. به همین خاطر می توان نتیجه گرفت که هر بوی سوختگی در کولر آبی حتما نشانه ای از معیوب بودن و خرابی آن نمی باشد.

رفع این عامل از طریق خاموش کردن کولر آبی برای مدت زمانی کوتاه امکان پذیر می باشد. اما اگر مجدد با روشن کردن کولر، بوی سوختگی استشمام کردید، وقت آن رسیده است که حتما برای عیب یابی آن اقدام نمایید تا در صورت وجود هر گونه ایراد، حتما برطرف شود.

موتور کولر آبی سوخته است

از مهم ترین و شایع ترین دلایل بوی سوختگی در کولر آبی، سوختن یا نیم سوز شدن موتور می باشد. دراین زمان باید موتور جدیدی را خریداری کرده و جایگزین آن نمایید.

توجه داشته باشید که بوی سوختگی ناشی از سوختن موتور در کولر آبی، شبیه به سوختن لوازم برقی و ذوب شدن سیم می باشد. با پخش شدن این بو، پس از مدتی کولر از کار می افتد و خاموش می شود. در این زمان اصطلاحا از کولر سوخته و یا نیم سوز شده است، استفاده می شود.

در صورتی که موتور کولر آبی نیم سوز شده باشد، این امکان وجود دارد که با صرف هزینه ای، شرایط تعمیر آن با تشخیص تعمیرکار کولر آبی فراهم شود. اما اگر موتور کولر به طور کامل سوخته باشد، ممکن است با هزینه های خیلی سنگین نیز نتوان سلامت این وسیله را بازیابی نمود.

پمپ معیوب را تعویض کنید

عامل دیگری که موجب بوی سوختگی در کولر آبی می شود، خراب شدن پمپ آن می باشد. در صورتی که پمپ کولر کار نکند، نمی تواند آب مورد نیاز پوشال ها را تامین کند. همین امراز رسیدن آب به کولر جلوگیری کرده و پس از مدت زمانی کوتاه، این وسیله با گرن شدن بوی سوختگی ایجاد می کند. حتما از سلامت پمپ کولر آبی اطمینان خاطر کسب کنید تا پیش از به بار آوردن خرابی های بیش تر، هر چه سریع تر برای عیب یابی و تعمیر آن اقدام نمایید.

پوشال های کولر آبی خشک هستند

ایجاد بوی سوختگی از کولر آبی، می تواند به علت خشک بودن پوشال ها باشد. چرا که در زمان خشک بودن پوشال ها، نه تنها هوایی که کولر تولید می کند، گرم است، حتی این امکان وجود دارد که به دلیل گرمای زیاد، پوشال ها آتش گرفته و همین مسئله موجب به وجود آوردن بوی سوختگی در کولر آبی می شود.

حتما این نکته را مورد توجه قرار دهید که هفته ای یک بار به بررسی کولر آبی بپردازید و بر روی پوشال ها آب بریزید تا در شرایطی مطلوب قرار بگیرند.

اتصالات نادرست را شناسایی کنید

ایجاد بوی سوختگی ناگهانی توسط کولر آبی می تواند نشانه ای از وجود اتصالات نادرست سیم ها و دیگر قطعات در داخل سیستم کولر آبی باشد. این امکان وجود دارد که کولر نیز مانند دیگر دستگاه ها به دلیل بی دقتی درزمان سیم کشی، دچار نقص فنی شده و معیوب شود.

در زمان بروز این مشکل، باید هر چه سریع تر کولر آبی را خاموش نمایید. چرا که با بالا رفتن حرارت قطعات و محل قرار گیری آن ها در آب داخل کولر، ممکن است خطرات جانی و مالی بسیاری را رقم بزند.

فن کولر آبی ایراد دارد

ممکن است علت بوی سوختگی در کولر آبی، معیوب شدن و بروز ایراد در فن آن باشد. فن موتور کولر در واقع یکی از حساس ترین قطعات در ساختار این دستگاه به حساب می آید. از این رو با نصب نادرست در سیستم داخلی کولر آبی ممکن است بوی سوختگی از خود ایجاد کند و در نهایت منجر به سوختن موتور خواهد شد.

به صورت سالیانه این قطعهرا تعویض کنید و یا حتما به صورت سالیانه به منظور استفاده ازخدمات سرویس کولر آبی اقدام نمایید. تکنسین در زمان انجام این سرویس، حتما با مشاهده ایراد و خرابی در فن، آن را تعویض می کند.

ولتاژ کولر آبی نباید زیاد باشد

پیش از این که اقدامی برای خرید کولر آبی انجام دهید، پیشنهاد می دهیم که حتما ولتاژ آن را مورد بررسی قرار دهید. چرا که اگر به این دستگاه ولتاژ بیش تر از حد استاندارد آن ولتاژ وارد شود، دیگر قطعات سالم نیز درگیر شده و در نهایت باعث آتش سوزی رخ می دهد.

آموزش عیب یابی دلیل بوی سوختگی در کولر آبی

با متوجه شدن بوی سوختگی در کولر آبی، بهتر است تمامی عواملی که شرح دادیم را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که در انجام این امر مهارت و دانش فنی ندارید، بهتر است حتما از یک تکنسین و یا تعمیرکار کولر آبی کمک بگیرید.

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در تهران این امکان را ایجاد کرده است تا دارندگان این دستگاه با استفاده از خدمات تعمیر کولر آبی در محل، برای عیب یابی این وسیله شما را یاری دهند.

دکمه بازگشت به بالا