بهترین نوع ساتن برای لباس مجلسی

بهترین نوع پارچه ساتن برای لباس مجلسی زیبا

پارچه‌های ساتن از خاص‌ترین پارچه در طول تاریخ هستند که پیشینه دیرینه ‌ای دارند و در طول تاریخ همیشه جز دسته پارچه‌های مناسب لباس‌های مجلسی و رسمی بوده است. پارچه های ساتن با توجه توجه به کیفیت ، وزن و الیاف بافته در آنها انواع مختلفی دارند که بعضی از آنها بسیار مناسب دوخت لباس مجلسی هستند و برای دوخت لباس های مجلسی و عروس از آنها استفاده میکند.

ساتن‌ها سطح صاف و براق و مات دارند و معمولا از الیاف ابریشم ،پنبه، پاس استر، و استات بافته میشوند که به طور کامل در بخش پارچه‌های ساتن را طور کامل در مورد خصوصیات انواع انها توضیح داده ایم. بهترین نوع  ساتن ها برای دوخت لباس مجلسی ساتن آمریکایی، ساتن مرلین، ساتن دوشس، ساتن پلیسه هستند که در ادامه درمورد انها توضیح خواهیم داد. توجه داشته باشید که حتما پارچه مورد نیاز خود را از سایت های معتبر خرید لباس زنانه تهیه کنید.

پارچه ساتن چیست؟

بد نیست آشنایی با انواع پارچه ساتن را، با این سوال آغاز کنیم که پارچه ساتن چیست. در واقع ساتن، نام نوع بافت این پارچه است. پارچه های مختلفی وجود دارند که با بافت ساتن تولید می شوند. پارچه ساتن مورد نظر ما، پارچه ای صیقلی و نرم است. در تولید آن معمولا از الیاف ابریشم، پنبه، پلی استر و استات استفاده می شود. این الیاف با روشی به نام بافت ساتن در هم تنیده می شوند. در این مدل بافت نخ پود روی 3 تا 7 نخ تار قرار می گیرد و بعد زیر تار دیگری می رود.

تقریبا سه مدل بافت ساتن وجود دارد که در آن تعداد الیاف کم و زیاد می شود. این تغییر تاثیر مستقیمی بر ایستایی و ضخامت انواع پارچه ساتن دارد. پارچه ساتن با درخشندگی سطح رویی و مات بودن داخل پارچه شناخته می شود. برای آشنایی بیشتر با مدل های مختلف و پرکاربرد این پارچه، مطالعه ادامه مطلب برای شما سودمند خواهد بود.

آشنایی با انواع پارچه ساتن

انواع پارچه ساتن با توجه به الیاف به کار رفته در آنها و ضخامتی که دارند، مشخص می شوند. کیفیت و کاربرد هر کدام نیز با دیگری متفاوت است. آشنایی با مدل های مختلف پارچه ساتن به شما کمک می کند به راحتی ساتن مورد نیاز خود را شناسایی و تهیه نمایید.

پارچه ساتن آمریکایی

ساتن آمریکایی یکی از پرکاربردترین انواع پارچه ساتن است. این پاچه از الیاف پلی استر تولید شده و وزن و ضخامت بالایی دارد. به همین دلیل آبرفت نداشته و یکی از بهترین گزینه ها برای دوخت مانتو و کت و شلوار زنانه محسوب می شود. البته بیشترین کاربرد این پارچه در طراحی و دوخت لباس عروس و انواع لباس مجلسی است. بافت لطیف و درخشندگی اندک این پارچه هنگام لمس حسی فوق العاده به شما خواهد داد. ساتن آمریکایی در دسته پارچه های آهاردار با چروک پذیری اندک قرار می گیرد. این پارچه انعطاف ندارد اما کیفیت بالای آن باعث شده است بتوانید از آن در دوخت لباس های تنگ و کاملا چسب استفاده نمایید.

پارچه ساتن ال ایکس

اگر در میان انواع پارچه ساتن به دنبال مدلی سبک و بادوام برای استفاده به عنوان آستر هستید، پارچه ساتن ال ایکس برای شما مناسب است. این مدل از ساتن، جزو مدل های کاربردی و بادوام است. معمولا از این پارچه به عنوان آستر پارچه های مجلسی نفیس استفاده می شود. اما شما می توانید از آن برای دوخت لباس های مختلف نیز استفاده کنید.

انواع شومیز، تاپ و پیراهن های شب ساده جزو مواردی هستند که با این پارچه طراحی می شوند. درخشندگی و انعطاف پذیری بالای آن، ویژگی هایی است که ساتن lx را به یک گزینه محبوب تبدیل کرده است. دوام بالا و لطافت دلپذیری آن را نیز نمی توانید نادیده بگیرید. این پارچه در رنگبندی بسیار متنوعی تولید می شود.

پارچه ساتن آنتیک

در تولید این پارچه خاص و نفیس معمولا از الیاف ابریشم استفاده می شود. به همین دلیل درخشندگی این پارچه معمولا بسیار بیشتر از ساتن های معمولی است. در تولید این پارچه از الیاف ابریشمی ریسیده شده و ناهموار استفاده می شود. در نتیجه در هنگام لمس نیز ناهمواری هایی بر روی پارچه قابل لمس است. پارچه ساتن آنتیک مانند سایر مدل های ساتن، زیردستی صاف و صیقلی ندارد. ایستایی آن متوسط است و اندکی آهار دارد. به همین دلیل معمولا برای دوخت لباس مجلسی با دامن های چین دار از آن استفاده می شود.  با توجه به داشتن الیاف ابریشم طبیعی، این پارچه در دسته پارچه های قابل بازیافت قرار می گیرد.

ساتن استات

این پارچه کاملا از الیاف مصنوعی و پلی استر تولید می شود. اما درخشندگی آن مشابه ساتن آنتیک و پارچه هایی است که دارای الیاف ابریشمی هستند. این پارچه بسیار سبک بوده و یکی از بهترین انواع پارچه ساتن برای استفاده به عنوان آستر لباس محسوب می شود. قیمت آن نیز در مقایسه با سایر مدل های ساتن بسیار مقرون بصرفه است. با توجه به درصد بالای الیاف مصنوعی در تولید این پارچه، می توانید آن را تا مدت ها پوشیده و از دوام آن لذت ببرید.

پارچه ساتن بارونت

در میان انواع پارچه ساتن، ساتن بارونت یکی از جذاب ترین مدل های آن به حساب می آید. از کیفیت های مختلف این پارچه برای تولید کفش باله و کفش های پاشنه بلند زنانه استفاده می شود. این پارچه براق برای دوخت لباس عقد و حتی لباس عروس نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در تولید پارچه ساتن بارونت از الیاف ابریشم و پنبه استفاده می شود. به همین دلیل این پارچه به عنوان یکی از مرغوب ترین مدل های ساتن نیز شناخته می شود. اگر به دنبال پارچه ای برای دوخت روبالشتی ساتن و ابریشم هستید، این پارچه را فراموش نکنید.

ساتن پشت کرپ

پارچه ساتن پشت کرپ در میان انواع پارچه ساتن می درخشد. این پارچه همانطور که از نامش مشخص است، دو رو محسوب می شود. روی اصلی آن یک ساتن درخشان و زیبا است. داخل آن نیز از جنس کرپ بوده و جلوه ای کاملا مات دارد. این ویژگی به شما کمک می کند بتوانید لباس های جذابتری با این پارچه دو رو طراحی کنید. ایستایی این پارچه اندک بوده و مشخصاتی مشابه پارچه کرپ دارد. پارچه ساتن پشت کرپ برای دوخت پیراهن های کوتاه و انواع شومیز زنانه بسیار مناسب است.

پارچه ساتن مرلین

این نوع پارچه ساتن نسبتا ضخیم و در عین حال لطف، لخت و ریزش دار است و ساتن نیمه براق است و بسیار مناسب دوخت لباسهای مجلسی است .از این پارچه برای دوخت انواع لباس های مجلسی بلند و راسته که باید پارچه های آنها ریزش دار باشد استفاده میکنند تا به زیبایی به روی تن بخوابد و خود را نشان دهد این پارچه نیز تنوع رنگ بسیاری دارد.

ساتن پلیسه

این ساتن نوع خاصی از ساتن‌ها است که به روش‌های و با استفاده از اتو‌های صنعتی پلیسه شده بعضی از انواع آن براق و بعضی دیگر مات است و برای دوخت انواع دامن مجلسی و به عنوان خرج کار در لباس های مجلسی و حتی دوخت کامل لباس مجلسی کاربرد دارد.

دکمه بازگشت به بالا