بهترین های کسب و کارعمومی

علائم خرابی کمپرسور کولر خودرو

کمپرسور کولر خودرو چیست ؟

علاوه بر لوازم یدکی هایما S5 از تجهیزات مهم ضروری در هر اتومبیل، کولر خودرو می باشد به خصوص در فصل گرم سال نبود کولر باعث کاهش کیفیت رانندگی و آزردگی راننده و سرنشینان می شود سیستم های خنک کننده خودرو از موارد ضروری در اتومبیل هاست که در هر خودرویی کاربرد دارند.

این سیستم از اجزای مختلفی تشکیل شده که مهم ترین آنها کمپرسور می باشد مهم ترین وظیفه کمپرسور کولر خودرو به گردش درآوردن گاز مبرد می باشد که این گاز از دمای پایین برخوردار بوده درون کولر قرار گرفته و در دمای محیط بخار شده و در نتیجه باعث خنک سازی فضای خودرو و تهویه هوای آن می شود . خدمات زیر توسط مارشناسان ما در محل ارائه می گردد:

 • نحوه عملکرد کمپرسور کولر خودرو
 • عوامل خرابی کمپرسور کولر اتومبیل
 • دلایل خرابی کمپرسور کولر ماشین
 • نحوه تعمیر کمپرسور کولر اتومبیل و تسمه هایما
 • انواع کمپرسور اتومبیل

نحوه عملکرد کمپرسور کولر خودرو

کمپرسور کولر خودرو سیستم سرمایشی داخل خودرو بوده که اجزای داخلی آن شامل سیم پیچ , پولی کمپرسور , کلاچ کمپرسور و شیر فلکه کمپرسور می باشد این سیستم از سیلندر و پیستون تشکیل شده و زمانی که برای روشن شدن کولر دکمه AC را فشار می دهید کمپرسور شروع به کار کرده و گاز خنک کننده کولر را به صورت متراکم به کنداکسور می رساند کاهش موجب می شود گاز خنک کننده به شکل مایع و گاز درآمده و به اپراتور برسد در اپراتور نیز بخشی از مایع خنک کننده به گاز تبدیل می گردد در ادامه نیز خنکی ایجاد شده در لوله های اپراتور توسط فن به درون کابین هدایت شده و گاز مجددا به کندانسور باز می گردد.

 • خراب شدن کلاچ ماشین
 • فرسودگی باتری خودرو
 • فاصله افتادن بین پولی و کلاچ
 • خراب شد ترموستات
 • بروز ایراد در رله کمپرسور

دلایل خرابی کمپرسور کولر ماشین

 • ایجاد سر و صدا و ارتعاش سیستم خنک کننده
 • بروز نشتی گاز مبرد
 • انتشار بوی بد از کولر

نحوه تعمیر کمپرسور کولر اتومبیل

برای تعمیر کمپرسور کولر خودرو می بایستی که تعمیر آن را به تعمیر کار و فردی مجرب سپرد در صورتی که دستی در تعمیر داشته یا با این قسمت آشنایی دارید با استفاده از آچارفرانسه در ابتدا تسمه پروانه را نیمه باز کرده و شیلنگ بالایی رادیاتور نیز باز می گردد توسط دم باریک نیز بست های کوچک را باز کرده از آنجا که کمپرسور زیر شلنگ رادیاتور است باید این شلنک را نیز باز نمود بعد از شل کردن تسمه پروانه پیچ های روی کمپرسور کاملا باز شده وپس از اینکه از باز شدن اتصالات کمپرسور مطمئن شدید کمپرسور را با دقت و به صورت کشویی بیرون کشیده و دقت کنید که به شلنگ رادیاتور آسیبی نرسد . قیمت کمپرسور کولر هایما را می توانید در تماس با کارشناسان ما جویا شوید.

انواع کمپرسور کولر اتومبیل

کمپرسور های دینامیکی

کمپرسورهای دینامیکی انتقال انرژی به سیال به شکل دائم صورت میگیرد این نوع در فشار با نرخ پایین و دبی های بالاتر استفاده می گردد انواع نوع دینامیکی این محصول عبارتند از جریان شجاعی و جریان محوری

کمپرسور جابه جایی مثبت

در این نوع انتقال انرژی به سیال به شکل متناوب و یا پریودیک انجام میگیرد قدرت تراکم این نوع نسبت به نوع دینامیک بیشتر بوده و دبی آن نیز از نوع دینامیک کمتر است انواع نوع جابه جایی مثبت این محصول شامل رفت و برگشتی و دوار می باشد .

علائم  خرابی کمپرسور کولر: تشخیص و نحوه تعمیر

هنگامی که کولر  ماشین شروع به فرسودگی یا خرابی می کند، علائم خرابی کمپرسور برق را نشان می دهد تا به راننده بگوید که مشکل دارد و باید تعویض شود. از آنجایی که کمپرسور کولر  وظیفه فشار دادن و گردش مبرد کولر  را بر عهده دارد، مشکل در آن بر کل سیستم تهویه مطبوع تأثیر منفی می گذارد. قبل از اینکه ادامه دهید، در اینجا چیزی است که یاد خواهید گرفت؛ نحوه تشخیص بد بودن کلاچ کولر  خودرو، عملکرد کمپرسور کولر ، نحوه تشخیص و تعویض کمپرسور کولر  خودرو.

کمپرسور کولر چه کار می کند؟

کمپرسورهای کولر  اتومبیل از همان روزهای اولیه اختراع خودرو، رانندگی را به تجربه ای لذت بخش تبدیل کرده اند. هر از چند گاهی با پیشرفت تکنولوژی، تولید خودرو آسان تر می شود و در نتیجه خودروها با قیمت های مقرون به صرفه به فروش می رسند. یکی از اختراعات حاصل از این پیشرفت در صنعت خودروسازی، اختراع سیستم کولر  است که رانندگی را برای افراد در عمق رطوبت فصل تابستان سرگرم کننده می کند.

از آنجایی که سیستم کولر  خودرو در صنعت خودرو معرفی شد، که به تبلیغات و خانواده‌ها اجازه می‌دهد با دمایی راحت از مکانی به مکان دیگر سفر کنند، می‌توانید دمای داخل خودرو خود را کاهش دهید. بنابراین، کمپرسور کولر  در خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟ کمپرسور واحد قدرت سیستم تهویه مطبوع است که مبرد را قبل از ارسال به کندانسور تحت فشار قرار می دهد و مبرد را از حالت گاز به مایع تبدیل می کند. بدون کمپرسور کولر ، تهویه مطبوع به خوبی کار نخواهد کرد.

علائم بد بودن کمپرسور کولر در خودرو

شناسایی علائم بد بودن کمپرسور کولر  در خودرو آنقدرها هم که به نظر می رسد دشوار نیست. در واقع، علائم بد کمپرسور کولر  ساده و کاملاً واضح هستند. هنگامی که کمپرسور برق متناوب دارید برخی علائم ظاهر می شوند. توجه به این علائم به شما در تشخیص و تعویض کمپرسور کولر  کمک می کند و شما را از هزینه های تعمیر نجات می دهد.

 • دمای کابین بالا
 • صدای بلند از کمپرسور کولر
 • نشت رطوبت
 • کلاچ کمپرسور سفت است یا حرکت نمی کند
 • قطع کننده مدار
 • خطوط مکش شکسته
 • علائم بد بودن کمپرسور کولر در خودرو

دمای کابین بالا:

یکی از اولین نشانه‌هایی که می‌دانید کمپرسور کولر  خراب شده‌اید، زمانی است که دریچه کولر  داشبورد شما دیگر هوای سرد را به داخل ماشین نمی‌فرستد. یک کمپرسور تهویه مطبوع خراب یا بد، مبرد را در سیستم تهویه مطبوع به گردش در نمی‌آورد و نتیجه هوای گرمی است که از دریچه‌های کولر  وارد می‌شود. بنابراین، هنگامی که کمپرسور کولر  از کار بیفتد، متوجه درجات بالا و جریان هوای داغ در داخل خودرو خواهید شد. با این حال، سه دلیل احتمالی پشت جریان هوای داغ در داخل وسیله نقلیه شما وجود دارد. اولی می تواند نشت مبرد باشد، دومی مبرد کم است، و سومی کمپرسور کولر  معیوب است که نیاز به تعویض دارد.

صدای بلندی که از کمپرسور کولر  می آید:

هنگامی که سیستم تهویه هوای خودرو شما کار می کند، هنگام روشن و خاموش کردن، صدای کلیک تولید می کند. اما اگر هنگام روشن شدن کمپرسور متوجه صدای بلندی شدید، نشانه خرابی کلاچ کولر  شماست. کلاچ کولر  بخشی حیاتی از کمپرسور کولر  است که تسمه ای را که کمپرسور کولر  را به قرقره موتور متصل می کند به حرکت در می آورد. و هنگامی که از کار بیفتد، می تواند یا به دست بیاورد یا آزادانه اجرا شود، در نتیجه سر و صدای جهنمی ایجاد می کند.

همچنین، کمپرسور کولر  از اجزای داخلی مختلف تشکیل شده است و از یک یاتاقان مهر و موم شده برای چرخش استفاده می کند. اگر یاتاقان داخلی آسیب ببیند یا مسدود شود، یا هر یک از اجزای داخلی از کار بیفتد، انواع صدا تولید می کند. راه حل ایده آل این است که تشخیص دهید و ببینید که آیا کلاچ مقصر است یا کمپرسور آسیب دیده است و آن را تعویض کنید.

نشت رطوبت:

اکثر افرادی که می پرسند، آیا می توانم ماشینم را با کمپرسور برق متناوب رانندگی کنم، از اثرات رطوبت در کمپرسور برق متناوب خودرو اطلاعی ندارند. مبرد تهویه مطبوع به سیستم کولر  کمک می کند تا هوای گرم را خنک کند و اگر مبرد سیستم کولر  تمام شود، کولر  شما فقط هوای گرم تولید می کند. نشت مبرد نه تنها نگرانی های مضر سلامتی را افزایش می دهد بلکه باعث مصرف انرژی نیز می شود. نشتی مبرد از علائم مهم کندانسور برق بد در خودرو است.

کلاچ کمپرسور سفت است یا حرکت نمی کند:

کلاچ کمپرسور کمپرسور را با تسمه سرپانتین به قرقره موتور متصل می کند. همچنین به کمپرسور اجازه می دهد تا درگیر شود و از نیروی موتور جدا شود، به طوری که کمپرسور فقط در صورت نیاز بچرخد. اگر کلاچ از کار بیفتد، مسدود شود یا آسیب ببیند، کمپرسور دیگر نیروی موتور را دریافت نخواهد کرد. خبر خوب این است که کلاچ کولریک واحد جداگانه؛ پس از تشخیص، می توانید تصمیم به تعویض کلاچ یا کل واحد کمپرسور بگیرید. از آنجایی که کلاچ یک واحد جداگانه است، می توانید مقداری پول نقد ذخیره کرده و فقط آن را جایگزین کنید.

قطع کننده مدار قطع:

اگر واحد کندانسور بیرونی خودروی شما مدام مدار را خاموش می کند، نشان دهنده خرابی یا خرابی کمپرسور برق متناوب است. این به این دلیل است که کمپرسور بیش از حد گرم می شود و انرژی زیادی مصرف می کند و در نتیجه قطع کننده مدار قطع می شود. فرض کنید متوجه شده اید که کلید مدار شما خاموش می شود، به تنظیم مجدد آن و روشن کردن سیستم ادامه ندهید. کلید مدار فقط کار خود را انجام می دهد و از شما و وسیله نقلیه شما در برابر آتش سوزی محافظت می کند.

خطوط مکش شکسته:

هنگامی که کمپرسور برق متناوب از کار افتاده یا آسیب دیده و در نتیجه جریان هوای داغ از دریچه هوای شما جریان دارد، خط مبرد خودرو شما ممکن است مسدود شود. رفع انسداد خطوط مبرد نیاز به کمک متخصص تهویه مطبوع دارد، یا اگر به جرات خود اعتماد دارید، ممکن است تصمیم بگیرید خطوط را جایگزین کنید.

نحوه تشخیص کمپرسور کولر خودرو

پس از مشاهده یک یا چند نشانه بد بودن کمپرسور متناوب متناوب در بالا، ممکن است بخواهید بدانید که چگونه کمپرسور برق متناوب خودرو را آزمایش کنید تا در نهایت یک کمپرسور با عملکرد خوب را جایگزین نکنید. در اینجا چند راه آسان و ساده برای تشخیص کمپرسور برق خودروی شما آورده شده است.

 • نوسانات دما را بررسی کنید
 • آسیب فیزیکی و نشت روغن را بررسی کنید
 • بررسی کنید که آیا کلاچ آزادانه می چرخد
 • به صدای جیغ زدن و پرش گوش دهید
 • نشتی مبرد را بررسی کنید

مرحله 1. نوسانات دما را بررسی کنید:

 اگر هنگامی که سیستم کولر  شما درگیر است، هوای گرم دریافت می کنید، به احتمال زیاد کمپرسور برق متناوب خراب یا خراب دارید. اگر کولر  هنوز کار می کند، بررسی کنید که آیا دمای کولر  نوسان دارد یا خیر. اگر این کار را کرد، نشان دهنده خرابی کمپرسور برق متناوب است.

مرحله 2. آسیب فیزیکی و نشت روغن را بررسی کنید:

کمپرسور برق خودروی خود را به صورت چشمی برای زنگ زدگی، آسیب فیزیکی و نشت روغن بررسی کنید. این علائم نشان دهنده خرابی یا خرابی کمپرسور برق خودرو است. کمپرسورهایی که دارای نشتی روغن هستند عملکرد مطلوبی ندارند و حتی می توانند باعث خرابی زودرس شوند. روغن کم در کمپرسور کولر  ناشی از نشت کمپرسور باعث اصطکاک می شود که منجر به دمای نامنظم هنگام درگیر شدن سیستم تهویه مطبوع می شود.

مرحله 3. بررسی کنید که آیا کلاچ آزادانه می‌چرخد:

کلاچ کمپرسور کولر  را بررسی کنید و مطمئن شوید که هنگام چرخش یا چرخاندن آن به سختی صدای ساییدن ایجاد نمی‌کند.

مرحله 4. گوش دادن به صدای جیغ و پرش:

موتور خود را روشن کنید، کولر  را روی خنک ترین دما قرار دهید و فن را روی حداکثر تنظیم کنید. کاپوت خود را باز کنید و به کلاچ کمپرسور دقت کنید. بررسی کنید که آیا واحد کمپرسور درگیر می شود. ممکن است یک واحد کمپرسور ضعیف درگیر نشود، که می تواند منجر به صدای جیغ و پرش شود.

مرحله 5. بررسی نشت مبرد:

مبرد کولر  در وسیله نقلیه شما باید دست نخورده باشد و به هر دلیلی نشت نکند. همچنین نباید فریون کم در ماشین داشته باشید. فریون پایین نشان دهنده نشتی در سیستم تهویه مطبوع است و شما باید آن را ردیابی و رفع کنید. شما به راحتی می توانید نشت مبرد را با استفاده از یک آشکارساز مبرد الکترونیکی کولر  ردیابی کنید.

دکمه بازگشت به بالا