بهترین های کسب و کارعمومی

با کاربرد میلگرد در صنعت و ساختمان سازی بیشتر آشنا شوید

انواع میلگرد ها از نظر نوع و کاربرد + قیمت میلگرد

میلگردهایی هم وجود دارند که از طریق شکل دهی، خم کاری، کاربرد و یا نوع در دسته دیگری قرار می گیرند. این میلگرد ها براساس نوع عبارت اند از:

 • میلگرد کلاف
 • میلگرد HSD
 • میلگرد زیگزاگ
 • میلگرد ترنس
 • میلگرد حرارتی
 • میلگرد تقویتی
 • میلگرد نرمال
 • میلگرد بستر
 • میلگرد ممان منفی
 • میلگرد اروپایی

کاربرد انواع میلگرد در ساختمان

میلگرد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حوزه‌های مربوط به ساخت خودرو و ماشین‌آلات، در بخش‌های سد سازی و موارد این چنینی دیگر از میلگرد استفاده می‌شود. اما رایج‌ترین و با اهمیت‌ترین استفاده از میلگردها در صنعت ساختمان سازی است.

میلگرد راستا

تقریبا می‌توان گفت بیش‌ترین و مهم‌ترین کاربرد میلگرد در ساختمان سازی به همین بخش مربوط می‌شود. میلگردهای راستا آن دسته از میلگردها هستند که برای افزایش مقاومت بتن در ستون‌ها و حتی در پی یا فونداسیون ساختمان قرار می‌گیرد. استفاده از میلگرد در این بخش‌ها به صورت شاخه‌های بلند صورت می‌پذیرد و به همین دلیل به ان‌ها میلگرد‌های راستا گفته می‌شود.

میلگرد سنجاقی

میلگردهای سنجاقی در واقع همان شکل باز شده میلگردهای خاموت هستند. از این میلگردها برای اتصال میلگردهای طولی با میلگردهای خاموت استفاده می‌شود. در کنار این موضوع، جهت افزایش مقاومت خاموت کارایی دارند.

میلگرد خرک

در برخی موارد برای افزایش مقاومت پی یا فونداسیون ساختمان، علاوه بر میلگردهای معمولی استفاده شده، از دو ردیف میلگرد دیگر به صورت افقی هم استفاده می‌کنند. به این میلگرد‌ها خرک گفته می‌شود و عموما در قسمت بالای فونداسیون قرار می‌گیرند. از آن جایی که تمام بار ساختمان به پی و از ان جا به زمین منتقل می‌شود، میلگردهای خرک باعث افزایش مقاومت فونداسیون می‌شوند.

میلگرد رکابی

گاهی مواقع در هنگام چینش میلگردهای دیوار، لازم است از یک سری میلگرد دیگر هم برای نگه داشتن ان‌ها به صورت افقی و عمودی استفاده نمود. میلگردهایی با این کاربرد اصطلاحا میلگرد رکابی نامیده می‌شوند. کاربرد میلگردهای رکابی بیش‌تر در ساخت دیوارهای بتنی است.

میلگرد ادکا

از این میلگردها بیش‌تر در قسمت ‌تکیه گاه تیرهای ساختمانی استفاده می‌شود. زیرا می‌توانند تا حد زیادی تحمل نیروی برشی را برای تیرآهن افزایش دهند. تعدادی از مهم‌ترین کاربردهای میلگرد در ساختمان سازی را بیان کردیم. همان طور که مشاهده کردید، به دلیل استفاده گسترده از میلگرد در ساختمان سازی، برای میلگردهای استفاده شده در هر بخش از ساختمان عنوانی جداگانه انتخاب شده است. این موضوع اهمیت استفاده از میلگرد به خصوص در حوزه ساختمان را می‌رساند.

میلگرد خاموت

در هنگام ایجاد ستون‌های ساختمان با استفاده از انواع میلگرد، از میلگردهای کوچک‌تری برای بستن آن‌ها استفاده می‌شود که به آن‌ها میلگرد خاموت می‌گویند. میلگردهای خاموت در فاصله‌های مشخص به دور چند شاخه میلگرد راستا بسته می‌شوند. این کار به این منظور انجام می‌گیرد که هم از جدا شدن آن‌ها و خم شدن افقی‌شان جلوگیری شود و هم مقاومت‌شان را افزایش دهد.

نحوه قیمت گذاری میلگرد

قیمت میلگرد یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در ساختمان‌سازی و قیمت تمام شده سازه‌ها می‌باشد. دلیل آن هم استفاده گسترده از میلگرد در ساخت ساختمان‌ها است. اما قیمت ‌گذاری میلگرد خود به عوامل گوناگونی بستگی دارد. مهم‌ترین این عامل‌ها قیمت پایه آهن و فولاد می‌باشد. هر چه این قیمت بیش‌تر باشد، قیمت میلگرد هم بالاتر خواهد بود . برعکس ان هم صادق است. از طرف دیگر، میزان عرضه و تقاضا برای میلگرد هم نقش زیادی در تعیین قیمت این مصالح پرکاربرد دارد. هم چنین نرخ ارز هم بی‌تاثیر نبوده و می‌تواند موجب نوسان در قیمت میلگرد شود. بنابراین، قیمت میلگرد ثابت نمی‌ماند و پیوسته در حال تغییر است.

 کاربرد انواع میلگرد (تکمیلی)

میلگردهای ساده و آجدار، پُرکاربردترین نوع میلگردهای استفاده‌شده در صنعت و ساختمان‌سازی هستند. این مقطع فولادی بخش زیادی از وظیفه‌ی تحمل و انتقال فشار را بر عهده دارد. تصور بسیاری از افراد این است که میلگردها، فقط در ستون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالی که اینطور نیست! به طور کلی، میلگردها از  پایین‌ترین نقطه‌ی ساختمان در فوندانسیون تا بالاترین نقطه در ستون برای شکل‌دادن ساختمان کاربرد دارند.

بهتر است بدانید که علامت اختصاری میلگرد به منظور تشخیص کارخانه‌ی تولیدکننده‌ی این محصول است که متشکل از حروف و اعداد بوده و شناسنامه‌ی کلی میلگردها محسوب می‌شود. قطعاً انتخاب بهترین میلگرد با توجه قیمت میلگرد بناب برای افرادی که در حوزه‌ی ساختمان‌سازی فعالیت دارند، مسئله‌ی مهمی است. برای این منظور می‌توانید «بهترین نوع میلگرد در بازار ایران» را بخوانید.

میلگردهای ساده

همان طور که می‌دانید، میلگردهای ساده به میلگردهایی گفته می‌شود که دارای سطح صاف و بدون آج هستند. میلگردهای فولادی ساده، اغلب با قطر 6 تا 50 میلی‌متری عرضه می‌شوند. میلگرد ساده به راحتی بریده و خم می‌شود، بنابراین در ساخت پل‌ها یا سایر سازه‌های سنگین از این نوع میلگرد استفاده نمی‌شود. از مهمترین کاربردهای میلگرد ساده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتصالات ساختمانی
 • ساخت اتصالات صنعتی
 • قطعات خودروسازی
 • اتصالات زیربنایی در جاده‌ها و بزرگراه‌ها (زمانی که به یک روکش فلزی سبک در سازه‌ها نیاز باشد)

میلگردهای آجدار

میلگردهای آجدار که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، بر خلاف میلگرد ساده، دارای آج‌ و فرورفتگی‌هایی روی سطح خود هستند. این موضوع، باعث شده تا این نوع میلگرد، مشکل فرسودگی نداشته باشد و درون بتن و فولاد به خوبی عمل کند. مهمترین نقش میلگرد آجدار، افزایش سطح مقاومت کششی در سازه‌های بتنی است. میلگردهای آجدار با قطر 6 تا 50 میلی‌متر تولید می‌شوند. میلگرد ترمکس از نمونه‎ میلگرد آجدار است که از مقاومت بالایی برخوردار است. استفاده از این نوع میلگرد در سازه‌های بتنی به خصوص در کنار سیمان مسلح (RCC)، مقاومت بالایی را ایجاد خواهد کرد. از مهمترین کاربردهای میلگرد آجدار می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مورد استفاده در انواع سازه‌ی بتنی مانند پل‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس BRT، ساختمان‌ها و برج‌ها
 • در سازه‌های فولادی به‌ منظور تقویت سازه، مقاوم‌سازی در برابر زلزله و مواردی از این قبیل
 • مهمترین کاربرد میلگرد آجدار، تولید بتن مسلح است. بتن از مقاومت کششی پایینی برخوردار است، به همین دلیل با استفاده از مصالح دیگر باید این ضعف را برطرف کرد. میلگرد آجدار به عنوان بهترین گزینه برای مسلح‌کردن بتن استفاده می‌شود و از تخریب کوتاه‌مدت آن جلوگیری می‌کند.

سایر کاربردهای میلگرد

انواع مختلف دیگری از میلگرد وجود دارد که در ادامه، کاربرد هر کدام را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد:

 • میلگردهای اروپایی: این میلگردها معمولاً از منگنز ساخته می‌شوند و مهمترین ویژگی این محصول، قابلیت «خم‌شوندگی» است. میلگردهای اروپایی برای استفاده در مناطقی که مستعد شرایط بد آب و هوایی مانند زمین‌لرزه، طوفان یا گردباد هستند مناسب نیستند؛ با این حال می‌توانند مقرون‌ به صرفه باشند.
 • میلگرد با فولاد پُرکربن: این نوع میلگرد که به میلگرد سیاه نیز شناخته می‌شود، برای شرایط آب‌ و هوایی مرطوب، گزینه‌ی مناسبی است. به طور کلی، میلگردهای فولاد کربنی بهترین گرینه برای ساخت‌وساز‌ها هستند.
 • میلگرد فایبر گلاس پلیمر: این نوع میلگرد به دلیل مقاومت در برابر زنگ‌زدگی، سولفات‌ها و كلريدها، در پروژه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • میلگردهای پوشش‌داده‌شده با اپوکسی: این نوع میلگرد، قیمت بالاتری دارد و در مناطقی که با آب‌نمک تماس دارد یا در معرض خطر خوردگی هست، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنها مشکل، این است که پوشش اپوکسی می‌تواند بسیار ظریف باشد؛ بنا بر این بهتر است از یک مرکز معتبر برای خرید این نوع میلگرد اقدام کنید.
 • میلگرد گالوانیزه: باید بگوییم که میلگرد گالوانیزه نسبت به میلگرد فولاد پُرکربن، چهل‌برابر مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد، به همین دلیل قیمت بالاتری نیز دارد.
 • میلگرد فولادی ضد زنگ: میلگرد فولادی ضد زنگ هم به نوعی گران‌ترین میلگرد در بازار ایران است و 1500 برابر مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد. بنا بر این، استفاده از آن‌ها در همه‌ی موارد به جز موارد خاص، پُرهزینه است. این نوع میلگرد در شبکه‌بندی، تقویت‌کننده‌ها، نگه‌دارنده‌ها و حتی فرفوژه‌‌کاری‌ها کاربرد زیادی دارد.

سوالات متداول

 1. میلگرد چیست؟ میلگرد نوعی پروفیل با مقطع دایره ای است که در دو نوع ساده و آجدار و معمولا در طول 12 متر تولید می شود.
 2. انواع میلگرد چگونه طبقه بندی می شوند؟ میلگردها از نظر شکل ظاهری، استانداردهای تولید، مقاومت، سایز، جنس و روش تولید در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند.
 3. نحوه قیمت گذاری میلگرد به چه صورت است؟ با توجه به این که قیمت میلگرد به عوامل گوناگونی از جمله قیمت پایه آهن و فولاد، میزان عرضه و تقاضا و نرخ ارز وابسته است، قیمت آن پیوسته در نوسان بوده و به صورت روزانه قیمت گذاری‌اش انجام می‌گیرد.

به نقل از: آسرون

دکمه بازگشت به بالا