بهترین های کسب و کارسلامت و تندرستی

زردی کودکان: مراقبت از نوزاد با بیماری زردی

 درمان زردی نوزاد با مراقبت های خانگی و اجاره دستگاه زردی نوزاد در شمال تهران

درمان زردی نوزاد مبحثی است که امروز می خواهیم راجعب آن نکاتی را برای شما عزیزان شرح دهیم . یک نوزاد زمانی به زردی مبتلا می‌ شود که میزان بیلی روبین در خون آن افزایش پیدا کرده باشد و بیلی روبین ماده موجود در خون جایگزین گلبول های قرمز می‌ شود و زمانی که میزان آن بالاتر برود کبد وارد عمل می‌ شود و آن را تجزیه می کند تا نوزاد بتواند آن را از طریق مدفوع دفع نماید. در این زمان رنگ پوست نوزاد زرد میشود و پدیده زردی نوزاد ایجاد می شود. در ادامه طریقه ی پرستاری در منزل از نوزادان دارای زردی را برای شما عزیزان شرح می دهیم. با ما در اَلوزردی همراه باشید.

انواع زردی پوست در نوزادن در دو نوع بروز می‌ کند :

۱) زردی حاصل از شیر که از بدو تولد نوزاد که تغذیه آن با شیر مادر می باشد در او به وجود می‌ آید

۲) زردی شیر که یک هفته بعد از تولد شروع می‌ شود و تا چند هفته ادامه پیدا می‌ کند و علت آن تاثیر شیر مادر بر روی بدن نوزاد می باشد .

به چه علت زردی ایجاد می‌ شود :

 • نامناسب بودن اشکال گلبول های خونی
 • فرق داشتن گروه خونی نوزاد با مادر خود
 • در صورت داشتن زایمان سخت خونریزی ایجاد شده باشد
 • پایین بودن سن مادر برای بارداری
 • افزایش گلبول های قرمز
 • وجود عفونت در بدن
 • کمبود آنزیم در بدن

چه مواردی باعث می‌ شود بیلی‌ روبین به سختی از بدن نوزاد دفع شود ؟

 • مصرف دارو های خاص
 • بروز عفونت‌ هایی مانند سرخجه بیماری های تاثیر گذار روی کبد
 • کاهش سطح اکسیژن خون
 • بروز موارد وراثتی

طریقه معاینه زردی پوست اطفال:

زمانی که نوزاد به دنیا می‌ آید دکتر ها در بیمارستان باید زردی نوزاد را چک کنند میزان بیلی روبین بدن را اندازه گیری نماید پزشک از طریق انجام تست خون می‌ تواند اندازه بیلی‌ روبین را اندازه‌گیری کند و به زردی خون نوزاد پی ببرد معاینه و آزمایش آن به این صورت است که از یک میله پزشکی روی پوست این آزمایش را انجام می دهند عدد گزارش شده را از طریق این میله را با تست خون مقایسه می‌ کنند.

راه های مراقبت از نوزاد مبتلا به زردی:

زمانی که نوزاد دارای زردی پوست باشد باید از یک سری از نور های آبی برایش استفاده شود که بتواند بیلی‌ روبین را بشکند این نور های آبی را فتوتراپی می گویند نوزاد را باید داخل یک فضای بسته قرار بدهند و زیر نور بخوابند در صورتی که فقط یک پوشک تن او باشد و از یک چشم بند برای ا و استفاده شود .

بالا بودن زردی اطفال چه مشکلاتی را به وجود می آورد ؟

 • بروز مشکلات دماغی
 • ناشنوا شدن
 • تخریب شدن سلول های مغزی

زردی اطفال از چه بخش هایی از بدن آغاز می‌ شود ؟

معمولا این بیماری از سر نوزاد شروع می شود و به قسمت سر شانه ها ،بدن ،سینه و پاهای نوزاد کشیده می‌ شود در صورتی که میزان زردی پوست نوزاد خیلی شدید شده باشد در قسمت کف دست و کف پای نوزاد نیز دیده می‌ شود در صورتی که با فشار دادن روی پوست نوزاد رنگ زردی روی آن می نشیند و باید حتما به پزشک مراجعه نمایید .

نوزادانی که زردی دارند چه نشانه هایی در او بروز می کند ؟

 • ادرار نوزاد زرد می شود
 • پوست نوزاد بسیار زرد و تیره رنگ می شود
 • رنگ مدفوع نوزاد کاملا بدون رنگ می باشد
 • احساس ضعف در خوردن سینه ها
 • احساس خواب آلودگی و خستگی

درمان های خانگی برای زردی نوزاد :

1- استفاده از نور خورشید :

در صورتی که زردی نوزاد خیلی حاد نباشد و به دستگاه فتوتراپی نیاز نداشته باشد می‌ توانید برای برطرف شدن و درمان زردی نوزاد را در معرض نور خورشید قرار دهید ولی نباید کاملاً مستقیم زیر خورشید باشد زیرا امکان دارد دچار آفتاب سوختگی شود .

2- مصرف کردن جوانه گندم :

به شیر خشک نوزاد خود چند قطره آب جوانه گندم اضافه کنید و به نوزاد بدهید در صورتی که از شیر مادر تغذیه می‌ کند خود مادران آن را بخورند این تغذیه می تواند باعث کاهش زردی از بدن نوزاد شود .

3- تغذیه و شیر خوردن دائم :

اگر نوزاد به صورت منظم شیر بنوشد و در طول روز تقریبا شیر خوردنش به ۱۲ مرتبه برسد باعث می‌ شود بیلی روبین کاهش پیدا کند زیرا به اندازه لازم آب بدن نوزاد تامین می شود.

4- مصرف شیرخشت و ترنجبین :

شما می‌ توانید برای درمان این بیمار خود شیرخشت و ترنجبین را با عرق کاسنی ترکیب نمایید و سپس آن را صاف کنید و در یخچال نگهداری نمایید و روزانه از آن مصرف کنید این ترکیب می تواند باعث افزایش شیر مادر شود و همچنین درمانی موثر برای این بیماری محسوب شود .

5- نوزاد را با گل بنفشه به حمام ببرید :

می توانید جوشانده گل بنفشه و گل ختمی را آماده کنیم و آن را در وان حمام بریزید و نوزاد را در آن قرار دهید این روش می‌ تواند باعث کاهش زردی بوست نوزاد شود .

6- افشاره عناب :

با نظر پزشک می توانید چند قطره به نوزاد خود بدهید تا به درمان زردی نوزاد کمک شایانی بکند

 مراقبت از نوزاد دارای زردی در منزل، علت، علائم و روش های مراقبتی

مراقبت از نوزاد دارای زردی از تجربیات مشترک بسیاری از والدینی است که در روزهای ابتدایی تولد کودک شان با آن دست و پنجه نرم می کنند. چرا که بر اساس آمار، درصد بالایی از نوزادان نارس و هم چنین نوزادان فول ترم که در زمان طبیعی زایمان به دنیا آمده اند، در طول یک یا دو هفته پس از تولد،  رنگ زرد در پوست شان مشاهده می شود که زردی نامیده می شود.

زردی در هفته دوم و سوم به اوج خود می رسد و ممکن است حدود یک ماه به طور خفیف ادامه یابد. این عارضه که به دنبال سطح اضافی یک رنگ دانه در خون به نام بیلی روبین ایجاد می شود، برای غالب نوزادان بی خطر و موقتی است که خود به خود یا با درمان های ساده برطرف می گردد اما در برخی موارد نادر افزایش زردی، صدمات مغزی را به دنبال دارد. مراقبت از نوزاد دارای زردی در روزهای ابتدایی تشخیص، بسیار حائز اهمیت است تا از وقوع مشکلات بعدی، پیشگیری شود.

برای جلوگیری از زردی نوزادان باید چه اقداماتی انجام داد؟

در نظر داشتن خطر ابتلا به زردی در نوزاد و چک کردن سطح بیلی روبین نوزاد در روز ابتدایی تولد، می تواند از بسیاری از مشکلات مربوط به بروز زردی در نوزادان جلوگیری کند. هم چنین تغذیه و شیردهی کودک به ویژه با شیر مادر در اولین ساعات پس از تولد می تواند به کاهش خطرات ناشی از زردی کمک کند.

شیر مادر به کبد کودک، انرژی لازم برای تجزیه وتحلیل بیلی روبین را می دهد. هم چنین تغذیه مرتب کودک باعث خروج مدفوع بیشتر می شود که در این حالت، رنگ آن باید از سبز تیره به زرد تغییر یابد. اگر در فرایند شیردهی کودک خود دچار مشکل هستید، ضروری است برای جلوگیری از کم آبی بدن در دوره مراقبت از نوزاد دارای زردی خود، غذای مکمل را در برنامه غذایی اش بگنجانید.

روش های تشخیص زردی نوزادان در منزل چگونه است؟

در اولین ساعات تولد، نوزاد برای تشخیص وجود زردی توسط تیم پزشک مستقر در بیمارستان معاینه خواهد شد. زردی در ۲۴ ساعات اول زندگی نوزاد، چندان شایع نیست و معمولا ناشی از ناسازگاری گروه خونی مادر و نوزاد است و تعیین ریسک این ناسازگاری تا زمان تولد کودک، قطعی نخواهد بود. در مواردی که پس از تولد نوزاد و قبل از ظاهر شدن علائم زردی از بیمارستان مرخص شوید، می توانید برای تشخیص علائم و چگونگی مراقبت از نوزاد دارای زردی خود در خانه، از روش های یاد شده در این مقاله بهره ببرید:

نوزاد خود را در اتاقی با نور طبیعی یا فلوئورسنت قرار دهید. در صورتی که پوست کودک تان روشن است، به آرامی و ملایمت سطح پیشانی، بینی یا سینه اش را با انگشت فشار دهید و بعد از برداشتن دست، به دنبال ته مایه زرد رنگ روی سطح پوست باشید. در نوزادان با پوست تیره تر، ضروری است وضعیت رنگ لثه ها یا سفیدی چشمانش را بررسی کنید. اگر زردی نوزاد زیاد باشد و با مشاهده می توان فهمید که نوزاد زرد است، باید توسط پزشک متخصص و برای تعیین درجه زردی معاینه شود.

دکمه بازگشت به بالا