بهترین های کسب و کارعمومی

معرفی کمپرسورهای بیتزر و انواع آنها

معرفی شرکت بیتزر

کمپرسور بیتزر محصولی از شرکت بیتزر (Bitzer) آلمان، بزرگترین تولید کننده کمپرسورهای برودتی جهت صنایع تهویه مطبوع و سرمایشی است. از کمپرسورهای بیتزر (Bitzer Compressors) در تولید انواع مینی چیلر، چیلر تراکمی، پکیج یونیت، کندانسینگ یونیت و سردخانه استفاده می‌شود. محصولات بیتزر در کارخانه‌های این شرکت در کشورهای آلمان، آمریکا، استرالیا و چین تولید می‌شوند که همه این شرکت‌ها و تولیداتشان تحت نظارت و تأییدیه کیفی هسته مرکزی بیتزر در کشور آلمان می‌باشند.

تماس با شرکت گذرگاه
ادرس: تهران ضلع شمالی میدان هفتم تیر ساختمان تجاری ادری نگین ابی طبقه اول واحد ۱۰۲
تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۰۰۸۹
همراه1: 09353234729
همراه2: 09122039983
همراه3: 09123505979

شرکت‌های بزرگ و بنام تولید کننده چیلر و سایر تجهیزات تهویه مطبوع و سرمایشی در جهان، از مشتریان محصولات شرکت بیتزر ‌می‌باشند. تنوع در نوع تکنولوژی تراکم و ظرفیت کمپرسورها از مزیت‌های بسیار مهم محصولات شرکت بیتزر می‌باشد. سرمایه گذاری بیتزر در طراحی و تولید کمپرسورهای جدید با مصرف انرژی کمتر و ضریب عملکرد بالاتر، جایگاه این شرکت را در بین سایر تولید کنندگان کمپرسورهای برودتی، دست نیافتنی نموده است.

تاریخچه بیتزر

شرکت بیتزر در سال 1934 توسط مارتین بیتزر تأسیس شد. در ابتدا، شروع کار شرکت بیتزر طراحی و تولید اکسپنشن ولوهای ترموستاتیک جهت سیستم‌های برودتی و تهویه مطبوع بود که در ادامه، در سال 1940 اقدام به طراحی و تولید اولین کمپرسور برودتی خود از نوع سیلندر پیستونی نوع باز نمود. در سال 1950 کندانسورهای نوع پوسته لوله و رسیور را به محصولات خود افزود.

در سال 1954 با طراحی و تولید کمپرسور سیلندر پیستونی نوع بسته (Hermetic)، گامی دیگر در تولید کمپرسورهای برودتی برداشت. پنج سال بعد یعنی در سال 1959 شرکت بیتزر موفق به تولید اولین کمپرسور سیلندر پیستونی نوع نیمه بسته (Semi hermetic) یا نیمه باز شد. تولید این نوع کمپرسور که در صنعت تهویه مطبوع و سرمایشی کاربرد بسیار زیادی دارد، تأثیر زیادی را در پیشرفت شرکت بیتزر گذاشت.

در سال 1961 شرکت بیتزر به آقای اولریش شافلر واگذار شد، در نتیجه این واگذاری و با مدیریت آقای شافلر و پس از او پیتر شافلر فرزند وی، شرکت بیتزر موفقیت‌های مالی و فنی قابل توجهی کسب کرد. به طوری که سود خالص این شرکت در سال 1979، 30 میلیون دلار در یک سال بود.

در سال 1983 شرکت بیتزر موفق به ارائه اولین مدل از کمپرسورهای اسکرو با دو روتور شد. با پیشرفت روز افزون، شرکت بیتزر اقدام به تأسیس کارخانه جدید خود در کشور استرالیا نمود. در سال بعد یعنی سال 1989 شرکت بیتزر، کارخانه دیگر خود را در کشور آمریکا احداث کرد.

در سال 1991 شرکت بیتزر اقدام به طرح توسعه شرکت در داخل کشور آلمان به متراژ 25000 متر مربع نمود.

بیتزر در سال 1992 اولین مدل از کمپرسورهای سیلندر پیستونی با پوسته آلومینیومی سبک جهت تهویه مطبوع و سرمایش در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای را روانه بازار کرد. در ادامه تصمیم بیتزر برای کسب سهم بیشتری از بازار کمپرسورهای تبریدی در سراسر دنیا، این شرکت در سال 1993 اقدام به تأسیس کارخانه خود در کشور برزیل نمود.

با توجه به وسعت بالا و جمعیت زیاد قاره آسیا و به تبع آن نیاز زیاد به سیستم‌های تهویه مطبوع و برودتی، شرکت بیتزر در سال 1994 تصمیم به احداث کارخانه جدید خود در کشور چین کرد.

با گسترش واحدهای تحقیقات و نوآوری، شرکت بیتزر موفق شد اولین مدل از کمپرسورهای Subcritical جهت کار با مبرد Co2 را روانه بازار تبرید کند. شرکت بیتزر با ایجاد شعب و نمایندگی در دیگر نقاط دنیا از جمله آفریقای جنوبی، روسیه و خاورمیانه، حضور قدرتمند و وسیع خود را در تمام گستره دنیا ثبات بخشید و توانسته بیشترین سهم در بین تولید کنندگان کمپرسورهای تبریدی در دنیا را کسب نماید.

بیتزر در سال 2002 اولین مدل کمپرسور نوع اسکرال را طراحی و تولید نمود که مورد استقبال تولید کنندگان تجهیزات تهویه مطبوع قرار گرفت. در سال بعد کمپرسور نوع Transcritical را با مبرد Co2 تولید کرده و ارائه نمود و در سال 2003 برای پیشرفت در تکنولوژی و افزایش تولید انواع کمپرسور اسکرو، اقدام به احداث یک کارخانه جدید و مجهز در شهر روتنبرگ آلمان نمود.

در سال 2005 بنیاد شافلر در شرکت بیتزر بنیان نهاده شد. در ادامه طرح توسعه شرکت بیتزر، کارخانه تولید کمپرسورهای اسکرال در سیراکیوز ایالات متحده تأسیس شد. شرکت بیتزر برای حضور مؤثرتر و جامع در بازار تهویه مطبوع و تبرید جهانی، اقدام به خرید شرکت Lodam electronics دانمارک در سال 2007 نمود.

در سال 2012 دو اتفاق مهم و قابل توجه در بیتزر رخ داد. اول طراحی و تولید کمپرسورهای اسکرو مدل Integrated frequency inverter و دوم خرید شرکت Lumikko oy فنلاند.

در سال 2013 بیتزر اقدام به خرید شرکت آلمانی Armaturenwerk altenburg Gmbh نمود و در سال 2014 اقدام به احداث کارخانه دیگر خود در چین کرد. تمرکز بیتزر در نوآوری و گسترش فعالیت خود در حوزه تهویه و تبرید در کل گستره جهانی ادامه‌دار بوده و در جهت روبه جلو در حرکت است.

شرکت‌های زیر مجموعه بیتزر

آلفالاوال

شرکت بیتزر با خرید سهام شرکت معظم و خوش نام Alfa Laval، اقدام به تولید انواع مبدل پوسته لوله، اویل سپراتور، مایع شکن یا آکومولاتور و رسیور نموده است. البته تمرکز شرکت بیتزر در تولید مبدل‌های اواپراتوری و کندانسوری بیشتر از نوع پوسته لوله می‌باشد.

لودام

فعالیت بیتزر در شرکت Lodam بخش الکترونیک کمپرسورهای هوشمند، کنترل کننده‌های کندانسینگ یونیت‌ها، کنترلر هیت پمپ و هواسازها می‌باشد.

لومیکو

شرکت بیتزر در مجموعه Lumikko طراحی و تولید سیستم‌های برودتی جهت صنایع حمل و نقل اعم از جاده‌ای، دریایی و ریلی می‌باشد.

آرماتورن ورگ آلتنبرگ

بیتزر در Armaturenwerk altenburg Gmbh اقدام به طراحی و تولید انواع شیرها، سایت گلس، فلنج و فیتینگ، جهت صنایع تهویه مطبوع و سرمایشی نموده است.

محصولات بیتزر

شرکت بیتزر علی‌رغم اینکه به عنوان بزرگترین شرکت تولید کننده کمپرسورهای برودتی شناخته می‌شود در تولید تجهیزات و قطعات جهت سیستم‌های تهویه مطبوع و برودتی نیز فعالیت گسترده‌ای دارد. از تولیدات بیتزر می‌توان به انواع مبدل حرارتی پوسته لوله، اویل سپراتور، آکومولاتور (مایع شکن)، انواع شیرآلات و سایت گلاس، کنترلر هوشمند، کندانسینگ یونیت، سیستم‌های رک و … اشاره کرد. کمپرسورهای بیتزر دارای تنوع گسترده‌ای از نظر تکنولوژی تراکم و ظرفیت هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

کمپرسور بیتزر

طیف کمپرسورهای تولیدی شرکت بیتزر، هم از بابت نوع تکنولوژی تراکم و هم‌توان و ظرفیت تولید برودت بسیار متنوع می‌باشند. از این رو تولید کنندگان تجهیزات سرمایشی و تهویه مطبوع دامنه گسترده‌ای از انواع کمپرسورها را برای انتخاب و نصب در تجهیزات خود در دسترس دارند. از کمپرسورهای بیتزر در ساخت انواع مینی چیلر، چیلر هوا خنک، چیلر آب خنک، سردخانه، پکیج یونیت و کندانسینگ یونیت استفاده می‌شوند. بسته به نوع و کاربری دستگاه و ظرفیت سرمایشی آن، نوع کمپرسور و توان آن انتخاب می‌شود.

روش انتخاب صحیح کمپرسور بیتزر مورد نیاز به دو طریق انجام می‌شود:

اول به کمک نرم افزار طراحی و انتخاب کمپرسور و دوم به کمک کاتالوگ محصولات بیتزر.

انتخاب نوع کمپرسور تجربه تولید کننده و توجه به ظرفیت و نوع کاربری دستگاه مورد بررسی و آنالیز قرار می‌گیرد.

انواع کمپرسور بیتزر

سیلندر پیستونی

همان‌طور که می‌دانیم کمپرسور قلب تپنده یک سیستم تهویه مطبوع و سرمایشی است و وظیفه آن تراکم مبرد، ایجاد اختلاف فشار و در نتیجه حرکت مبرد در داخل سیکل تبرید می‌باشد. کمپرسورهای سیلندر پیستونی یکی از پرمصرف‌ترین انواع کمپرسور در سیستم‌های تهویه مطبوع و سرمایشی است. تکنولوژی تراکم در کمپرسور سیلندر پیستونی از نوع رفتی و برگشتی می‌باشد.

این نوع کمپرسور به عنوان قدیمی‌ترین نوع کمپرسور برودتی شناخته می‌شود و تراکم مبرد در آن بدین صورت است که مبرد بعد از تبادل حرارتی در داخل اواپراتور تبخیر شده و از طریق خط لوله مکش و سوپاپ مکش وارد سیلندر کمپرسور می‌شود. پس از ورود مبرد به داخل سیلندر، سوپاپ مکش بسته شده و پیستون در نتیجه چرخش میل لنگ به سمت بالا حرکت کرده و مبرد را در فضای بسته سیلندر متراکم می‌کند. پس از رسیدن میل لنگ به بالاترین حد خود (نقطه مرگ)، سوپاپ دهش باز شده و مبرد متراکم شده از سیلندر خارج می‌شود. با تغییر در حجم سیلندر و سرعت حرکت پیستون و همچنین توان سیم‌پیچ کمپرسور، می‌توان ظرفیت و توان کمپرسور را تغییر داد.

اجزای اصلی کمپرسور سیلندر پیستونی بیتزر

کمپرسور سیلندر پیستونی دارای قسمت‌ها و اجزای متعددی است که در جدول زیر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است:

اجزای کمپرسور شرح وظایف
پوسته پوسته و بدنه خارجی کمپرسور است که کلیه قطعات کمپرسور در داخل آن قرار می‌گیرند
سیلندر محفظه استوانه‌ای شکل داخل کمپرسور بوده که مبرد تبخیر شده وارد آن می‌شود و در این محفظه متراکم می‌گردد
پیستون یک استوانه متحرک بوده که جهت حرکت آن بالا به پایین و در داخل محفظه سیلندر می‌باشد و وظیفه آن متراکم کردن مبرد در داخل سیلندر است
میل لنگ یک محور دارای برآمدگی‌ها متقارن می‌باشد که شاتون بر روی آن قرار گرفته و باعث حرکت رفتی برگشتی پیستون می‌شود
شاتون قطعه‌ای است که پیستون از طریق آن به میل لنگ متصل می‌شود و حرکت دورانی میل لنگ را به حرکت افقی تبدیل می‌کند
ولو پلیت صفحه‌ای دارای نازل‌هایی جهت ورود و خروج مبرد می‌باشد که بر روی سرسیلندر نصب شده و عملکرد سوپاپ را در ورود مبرد با فشار پایین و خروج مبرد متراکم شده با فشار بالا را انجام می‌دهد
شیرآلات بر روی خط مکش و دهش مبرد نصب شده و وظیفه باز و بست مسیر مبرد را دارد
سیم پیچ نیروی محرکه کمپرسور توسط سیم پیچ با ایجاد میدان مغناطیسی و به چرخش درآوردن میل لنگ ایجاد می‌شود
پمپ روغن وظیفه روغن کاری قطعات کمپرسور را در زمان کارکرد دارد
کانکشن جهت نصب سوئیچ‌های فشار و گیج و مانیتور فشارهای مکش و دهش و روغن کمپرسور از این کانکشن‌ها استفاده می‌شود.
هیتر جهت گرم نگه داشتن روغن کمپرسور و جداسازی مبرد مایع از روغن استفاده می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا