اقتصادیبهترین های کسب و کار

نکات مهم خرید قهوه ترک باکیفیت

نکات مهم در خرید قهوه؛ تفاوت قهوه ترک و اسپرسو

خرید قهوه ترک یا اسپرسو؟ احتمالاً هنگام خرید قهوه با اسامی مختلفی رو به رو شده اید از قهوه اسپرسو یا ترک گرفته تا ترکیب‌های مختلف قهوه عربیکا و روبوستا. که انتخاب را هنگام خرید برای شما سخت می کند. قهوه از دانه‌های رست (برشته کاری) شده گیاه قهوه به دست می‌آید. روش‌های مختلف برای درست کردن قهوه وجود دارد از دستگاه‌های برقی قهوه ساز گرفته تا فرنچ پرس و جذوه که قهوه ترک با آن تهیه می‌شود.

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که مهم‌ترین نکته در خرید قهوه این است که قهوه‌هایی با فرآیند رست (برشته کاری) تازه را خریداری کنید. برای این منظور می‌توانید به فروشگاه هرمان کافی مراجعه کنید. نوشیدن یک فنجان قهوه ما کمک می‌کند، خستگی خود را رفع کنیم و انرژی تازه‌ای برای شروع فعالیت‌های خود داشته باشیم. با این حال برای برخی افراد نوشیدن قهوه در روز به یک برنامه همیشگی تبدیل شده است.

قهوه ترک چیست؟

بیایید به چند قرن پیش برگردیم. زمانی در قرن ۱۵ میلادی، قهوه برای اولین بار در کشور اتیوپی کشف شد. نحوه‌ی دقیق این کشف به درستی روشن نیست و رایج‌ترین روایت، حاکی از این است که روزی بزچرانی متوجه شد که بزهایش، پس از تغذیه از گیاهی به خصوص، فعال‌تر شده و حتی شب‌ها نیز دچار بی‌خوابی می‌شدند.

از آن پس، قهوه بیش‌تر و بیش‌تر گسترده شد و از اتیوپی، به یمن امروزی راه یافت. از آن‌جا، توسط تاجران به استانبول و امپراطوری عثمانی برده شد و در همین‌جا بود که از این دانه‌های قهوه، برای اولین بار به شیوه‌ای که امروزه با آن آشنا هستیم استفاده شد. در واقع، شرایط جوی کشور ترکیه برای کشت و رشد گیاه قهوه مناسب نیست و قهوه ترک، شیوه‌ی دم‌آوری قهوه است که در امپراطوری عثمانی رواج یافت. یعنی برشته‌کاری دانه‌ی سبز قهوه، آسیاب و پودر کردن آن و دم‌آوری‌اش در ظرف‌های به خصوصی به نام جذوه یا ایبریک.

مقاله پیشنهادی: طرز تهیه قهوه ترک به شیوه سنتی

قهوه ترک یا اسپرسو

مهم‌ترین تفاوت قهوه ترک با قهوه اسپرسو در اندازه آسیاب دانه قهوه است. قهوه ترک باید بسیار ریز و نرم مثل آرد آسیاب شود. در صورتی که قهوه اسپرسو بسته به دستگاه اسپرسوساز های خانگی یا صنعتی آسیاب به مراتب درشت‌تری نسبت به ترک دارند. تفاوت عمده دیگر این دو روش تهیه قهوه به دانه‌های قهوه استفاده شده برای آن‌ها بر می‌گردد.

برای تهیه قهوه مثل اسپرسو نیاز به دستگاه اسپرسوساز هم دارید. اگر قصد خرید پودر قهوه ترک را دارید باید بدانید انواع دیگری از قهوه‌ها مانند قهوه ترک و قهوه عربی، با قهوه جوش‌های مسی به نام جذوه بر روی گاز درست می‌شوند. اگر این امکانات را ندارید خرید قهوه آسیاب شده راحت‌تر است. زیرا بلافاصله می‌توان از آن استفاده کرد و معمولاً در ظروفی با خاصیت ضد عبور هوا بسته بندی می‌شوند که به مدت طولانی از آنها می‌شود استفاده کرد.

انواع دانه‌های قهوه

دانه‌های قهوه انواع مختلفی دارند که معروف ترین آن های عربیکا (Arabica) و روبوستا (Robusta) هستند. قهوه‌ای که شما می‌نوشید می‌تواند ترکیبی از این دوگونه معروف یا یکی از آن‌ها باشد. این دو نوع قهوه چه از لحاظ ظاهری چه طعم و عطر و میزان کافئین تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. دانه‌های قهوه عربیکا محبوب ترین نوع قهوه هستند که بیشترین مصرف را هم در جهان دارند. رشد دانه‌های عربیکا سخت‌تر است و قیمت بالاتری هم دارند. دانه‌های عربیکا باکیفیت ترین نوع دانه‌های قهوه هم محسوب می‌شوند و ویژگی‌های طعمی و عطری بسیار خاص و بیشتری دارند. از لحاظ کافئین اما کافئین کمتری دارند و دارای اسیدیتی (طعم ترشی) می‌باشند.

در مقابل ویژگی اصلی دانه‌های قهوه روبوستا تلخی و کافئین بالای آن می‌باشد. اگر دنبال طعم تلخی و قهوه کافئین بالا هستید قطعاً انتخاب شما دانه‌های روبوستا است. پس برای قهوه کافئین بالا بهتر است ترکیبی مثل خرید قهوه فول کافئین را انتخاب کنید. قهوه روبوستا به دلیل کافئین بیشتر باعث هوشیاری و افزایش تمرکز می‌شود همچنین تاثیر بیشتری روی چربی سوزی دارد و باعث بهتر شدن عملکرد فیزیکی بدن می‌شود. مناطق مختلف کشت قهوه باعث می‌شود، طعم‌های مختلفی برای قهوه وجود داشته باشد. منشا آن بدون شک عاملی است که بر طعم و رایحه قهوه تأثیر می‌گذارد. بسته به قاره، کشور و حتی منطقه، قهوه ویژگی‌های مختلفی خواهد داشت.

خرید دانه قهوه یا قهوه آسیاب شده؟

برای پاسخ به این سوال باید در نظر بگیرید که امکان آسیاب کردن دقیق آن را داشته باشید. اگر به اندازه دقیق آسیاب برحسب روش درست کردن آن آشنایی دارید قطعآ خرید دانه قهوه بهتر است. زیرا دانه‌های قهوه عطر و طعم خود را حفظ کرده و برای استفاده تازه تر هستند و رایحه شدیدتری را دارند. اما باید امکانات کافی مانند آسیاب و تسلط بر اندازه دقیق آن داشته باشید.

وسیله دم آوری و درست کردن قهوه

یکی از عوامل مهم در خرید قهوه وسیله‌ای است که می‌خواهیم با اون قهوه را درست کنیم. اگر برای دستگاه اسپرسو قهوه می خرید می‌توانید از انواع قهوه‌های ترکیبی (Blends) و همچنین قهوه‌های تک خاستگاه (Single Origin) استفاده کنید. اگر برای دم آوری با دستگاه‌های موج سوم مانند کمکس (Chemex) و یا وی شصت (V60) قهوه خریداری می‌کنید طبیعتاً استفاده از قهوه‌های تک خاستگاه یا قهوه یای ترکیبی بر پایه عربیکا توصیه می‌شود. این نکته را در نظر بگیرید که بهترین گونه و نوع قهوه بدون رست تازه و اندازه آسیاب دقیق و تازه نمی‌تواند آن عطر و طعم ایده آل را داشته باشد.

طعم قهوه

یکی از نکات خرید قهوه توجه به طعم آن است. قهوه‌ها دارای طعم‌های گوناگونی هستند. برخی از آنها درای ترکیبات عصاره گل و میوه‌هایی مانند مرکبات هستند و برخی دیگر طعم کاراملی یا شکلاتی دارند. انتخاب یک قهوه بر اساس طعم، کاملاً شخصی و بر اساس ذائقه است. همان‌طور که گفته شد شما باید ذائقه خود در این مورد را به خوبی بدانید تا بتوانید قهوه مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

نکات مهم خرید قهوه ترک

امروزه با گسترش روزانه مصرف قهوه و افزایش دوست‌داران این نوشیدنی، انواع برندها و مدل‌های مختلف قهوه ترک قابل تهیه است. اما مانند هر خوراکی دیگر، قهوه ترک مورد علاقه‌ی هر فرد ممکن است با دیگری متفاوت باشد. بنابراین، انتخاب آن در بین مدل‌های گوناگون می‌تواند تا حدودی دشوار باشد.

خرید قهوه ترک با کیفیت

در خرید قهوه، بنیادی‌ترین اصل، خرید دانه‌ی با کیفیت است. اگر دانه قهوه خوبی نداشته باشید، حرفه‌ای‌ترین باریستاها نیز نمی‌توانند نوشیدنی خوبی از آن دم‌آوری کنند. پس در وهله‌ی اول، خرید از برندها و فروشگاه‌های معتبر را در نظر بگیرید. یک فروشگاه معتبر، معمولا چند مدل مختلف قهوه ترک برای پوشش سلایق مختلف در اختیار دارد و هم‌چنین درخصوص هرکدام، می‌تواند اطلاعات جامعی در اختیارتان قرار دهد که در تصمیم‌گیری اثرگذار است.

به بسته‌بندی قهوه توجه داشته باشید. بهترین حالت، استفاده از پاکت‌های آلومنیومی چندلایه‌ی زیپ‌دار است که سوپاپ یک‌طرفه‌ی هوا داشته باشند. این بسته‌بندی پودر قهوه ترک شمارا از نور مستقیم، جریان هوا و هم‌چنین رایحه‌های احتمالی موجود در هوا محافظت می‌کند و هم‌چنین با وجود سوپاپ یک‌طرفه، به خروج گاز دی اکسید کربن که در زمان روست یا برشته‌کاری در قهوه ایجاد می‌شود نیز کمک می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا