راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه هوای خانگی 1401

دستگاههای تصفیه هوا چگونه کار میکنند؟

یک دستگاه تصفیه کننده هوا؛ هوای محیط را فیلتر کرده و با حذف منابع مختلف آلودگی، هوا را تصفیه می‌کند. در ساختار دستگاه چندین مرحله تصفیه وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. ابتدا هوای محیط وارد دستگاه تصفیه شده و ذرات معلق در فضا جذب دستگاه می‌شوند. هوای وارد شده به دستگاه از فیلتر عبور کرده و توسط فیلترها تصفیه می‌شود. این دستگاه امکان حذف انواع مختلف آلاینده‌های موجود در هوا را دارد.

با توجه به عملکرد دستگاه تصفیه، این دستگاه توانایی تصفیه هوای محیط در حجم‌های مختلف را دارد. هر نوع دستگاه از ظرفیت مشخصی برای تصفیه برخوردار است. در واقع بر اساس ظرفیت دستگاه مقدار هوای مشخصی از فیلترها عبور کرده، تصفیه شده و مجددا به محیط بازمی‌گردد. به همین جهت هنگام خرید بر اساس فضای مورد نظر خود باید به ظرفیت دستگاه تصفیه هوا نیز توجه داشته باشید.

دستگاهی متناسب با اندازه اتاق شما

در اولین قدم برای خرید باید به این توجه کنید که قصد دارید دستگاه چه حجمی از فضا را تمیز کند. دستگاه‌های رومیزی کوچک در فضای‌های نشیمن بزرگ مؤثر نخواهند بود. در مقابل قرار دادن دستگاه‌های تصفیه هوای بزرگ و سنگین داخل اتاق خواب کودک شما، زیاده‌روی خواهد بود.

یکی از راه‌های یافتن بهترین تناسب، توجه به «تغییرات هوا در ساعت» (air changes per hour) است. برای درک بهتر این موضوع، یک  دستگاه تصفیه کننده هوا  در یک اتاق 30 متر مربعی در ساعت 8 بار عمل تصفیه را انجام می‌دهد. امّا همین دستگاه در یک محیط 60 متر مربعی، تنها چهار بار می‌تواند هوای محیط را تغییر دهد.

در بخش توضیحات اغلب دستگاه نوشته شده است که مناسب چه فضایی خواهند بود. برای نمونه در بخش می‌توان به دستگاه تصفیه هوا مدل AP200 اشاره کرد. این دستگاه مناسب فضاهایی تا حدود 100 متر مربع خواهد بود. برای فضایی بیشتر می‌توانید نگاهی به زنیت مد نیز بیندازید چرا که این دستگاه 150 متر مربع یا 450 مترمکعب را پوشش می‌دهد و هوای محیط را به خوبی تصفیه می‌کند. برای محیط‌های کوچکتر مدل‌های رومیزیی مانند دستگاه تصفیه هوای Ap121 مناسب خواهند بود. می‌توانید آن‌ها را شارژ کرده و در کنار تخت خواب یا روی میز تحریر خود قرار دهید.

انواع آلاینده‌هایی که دستگاه تصفیه هوا می‌تواند تصفیه کند

برخی از خانگی دارای فیلترهای خاصی هستند که از سایرین برای جذب آلاینده‌ها بهتر عمل می‌کنند. به‌عنوان مثال، اگر نگرانی اصلی شما تنها دود سیگار یا خاک در محیط باشد، ممکن است به وسیله‌ای متفاوت نسبت به کسی که حیوانات خانگی زیادی دارد، داشته باشید. با وجود آنکه اغلب خانگی می‌توانند به خوبی آلاینده‌های محیطی را تصفیه کنند، با این حال برخی از آن‌ها در جذب گرد و غبار، خاک و دود مؤثرتر عمل می‌کنند.

اگر نگران بوی محیط هستید، حتما دقت کنید که دستگاه تصفیه هوا دارای فیلتر کربن فعال باشد. برای مثال در بخش فروشگاه توانی نو می‌توانید نگاهی به مدل دستگاه تصفیه هوای آلماپرایم Ap421 بیندازید. این دستگاه تصفیه هوا دارای 5 فیلتر است که شامل فیلتر هپا و کربن می‌شود. می‌تواند به راحتی مو، پرز، دود و بوی‌های نامطبوع محیط را برطرف کند. همچنین، با داشتن فیلترهای نانو سیلور و فیلتر ضد قارچ و باکتری محیط را تا حد زیادی از ویروس‌ها و باکتری‌ها پاک می‌سازد.

از مدل‌های کوچکتری که دارای فیلتر کربن، هپا و یون منفی هستند می‌توان به دستگاه تصفیه هوا زنیت مد مدل J001 اشاره نمود. با آنکه فضای کمتری را پوشش می‌دهد امّا تصفیه را به خوبی و با قدرت انجام می‌دهد و می‌تواند مناسب محیط‌هایی مانند اتاق خواب یا مطالعه باشد.

جالب است بدایند، فیلتر‌های هپا (HEPA) به میزان 99.97% می‌تواند ذراتی در ابعاد 0.3 میکرون را به دام اندازد. برای آنکه راحت‌تر این موضوع را درک کنید، کوچکترین اجسامی که چشم انسانی معمولی قادر به دیدن آن خواهد بود، اندازه‌ای در حدود 70 میکرون دارد. ذرات معلقی که در نور گاهی اوقات قابل مشاهده هستند اندازه‌ای معادل 10 میکرون را دارند.

دستگاه تصفیه هوا چقدر صدا تولید می‌کند؟

در ساختار خانگی از پنکه‌های برای چرخش و جذب به کار رفته است که اغلب بی‌صدا هستند. متنها، در برخی مدل‌ها با بالا بردن دور پنکه‌های داخلی، صدایی زمزمه مانند تولید می‌شود. برای مثال، اگر دستگاه تصفیه هوا خانگی برای اتاق خواب یا اتاق کودک تهیه می‌کنید، ممکن است بخواهید مدلی را انتخاب نمایید که حتی در سرعت‌های بالاتر نیز نسبتا بی‌صدا باشد.

محدوده‌های سطح نویز و صدا را برحسب دسی بل اندازه‌گیری می‌شوند، میزان صدای تولید شده را می‌توانید در بخش توضیحات مشاهده کنید. به‌عنوان مثال، دستگاه تصفیه هوای آلماپرایم Ap121 در حدود 45 دسی بل صدا تولید می‌کند.

دستگاه تصفیه هوا و مرطوب‌کننده LW230 دارای سه مرحله عملکرد فن داخلی است که در هر مرحله به ترتیب صدایی معادل 30- 35 و 40 دسی بل تولید می‌کند. این محصول ساخت آلمان تأییدیه سازمان بهداشت جهانی را دریافت کرده و می‌توان گفت صدای تولید شده آن در حد استاندارد است. اگر به دنبال میزان صدای کمتر از این حد هستید، دستگاه تصفیه هوا اوزون مدل 901 در کمترین دور فن خود صدایی به میزان 18 دسی بل تولید می‌کند، با این حال در بالاترین دور صدای آن به 45 دسی بل می‌رسد.

در جدول زیر از سایت پارس شیائومی مرکز فروش محصولات شیائومی بلندی برخی از صداها با میزان دسی بلی که تولید می‌کنند آورده شده است:

صدای نفس کشیدن db 10
صدای خش خش برگ‌ها db 20
صدای پچ پچ کردن db 30
صدای قطرات باران db 40
متوسط صداهای داخل یک خانه db 50
صدای صحبت کردن عادی db 60
صدای جاروبرقی db 70

آیا دستگاه تصفیه هوا قابل حمل است؟

باید در نظر بگیریم که در چه محیطی قصد استفاده از این دستگاه را خواهیم داشت. آیا می‌خواهید آن را به اتاق‌های مختلف ببرید؟ میخواهید به راحتی هنگام کار در مکان‌های مختلف آن را جابه‌جا کنید؟

تصفیه‌کننده‌های هوای بزرگتر و سنگین تر، بهتر است ثابت نگه داشته شوند. هر چند که برخی از آن‌ها دارای چرخ بوده و قابلیت حمل و نقل را فراهم کرده اند. اگر می‌خواهید در طول روز دستگاه را به اتاق مطالعه سپس به نشیمن و شب‌ها به اتاق خواب خود

ویژگی های فیلتر تصفیه هوا

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک دستگاه تصفیه هوا را متمایز می‌کند؛ فیلترهای قدرتمند است. فیلترها برای چندین منظور در دستگاه تعبیه می‌شوند. کارایی‌های فیلتر عبارتند از:

  • جذب گردوغبار از هوای محیط
  • دفع ذرات آلاینده
  • جذب و دفع ذرات معلق و حساسیت‌زا
  • دفع انواع میکروب‌ها از باکتری‌ها و قارچ‌های بیماری‌زا

فیلترها با برخورداری از چنین قابلیت‌هایی قادر هستند که هوای محیط را در سالم‌ترین حالت ممکن قرار دهند. بنابراین هوایی که مصرف‌کنندگان فیلترهای هوا تنفس می‌کنند؛ کیفیت مطلوبی دارد و از نظر معیارهای سلامتی و حساسیت‌زا مناسب است.

انواع فیلتر تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا دارای فیلترهای مختلفی است که هر کدام عملکرد مشخصی داشته و در بهبود کیفیت هوا نقش دارند. برای آشنایی بیشتر با انواع فیلتر دستگاه تصفیه با ما همراه باشید.

پیش فیلتر یا فیلتر اولیه و ثانویه

فیلتر اولیه نقش مهمی در کارایی و افزایش طول عمر مفید فیلترهای هپا و کربن اکتیو را دارد. ذرات معلق سنگین و بزرگ توسط این فیلتر به خوبی جذب می‌شوند.به محض ورود هوای محیط به دستگاه، سیستم تصفیه اولیه شروع به کار می‌کند، این فیلتر معمولا با قابلیت شستشو طراحی می‌شود. پیش فیلتر از دو فیلتر اولیه و ثانویه تشکیل می‌شود، این فیلترها با حذف کردن ذرات ماکرو، گرد و غبار و… طول عمر سایر فیلترها را نیز افزایش می‌دهند.

به این ترتیب نمی‌توان از نقش مهم پیش فیلتر در حفظ کیفیت دستگاه غافل شد. همچنین این فیلتر قابلیت شستشو نیز دارد. فیلتر ثانویه نیز عملکردی مشابه فیلتر اولیه دارد. تنها وجه تمایز آن توانایی بیشتر آن در جذب ذرات معلق و گرد و غبار است. دو فیلتر اولیه و ثانویه، از توری فلزی تشکیل شده‌اند که در ساختار آن‌ها از آلومینیوم گالوانیزه استفاده شده است. فیلتر ثانویه نیز مانند فیلتر اولیه قابلیت شستشو دارد.

فیلتر کربن اکتیو

یکی از قدرتمندترین فیلترهای موجود برای دستگاه تصفیه هوا، فیلتر کربن اکتیو است. این فیلتر قدرت جذب بسیار بالایی داشته و بیش از دو هزار نوع آلاینده گازی را از بین می‌برد. همچنین این فیلتر از ورود ذرات معلق مضر از دستگاه به محیط جلوگیری می‌کند. فیلتر کربن اکتیو نقش مهمی در حذف آلاینده‌های مضر دارد. با این حال این فیلتر ممکن است در جذب ذرات گرد و غبار با مشکلاتی مواجه شود.

البته این نقطه ضعف با فیلترهای دیگر مانند فیلتر هِپا برطرف خواهد شد. سایت تجهیزات پزشکی توانی نو یکی از مراجع خرید اینترنتی در خصوص انواع دستگاه تصفیه هوا است. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه معتبر مجهز به فیلتر کربن و فیلتر هپا را دارید، حتماً به فروشگاه آنلاین توانی نو سر بزنید. فیلترهای کربن اکتیو معمولاً از چوب، ذغال و پوست میوه‌هایی مانند گردو ساخته می‌شوند. طول عمر مفید این فیلتر یک سال است و بعد از این مدت نیاز به تعویض دارد.

فیلتر هِپا HEPA

مهمترین واصلی‌ترین مرحله در فرایند فیلتر در دستگاه تصفیه هوا، فیلتر هپا است. کارایی و قدرت جذب این فیلتر بسیار بالا بوده و از مواد گیاهی ساخته شده است. فیلتر هپا در حذف ذرات معلق، آلاینده‌های مضر مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها با دقت قابل توجهی عمل می‌کند. دقت فیلتر هپا تا 0.1 میکرون است که این مقدار عملکرد بهینه و مؤثر این فیلتر را نشان می‌دهد

.این فیلتر دارای یک لایه ظریف و در عین حال محکم از الیاف است که به لطف بافت محکم آن، ذرات گرد و غبار، باکتری، ویروس‌ها، قارچ، کپک و… از بین می‌روند. فیلتر هپا در رفع بوی نامطبوع محیط نقشی نداشته اما در مقابل به کاهش عوارض ناشی از حمله‌های تنفسی و بیماری‌هایی مانند آسم کمک می‌کند. طول عمر فیلتر هپا بالا بوده و معمولا بعد از سه سال نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

ذرات معلق با ورود به فیلتر هپا درون آن محبوس شده و توانایی خروج از دستگاه را پیدا نمی‌کنند. به همین جهت هوای سالم به دور از هر نوع آلودگی در محیط اطراف ما شکل می‌گیرد. مدل‌های مختلف فیلتر هپا بر اساس قطر فایبر که از اجزای تشکیل‌دهنده آن بوده و ضخامت فیلتر دسته‌بندی می‌شوند. فیلتر هپا به بهبود حمله‌های تنفسی و بیماری آسم کمک بسیاری می‌کند. همچنین افرادی که به حساسیت‌های فصلی دچار می‌شوند نیز با کمک فیلتر هپا از شرایط مطلوبی برخوردار می‌شوند.

فیلتر کربن اکتیو

فیلتر کربن اکتیو یا فعال معمولا برای از بین بردن بوی نامطبوع در محیط به کار می‌رود. این فیلتر از دانه‌های کربن فعال تشکیل شده که می‌تواند گازهای سمی مانند بنزن، بخار آمونیاک، سولفید هیدروژن و دیگر مواد شیمیایی را از بین ببرد. همچنین این فیلتر به حذف شدن اُزن موجود در هوا نیز کمک می‌کند. فیلتر کربن اکتیو بعد از یک سال نیاز به تعویض دارد.

فیلتر کربن اکتیو در جذب بو مانند بو و دود سیگار نقش مهمی دارد. در مقابل فیلتر هپا توانایی از بین بردن بوی نامطبوع در محیط را ندارد. فیلتر هپا نسبت به فیلتر کربن، طول عمر بیشتری دارد. معمولاً فیلترهای هپا بعد از سه سال نیاز به تعویض پیدا می‌کنند.

فیلتر نانو

وجود فیلتر نانو در دستگاه تصفیه هوا، قیمت آن را تا حدودی افزایش می‌دهد. فیلتر نانو از مولکول‌های آب تشکیل شده که در از بین بردن بوی نامطبوع و حذف آلودگی‌ها مؤثر عمل می‌کند.

فیلتر هگا

عملکرد فیلتر هگا نسبت به فیلتر کربن اکتیو بیشتر بوده و از پوشش کربن ساخته شده است. مولکول‌های گازهای مختلف در محیط توسط فیلتر هگا به خوبی جذب شده و حذف می‌شوند.

فیلتر یون منفی

همان‌طور که می‌دانیم ذرات معلق موجود در هوا دارای بار مثبت و منفی هستند. ذرات با یون مثبت از ذرات و آلاینده‌های مضر هستند که توسط دستگاه تصفیه یون‌ساز حذف می‌شوند. فیلتر یون منفی با تولید این یون نقش مهمی در تصفیه هوا به شکلی مؤثر را دارد.با استفاده از فیلتر یون منفی در هر ثانیه بیش از هشت میلیون یون منفی در هوا پراکنده می‌شوند. این فیلتر ذرات با یون مثبت که شامل آلاینده‌های مضر هستند را حذف کرده و در مقابل یون منفی تولید می‌کند. این نوع فیلتر در ضدعفونی کردن محیط و کمک به جوان‌سازی سلول‌های بدن انسان نقش دارد.

فیلتر یون منفی ذرات آلاینده را تا درصد زیادی از بین برده و هوای محیط را ضدعفونی می‌کند. همچنین به سبب پاکسازی هوا نقش مهمی در سالم و جوان ماندن سلول‌های بدن انسان دارد. به طور کلی دستگاه تصفیه هوا با فیلترهای مختلف در بهبود خلق و خو و رفع خستگی و کسالت مؤثر است.

دکمه بازگشت به بالا