اقتصادیبهترین های کسب و کار

9 مورد از عوامل موثر بر قیمت آهن در بازار ایران

عوامل موثر بر قیمت آهن در بازار ایران کدامند؟

مورد از عوامل موثر بر قیمت اهن در بازار ایران را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم؛ چراکه قیمت آهن آلات به خاطر کاربرد وسیعی که دارند، همیشه جزء دغدغه‌های اصلی بسیاری از صنعتگران، پیمانکاران و بسیاری از افراد دیگر قرار گرفته است. ارزش و اهمیت فولاد و بازار آهن با توجه به میزان تقاضای آن باعث می شود تا همیشه به بررسی عوامل تأثیرگذار بر قیمت، بررسی‌های تخصصی صورت پذیرد. ما در این مقاله آنچه لازم است در مورد عوامل موثر در این حوزه را برای شما بیان می کنیم، در ادامه همراه ما باشید.

هزینه حمل و نقل آهن آلات

هزینه مربوط به حمل و نقل را می‌توان یکی از 9 مورد از عوامل موثر بر قیمت آهن در بازار ایران در نظر گرفت؛ چرا که هرچقدر یک کشور از منابع غنی تری برخوردار باشد، نسبت به کشورهای دیگر برای تامین هزینه سوخت حمل و نقل وابستگی کمتری از خود نشان میدهد. به عنوان مثال چین، کره جنوبی و ترکیه به خاطر نداشتن منبع غنی از سنگ آهن در زمینه تولید فولاد همیشه به کشورهای دیگر برای واردات سنگ آهن نیاز دارند و یا حتی مثال دیگری که وجود دارد این است که میلگرد در بسیاری از موارد با کشتی و کامیون جابجا می شوند و همین امر هزینه سوخت را یک نکته مهم و کلیدی عنوان می کند و تاثیر آن را در قیمت آهن نمی توان نادیده گرفت.

قیمت دلار و ارز

با توجه به 9 مورد از عوامل موثر بر قیمت آهن در بازار ایران شما باید نوسانات قیمت دلار و ارز را در این کشور مد نظر داشته باشید. به هر حال با توجه به اینکه ایران از جمله کشورهای صادر کننده آهن آلات است، قیمت نهایی با توجه به دلار برآورد می‌شود و همین امر می تواند از جمله معیارهای اصلی در برآورد قیمت نهایی انواع آهن آلات باشد.  نوسانات و التهابات دلار در بازار داخلی و خارجی باعث می شود تا تغییرات قیمت آهن آلات، حتی به صورت هفتگی مشاهده شود و به همین دلیل، تحلیل بازار آهن آلات همیشه با پیش بینی های غیر منتظری بسیاری از افراد را در حوزه‌های گوناگون ساختمانی و صنعت درگیر می کند.

عرضه و تقاضا

تقاضا همیشه حرف های زیادی برای گفتن دارد و می‌تواند جزء عوامل مهم در برآورد قیمت یک محصول باشد. در این میان، 9 مورد از عوامل موثر بر قیمت آهن در بازار ایران نیز عرضه و تقاضا یک معیار مهم به حساب می آید. هرچقدر عرضه در بازار بیشتر باشد و البته به همان میزان تقاضا کم باشد، قیمت آهن آلات کمتر محاسبه می شود و حال برعکس این موضوع، می تواند به افزایش قیمت کمک کند. به همین دلیل عرضه و تقاضای بازار ایران را یکی از ملاک های اصلی در برآورد قیمت آهن آلات این کشور می توان معرفی کرد.

کارخانه های تولید کننده

رقابت را در 9 مورد از عوامل موثر بر قیمت آهن در بازار ایران نباید نادیده گرفت؛ چراکه به هر حال، تعداد کارخانه‌های تولیدکننده و رقابت آنها برای فروش هرچه بیشتر خود می تواند کیفیت بالاتر، قیمت مناسب تر و دیگر خدمات را بسیار قابل قبول تر به نمایش بگذارد. در ایران کارخانه های تولیدکننده انواع فولاد و آهن آلات کم نیستند و به همین دلیل، شما با رقابت بالایی در این زمینه روبرو هستید. رقابت در بین کارخانه ها باعث شده است تا قیمت فولاد همیشه یک قیمت معقولانه مناسب باشد و جنس با کیفیت تری را بتوانید مشاهده و مورد کاربرد قرار دهید.

مواد اولیه و خام در تولید آهن آلات

قیمت مواد خام و اولیه تولید آهن نیز از جمله عوامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی آهن است. این خود می‌تواند پنجمین دلیل مهم در 9 مورد از عوامل موثر بر قیمت آهن در بازار ایران باشد. مواد اولیه مانند نیکل، کروم و سنگ آهن را باید در ایران با توجه به منابعی که در اختیار داریم، ارزیابی کنیم.  اما دلیل ششم نیز به قیمت آهن قراضه اشاره می کند؛ چرا که بخشی از مواد اولیه برای تولید محصولات فولادی، آهن قراضه است و هرچقدر قیمت شمش که از آهن قراضه به دست می آید، بالاتر باشد، شما قیمت آن را بر روی محصولات آهن آلات بسیار واضح تر مشاهده می کنید.

قیمت نفت، کم آبی و صنایع وابسته

دلیل هفتم که می‌تواند از عوامل کلیدی به حساب آید، قیمت نفت در ایران است؛ چون که همه ما نفت را یک عنصر کاملاً حیاتی در تولید محصولات مختلف آهن آلات می شناسیم.  همانگونه که می‌دانید ایران را از منابع اصلی تولید کننده نفت در جهان می توان معرفی کرد.

 هرچقدر قیمت نفت افزایش یابد، شما با رشد اقتصادی و کاهش محصولات این چنینی در کشور روبرو می شوید و همچنین دلیل هشتم نیز وضعیت آب است که آب به عنوان مایع حیات، همچنین نقش موثری در فرآیند تبدیل آهن در عملیات های گوناگون دارد. با توجه به اینکه در کشور با شرایط کم آبی روبه رو هستیم، قیمت آهن آلات با این وضعیت مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 اما دلیل آخر در بین 9 مورد از عوامل موثر بر قیمت آهن در بازار ایران بدون شک نیاز به صنایع وابسته است که این خود باعث می شود تا با توجه به عرضه و تقاضا، شما با افزایش و کاهش قیمت آهن آلات در کشور رو به رو شوید.

9 مورد از عوامل موثر بر قیمت آهن در بازار ایران را مورد بررسی قرار دادیم. به هر حال در ایران همیشه قیمت آهن آلات بر روی صنعت ساخت و ساز تاثیر واضحی می گذارد. هرچقدر قیمت آهن آلات بیشتر باشد، قطعاً شما نیز با هزینه های سنگین پروژه های گوناگون خصوصاً ساخت و ساز رو به رو خواهید شد. مجموعه تهران آهن یک مجموعه بسیار معتبر در زمینه فروش انواع مقاطع فولادی و محصولات مورد نیاز در این حوزه است که در مقایسه با رقبا همیشه تنوع، کیفیت و قیمت بالاتری را ارائه می دهد.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن آلات از منظری دیگر

در ادامه عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت آهن آلات را بررسی خواهیم کرد.

1.قیمت نفت

قیمت نفت، یکی از عوامل مهم در اقتصاد کشور به حساب می‌آید. می‌توان گفت که کاهش قیمت نفت، افزایش قیمت نفت رشد اقتصادی کشورهای تولید کننده و همچنین رشد اقتصادی کشورهای مصرف کننده این محصول را در پی دارد. افزایش و کاهش قیمت نفت یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت آهن آلات است. به طور کلی با توجه به این مسئله می‌توان نتیجه گرفت که قیمت خام و مواد اولیه تیرآهن یکی از پارامترهای اصلی در افزایش یا کاهش قیمت این محصول خواهد بود.

2. قیمت مواد خام و اولیه تولید آهن

کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد خام کلیه مقاطع فولادی است. این کشور، به عنوان بزرگ‌ترین وارد کننده سنگ آهن در دنیا شناخته می‌شود. بنابراین قیمت مواد اولیه اصلی مانند سنگ آهن و قراضه و همچنین قیمت مواد اولیه پایه مانند نیکل و کروم از مهمترین عواملی هستند که در قیمت نهایی آهن آلات تاثیرگذار هستند. در نتیجه میزان تولید سنگ آهن در کشور چین، مقدار مصرف داخلی آن و موجودی‌های اعلام شده انبارهای بنادر چین بر قیمت جهانی مقاطع فولادی تاثیرگذار هستند.

3.هزینه‌های مربوط به حمل و نقل

قیمت‌های سوخت و هزینه‌های حمل و نقل از مهمترین مواردی هستند که نمی‌توان نقش آن‌ها را در افزایش قیمت آهن آلات نادیده گرفت. همان طور که گفته شد، کشور چین منابع سنگ آهن با عیار پایین دارد و کشورهایی مانند ترکیه و کره جنوبی فاقد مواد معدنی مربوطه و انرژی لازم برای تولید فولاد هستند. بنابراین این کشورها وابستگی دائمی برای واردات سنگ آهن دارند.

به عنوان مثال میلگرد در حجم بالایی توسط مصرف کنندگان خریداری می‌شوند و باید در بعضی از موارد با کشتی‌ها و کامیون‌ها جا به جا شوند. از آنجایی که کامیون و کشتی‌ها برای جابه جایی به سوخت نیاز دارند، افزایش قیمت سوخت هم تاثیر مستقیمی در گران شدن این نوع محصول خواهد داشت. شناسایی هر کدام از عوامل موثر بر قیمت آهن‌ آلات، به کلیه مصرف کنندگان و افرادی که در حوزه‌ی ساختمان‌سازی فعالیت دارند، کمک می‌کند تا بتوانند با دقت بیشتری برای خرید محصول مورد نظر، اقدام کنند.

4. تورم جهانی

از تاثیر نوسانات قیمت ارز و دلار بر کاهش یا افزایش قیمت مقاطع فولادی نباید چشم پوشی کرد. حدود 60 درصد از فولاد جهان توسط کشورهای در حال توسعه تولید می‌شود. بنابراین تورم در کشورهای در حال توسعه باعث افزایش قیمت آهن آلات می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود که خریداران مبلغ بالاتری را برای خرید مقاطع فولادی پرداخت کنند.

این در حالی است که کشور چین به تنهایی 30 درصد از این مقدار را بر عهده دارد. انتقال کارخانه‌های فولاد از کشورهای توسعه‌یافته به کشورهای در حال توسعه، باعث شده تا قیمت تیرآهن، تحت تاثیر مستقیم تورم جهانی باشد. مواردی مانند مسائل سیاسی، افزایش هزینه‌های تولید مانند افزایش حقوق و دستمزد و هزینه‌های حمل و نقل به صورت غیر مستقیم روی بازار فولاد تاثیر زیادی دارد.

5. بالا و پایین رفتن عرضه و تقاضا

موضوع عرضه و تقاضا یکی از مهمترین مواردی است که بر قیمت نهایی هر محصولی تاثیرگذار است، که در این میان بازار آهن و کلیه مقاطع فولادی هم از این قاعده مستثنی نیستند. میزان عرضه و تقاضا، یکی از فاکتورهای موثر در قیمت آهن آلات است که تقریبا می‌توان گفت یکی از موارد ثابت در کاهش یا افزایش قیمت‌هاست. طبیعتا با افزایش عرضه، قیمت آهن آلات کاهش پیدا می‌کند و با کاهش عرضه، شاهد افزایش قیمت مقاطع فولادی خواهیم بود.

6. نوسانات قیمت دلار و ارز در کشور

به طور کلی نوسانات قیمت دلار و ارز در کشور از مهمترین عواملی است که بر قیمت محصولات فولادی تاثیرگذار است. به همین دلیل تمامی قیمت‌ها بر اساس دلار محاسبه می‌شود. کشور ما یکی از کشورهای صادرکننده آهن آلات است و قیمت نهایی که برای این محصول در نظر گرفته می‌شود، بر حسب دلار است. به همین دلیل نوسانات قیمت دلار هم یکی از پارامترهای اصلی در تعیین قیمت نهایی انواع آلات است.

پیش بینی قیمت مقاطع فولادی برای آن دسته از فعالانی که در حوزه ساختمانی و صنعت دارند، امری مهم و ضروری است. از همین رو در این بخش از سایت تهران آهن، تحلیل بازار فولاد به صورت هفته‌ای قابل مشاهده است. شما می‌توانید در بخش تحلیل و پیش بینی بازار فولاد، از روند افزایش یا کاهش قیمت ها اطلاع داشته باشید. نوسانات قیمت مقاطع فولادی در بازارهای داخلی و جهانی در این بخش به سادگی قابل دسترسی است. داشتن اطلاعات لازم در مورد تغییرات قیمت در طول هفته و یا حتی ماه‌ها می‌تواند به شما برای داشتن خریدی مطمئن کمک کند.

7. نیاز به صنایع وابسته

افزایش قیمت آهن آلات می‌تواند مرتبط با صنایع مورد استفاده باشد. به عنوان مثال اگر صنایع خودروسازی، بسته بندی و دیگر صنایع با قدرت بیشتری فعالیت داشته باشند، در نتیجه میزان تقاضا افزایش پیدا خواهد کرد.

8.کاهش یا افزایش قیمت ضایعات آهن

آهن قراضه بخشی از مواد اولیه برای تولید شمش و مقاطع فولاد است و بنابراین کاهش یا افزایش قیمت آن بر قیمت نهایی محصولات تاثیرگذار است. به صورت کلی، محصولات فولادی از مواد اولیه شمش، ورق و اسلب تولید می‌شوند. افزایش قیمت شمش بر نرخ سایر محصولات فولادی تاثیرگذار خواهد بود و روند صعودی قیمت مواد اولیه به سایر کالاهای تولیدی این بازار سرایت پیدا خواهد کرد.

9. بورس کالا

بورس کالا از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت نهایی آهن آلات است. بورس کالا جایی برای معاملات است که خریدار و فروشنده در آن به معامله می‌پردازند. استمرار و افزایش عرضه در بورس کالا می‌تواند تاثیر بسزایی در قیمت نهایی محصولات فولادی و آرامش بازار داشته باشد.

 10. نوسان‌های مسکن

محصولات فولادی در ساختمان سازی و صنایع مرتبط با آهن آلات کاربردهای گسترده‌ای دارند. به نظر می‌رسد که نوسانات بازار مسکن بر  قیمت نهایی مقاطع فولادی تاثیرگذار باشد. با افزایش قیمت مقاطع فولادی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، شاهد افزایش قیمت در قیمت مسکن خواهیم بود. چرا که حجم استفاده از محصولات آهنی به اندازه‌ای بالاست که کوچکترین تغییر در قیمت تیرآهن باعث اختلاف زیاد در هزینه اجرا خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا