بهترین های کسب و کارعمومی

عوامل موثر بر قیمت چیلر چه چیزهایی است؟

عوامل موثر بر قیمت چیلر از جمله موضوعات مهمی است که دانستن آن خالی از لطف نیست و به شما در تصمیمگیری برای انتخاب نوع چیلر تاثیر بسزایی دارد. پس از خواندن این مقاله و انتخاب چیلر مد نظرتان نکته بعدی که قابل توجه میباشد انتخاب یک مختصص و کارشناس کاردان،حرفه و با تجربه در خصوص نصب چیلر می باشد.که پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات حرفه ای لوله کشی چیلر سایت کارا پمپ می باشد. همچنین به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله مشاوره قبل از خرید چیلر و نکات قبل از خرید این سیستم سرمایشی سایت کاراپمپ را مورد مطالعه قرار دهید. در ادامه نکات و عواملی که بر قیمت چیلر موثر است را به شما توضیح خواهیم داد.

عوامل موثر بر قیمت چیلر جذبی

چیلرهای جذبی یک وسیله هستند که از گرما برای خنک کنی استفاده می کنند چیلرهای جذبی معمولا به وسیله بخار آّب و یا از طریق آب گرم بر اساس چرخه سردسازی لیتیوم بروماید استفاده می نماید همچنین می توانند از منابع گرمای دیگر هم برای سرد سازی استفاده کنند.

چیلرها دارای انواع مختلفی هستند که این انواع شامل: دو اثره، تک اثره، شعله مستقیم است که تک اثره مانند بخار، آب داغ، خورشیدی می باشد. چیلرهای جذبی دارای اجزای اصلی هستند که این اجزا مانند: کندانسور، ژنراتور، اپراتور، مبدل حرارتی است.

چرخه خنک کننده برای چیلرهای جذبی مثل چیلرهای الکتریکی می باشد ولی این دو دارای تفاوتی هستند که این تفاوت چیزی است که فشار مبرد را افزایش می دهد. چیلرهای جذبی به وسیله بخار مبرد را به بالا می کشد ولی در چیلر الکتریکی یک موتور الکتریکی کمپرسور را فعال می نماید که تفاوت این دو چیلر را نشان می دهد.

چیلرهای جذبی دارای ظرفیت ۵۰ تن تبرید تا ۲۰۰۰ تن با استفاده از استاندارد ها و تکنولوژی های روز دنیا می باشند و آن ها را بر اساس پروژه های مختلف طراحی و تولید می کنند. از این چیلرها معمولا در سرد خانه ها، پالایشگاه ها و سیستم های تهویه مطبوع استفاده می کنند.

قیمت این چیلرها بر اساس ظرفیت برودتی نامی و تناژ واقعی تبرید دستگاه مشخص می شود و همچنین قیمت این چیلرها با توجه به متریال استفاده شده و برند سازنده و خدمات پس از فروش معلوم می گردد.

عوامل موثر بر قیمت چیلر تراکمی

در هنگام خرید چیلر تراکمی باید به نکات زیادی توجه نمود که این نکات به شرح زیر می باشد.

نوع چیلر تراکمی

ظرفیت چیلر تراکمی

نوع و برند کندانسور

نوع و برند کمپرسور

مراحل نصب چیلر تراکمی

برند دستگاه چیلر تراکمی

گارانتی و خدمات پس از فروش

هزینه‌های مرتبط با خرید دستگاه و هزینه های جانبی

تمامی این عوامل را باید در نظر داشته باشید؛ زیرا قیمت بالاتر چیلر باعث شده تا کیفیت و راندمان آن بالا باشد و نیازی به تعمیر چیلر نداشته باشید.

1- انتخاب نوع چیلر (هواخنک یا آب خنک)

 یکی از عوامل موثر بر قیمت چیلر  انتخاب نوع چیلر  می باشد. برای اینکه بدانیم از کدام نوع چیلر (هواخنک یا آب خنک) استفاده کنیم؛ باید پارامترهای مختلفی را در نظر بگیریم.اینکه پروژه شما در کدام شهر می باشد.

متراژ پروژه شما چقدر است؟

چیلر تراکمی با چه ظرفیتی نیاز پروژه شما را بر طرف می کند. این موضوع را باید متذکر شویم معمولاً در ظرفیت های پایین، از چیلر هوا خنک استفاده می کنند.

آیا فضای موتورخانه داریم یا نه؟

اگر برای ساختمان فضای موتورخانه را در نظر گرفته باشیم می توان از چیلر آب خنک استفاده کرد وگرنه باید از چیلر تراکمی هواخنک که بر روی بام یا در فضای باز نصب می گردد استفاده کنیم.

2- ظرفیت چیلر

یکی از عوامل موثر بر قیمت چیلر  ظرفیت چیلر  می باشد. برای انتخاب چیلر مناسب و بهینه باید محاسبات دقیق بار برودتی ساختمان یا سیستم مورد استفاده صورت پذیرد.

 در صورتی که این مرحله، به درستی انجام نشود احتمال خرید چیلر با  ظرفیت کمتر و یا بیشتر وجود دارد که هر دو می تواند آسیب جبران ناپذیری را به کارفرما تحمیل نماید؛ پس باید به خوبی به این نکته توجه کنیم که محاسبه دقیق ظرفیت چیلر، یکی از نکات مهم و تاثیرگذار بر قیمت چیلر است.

3- چیلر زیر صفر یا بالای صفر

یکی از عوامل موثر بر قیمت چیلر  چیلر زیر صفر یا بالای صفر می باشد.

در صنایع مختلف از جمله صنعت پتروشیمی و پالایشگاه ها، صنایع شیمیایی، دستگاه های تزریق پلاستیک، صنایع داروسازی و … برای خنک کاری دستگاه و قالب ها و یا محصولات تولیدی در برخی موارد احتیاج به آب با دماهای زیر صفر داریم که این نیاز توسط چیلر ها برآوره می شود؛ به این نوع از چیلر ها، چیلرهای زیر صفری گویند.

درصورت استفاده از چیلر های زیر صفر به دلیل جلوگیری از یخ زدگی آب و آسیب رسیدن به سیکل تبرید از ترکیب آب و ضد یخ استفاده می شود.

4- نوع کمپرسور

یکی از عوامل موثر بر قیمت چیلر  نوع کمپرسور می باشد.کمپرسورهای مورد استفاده در چیلرهای به سه گروه زیر دسته بندی می شوند. هر کدام از کمپرسورها دارای شرایط،کارایی و کارد کرد های متفاوتی می باشند که به تبع روی قیمت چیلر تاثیر گذار هستند.

معمولا از چیلر تراکمی در ابر شهرها مثل تهران استفاده می شود و نوع کمپرسور خیلی حساس است که باید توجه ویژه‌ای به آن بکنید. کمپرسور باکیفیت باعث طول عمر سیستم خواهد شد و هزینه کمتری جهت تعمیر چیلر در تهران پرداخت خواهید کرد.

5- فن های کندانسور به کار رفته در چیلر هوا خنک

یکی از عوامل موثر بر قیمت چیلر فن های کندانسور به کار رفته در چیلر هوا خنک است.

گرمایی که از کندانسورها به علت تبادل حرارت مبرد ایجاد شده است توسط فن های آکسیال که به روی چیلر نصب شده اند به خارج از محیط ریخته می شوند؛ که همین امر باعث تبدیل مبرد از حالت گاز پر فشار به مایع پرفشار می‌گردد.

البته تعداد فن ها و همچنین حجم جریان هوایی که از آنها خارج می شود بر اساس ظرفیت چیلرها متغیر است. فن هایی که گروه صنعتی تهویه کارمانیا دنا برای چیلرهای تراکمی هواخنک استفاده می کند از سه مارک زیر می باشد .

 • فن دمنده ایران
 • فن EBM آلمان
 • فن زیلابگ چین

6- برند قطعات برقی تابلو برق چیلر

یکی از عوامل موثر بر قیمت چیلر برند قطعات برقی تابلو برق چیلر می باشد. قطعات برقی که در تابلو برق یک چیلر تراکمی استفاده می کنیم همگی از مارک های معروف و معتبر در صنایع می باشند.

 • زیمنس
 • اشنایدر
 • هیوندای

 در یک تابلو برق چیلر تراکمی ما از قطعات برقی و کنترل های زیراستفاده می کنیم .

 • کنترلر فرمان یا PLC
 • کلید اتوماتیک
 • فیوز
 • کنترل بار (رله اضافه جریان سه فاز )
 • بی متال (رله حرارتی)
 • کلید حرارتی (کلید محافظ موتور)
 • تایمر
 • کلید قطع و وصل (کلیدهای قدرت)
 • ترمینال
 • کابلشو (سرسیم – وایر شو)
 • ترموستات تابلویی
 • فن تابلویی
 • کنتاکتور

7- برند قطعات سیکل تبرید

یکی از عوامل موثر بر قیمت چیلر برند قطعات سیکل تبرید است.

سیکل تبرید تراکمی یکی از چرخه های ایجاد سرمایش یا انتقال حرارت است که در این سیکل مبرد دچار تغییر فاز می شود. بطور عمده سیکل تبرید تراکمی در سیستم های تهویه مطبوع منازل مسکونی، کارخانه های تولید مواد غذایی و آشامیدنی، پالایشگاه های نفت و گاز، کارخانه های پتروشیمی، خودروها و غیره استفاده می‌شود.

8-انتخاب نوع مبرد

یکی از عوامل موثر بر قیمت چیلر انتخاب نوع مبرد است.

همانطور که می دانید چیلر ها کار سرمایش ( حذف گرما ) آب یا هر سیال دیگری را بر عهده دارند و ما این سیال سرد ( مانند آب سرد ) را برای تهویه مطبوع و یا برای خنک کاری دستگاه یا محصولات تولیدی استفاده می کنیم.

 نحوه استفاده و کاربرد چیلر ها بر اندازه کندانسور ها و نوع مبرد ( گاز ) انتخابی ما تاثیر گذار است.

ما از مبرد ها برای سرد کردن یا جذب گرما از یک فضا استفاده می کنیم. درحال حاضر انواع مختلفی از مبرد ها برای جذب گرما وجود دارد. عملکرد مبردها بر اساس قوانین ترمودینامیکی (تغییر فاز برای تبدیل گاز به مایع و یا بالعکس) است.

9-انتخاب نوع شیر انبساط

یکی از عوامل موثر بر قیمت چیلر انتخاب نوع شیر انبساط می باشد.

یکی از اجزای مهم در سیستم های تهویه مطبوع می باشد. این قطعه در صنعت تهویه بین کندانسور و اواپراتور قرار دارد و وظیفه مهم آن کنترل میزان مبرد آزاد شده به داخل اواپراتور می باشد. مقدار مبرد آزاد شده بر اساس میزان بار برودت مورد نیاز  توسط شیر انبساط قابل کنترل می باشد.

 ما در سیستم های تهویه از دو نوع شیر انبساط زیر استفاده می کنیم.

 • شیر انبساط مکانیکی
 • شیر انبساط الکترونیکی

10- کنترلرهای مورد استفاده در چیلر

یکی از عوامل موثر بر قیمت چیلر کنترلرهای مورد استفاده در چیلر می باشد.

ما از کنترل کننده ها در چیلرهای تراکمی برای کنترل و مدیریت سیکل تبرید، حفاظت و ایمنی بیشتر تابلو برق، تنظیم بار برودتی ، کنترل روشن و خاموش شدن کمپرسورها، اعلام کامل خطاها به صورت نوشتاری، حفاظت دقیق از موتورها و سیم پیچ ها

و انواع قابلیت های هوشمندانه از جمله انتقال اطلاعات با پروتکل ارتباطی مدباس، انواع تنظیمات دقیق جهت ذخیره انرژی و راندمان بهتر و حذف قطعات مکانیکی برای دقت بالاتر و کاربری ساده تر استفاده می کنیم .

 کنترل کننده های که ما در تولیدات خود استفاده می کنیم از برندهای زیر هستند:

 • LOGO زیمنس
 • میکروپروسسور کرل یا دانفوس
 • PLC کرل یا دانفوس

نتیجه گیری

در نهایت  پیشنهاد ما به شما این است که پس از مطالعه مقاله عوامل موثر بر قیمت چیلر  از خدمات تعمیر چیلر در تهران و درخواست تعمیر چیلر تراکمی سایت کاراپمپ  که دارای  کارشناسان و متخصصان حرفه ای،کاردان و با تجربه می باشد بهره بگیرید و همچنین می توانید از مشاوره رایگان سایت کاراپمپ استفاده کنید.

با در نظر گرفتن نکات بالا و بعد از خرید چیلر مناسب به شما پیشنهاد می کنیم از خدمات سایت کاراپمپ جهت لوله کشی چیلر خود استفاده کنید.

همانطور که مطالعه کردید، این بخش از ساختمان دارای اهمیت فراوان بوده و باید در اجرای آن دقت بسیار زیادی شود.

در همین راستا تیم ما با تشکیل تیم متخصص و ماهر، به صورت کاملا دقیق این عملیات را انجام داده و بالاترین سطح کیفیت در سراسر ایران را دارد.

تیم فنی و مهندسی کاراپمپ امیوار است که خواندن این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.و توانسته باشیم کمک شایانی به شما در راستای تصمیم گیری برای معرفی یک تیم حرفه و با تجربه در خصوص نصب،تعمیر و سرویس انواع چیلر در تهران کرده باشد.هدف ما جلب رضایت شما عزیزان می باشد.

سایت کاراپمپ تمام تلاش خود را از خدمات خود را به نحوی ارائه دهد که از لحاظ اقتصادی برای شما به صرفه باشد و انواع خدمات را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهد.برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۹۱۲۷۶۹۷۱۲۳ ارتباط برقرار کنید.

دکمه بازگشت به بالا