استان ها

11 پرتاب موفق فضایی در 2 سال و نیم گذشته جلوه تمام تبدیل تحریم به فرصت است

به گزارش خبرگزاری تیتر اول، سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز شنبه در مراسم «روز ملی فناوری فضایی» که در محل پژوهشگاه فضایی کشور برگزار شد، ضمن تبریک دهه مبارک فجر و روز ملی فناوری هسته‌ای و نیز قدردانی از همه کسانی که برای ارتقا و اعتلای این صنعت تلاش کردند به خصوص شهید تهرانی‌مقدم، تصریح کرد: حضور در فضا و فناوری فضایی یک حرکت پیشران برای حوزه‌های مختلف بوده و در افزایش قدرت کشور بسیار موثر محسوب می‌شود.

رئیس جمهور حضور در فضا را برای کشور قدرت‌آفرین، امیدآفرین و ثروت‌آفرین دانست و افزود: اعتلای هر چه بیشتر این صنعت حتما برای مردم امید ایجاد می‌کند. دشمنان تلاش کردند با تحریم ملت ایران را متوقف کرده و در انزوا قرار دهند، اما انجام 11 پرتاب در دو سال و نیم گذشته نشان داد که جمهوری اسلامی ایران توانسته تحریم‌ها و طرح انزوای خود را به شکست بکشاند.

دکتر رئیسی این 11 پرتاب را حرکتی ماندگار و جلوه عملی باور «ما می‌توانیم» دانست و اظهار داشت: این حرکت جلوه تمام عیار تبدیل تحریم و تهدید به فرصت توسط جوانان، متخصصان، دانشگاهیان و نیروهای مسلح در مسیر افتخار و اقتدارآفرینی برای کشور است؛ امروز به مدد این تلاش‌ها جایگاه کشور در عرصه فضایی از رتبه 45 به میان 10 کشور برتر رسیده و در حال تک‌رقمی شدن است.

رئیس جمهور با بیان اینکه حمایت از صنعت فضایی از ابتدا مورد توجه دولت مردمی بود، گفت: ما خیلی زودتر از اینها می‌توانستیم این عرصه‌ها را فتح و به مدار ژئو برسیم، اما برخی نمی‌خواستند، لکن این مسئله مهم نیست چرا که مهم این است که ملت ایران اراده کرده در فضا حضور جدی داشته باشد؛ ملت ایران در 22 بهمن استقلال، آزادی و پیشرفت را انتخاب کرده و تصمیم گرفته اراده خود را بر اراده دیگران پیروز کند.

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه اگر قرار بود ملت ایران متوقف شوند، باید در عرصه‌های مختلف این اتفاق می‌افتاد، خاطرنشان کرد: دشمن تلاش می‌کند با امپراطوری رسانه‌ای خود ناامیدی را به ملت ایران القا کند، اما دانشمندان و جوانان تلاشگر ما در عرصه‌های مختلف نوآوری‌ها و ابتکارات و خلاقیت‌هایی را عرضه کردند که هر کدام به نوبه خود کاری بزرگ بود که برنامه دشمن برای القای ناامیدی را به شکست کشاند.

رئیس جمهور با بیان اینکه توضیحات دست‌اندرکاران صنعت فضایی کشور در حاشیه بازدیدی که از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های فضایی کشور داشتیم، نشان از آن داشت که برای آینده برنامه دقیق و با جزئیات دارند، گفت: این توضیحات گواه آن بود که این عزیزان مراحل پیشرفت کشور در عرصه فضایی را گام به گام ترسیم کرده‌اند تا نهایت استفاده را از فضا برای ارتقای قدرت، خلق ثروت، پایش دقیق و کسب اطلاعات مفید برای حوزه‌های کشاورزی، منابع آب، منابع طبیعی، معادن و پایش امنیت به ویژه در مرزها ببریم.

دکتر رئیسی با بیان اینکه کشور ما گستره جغرافیایی گسترده با کوه‌ها و موانع طبیعی بسیار دارد، اظهار داشت: هر ماهواره به مثابه چشم بینایی است که از یک جایگاه بلند می‌تواند اطلاعاتی دقیق از عرصه‌های مختلف در اختیار تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران قرار دهد تا تصمیماتی دقیق‌تر بگیرند.

ادامه دارد…

دکمه بازگشت به بالا