جامعه

۳ منبع؛ بیشترین عامل آلودگی هوای کلانشهرها / لزوم اجرای قانون هوای پاک بدون هیچ ملاحظه

رئیس اداره بهداشت هوا و تغییرات آب و هوایی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی 20 درصد سرطان های ریه ناشی از آلودگی هوا است ، گفت: هیچ گونه آلاینده هوا وجود ندارد.

دکتر عباس شاهسونی در گفت وگو با تیتر اول وی با اشاره به سرطان زایی ذرات زیر 2.5 میکرون گفت: “از سال 2016 ، ذرات زیر 2.5 میکرون به عنوان یک آلاینده سرطان زا و در عین حال یک مرجع در سازمان بهداشت جهانی شناخته شده است. در عین حال ، سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که 20٪ سرطان های ریه ناشی از آلودگی هوا است.

شاهسون همچنین گفت: “مهمترین مشکل آلودگی هوا ذرات معلق است که در تهران و کلانشهرهای دیگر کمتر از 2.5 میکرون است.”

وی درباره اقدامات اصلی در کاهش آلودگی هوا توضیح داد: اقدام اصلی که باید انجام شود اجرای قانون هوای پاک بدون هیچ گونه ملاحظه ای است. از آنجا که منابع آلودگی هوا فقط یک منبع و ثابت نیستند ، منابع متحرک ، گازوئیل اتومبیل ، موتور سیکلت های آخر عمر و وسایل نقلیه پایان عمر از جمله منابع آلودگی هوا در تهران و کلان شهرها هستند. البته بیشترین درصد آلودگی مربوط به اتومبیل های آخر عمر و موتورسیکلت و همچنین خودروهای دیزلی است.

وی تاکید کرد: متأسفانه هیچ اقدام جدی در زمینه کاهش آلودگی هوا انجام نشده است. طبق تحقیقات ما ، از زمان تصویب قانون هوای پاک و اعلام اجرای آن از سال 2017 تا پایان سال 1399 ، میزان ذرات موجود در هوا کاهش نیافته و همان مقدار است. تاکنون این قانون تاثیری در کاهش آلودگی هوا نداشته است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا