۱۰ راز برای داشتن پوست سالم

تا به حال این سؤال برایتان پیش آمده که برخی از خانم‌ها چطور علیرغم بالا رفتن سن و دیگر مشکلات، همیشه ظاهری خیره کننده دارند؟ شاید کمی به آن ها حسودی کنید، ولی باید بدانید که آنها روتین پوستی خود را دارند که همیشه آن را دنبال می‌کنند.

در ادامه از مراقبت هایی خواهیم گفت که گرچه ساده و برای هر کسی قابل انجام اند، اما بسیار مؤثرند.

۱- تأثیر کرم ضد آفتاب را دست‌کم نگیرید

پوست زیبا و سالم جز با استفاده منظم از کرم ضد آفتاب به دست نمی آید. اگر این مسأله را رعایت نکنید، هر تلاش دیگری بیهوده خواهد بود. SPF کرم ضد آفتاب تان نباید کمتر از ۳۰ باشد و طی روز نیز باید هر چند ساعت یک بار تجدید شود.

۲- اگر پوستتان التهاب دارد خیلی خشکش نکنید

اغلب کرم های ضد لک حاوی بنزوئیل پراکسید هستند که پوست را خشک و التهاب آن را تشدید می کند و باعث افزایش تولید چربی پوست می شود. الکل هم عملکرد مشابهی دارد. به همین دلیل لکه های پوستی تان از بین نمی رود. کارشناسان توصیه می کنند تمرکز خود را روی لایه برداری پوست با سالیسیک یا لاکتیک اسید و استفاده از ماسک های پاک کننده ی پوست با خاک رس بگذارید.

۳- از گردنتان غافل نشوید

گردن یکی از بخش های بدن است که سن فرد را لو می دهد، بنابراین مراقبت از آن بسیار مهم است. پوست گردن نازک است و به همان اندازه ی پوست صورت به مراقبت نیاز دارد.

۴- به پوستتان یخ بمالید

متخصصان پوست توصیه می کنند برای جلوگیری از کدر شدن پوست صورت، یک قالب یخ را به مدت چند ثانیه روی آن بکشید. این ترفند ساده باعث افزایش گردش خون می شود و پوست شروع به درخشیدن می کند.

۵- از محصولات آرایشی بهداشتی خود درست نگهداری کنید

محصولات آرایشی را هرگز در حمام نگه ندارید، چرا که گرما و رطوبت باعث می شود زودتر فاسد شوند. کرم های صورت و دیگر محصولات آرایشی بهداشتی ای که زیاد از آن ها استفاده نمی کنید را در یخچال نگه دارید.

۶- هر چیزی که با پوستتان تماس دارد را تمیز نگه دارید

هرگز نباید با دست های کثیف به صورت تان دست بزنید. اگر پوست خشک یا معمولی دارید، دست کم یک بار در هفته روبالشی خود را عوض کنید؛ اگر پوست تان چرب است، این کار را هر ۳ روز یک بار انجام دهید. صفحه ی تلفن همراه تان را هم هر از گاهی تمیز کنید.

۷- از اسکراب و اسفنج‌های پاکسازی صورت استفاده نکنید، بخصوص اگر مستعد جوش هستید

متخصصان مراقبت از پوست توصیه می کنند اگر جوش داشتید اصلاً از محصولات پوستی سایشی مانند اسکراب و اسفنج ها و برس های پاکسازی استفاده نکنید، چرا این کار تنها باعث تشدید التهاب پوست می شود. هر نوعی از پوست به پاکسازی ملایم بدون صابون نیاز دارد و برای کاهش قرمزی و التهاب پوست می توانید ترکیب خمیری آسپیرین و آب را به نقاط مورد نظر بمالید.

۸- ماساژ صورت به از بین رفتن سیاهی زیر چشم‌ها کمک می‌کند

پزشکان ماساژ تخلیه ی لنفاوی را برای از میان بردن سیاهی زیر چشم ها توصیه می کنند. این ماساژ باعث تحریک جریان لنفاوی می شود، پوست را صاف می کند و پف زیر چشم را از میان می برد. به علاوه، می توانید این کار را در خانه هم انجام دهید و یادگیری آن دشوار نیست.

۹- از دستانتان مراقبت کنید

دست ها به همان اندازه ی گردن نیاز به مراقبت دارند چون پوست آن ها نازک و حساس است. سعی کنید کارهای خانه را با دستکش انجام دهید و به طور مرتب با کرم پوست تان را مرطوب کنید. می توانید مانند صورت، برای دست ها هم از کرم های ضد پیری استفاده کنید. کرم ضد آفتاب را هم فراموش نکنید.

۱۰- پوستتان را کامل تمیز کنید

هرگز با آرایش نخوابید. اگر این کار را کنید، منافذ پوست مسدود و پوست ملتهب می شود. با آنکه امری ساده و بدیهی به نظر می رسد، اما هنوز بسیاری به آن عمل نمی کنند.

۲۳۳۲۳۳

دکمه بازگشت به بالا