چه قهوه ای مناسب موکاپات است

زمان مطالعه: 5 دقیقه

موکاپات یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین وسایل آشپزخانه برای طرفداران قهوه است. در این مقاله از به طرز تهیه قهوه با موکاپات، پرداخته ایم. پس اگر شما هم از طرفداران تهیه قهوه به سبک ایتالیایی ها در منزل هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.برای خريد قهوه گانودرما کلیک کنید.

قهوه مناسب برای موکاپات

به طور کلی برای تهیه قهوه اسپرسو، دانه‌های برشته شده قهوه که درخشان و خشک هستند، مناسب تر خواهند بود. شما می‌توانید دانه‌های درشت قهوه را خریداری کرده و در منزل قبل از مصرف آسیاب کنید. البته برای صرفه جویی در وقت، خرید قهوه آسیاب شده تیره پیشنهاد می‌شود.

از لحاظ اندازه، بهتر است دانه‌های قهوه کاملاً آسیاب شده باشند. در واقع دانه‌های تیره، درخشان و خشک قهوه که به صورت متوسط رو به ریز آسیاب شده اند، بهترین نوع قهوه برای آماده کردن اسپرسو با موکاپات خواهند بود. قهوه ریز آردی گزینه مناسبی برای دم کردن توسط موکاپات نخواهد بود. چرا که اگر دانه‌های قهوه بیش از حد ریز شده باشند، آب در موکاپات نمی‌تواند به راحتی از میان پودر قهوه حرکت کند. در نتیجه طعم تلخ سوختگی در قهوه حاصل ایجاد خواهد شد.

از فروشگاه اینترنتی اسنپ مارکت با تخفیف بیشتر!

مرحله اول

قهوه ای که به وسیله موکاپات دم می‌شود، قهوه اسپرسو نام دارد. برای تهیه این قهوه شما در ابتدا باید دانه‌های آسیاب شده قهوه را آماده نمایید. سپس سبد قهوه موکاپات را از دانه‌های قهوه آسیاب شده پر کنید. برای صاف شدن سطح سبد قهوه می‌توانید از یک چاقو یا پشت قاشق استفاده نمایید. توجه داشته باشید که در تهیه اسپرسو به این روش نیازی به فشردن دانه‌های قهوه با تمپر یا وسیله ای مشابه آن نخواهید داشت. تنها کافی است که سطح سبد قهوه را به آرامی صاف کنید.

مرحله دوم

مخزن آب موکاپات را که در پایین آن قرار دارد، تا زیر سوپاپ فشار از آب ولرم پر کنید. سپس سبد قهوه را روی مخزن آب قرار دهید. در آخر مخزن بالایی موکاپات که مشابه قوری است را با قسمت‌های دیگر چفت کنید. توجه داشته باشید که برای داشتن قهوه اسپرسو با کیفیت بالا بهتر است از آب جوشیده شده یا آب حاصل از دستگاه تصفیه خانگی استفاده نمایید.

حتما بخوانید:

مرحله پنجم

حال می‌توانید گاز را روشن کرده و موکاپات را روی شعله ملایم اجاق گاز قرار دهید. به تدریج آب داخل مخزن موکاپات به جوش می‌آید. حرارت زیاد باعث زود جوش آمدن آب و لبریز شدن قهوه می‌شود. آب جوش حاصل با فشار از میان دانه‌های قهوه موجود در سبد حرکت می‌کند. در نتیجه دانه‌های قهوه دچار انبساط می‌شوند. همین امر فشار میان دو مخزن را بیشتر می‌کند. میزان این فشار یک تا دو بار است.

مرحله ششم

قهوه حاصل، از نازل موجود در محفظه بالایی موکاپات خارج می‌شود. معمولاً این خارج شدن با صدایی همراه است. زمانی که قهوه حاصل کاملاً از نازل خارج شد، شعله گاز را خاموش کنید. قهوه آماده شده را داخل یک فنجان ریخته و سرو نمایید. برای خرید اینترنتی قهوه فوری سوپریم دکتر بیز کلیک کنید.

حتما بخوانید:

روش دوم طرز تهیه قهوه با موکاپات

در روش دوم طرز تهیه قهوه با موکاپات باید قبل از بستن قسمت قیفی شکل قهوه ساز روی محفظه پایینی، آب را بجوشانید تا عطر و طعم قهوه کمی متفاوت شود. قهوه ای که با هر یک از دو روش ذکر شده آماده می‌شود، مزه خاص خود را دارد، به همین دلیل توصیه می‌کنیم هر دو روش را امتحان کنید و شیوه ای را که باب میلتان است انتخاب کنید.

زمانی که از قبل آب را به جوش می‌آورید، قهوه شما طعم خوشایندتری می‌گیرد، زیرا در شیوه اول ممکن است قهوه شما کمی مزه سوختگی به خود بگیرد. از طرف دیگر قهوه روش دوم داغ تر از قهوه اول خواهد بود، زیرا ممکن است مقداری از آب سرد در محفظه زیرین موکاپات باقی مانده باشد که در نهایت دمای قهوه شما را موقع سرو پایین می‌آورد. برای خرید قهوه موکا دکتر بیز کلیک کنید.

حتما بخوانید:

نکات تکمیلی برای دم کردن قهوه با موکاپات

شاید تهیه قهوه با موکاپات برای بسیاری از افراد ساده به نظر برسد، اما حتی کار کردن با همین دستگاه ساده هم نیاز به فوت و فن خاص خود دارد تا بتوانید یک قهوه فوق العاده با آن آماده کنید. در ادامه به معرفی برخی از نکات مهم در تهیه قهوه خوش طعم با موکاپات می‌پردازیم تا به یک کافی من یا باریستای حرفه ای در نوع خانگی تبدیل شوید.

 • محفظه موکاپات را باید تا سطح دریچه پر کنید، البته نباید در این کار زیاده روی کنید.
 • قسمت قیف موکاپات را کاملاً با قهوه پر کنید، اما آن را فشار ندهید و یا از قهوه بیش از حد استفاده نکنید.
 • بخش مهمی از خوش عطر و طعم شدن قهوه شما، در هنر انتخاب نوع مناسب قهوه است. بنابراین حتماً از قهوه تازه و خوش عطر رست شده استفاده کنید.
 • از دیگر نکات مهم برای تهیه یک قهوه موکاپات حرفه ای باید به آسیاب کردن آن اشاره کنیم. بهتر است از دستگاه‌های حرفه ای مخصوص آسیاب کردن قهوه استفاده کنید. این کار به ایجاد یک بافت ریز و مناسب قهوه موکاپات کمک می‌کند.
 • ترفند دیگر برای تهیه موکاپات، شعله گاز است. شعله را همیشه روی متوسط رو به پایین قرار دهید تا مزه قهوه شما رو به تلخی یا سوختگی نرود.
 • زمانی که صدای غر غر موکاپات را شنیدید، مطمئن باشید که تا خوشمزه ترین قطره قهوه را از دستگاه استخراج کرده اید، پس در این زمان قوه ساز را از روی حرارت بردارید.
 • قبل از اینکه قهوه را سرو کنید و درون فنجان بریزید، حتماً آن را با قاشق هم بزنید.
 • قهوه تازه آسیاب شده عطر و طعم بهتری نسبت به قهوه ای دارد که از قبل پودر شده است، بنابراین برای تهیه یک قهوه موکاپات حرفه ای از قهوه ای استفاده کنید که به تازگی آسیاب کرده اید.

بهترین قهوه برای استفاده در موکاپات کدام است؟

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که موکاپات‌ها به تهیه قهوه تلخ شهرت دارند. اما واقعاً این طور نیست. زیرا همه چیز به نوع قهوه و طرز تهیه آن برمی‌گردد. درباره طرز تهیه قهوه با موکاپات که صحبت کردیم و نکات تهیه یک قهوه خوب را هم با شما به اشتراک گذاشتیم. اما در ادامه بهترین قهوه برای موکاپات را هم به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید یک نوشیدنی بی نظیر را تهیه و استفاده کنید.

واقعیت این است که بیشتر قهوه‌ها را می‌توان با موکاپات تهیه کرد. به طور کلی گفته می‌شود که قهوه‌های تک خواستگاه تولید اوگاندا، کلمبیا یا اتیوپی برای عصاره گیری در موکاپات گزینه مناسب تری محسوب می‌شوند.

حتما بخوانید:

آیا قهوه تهیه شده در موکاپات به اندازه قهوه تهیه شده در اسپرسوساز غلیظ است؟

یک فرض رایج وجود دارد که هرچه طعم نوشیدنی تلخ تر باشد، محتوای کافئین آن هم بیشتر است که البته تصور درستی نیست. زیرا اصلاً برای سنجش میزان کافئین موجود در قهوه، مهم نیست که این نوشیدنی شما چقدر تلخ باشد. محتوای کافئین به میزان برشته شدن دانه‌های قهوه بستگی دارد. در واقع هر چه قهوه برشته تر باشد، میزان کافئین آن کمتر است. زیرا در حین برشته شدن کافئین تجزیه می‌شود.

با این تعاریف مقدار کافئین هر نوع قهوه به نوع این ماده بستگی دارد که البته می‌توان گفت اسپرسو بیشترین میزان کافئین را دارد. موکا به اندازه اسپرسو غلیظ نیست، اما طعم آن به همان اندازه قوی است. به عبارت ساده تر قهوه موکاپات 2 تا 3 برابر قهوه معمولی غلیظ است. این در حالی است که قهوه اسپرسو 5 تا 8 برابر یک قهوه معمولی غلظت دارد.

اگر قهوه در موکاپات تلخ شد چه کنیم؟

دلایل زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث شوند قهوه شما تلخ شود. از جمله آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • دم کردن بیش از حد قهوه
 • شست و شوی نامناسب موکاپات
 • آسیاب کردن نادرست قهوه
 • دمای آب نامناسب
 • شعله زیاد حین عملیات دم کردن
 • استفاده از دانه‌های قدیمی قهوه
 • استفاده از نوع قهوه نامناسب
 • عدم رعایت درست نسبت آب به قهوه

بنابراین اگر نمی‌خواهید در طرز تهیه قهوه با موکاپات، قهوه شما تلخ شود، نباید هیچ یک از اشتباهات بالا را انجام دهید.

نتیجه گیری

به باور قهوه دوستها موکاپات یکی از کاربردی‌ترین و بهترین وسایل آشپزخانه است. به کمک این وسیله و دانستن طرز تهیه قهوه با موکاپات، شما به راحتی می‌توانید قهوه اسپرسویی خوش عطر و طعم در خانه تهیه کنید. طیف وسیعی از محصولات مانند انواع قهوه و محصولات مرتبط با آن را دارد. شما می‌توانید به راحتی و با خیالی آسوده محصول مورد نظر خود را به‌صورت اینترنتی از اسنپ مارکت تهیه نمایید و در اسرع وقت جلوی درب منزل تحویل بگیرید.

 

دکمه بازگشت به بالا