حوادث

سازماندهی ۲۰ هزار امدادگر در کشور

قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از فعالیت حدود ۲۰ هزار امدادگر و نجاتگر سازماندهی شده در قالب تیم های پنج نفره در پایگاه‌های امداد و نجات بین شهری این سازمان خبرداد.

به گزارش تیتر اول، حسین عرفانی در جریان بازدید از انبارهای امدادی هلال احمر در استان زنجان گفت: نیروی انسانی کارآمد درحوزه امداد و نجات نیازمند ترابری، اقلام امدادی، تجهیزات استاندارد و لجستیک است تا خدمات مورد نظر را به جامعه هدف ارائه دهد.  با توجه به حادثه خیز بودن  کشور ضرورت دارد مردم آمادگی‌های لازم جهت مقابله با رخدادهای طبیعی را داشته  باشند که این  ظرفیت مهم در زنجان وجود دارد.

عرفانی به ناوگان خودرویی در هلال احمر اشاره کرد و اظهار کرد: هلال احمر در  تهیه خودروهای ترابری سبک و سنگین، ست‌های نجات، آمبولانس‌ها، خودروهای پشتیبانی و فرماندهی، برنامه‌های خوبی دارد که امسال این مهم محقق خواهد شد. تقسیم بندی خودروهای امدادی در استان‌ها با توجه به خطرپذیری، مسئولیت‌های استانی و فرا استانی که به صورت منطقه‌ای دارند انجام خواهد شد و این مهم باید بر اساس شاخص‌های دسترسی عادلانه و عدالت اجتماعی باشد.

وی به سازماندهی تیم‌های امدادی اشاره کرد و افزود: زمانی که دانش، مهارت و آمادگی جسمانی محقق شود باید نیروها در قالب تیم‌هایی سازماندهی شود چرا که کار امداد تیمی است.

قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه لازم است که امدادگران و نجاتگران به عنوان عضو تیم امدادی حضور مطلوبی در تیم داشته باشند، خاطرنشان کرد: اعضا باید باهمدیگر ارتباط شغلی و خدمتی برقرار کرده تا برآیند این تلاش‌ها ارائه خدمات رضایت بخش به هموطنان باشد که نیاز به خدمات امدادی دارند.

عرفانی با بیان اینکه نیمی از جمعیت هلال احمر را بانوان امدادگر و نجاتگر بر اساس اصول اخلاقی، عدالت اجتماعی، دستورات دینی و طرح انطباق تشکیل می‌دهند، گفت:‌ باید از ظرفیت خانم‌ها در ارائه خدمات امداد و نجات در سطح کشور بهره مند شویم که بر این اساس در کنار تیم‌های واکنش سریع آقایان، سازماندهی‌هایی نیز در قالب تیم توانا متشکل از بانوان انجام شود.

قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمرگفت: بیش از ۲۰ هزار  امدادگر و نجاتگر سازماندهی شده  و در قالب تیم‌های پنج نفره  می‌توانند در پایگاه‌های امداد و نجات بین شهری اعم از ساحلی، کوهستان، واکنش سریع، سیلاب و … فعالیت کنند.

وی افزود: مرکز آموزش‌های تخصصی واقع در مرکز امداد و نجات شمالغرب زنجان که سال ۹۵ افتتاح شده ظرفیت لازم را دارد تاآموزش‌های بین المللی، ملی، منطقه‌ای و استانی در آن انجام شود و پس از اخذ تاییدیه‌های لازم برای این مرکز، به عنوان مرکز آموزش‌های تخصصی فعالیت خود را شروع خواهد کرد.

عرفانی افزود: با هماهنگی سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور که متولی آموزش‌های تخصصی شده است و با برنامه ریزی‌های استان زنجان نخستین دوره آموزش‌های تخصصی در مرکز تخصصی شمالغرب زنجان انجام خواهد شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا