بهترین های کسب و کارعمومی

دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی پارس در حالت روشن

گاهی اوقات می توان به راحتی با دنبال کردن برخی ترفندها شخصا مشکل را برطرف کرد و در مواردی نیز باید به فکر تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی بود. در ادامه ضمن بررسی دلایل، با بهترین روش های رفع مشکل کار نکردن لباسشویی در حالت روشن بیشتر آشنا می شویم.

دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن

برای رفع مشکل لباسشویی که روشن می شود اما کار نمی کند، باید اول با دلایل بروز مشکل آشنا شد. مهم ترین دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن عبارتند از:

 • بسته نبودن درب لباسشویی
 • مشکلات میکروسوئیچ ماشین لباسشویی
 • خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی
 • خرابی و بروز مشکلات در برد دستگاه
 • مشکلات پمپ آب یا پمپ تخلیه
 • خرابی هیدروستات
 • خرابی موتور لباسشویی
 • بروز مشکل در چرخ دنده های ماشین لباسشویی
 • بروز مشکلات برقی در ماشین لباسشویی
 • عدم توجه به ظرفیت مخزن ماشین لباسشویی

در هریک از این موارد، ممکن است ماشین لباسشویی روشن شود اما شروع به کار نکند. گاهی آب وارد دستگاه نمی شود و گاهی نیز لباسشویی شروع به چرخش نمی کند. عدم تخلیه آب یا لرزش لباسشویی حین کار نیز ممکن است در ماشین لباسشویی مشاهده شود.

راهکارهای حل مشکل کار نکردن لباسشویی در حالت روشن

ساده ترین دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن، بسته نبودن درب آن است. ممکن است درب لباسشویی به صورت کامل بسته نشده باشد یا این که لاستیک آن فرسوده شده باشد. در نتیجه حتی با روشن کردن دستگاه، چرخه شست و شو آغاز نمی شود. بستن درست درب یا تعمیر آن در صورت وجود مشکل در درب لباسشویی می تواند به رفع مشکل به وجود آمده کمک کند.

مشکلات میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

میکروسوئیچ ها قطعات مغناطیسی یا برقی کوچکی هستند که می توان با آنها درب لباسشویی را باز و بسته کرد. گاهی اوقات به دلیل خرابی میکروسوئیچ ها درب لباسشویی به درستی باز و بسته نمی شود. به همین دلیل هم ماشین لباسشویی شروع به کار نمی کند. در نتیجه برای رفع مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باید میکروسوئیچ را تعمیر و یا تعویض کرد.

تعمیر یا تعویض کلید استارت یا ولوم لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی روشن می شود، چراغ های روی پنل دستگاه روشن می شوند و ظاهرا فرایند آبگیری نیز انجام شده اما فرایند شست و شو آغاز نمی شود، به احتمال زیاد خرابی کلید استارت یا ولوم دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن است. در صورت خرابی کلید استارت یا ولوم، دستور شروع برنامه به درستی داده نمی شود.

خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی دو حالت دارد. گاهی این کلید از نظر مکانیکی مشکل دارد و باید آن را تعویض کرد. گاهی اوقات نیز مشکل کلید استارت، مسائل الکترونیکی است و برای از بین بردن آن باید به صورت تخصصی از یک کارشناس  و دیگر برندها کمک گرفت.

 • تعمیر یا تعویض برد لباسشویی

برد به عنوان قطعه اصلی در هر دستگاه الکترونیکی، وظیفه عملکردهای اصلی را بر عهده دارد. گاهی خرابی برد می تواند دلیل اصلی کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باشد. برد تمامی کارهای لباسشویی را پردازش کرده و فرمان های شروع و پایان شست و شو را صادر می کند؛ بنابراین خرابی آن ممکن است موجب کار نکردن لباسشویی، حتی در حالت روشن شود.

دلیل آن هم این است که دیگر برد نمی تواند ولتاژ مورد نیاز سایر قطعات مانند موتور، قفل درب، شیر پرکن و … را تامین کند. برد قطعه حساسی است و تعمیر آن کار هرکسی نیست. برای عیب یابی تخصصی برد لباسشویی و تعمیر یا حتی در صورت لزوم تعویض این قطعه، باید حتما از مراکز تعمیر لباسشویی پارس در اصفهان  تخصصی و معتبر لوازم خانگی کمک گرفت.

مشکلات پمپ آب و خرابی آن، دلیل مهم دیگر کار نکردن ماشین لباسشویی روشن هستند. در صورتی که پمپ آب یا پمپ تخلیه خراب شده باشد، حتی بعد از استارت شدن لباسشویی و قفل شدن درب آن نیز به دلیل آب نگرفتن دستگاه، چرخه شست و شو آغاز نمی شود. البته آب نگرفتن ماشین لباسشویی گاهی به دلیل بسته بودن شیر آب یا ترک خوردگی و خرابی شیلنگ انتقال دهنده آب به دستگاه است.

آبگیری نکردن لباسشویی که قطعا به دنبال آن دستگاه شروع به کار نمی کند، می تواند به دنبال گرفتگی فیلتر روی شیر برقی لباسشویی نیز باشد. به هر حال با رفع مشکل ورود آب به داخل ماشین لباسشویی می توان مشکل کار نکردن آن را برطرف کرد. در مقاله «» می توان با دلایل بیشتر بروز این مشکل در ماشین های لباسشویی آشنا شد.

شیر برقی قطعه مهم دیگری است که سالم بودن آن برای شروع به کار لباسشویی ضرورت دارد. در نتیجه اگر شیر برقی معیوب شده باشد، برای رفع مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باید آن را تعویض کرد. برای اطمینان از این که مشکل از شیر برقی است یا نه، باید تست سیم برقی با استفاده از سیم تست را انجام داد.

خراب شدن هیدروستات می تواند مشکلات زیادی را در عملکرد لباسشویی به وجود بیاورد که یکی از آنها کار نکردن ماشین لباسشویی روشن است. هیدروستات به صورت معمول در میزان آبگیری لباسشویی نقش دارد و از ورود بیش از حد آب به درون مخزن دستگاه جلوگیری می کند.

با این حال در صورت هوا گرفتن هیدروستات و خالی نشدن هوای درون آن به دلیل تجمع رسوب و جرم، آب به میزان کافی وارد دیگ شست و شو نمی شود. در این شرایط باید هیدروستات بررسی شود تا در صورت تجمع رسوب و جرم در آن با تمیز کردن هیدروستات مشکل آبگیری لباسشویی برطرف شود. زمانی که جریان آبگیری به حالت نرمال برگردد، مجددا لباسشویی شروع به کار می کند.

موتور قطعه مهم دیگری است که سلامت آن برای کار کردن درست لباسشویی اهمیت دارد. خرابی موتور یا قطعات و اتصالات مرتبط با آن می تواند موجب کار نکردن ماشین لباسشویی روشن شود. برای مثال ممکن است تسمه روی پولی موتور معیوب باشد. اگر تسمه از فلکه بیرون آمده باشد. همچنین در صورت پارگی تسمه، قطعا موتور شروع به کار نمی کند. از طرفی نیز ممکن است اتصالات موتور به برد دچار مشکل شده باشند.

شل شدن سوکت های متصل کننده موتور به برد هم می تواند مانع از کار کردن موتور و در نتیجه ماشین لباسشویی شود. خرابی بلبرینگ ها یا قفل شدن آبکش نیز می تواند موجب کار نکردن موتور و به دنبال آن ماشین لباسشویی شود. بهتر است در صورت مواجهه با هریک از این مشکلات، از کارشناسان در مرکز سخت افزار ایران برای عیب یابی و تعمیر تخصصی دستگاه کمک بگیرید.

 • رفع مشکلات چرخ دنده های لباسشویی

گاهی کار نکردن ماشین لباسشویی روشن، ناشی از خرابی چرخ دهنده ها یا درست کار نکردن این بخش هاست. اگر چرخ دنده های لباسشویی خراب شوند، حتی در حالی که دستگاه روشن است هیچ گونه نیرو محرکه ای به محور تایمر انتقال نمی یابد و به همین دلیل هم چرخه شست و شوی لباسشویی شروع نمی شود. برای رفع مشکل لباسشویی در این حالت باید چرخ دنده ها را بررسی کرد. گاهی با سرویس کردن این قطعات، مشکل برطرف می شود و گاهی نیز باید آنها را به صورت کامل تعویض کرد.

 • رفع مشکلات برقی ماشین لباسشویی

برق ماشین لباسشویی مورد دیگری است که در صورت کار نکردن ماشین لباسشوییدر حال حاضر مکانیسم کاشر تمامی ماشین های لباس شویی در برند های مختلف یکسان است. زیرا اجزا ماشین لباسشویی مشابه است و تسلط کامل بر نحوه عیب یابی و تعمیرات آن ها کمک می کند ایرادات احتمالی تمامی ماشین های لباسشویی در برند های مختلف را رفع کنید.

بررسی و عیب یابی کار نکردن ماشین لباسشویی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام بازگشت از مسافرت در حالی که هیچ لباس تمیزی ندارید قصد روشن کردن ماشین لباس شویی را داشته باشید و یا این که در طول هفته لباس هایتان را نشسته باشید و در آخر هفته با کوهی از لباس های کثیف مواجه شوید و اقدام به روشن کردن ماشین لباس شویی کنید. در این موقعیت متوجه شوید که ماشین لباس شویی خراب است و با وجود روشن شدن دستگاه، برنامه را اجرا نمی کند.

در این موقعیت اولین راهی که به ذهنتان می رسد سرچ کردن علت مشکل در اینترنت و رفع آن بدون کمک تعمیرکار است. اما متاسفانه این امر امکان پذیر نیست چرا که عوامل زیادی منجر به این اتفاق می شود و اگر بدون دانش و مهارت بخواهید مشکل را رفع کنید نه تنها موفق نمی شوید بلکه مشکلات بزرگتری نیز ایجاد می کنید.

در حیقت روشن نشدن ماشین لباس شویی دلایل زیادی دارد که برخی از آن ها ساده هستند و خودتان به تنهایی می توانید مشکل را رفع کنید اما برخی دیگر پیچیده هستند و شما بدون دانش و مهارت کافی از عهده آن بر نمی ایید و نیاز به بررسی متخصص تعمیرات ماشین لباس شویی دارد.

برق ماشین های لباسشویی

اولین مسئله ای که باید بررسی کنید برق ماشین لباس شویی است. باید اطمینان حاصل کنید که برق به دستگاه می رسد و قطعی جریان برق یا ایرادی در سیم های برق وجود نداشته باشد. پس همیشه پیش از هر اقدامی برق دستگاه را چک کنید.

موتور ماشین های لباس شویی

چرخش دیگ دستگاه بر عهده موتور است. گاهی ممکن است علا رقم روشن شدن ماشین لباس شویی دیگ دستگاه نچرخد و صدا های زیادی مانند وز وز از موتور دستگاه به گوش برسد که نشان دهنده مشکلی در موتور ماشین لباس شویی است. در این موقعیت لازم است از یک تعمیرکار متخصص و با سابقه یا نمایندگی های مجاز کمک بگیرید تا موتور را چک کنند و در صورت مشاهده مشکل، نسبت به رفع آن اقدام کنند.

در صورتی که موتور ماشین لباس شویی در اثر استفاده بیش از حد یا قرار دادن آن در موقعیتی که جریان هوا وجود ندارد بیش از حد گرم شود لازم است دستگاه را برای مدتی خاموش کنید تا ماشین لباس شویی به حالت اولیه برگردد. اما اگر این اتفاق به طور مداوم رخ دهد  لازم است از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا موتور دستگاه را عیب یابی کند و مشکلات آن را بر طرف کند.

چرخ دنده های ماشین لباس شویی

خرابی چرخ دنده ها یکی دیگر از دلایل عدم کارکرد ماشین لباس شویی است. در حقیقت دستگاه روشن است اما حرکت محور موتور به محور تایمر منتقل نمی شود و سیکل عملکرد دستگاه شروع نخواهد شد. در این صورت لازم است چرخ دنده را بررسی کنید و در صورت نیاز آن ها تعویض کنید.

دکمه بازگشت به بالا