بین الملل

دستمزد ۲۰۰ هزار تومانی عمل چشم در مقابل دیه ۵۰۰ میلیونی

معاون وزیر بهداشت مطرح کرد؛

دستمزد ۲۰۰ هزار تومانی عمل چشم در مقابل دیه ۵۰۰ میلیونی

معاون درمان وزارت بهداشت، خواستار واقعی شدن تعرفه‌های پزشکی و اصلاح تعرفه‌های پرستاری شد.

به گزار گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا، سعید کریمی گفت: در حال حاضر هزینه عمل جراحی کاتاراکت (آب مروارید) توسط استاد تمام یا دانشیار در بیمارستان دولتی ۳۲ K و هر K با ۲۲ هزار تومان محاسبه می‌شود. در واقع هزینه عمل حدود ۶۰۰ هزار تومان می‌شود، اما بر اساس مصوبه شورای عالی حقوق و دستمزد تنها ۴۰ درصد از این مبلغ به پزشک داده می‌شود و با کسر مالیات تنها ۲۰۰ هزار تومان از این پول، آن هم ۷ ماه بعد نصیب پزشک می‌شود.

وی افزود: آیا با توجه به شرایط فعلی پرداخت این مبلغ منطقی است که یک استادیار یا استاد تمام پس از سال‌ها تحصیل با ۲۰۰ هزار تومان عمل چشم انجام می‌دهد و اگر بیمار دچار عارضه شود، باید حدود ۵۰۰ میلیون تومان دیه تنها برای یک چشم پرداخت کند؛ بنابراین در این رابطه درخواست داریم که تعرفه‌ها برای سال ۱۴۰۳ واقعی دیده شود.

کریمی با عنوان این مطلب که قرار شده کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به این موضوع ورود کند، ادامه داد: از سازمان برنامه و بودجه هم درخواست داریم که منابع مناسبی را برای تحقق این موضوع پیش بینی کند تا بتوان تعرفه‌های واقعی را در دستور کار قرار داد.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: اگر نسبت به واقعی شدن تعرفه‌ها بی توجهی شود نباید انتظار داشت که پزشک بخش دولتی با انگیزه به کار خود ادامه دهد.

کریمی همچنین به تعرفه‌های پرستاری اشاره کرد و افزود: تعرفه خدمات پرستاری هم همین طور بوده و بر اساس سرانه و وابسته به K است. امیداریم در سال آینده عقب ماندگی که حدود ۲۰ سال گذشته در تعرفه‌ها اتفاق افتاده با تعرفه گذاری مناسب توسط شورای عالی بیمه، سازمان برنامه و بودجه و هیأت وزیران جبران شود.

نویسنده تحریریه علوم بین المللی

به عنوان نویسنده اخبار بین‌المللی، رویدادهای جهانی را به صورتی جذاب و تحلیلی برای شما به تصویر می‌کشم. با استفاده از تجربه و دانشم، شما را در جریان آخرین تحولات جهانی قرار می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا