عمومی

خودروهای فاقد پلاک و پلاک مخدوش ۶ ماه توقیف خواهند شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، علیرضا احمدی منش اظهارداشت: امسال با توجه به تقارن تعطیلات نوروز با ماه مبارک رمضان، شرایط ویژه‌ای در سفرهای نوروزی را خواهیم داشت که می‌طلبد دستگاه‌های انتظامی و خدمات‌رسانی در این خصوص، آمادگی مضاعفی داشته باشند.

وی تأکید کرد: روال ما در جاده‌ها سختگیری در مقابل تخلفات حادثه‌ساز است چرا که حدود ۲ هزار ۵۰۰ راننده متخلف و حادثه‌ساز عامل مرگ و میر و قطع عضو ۱۶ هزار هموطن ما هستند و از این رو در رابطه با اجرای مقررات راهنمایی و رانندگی و مجازات متخلفین هیچ‌گونه مماشاتی در کار نخواهد بود.

احمدی منش در ادامه افزود: یکی از مهمترین نگرانی های دستگاه قضایی استان هرمزگان در ایام نوروز با توجه به افزایش سفرهای جاده ای، تردد خودروهای شوتی و سوخت بر فاقد پلاک یا پلاک مخدوش می باشد که مخاطرات جدی را برای مسافران در محورهای مواصلاتی استان ایجاد کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: باعنایت به اینکه تردد خودروهای فاقد پلاک یا دارای پلاک مخدوش و تقلبی برخلاف مقررات و مغایر با نظم و امنیت می‌باشد لذا برخورد قانونی با اینگونه خودروها به صورت ویژه در دستور کار دستگاه قضایی قرار دارد.

این مقام قضایی تصریح کرد: با توجه به اینکه تردد خودروهای فاقد پلاک و پلاک مخدوش در احساس امنیت شهروندان و مسافران نوروزی تأثیرات نامطلوبی دارند و با توجه به اینکه برخورد با این قبیل وسایل نقلیه در خصوص پیشگیری از وقوع جرایم حائز اهمیت است، با توجه به مصوبه شورای تأمین استان هرمزگان مقرر شده است، خودروهای فاقد پلاک و پلاک مخدوش علاوه بر مجازات های مربوط به تغییر ارقام و مخدوش نمودن پلاک، ضمن معرفی به پارکینگ، ۶ ماه نیز توقیف شوند.

دادستان مرکز استان هرمزگان همچنین بیان داشت: برابر ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی هرگونه تغییر در ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه موتوری زمینی، آبی یا کشاورزی یا الصاق پلاک تقلبی یا پلاک متعلق به وسایل نقلیه دیگر، جرم بوده و در این قانون برای مرتکبان از ۶ ماه تا یک سال حبس پیش بینی شده است.

احمدی منش عنوان کرد: امسال کاهش حوادث جاده‌ای به عنوان یک شاخص در ارزیابی‌ها تعریف شده و تأکید اعضای شورای تأمین استان هرمزگان بر کاهش ۵۰ درصدی تصادفات است که ما هم همین هدف را در دستگاه قضایی استان پیگیری می‌کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان با پیش‌بینی حضور ۶ میلیون مسافر در ایام نوروز، خاطرنشان‌کرد: با توجه به مصوبات شورای تأمین استان، تمهیداتی ویژه ای جهت ارتقای امنیت عمومی جامعه و جلوگیری از سرقت در ایام تعطیلات اندیشیده شده است که عملیاتی خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا