جامعه

توسعه متوازن شهر قم در گرو توجه به بافت فرسوده و مرکزیت حرم‌ مطهر

تیتر اول/ کما مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: پراکندگی و توسعه متوازن شهر قم در گرو توجه ویژه به بافت فرسوده و مرکزی شهر، نزدیک شدن به حرم مطهر حضرت معصومه (س) و در این راستا است. در این راستا باید سیاست های تشویقی مانند افزایش کف، ارزان قیمت و سود کم در دستور کار قرار گیرد.

محمد صادقی روز چهارشنبه 18 دی در قم اظهار داشت: یکی از مهمترین سیاست ها در حوزه ساخت و ساز مسکن توجه ویژه به بافت ناکارآمد و فرسوده شهری است که از توسعه نامتوازن و بی نظم شهر و شهرک جلوگیری می کند. آسیب های اجتماعی بعدی

وی افزود: با وجود زیرساخت های شهری و جمعیت، زندگی اجتماعی بهتری ایجاد می کند و دیگر شاهد مهاجرت بومیان به حاشیه شهر نخواهیم بود.

صادقی به نوع و شکل واحدهای ساختمانی طرح حرکت ملی در استان قم اشاره کرد و گفت: پس از بررسی های کارشناسی در سطح وزارتخانه مربوطه و استانی و پس از جمع بندی نهایی، ساخت واحدهای مسکونی در قالب آپارتمان آغاز شد. . در شهر کما تصویب شد و در سایر شهرهای استان خانه ها به صورت ویلا ساخته می شود.

وی درباره منطق چنین تصمیماتی توضیح داد: اساساً هزینه ساخت واحدها در قالب ویلا و آپارتمان تا حدودی یکسان است اما در بحث آماده سازی و تامین زیرساخت های ساخت ویلا دو و نیم افزایش می یابد. تا سه برابر با این واقعیت مواجه هستیم که ساخت 70 هزار واحد مسکونی از نظر ارزش ریالی و زمان در شهر کما صرفه اقتصادی ندارد.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان کوما، ساخت 70 هزار واحد مسکونی در قالب ویلا، ایجاد یک شهر به تمام معنا است که در مدت زمان کوتاه و با در دسترس بودن، کاری غیر ممکن تلقی می شود. منابع مالی. .

صادقی به مصوبه الحاقی شورای عالی شهرسازی و معماری اشاره کرد و گفت: بر اساس دستورالعمل و مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری که یک نهاد قانونی، قانونگذاری و تصمیم گیری است. در این ساختمان نیز احداث 560 هکتار به صورت آپارتمانی همانند شهرک های موجود انجام خواهد شد.

صادقی با اشاره به ساخت 32 هزار واحد مسکونی در 560 هکتار از اراضی پردیسان قم تصریح کرد: در طراحی این واحدها و بلوک ها به کرامت انسانی و تسهیل زندگی اجتماعی توجه ویژه ای شده است.

وی در این خصوص گفت: در 560 هکتار، بلوک های زمین به صورت 5 طبقه روی پایه و هر طبقه 4 واحد پیش بینی شده است. همچنین در این پروژه دیوارهای مشترک و درب ورودی وجود نخواهد داشت و فضای کافی و وسیع بین بلوک ها وجود خواهد داشت و حداقل عرض خیابان ها 16 متر خواهد بود.

وی بیان کرد: متراژ واحدهای پروژه 560 هکتاری از 70 تا 115 متر به صورت واحدهای یک، دو و سه خوابه طراحی شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی کوما گفت: ساخت 5600 واحد مسکونی در پردیسان آغاز شده و عملیات ساخت 560 هکتار که از مدت کوتاهی پیش آغاز شده بود در روزهای آینده از سر گرفته می شود.

به گفته صادقی، هنوز حدود 25 هزار متقاضی با وجود تایید تکمیل ودیعه، پیامک دریافت نکرده اند که کار برای ایمن سازی زمین برای این دسته از متقاضیان نیز در دستور کار است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان کما در پایان خاطرنشان کرد: ملاک متقاضیان در تمامی پروژه ها هزینه های عمرانی است که می تواند با افزایش تعداد متقاضیان قیمت ها و نوسانات و تورم را افزایش دهد، البته برنامه ریزی برای افزایش سقف وام تا دولت انجام می دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا