فرهنگ و هنر

تانیا جوهری سکوت خود را شکست

تانجا جوهری پس از مدت ها سکوت دهانش را باز کرد. او از وضعیت فعلی خود گفت، نگاهی به گذشته انداخت و از بازی طولانی در نمایش «باغ آلبالو» گفت.

در دهه اخیر کمتر تانیا جوهری را دیده ایم. او بیش از یک دهه است که در عرصه هنری فعالیتی نداشته است و به دلیل اینکه سخنران یا شرکت کننده در این هنر نیست، کمتر در مجامع هنری یا رسانه ها حضور دارد، اما در بین کسانی که رویدادهای هنری دهه های اخیر را دنبال کرده اند. به خوبی سابقه عالی او را به یاد داشته باشید. همین پیشینه باعث شده تا انجمن بازیگران تئاتر در هفدهمین نشست خود با عنوان «شب بازیگران» از این چهره هنری در کنار محمد ساربان دیگر بازیگر پیشکسوت تمجید کند.

این لحظه خاطره که شنبه 15 اردیبهشت برگزار می شود، بهانه خوبی بود تا تنجی جوهری به سکوت طولانی خود پایان دهد و دقایقی با ما گفتگو کند.

وی در گفت وگو با تیتر اول، از تئاتر ابراز نگرانی کرد و آرزو کرد تئاتر ایران به روزهای اوج خود بازگردد.

آنچه پیش روی شماست حاصل گفتگوی نه چندان طولانی ما با این هنرمند است. بازیگر پیشکسوتی که با مهربانی و حوصله با ما صحبت کرد.

او دختر جوانی بود که پدرش در گروه تئاتر «آناهیتا» به سرپرستی مهینا و مصطفی اسکویی بازی می کرد. پدرش او را به پشت صحنه تئاترشان برد و در نوجوانی دختر به هنر علاقه مند شد. او از پا گذاشتن روی صحنه و تجربه بودن در کنار تماشاگران لذت می برد.

پس از فارغ التحصیلی دو تن از دوستان صمیمی پدرش زنده یاد محمدعلی کشاورز و اسماعیل شنگله او را برای بازی در این نمایش دعوت کردند و دختر جوان به دفتر تئاتر رفت و به گروه جدید به سرپرستی اسماعیل شنگله پیوست.

جوهری درباره اولین سال های حضورش در تئاتر می گوید: در آن زمان هنرمندان تئاتر به صورت گروهی در مدیریت تئاتر فعالیت می کردند. هر گروه در سال دو برنامه اجرا می کرد و من در گروه تئاتر نو حضور داشتم.

دختر جوانی که می خواست کتاب و نمایشنامه تئاتر بخواند، با دیدن نتیجه تحصیل، در کنکور دانشکده هنرهای زیبا قبول شد. او همچنین یکی از دانشجویان دوران طلایی کالج بود که تئاتر را نزد اساتیدی چون دکتر دکتر فرا گرفت. محمد کوثر، حسین پرورش، دکتر. علی رفیعی، زنده یاد حمید سامانریان و…

در همان دانشکده با دکتر رفیعی آشنا شد و اولین نمایشی را که رفیع پس از بازگشت به ایران در تئاتر شهرا روی صحنه برد، بازی کرد. نمایش «خاطرات و کابوس ها در لباس زندگی و مرگ میرزاتحی خان فراهانی» خوش درخشید و بعدها این همکاری در نمایش های دیگری مانند «آنتیگون»، «سبک و ندای پای دیوار بزرگ» ادامه یافت. سیتی “و آخرین همکاری آنها در یادبود” سالهای شنی.”

جوهری که در آن سال ها بسیار فعال بوده و هم در گروه تئاتر و هم در دانشکده هنرهای زیبا کار کرده است، می گوید: در بیشتر دوران کاری خود با بسیاری از کارگردانان بزرگ آن زمان کار و همکاری داشته ام. فرصت های زیادی برای همکاری با دکتر علی رفیعی، اسماعیل شنگله، آقای اکبر زنجانپور، هادی مرزبان و … داشتم.»

برای بازیگری که طعم شیرینی می چشد، روی صحنه بودن و با تماشاگر نفس کشیدن آسان نیست. جوهری می گوید: «دلم برای لحظه بی ادبی تنگ شده است (لحظه آخر نمایش که بازیگران روی صحنه در مقابل تماشاگران تعظیم می کنند و تماشاگران آنها را تشویق می کنند.) دوست دارم این لحظه را دوباره تجربه کنم و در مقابل تعظیم کنم. از بینندگان.” من خیلی دلم برایش تنگ شده است.”

تانجا جوهری سکوت را شکست

او همه نقش‌هایی را که بازی می‌کند خیلی دوست دارد و نمی‌تواند نقش خاصی را به عنوان محبوب‌ترین نقشش نام ببرد: «در هر یک از نقش‌ها، بُعدی از وجود انسان را پیدا کردم. پس همه من برنامه هایم را دوست دارم پیدا کردن ابعاد مختلف افراد و ارائه آنها روی صحنه بسیار خوب است. »

اما هر بازیگری هر چقدر هم که موفق باشد از چیزی پشیمان است. نمایشنامه هایی که فرصت بازی ندارند و تانیا جوهری هم از این قاعده مستثنی نیست: و هنوز هم دلم برایش تنگ می شود. »

اگرچه او به ندرت تئاتر می بیند، اما وضعیت فعلی هنر را نمی داند: «دوست دارم تئاتر دوباره جان بگیرد. بازم مثل زمان ما.البته میدونم شرایط اقتصادی این روزها خیلی سخته.کار بدون منابع مالی قوی خیلی سخت میشه وقتی حتی اجاره ای برای رفتن به تئاتر وجود نداره.البته زمان ما بود.تئاتر نمیتونست ما را تأمین مالی کن. اما خود تئاتر رونق گرفت. ما سی شب اجرا کردیم و هر «عصر در آخرین نمایش‌ها، تماشاگران با عجله وارد سالن می‌شدند و گاهی حتی شیشه‌های سالن را می‌کوبیدند و تماشاگران روی زمین، روی پله‌ها می‌نشستند. برای تماشای نمایش.” سخت تر است، جوانان با عشق به تئاتر می آیند، اما خیلی ها پشیمان می شوند.”

جوهری نه تنها مدت زیادی در تئاتر فعالیت داشته، بلکه در سینما و تلویزیون نیز فعالیت داشته است. او دلیل این دوری را اینگونه بیان می کند: آخرین فیلمم «شیش و بش» به کارگردانی آقای گودرزی بود، نزدیک به 12 سال است که کار نکرده ام، پیشنهادهای زیادی را دوست نداشتم و اوضاع چندان خوشایند نیست. ما اغلب جوانانی را می بینیم که طوری به ما نگاه می کنند که گویی از حقوق خود محروم شده ایم یا به ما نگاه می کنند که کار خود را انجام داده ایم و وضعیت بهتری داریم. بنابراین ترجیح می دهم در خانه بمانم تا با غریبه ها کار کنم، زیرا آنها مطمئناً من را نمی شناسند.” معمولا همینطور است.”

او که حتی قبل از کرونا حتی در یک نشست هنری شرکت نکرده بود، گفت: واقعیت این است که من به مراسم های زیادی دعوت شده ام، اما جایی نمی روم و بیشتر به خانه می روم. دخترم می گوید آنقدر دور نمی روی که مردم وجود تو را فراموش کرده باشند. الان هم چون یک مراسم تئاتری بود قبول کردم شرکت کنم.»

جوهری نه تنها به مطالعه و یادگیری علاقه دارد، بلکه گاهی می نویسد و مدتی است که زندگی نامه خود را می نویسد: «گاهی به گذشته فکر می کنم و گاهی می نویسم. می خواستم سرنوشتم را بنویسم. راهی رفتم اما احساس کردم در این عصر تکنولوژی هیچکس حوصله خواندن سرنوشت یک بازیگر را ندارد و این را کنار گذاشتم. “اما نمی دانم. شاید دوباره شروع به نوشتن کردم و سعی کردم آن را تمام کنم.”

تنها توصیه پیشکسوت این بازیگر به جوانان علاقه مند به بازیگری، مطالعه و کتابخوانی است: «می دانم کتاب گران شده است. اما جوانان می توانند از کتابخانه یا از دوستانشان کتاب امانت بگیرند. خواندن نمایشنامه به طور خاص در کارهای بعدی بسیار مفید است. از همان ابتدای علاقه‌ام، به خواندن و عکاسی از کتاب‌ها و همچنین نوشتن تاریخ خواندن هر کتاب ادامه می‌دادم. بعدها این خواندن ها باعث شد تا در کنکور دانشکده هنرهای زیبا قبول شوم. هر چه کودکان خردسال بیشتر بخوانند، بهتر است. حتی اگر نتوانند کتاب بخرند، اگر بعد از خواندن کتاب را پس دهند، می توانند امانت بگیرند!

آخرین قسمت صحبت ما این است که نسل ما نتوانسته برخی از بازیگران بزرگ کشورمان را روی صحنه ببیند و تانیا جوهری با خنده می گوید: «خدایا چه دیدی شاید بتوانم دوباره تئاتر بازی کنم.» همه چیز ممکن است! “

تانیا جوهری فردا شنبه 24 اردیبهشت ماه در مراسم «شب بازیگران» به میزبانی انجمن صنفی بازیگران تئاتر در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر به همراه محمد ساربان یکی دیگر از بازیگران باتجربه و دو بازیگر با تجربه تجلیل می شود. بازیگران دیگر

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا