آیا مصرف قهوه بدون شکر و شیر باعث لاغری می‌شود؟

رژیم غذایی قهوه چگونه است؟

قهوه گانودرما لاغری: بهتر است قبل از آشنایی با چگونگی رژیم غذایی قهوه یا فواید قهوه برای لاغری با یک کتاب یا منبع خوب در این زمینه آشنا شوید. رژیم قهوه با کتاب «رژیم غذایی عاشقان قهوه» نوشته دکتر باب آرنوت رایج شد.

در این کتاب، دکتر آرنوت ادعا می‌کند که نوشیدن چند بار قهوه در روز می‌تواند متابولیسم شما را افزایش دهد، چربی بیشتری بسوزاند، جذب کالری را مسدود کند و اشتهای شما را کاهش دهد.

او پس از مطالعه مردمی که در جزیره کوچک یونانی ایکاریا زندگی می‌کنند که جمعیت زیادی از افراد مسن سالم دارد، الهام گرفت تا این کتاب را بنویسد. او معتقد است سلامت و طول عمر آن‌ها نتیجه مصرف بالای قهوه غنی از آنتی‌اکسیدان است. همان‌طور که می‌دانید قهوه حاوی مقادیر بسیار بالای اکسیدان است که به‌شدت از ایجاد عارضه‌ای همچون سرطان در بدن جلوگیری می‌نماید.

ایا قهوه چربی سوز است و سبب لاغری در بدن میشود؟

قیمت قهوه گانودرما برای زگیل تناسلی: برنامه رژیم غذایی قهوه شامل نوشیدن حداقل 3 فنجان (720 میلی‌لیتر) قهوه سبک بو داده در روز است. دانه‌های قهوه روشن نسبت به دانه‌های تیره‌تر از نظر آنتی‌اکسیدان‌های پلی‌فنل غنی‌تر هستند.

دکتر آرنوت به نوع قهوه‌ای که انتخاب می‌کنید و نحوه دم کردن آن اهمیت ویژه‌ای می‌دهد. او یک قهوه با دانه کامل برشته شده را توصیه می‌کند که آن را در خانه آسیاب کرده و با استفاده از آب تصفیه شده آماده کنید.

در رژیم غذایی تا زمانی که به حداقل 3 فنجان (720 میلی‌لیتر) خود رسیده باشید، می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید قهوه بنوشید – بدون کافئین یا بدون کافئین. بااین‌حال، باید از مصرف شکر یا خامه خودداری کنید. او همچنین توصیه می‌کند که یک وعده غذایی در روز را با یک اسموتی خانگی با فیبر بالا و مواد سبز رنگ جایگزین کنید. دستورالعمل‌های پیشنهادی اسموتی در کتاب او ارائه شده است.

سایر وعده‌های غذایی و میان وعده‌های شما باید کم‌کالری و چربی و سرشار از فیبر غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات باشد. نویسنده همچنین خوانندگان را تشویق می‌کند که از غذاهای بسیار فرآوری شده مانند غذاهای یخ‌زده و میان وعده‌های تصفیه شده به نفع غذاهای کامل اجتناب کنند.

در این کتاب، برنامه‌های غذایی نمونه دکتر آرنوت حاوی حدود 1500 کالری در روز است که احتمالاً کالری بسیار کم‌تری نسبت به مصرف یک فرد معمولی دارد.

وعده‌های غذایی مناسب برای این رژیم شامل میوه و سبزیجات سرخ شده روی برنج قهوه‌ای یا سالاد مرغ کبابی با سس کم‌چرب است. برخی از افراد با این رژیم غذایی، کاهش وزن موفقیت آمیزی را گزارش کرده‌اند که احتمالاً به دلیل محدودیت کالری موجود است. علاوه بر این، برخی شواهد نشان می‌دهد که قهوه ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

مزایا و فواید قهوه برای لاغری و کاهش وزن

قهوه گانودرما برای قند: بی شمار است و به دلیل وجود کافئین و آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام پلی فنول تاثیرات مثبتی بر روی بدن از جمله کاهش التهاب و آسیب رادیکال‌های آزاد می گذارد. وقتی صحبت از افزایش کاهش وزن می‌شود، به نظر می‌رسد قهوه دو مزیت بالقوه دارد:

  • کاهش اشتها
  • تغییر در ساعت خواب و زمان استراحت بدن
  • افزایش متابولیسم
  • افزایش قند خون در صورت استفاده از شکر های افزودنی

قهوه ممکن است اشتها را کاهش دهد.

دکتر آرنوت ادعا می‌کند که قهوه می‌تواند اشتهای شما را سرکوب کند و در نتیجه به شما کمک کند کالری دریافتی روزانه خود را کاهش دهید.

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که این تا حدی درست است. نوشیدن قهوه کمی قبل از غذا ممکن است میزان مصرف شما در آن وعده غذایی را کاهش دهد.

بااین‌حال، به نظر می‌رسد مصرف قهوه 3 تا 4.5 ساعت قبل از غذا هیچ تأثیری بر میزان مصرف شما در وعده غذایی بعدی ندارد. یک مطالعه روی 33 نفر که دارای اضافه‌وزن یا وزن طبیعی بودند نشان داد که نوشیدن قهوه باعث کاهش کالری دریافتی در افرادی که اضافه‌وزن داشتند، می‌شد.

بیش از 3 جلسه در این مطالعه، هر فرد صبحانه و آب، قهوه معمولی یا قهوه با نصف کافئین دریافت کرد. قهوه معمولی حاوی 2.7 میلی‌گرم کافئین به ازای هر پوند (6 میلی‌گرم بر کیلوگرم) از وزن بدن بود.

زمانی که افرادی که اضافه‌وزن داشتند 6 اونس (200 میلی‌لیتر) قهوه مصرف کردند، کالری کم‌تری دریافت کردند، در مقایسه با زمانی که آب یا قهوه با نصف کافئین می‌نوشیدند.

برعکس، یک مطالعه بر روی 12 نفر نشان داد که هیچ تفاوتی در کالری دریافتی یا اشتها بین افرادی که قهوه کافئین دار، قهوه بدون کافئین یا یک نوشیدنی دارونما مصرف می‌کردند، قبل از غذا وجود ندارد. قهوه کافئین دار ممکن است به کاهش کالری دریافتی برای برخی افراد کمک کند، اما قبل از ادعای قطعی به تحقیقات بیشتری نیاز است.

قهوه ممکن است متابولیسم را افزایش دهد.

قهوه کافئین دار، ممکن است تعداد کالری و میزان چربی سوزانده شده را افزایش دهد و کاهش وزن را آسان‌تر کند. در یک بررسی که شامل بیش از 600 نفر بود، محققان دریافتند که مصرف بیشتر کافئین با کاهش وزن، شاخص توده بدنی (BMI) و توده چربی مرتبط است.

هنگامی‌که مصرف کافئین شرکت‌کنندگان دو برابر شد، وزن، BMI و توده چربی آن‌ها بین 17 تا 28 درصد کاهش یافت. در مطالعه دیگری، 12 فرد بزرگ‌سال مکملی مصرف کردند که حاوی کافئین و پلی فنول‌ها، دو جزء اصلی فعال قهوه، یا دارونما بود. این مکمل باعث شد شرکت‌کنندگان چربی و کالری بیشتری نسبت به دارونما بسوزانند. قهوه همچنین ممکن است میزان چربی سوزانده شده توسط ورزش را افزایش دهد.

یک مطالعه اثرات قهوه را روی 7 مرد سالم که به مدت 30 دقیقه ورزش کردند و سپس حدود 1 فنجان (250 میلی‌لیتر) آب یا قهوه کافئین دار مصرف کردند، بررسی کرد. کسانی که قهوه می‌نوشیدند نسبت به کسانی که آب مصرف می‌کردند چربی بیشتری می‌سوزاندند.

بااین‌حال، بسیاری از تحقیقات در مورد قهوه و متابولیسم در دهه 1980 و 1990 انجام شد. تحقیقات جدیدتر به تقویت این یافته‌ها کمک می‌کند. علاوه بر این، شواهد اخیر کمی برای حمایت از برخی از ادعاهای قوی‌تر دکتر آرنوت وجود دارد.

جنبههای منفی استفاده از قهوه برای لاغری

ازآنجاکه قهوه حاوی آنتی‌اکسیدان‌های سالم است و ممکن است با سرکوب اشتها و افزایش متابولیسم به کاهش وزن کمک کند. بااین‌حال ممکن است، رژیم قهوه برای لاغری مضراتی را نیز به همراه داشته باشد. از جمله مهم‌ترین معایب استفاده از قهوه برای لاغری به شرح زیر هستند.

مصرف زیاد کافئین

اگرچه قهوه بدون کافئین یک گزینه در رژیم غذایی قهوه است، اما اکثر مردم قهوه کافئین دار را ترجیح می‌دهند. به‌علاوه، بسیاری از فواید متابولیکی قهوه به کافئین نسبت داده می‌شود. بااین‌حال، مصرف بیش‌ازحد کافئین می‌تواند منجر به چندین مشکل سلامتی، مانند فشارخون بالا شود.

یک مطالعه مشاهده‌ای به بررسی ارتباط بین قهوه و فشارخون در بیش از 1100 نفر مبتلا به فشارخون بالا پرداخته شد. افرادی که سه فنجان قهوه یا بیشتر در روز مصرف می‌کردند، فشارخون بالاتری نسبت به افرادی داشتند که قهوه نمی‌نوشیدند.

کافئین همچنین یک ماده ادرارآور است، به این معنی که باعث می‌شود مایعات بیشتری از طریق ادرار دفع شود. اگر مقدار زیادی قهوه می‌نوشید، ممکن است نیاز داشته باشید که بیشتر از سرویس بهداشتی استفاده کنید.

علاوه بر این، بسیاری از الکترولیت‌های مهم را می‌توان با مایعات از دست داد، ازجمله پتاسیم. از دست دادن بیش‌ازحد پتاسیم می‌تواند منجر به وضعیتی به نام هیپوکالمی شود که می‌تواند بر کنترل عضلات و سلامت قلب شما تأثیر بگذارد. بااین‌حال، هیپوکالمی ناشی از قهوه نادر است.

افزایش خاصیت چربی سوزی در قهوه

اگر می‌خواهید در مدت‌زمان کم‌تری با نوشیدن قهوه وزن کم کنید. می‌توانید با افزودن لیمو به قهوه اثر چربی سوزی آن را در بدن خود افزایش دهید. لیمو به‌صورت طبیعی به عنوان یک ماده محرک و چربی سوز معروف است. چه بسا این دو ماده باهم ترکیب شوند که به یک بمب چربی سوز تبدیل خواهند شد. زمان ترکیب این دو ماده باهم مقدار دو برابر آنتی‌اکسیدان بیشتری در بدن تولید می‌شود. در نهایت با مقدار آنتی‌اکسیدان‌های بیشتر علاوه بر افزایش متابولیسم بدن، سبب افزایش ایمنی بدن نیز خواهند شد.

برای استفاده از لیمو به همراه قهوه برای لاغری می‌توانید آب‌لیموی تازه را به قهوه دم‌کرده خود اضافه نمایید، سپس نوش جان کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که قهوه ممکن است با کاهش اشتها و کالری دریافتی شما به کاهش وزن کمک کند و درعین‌حال تعداد کالری‌هایی را که می‌سوزانید افزایش می‌دهد. بااین‌حال، برای درک کامل چگونگی تأثیر قهوه بر کنترل وزن به تحقیقات بیشتری نیاز است. شما باید در صورت استفاده از قهوه برای لاغری، باید ابتدا تمامی جوانب و مضرات آن را با میزان سلامتی خود بسنجید، سپس از این ماده فوق‌العاده برای کاهش وزن خود استفاده کنید

دکمه بازگشت به بالا