سلامت و تندرستی

آنچه ما نمی‌بینیم را خفاش‌ها می‌بینند!

به گزارش خبرگزاری تیتر اول، یک تیم بین المللی از محققان به رهبری دانشگاه اولدنبورگ از آزمایش‌های رفتاری استفاده کرده‌اند تا نشان دهند که دو جزء مختلف میدان مغناطیسی زمین بر جهت گیری خفاش‌ها تأثیر می‌گذارد. به نظر می‌رسد خفاش‌ها مانند پرندگان به میدان مغناطیسی حساس هستند.

خفاش‌های لب‌کوتاه تنها چند گرم وزن دارند، اما تخمین زده می شود که اعضای این گونه خفاش کوچک هر سال هزاران کیلومتر را در مهاجرت‌های شبانه خود از شمال شرقی به جنوب غربی اروپا طی می‌کنند. دقیقاً اینکه چگونه آنها راه خود را در چنین مسافت‌های طولانی در تاریکی پیدا می‌کنند هنوز مشخص نیست.

آنچه ما نمی‌بینیم را خفاش‌ها می‌بینند!

با این حال، یک تیم بین المللی به رهبری زیست شناس دکتر الیور لیندک از دانشگاه اولدنبورگ شواهدی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد حس مغناطیسی ممکن است در جهت یابی خفاش‌ها نقش داشته باشد. در آزمایش‌های رفتاری، این تیم کشف کردند که دو جزء مختلف از میدان مغناطیسی زمین بر جهت‌گیری حیوانات تأثیر می‌گذارند. این مطالعه اکنون در مجله Biology Letters منتشر شده است.

لیندک 10 سال است که رفتار مهاجرتی پستانداران کوچک را مطالعه می‌کند. او توضیح داد: «بر خلاف پرندگان، تاکنون تحقیقات بسیار کمی در مورد دریافت مغناطیسی پستاندارانی که در فواصل طولانی مهاجرت می‌کنند، انجام شده‌است. همراه با یافته‌های قبلی، نتایج مطالعه حاضر نشان می‌دهد که خفاش‌های لب‌کوتاه دارای قطب‌نمای مغناطیسی هستند که در هنگام تاریکی راه را به آن‌ها نشان می‌دهد.»

منبع: phys.org

227227

کارگروه خبری مطالب پزشکی

علم پزشکی همچون پازلی است و هدفم این است که قطعات آن را به گونه‌ای تنظیم کنم که یک تصویر کامل و جذاب از سلامتی برای شما پدید آید. به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، این راهنمایی را با انگیزه و استعداد به شما ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا