بهترین های کسب و کارجامعه

برای گرفتگی لوله ظرفشویی چه باید کرد؟

علت گرفتگی سینک ظرفشویی

چه اتفاقی می افتد که باعث گرفتگی سینک ظرفشویی می شود؟ در ادامه علل به وجود آمدن این مشکل را ذکر کرده ایم:

 • مو، پرز فرش و موادی شبیه به اینها
 • رسوب و جرم
 • روغن و چربی
 • ورود پسماند مواد غذایی، میوه و سبزیجات به داخل لوله
 • کم بودن شیب لوله

زمانی که شما ظروف روغنی را در سینک می شویید، در واقع روغنی که وارد لوله می شود در مجاورت با آب سرد به دیواره لوله می چسبد و این روغن ها هر چیزی که وارد لوله شود را به خود می چسبانند. همین موضوع سبب ایجاد رسوب و کوچک شدن قطر لوله می شود که اگر جلوی آن را به موقع نگیرید مطمئنا با گرفتگی بسیار شدید رو به رو خواهید شد که نتیجه آن بالا زدن آب فاضلاب سینک خواهد بود.

مواد غذایی که وارد لوله می شوند هم به مرور زمان در لوله ته نشین شده و علاوه بر ایجاد گرفتگی سینک ظرفشویی، باعث فاسد شدن و ایجاد خواهند شد. بهتر است از توری های مناسب برای جلوگیری از ورود مواد اضافی به داخل لوله استفاده نمایید. البته توری های کاملا جلوی گرفتگی سینک را نمی گیرند اما به مراتب شدت آن را کاهش می دهند.

نشانه های گرفتگی سینک چیست؟

قطعا شما هم نشانه های زیر را دیده اید و به آن توجهی نکرده اید:

 • تخلیه کند آب: زمانی که قطر لوله به خاطر رسوب کم می شود، آب فاضلاب کند تخلیه می شود. یا اینکه وجود مواد غذایی، مو و هر چیز دیگری باعث گرفتگی سطحی لوله شده که منجر به تخلیه آب در مدت زمان طولانی میگردد.
 • گرفتگی های گاه و بی گاه: گاهی اوقات اتفاق می افتد که بی دلیل گرفتگی ایجاد می شود و چند دقیقه یا حتی چند ساعت این گرفتگی وجود دارد و به یکباره رفع می شود.
 • بوی بد فاضلاب: البته این مورد دلیل قطعی و نشانه گرفتگی لوله نیست، بلکه اگر دلیل این بو فاسد شدن مواد غذایی باشد، به این معنی است که مواد غذایی داخل لوله انباشته شده و پس از مدتی استفاده از سینک ظرفشویی احتمال گرفتگی نیز وجود دارد.

روش های آسان و فوری رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی در ابتدا می توانید از روش های زیر استفاده نمایید و اگر به نتیجه نرسیدید، با شماره درج شده در سایت لوله بازکنی تماس بگیرید تا برای باز كردن سينک ظرفشويی با اعزام لوله بازکن به محل مشکل شما را به سرعت حل کنیم.

دقت کنید که روش های توضیح داده شده برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی، تنها به عنوان راه حل های جلوگیری می باشد که می توانید برای گرفتگی های سطحی از آنها استفاده نمایید. این روش ها برای گرفتگی های شدید و برطرف کردن مشکل بالا زدن آب چاه آشپزخانه کارساز نیستند. در واقع برای گرفتگی های شدید باید از خدمات لوله بازکنی استفاده کنید.

1. ریختن آب گرم

اولین، بهترین، ساده ترین و ارزانترین روشی که برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی آشپزخانه وجود دارد استفاده کردن از یک کتری  یا یک سطل آب گرم است. سطل آب گرم را آماده کنید و پس از تخلیه آب سینک آن را درون لوله بریزید. آب گرم باعث می شود که چربی و روغن های چسبیده شده به لوله حل شوند و از لوله فاضلاب خارج شوند. به همین دلیل، احتمال باز شدن لوله بسیار بالاست. اگر در اولین مرحله این کار جواب نداد بهتر است چندین بار آن را تکرار کنید.

2. تلمبه لاستیکی

در اکثر خانه های قدیمی از این تلمبه ها بسیار استفاده میشد. در حال حاضر هم این تلمبه ها به فروش میرسند و در بعضی خانه ها هنوز هم وجود دارند. میتوان گفت این ابزار یک روش عالی برای باز کردن و رفع گرفتگی سینک ظرفشویی است. بهترین نوع این تلمبه آنهایی هستند که لاستیک نرم و انعطاف پذیری دارند. یکی از این ابزارها را آماده کنید و قسمت لاستیکی آن را روی لوله سینک قرار دهید. بهتر است مقداری آب داخل سینک بریزید تا قسمت لاستیکی تلمبه را بپوشاند. این کار باعث می شود عمل تلمبه زنی بهتر انجام شود چون هوایی داخل یا خارج نمی گردد. چندین بار تلمبه را بالا و پایین کنید تا با فشار هوا، گرفتگی برطرف شود.

3. قلاب دست ساز

با کمی خلاقیت می توانید با استفاده از یک آویز لباس که در تصویر میبینید قلابی درست کنید تا با آن گرفتگی سینک ظرفشویی را برطرف نمایید. اگر گرفتگی براثر ورود موادی همچون مو باشد این قلاب بسیار کارساز خواهد بود.  به این صورت که آویز لباس بلندی را صاف کنید و انتهای آن را شبیه به قلاب درست کنید، سپس میله را داخل لوله ببرید. آن را تا جایی داخل لوله ببرید که بتوانید گرفتگی را احساس کنید. سپس با چرخواندن و عقب جلو کردن قلاب موادی که باعث گرفتگی شده اند را به سر قلاب بچسبانید و بیرون بکشید.

4. محلول لوله بازکن خانگی برای رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی

مواد لازم برای ساخت محلول خانگی رفع گرفتگی سینک ظرفشویی:

ابتدا یک فنجان جوش شیرین و نمک را درون لوله سینک ظرفشویی خالی کنید و سپس سرکه سفید را به آن اضافه نمایید.

ترکیب این سه ماده باهم باعث ایجاد واکنش شیمیایی می شود که مانند آتشفشان از لوله فوران می کنند. محلول سرکه، نمک و جوش شیرین می توانند موادی مانند مو، پسماند مواد غذایی و غیره را حل کنند و از بین ببرند.

پس از ریختن محلول داخل لوله اجازه دهید 2 تا 3 ساعت زمان بگذرد و در آخر آب گرم را درون لوله خالی کنید تا هر آنچه در لوله مانده شسته شود و باعث رفع گرفتگی سینک ظرفشویی شود.

5. استفاده از فنر برقی

اگر در خانه فنر برقی دارید می توانید از آن برای لوله بازکنی سینک ظرفشویی بصورت تضمینی استفاده کنید. فنر برقی هر نوع گرفتگی سختی را باز می کند و می تواند شما را تا چندین سال از شر گرفتگی های مکرر خلاص نماید. اگر در خانه فنر برقی ندارید بهتر است از شرکت لوله بازکنی و استفاده کنید.

اگر گرفتگی سینک ظرفشویی با این روش ها باز نشد چه کار کنیم؟

اگر با روش هایی که برای رفع گرفتگی لوله زیر سینک ظرفشویی آموزش داده ایم نتوانستید مشکل را حل کنید، میتوانید با شرکت لوله بازکنی تماس بگیرید. شرکت لوله بازکنی به عنوان شرکت خدماتی تخلیه چاه و لوله بازکنی در تهران سال هاست که مشغول به فعالیت است و این فعالیت در چهار چوب قوانین اتحادیه می باشد. این شرکت از بهترین و مجرب ترین لوله بازکن های سینک ظرفشویی برای رفع مشکل گرفتگی سینک ظرفشویی استفاده می کند. اگر دچار گرفتگی راه آب سینک ظرفشویی شده اید کافی است با لوله بازکنی ارزان تماس بگیرید تا کاملا فوری و 100% تضمینی مشکلتان رفع شود.

از ویژگی های شرکت لوله بازکنی:

 • فعالیت شبانه روزی بدون تعطیلی در تمامی روزهای سال
 • قیمت های مناسب
 • انجام کار کاملا تضمینی و با کیفیت عالی
 • سرویسکاران با تجربه و با اخلاق
 • سرویسکاران حرفه ای با با تجربه
 • اعزام لوله بازکن به سراسر تهران بزرگ
 • اعزام لوله بازکن در زمان کوتاه
 • انجام کار در کوتاه ترین زمان ممکن
 • انجام لوله بازکنی با فنر با کمترین کثیف کاری
 • لوله بازکنی با دستگاه های پیشرفته
 • دریافت هزینه خدمات پس از حسن انجام کار
 • لوله بازکنی بدون نیاز به کنده کاری و تخریب

گرفتگی سینک ظرفشویی یک مشکل بزرگ برای خانم های خانه دار است. در اینجا آموزش ساده و فوری باز کردن چاه سینک ظرفشویی را همراه با فیلم آماده کرده ایم تا در خانه بتوانید مشکل خود را حل کنید. گرفتگی سینک آشپزخانه یک مشکل معمولی است که می تواند کاملا مختل کننده باشد. در اثر استفاده روزانه، پسماندهای مواد غذایی و دیگر آشغال ها به آرامی در سینک ظرفشویی جمع می شوند و نهایتا باعث مسدود شدن آن می گردند.

خوشبختانه باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی یک پروژه سخت و دشوار نیست. مراحل زیر روند باز كردن چاه ظرفشويي آشپزخانه را با ساده ترین روش ها و سریعترین راه کارها به شما آموزش می دهد. استفاده از یک یا همه این روش ها برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی کافی است. در زیر عکس گرفتگی سینک ظرفشویی را مشاهده می کنید.

4 روش رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

برای رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی آشپزخانه می توانید از 4 روش زیر که توضیح داده شده استفاده نمایید. البته قبل از انجام این روش ها بهتر است فیلم زیر را که نحوه و سرکه را آموزش می دهد مشاهده نمایید.

1- تلمبه لوله بازکن

اولین قدم برای باز کردن گرفتگی سینک استفاده از تلمبه لوله بازکن است. این تلمبه در اکثر خانه ها پیدا می شود و قطعا شما هم یکی از آن را در خانه دارید. نکته مهم برای رفع گرفتگی سینک با تلمبه استفاده صحیح از آن است. اگر دارید بهتر است تلمبه زنی را برای هر دو لگن انجام دهید. اگر به درستی از تلمبه استفاده کنید به یک اهرم بسیار قدرتمند تبدیل می شود تا شما را از شر گرفتگی ظرفشویی خلاص کند.

توجه: استفاده از تلمبه با جنس خوب می تواند تاثیر بهتری داشته باشید. پس بهتر است در انتخاب تلمبه دقت کنید.

2- پاکسازی سیفون زیر سینک

هنگامی که گرفتگی سخت و شدید است و با تلمبه باز نمی شود، نوبت به پاکسازی سیفون می رسد. سیفون همچون تله ای عمل می کند که بسیاری از آشغال ها را در خود نگه می دارد. تمیز کردن این اتصالات یک هدف مهم برای باز کردن چاه سینک ظرفشویی می باشد. باز کردن سیفون سینک به شما امکان دسترسی مستقیم به محل گرفتگی را می دهد. اگر گرفتگی در خود سیفون نیست، می توانید اتصالات اطراف آن را هم بررسی نمایید. با باز کردن سیفون به لوله های اطراف نگاه کنید ببینید انسداد لوله در کدام قسمت است. اگر می توانید گرفتگی لوله سینک را ببینید، باز کردن و رفع آن بسیار آسان است، اما اگر آن را نمی بینید، پس گرفتگی در لوله خروجی فاضلاب است.

3- فنر لوله بازکنی

زمانی که با دو روش قبلی نتوان لوله سینک را باز کرد، کار بعدی استفاده از فنر لوله بازکنی است. دستگاه های مختلفی برای این کار وجود دارد که می توان از نوع معمولی یا پیشرفته آن استفاده نمود. تصویری که مشاهده می کنید، دستگاهی است که اغلب لوله بازکن های حرفه ای از آن جهت استفاده می کنند.

اکثر مردم این دستگاه را ندارند چون ارزان نیست و باید هزینه زیادی بابت خرید آن پرداخت کنند. همچنین معمولا گرفتگی به اندازه ای نیست که خرید این دستگاه برای مردم عادی توجیه اقتصادی داشته باشد. خوشبختانه امروزه دسترسی به لوله بازکن های مجرب در تهران بسیار ساده شده و برای استفاده از این دستگاه کافی است یک جستجوی ساده در گوگل انجام دهید تا با هزاران لوله بازکن در تهران آشنا شوید. در شرکت لوله بازکنی نیز، سرویسکاران مجرب و حرفه ای آماده انجام کار هستند.

توجه: دستگاه های پیشرفته فنر برقی دارای فنرهای مختلفی هستند که پس از درخواست اعزام سرویسکار به محل، لوله بازکن تشخیص میدهد کدام فنر و کدام دستگاه برای باز کردن چاه سینک ظرفشویی مناسب می باشد.

4- استفاده از محلول تمیز کننده لوله فاضلاب

استفاده از محلول ها شاید یکی از راه های مناسب برای خلاص شدن از شر لوله مسدود شده باشد. اما به خاطر داشته باشید که همواره از محلول های ملایم و در صورت امکان از محلول های خانگی مثل جوش شیرین و سرکه و یا … استفاده نمایید. چون استفاده از اسید و محلول های شیمیایی بسیار خطرناک است و حتی می تواند باعث مسمویت و حتی کشته شدن شود. همچنین استفاده از محلول ها زمانی کارساز و موثر است که شما تشحیص دهید لوله در حال مسدود شدن است و برای پیشیگری از گرفتگی کامل لوله سینک از آنها استفاده کنید، نه برای باز کردن گرفتگی های شدید و سخت!

سوالات متداول

در این بخش به برخی از سوالات متداول مشتریان عزیزمان پاسخ میدهیم.

دلیل گرفتگی سینک ظرفشویی چیست؟

لوله سینک ظرفشویی معمولا به خاطر روغن، چربی، مو و پسماند مواد غذایی میگیرد. ته نشین شدن این مواد به مرور زمان سبب رسوب گرفتگی و کم شدن قطر لوله و نهایتا مسدود شدن آن می گردد.

از لوله زیر سینک، آب بیرون می آید مشکل چیست؟

اگر از اطراف اتصالات سیفون که به لوله خروجی سینک ظرفشویی در دیوار یا کف کابینت متصل شده، آب بیرون می آید مشکل گرفتگی سینک ظرفشویی است و برای باز شدن لوله میتوانید از روش هایی که آموزش داده ایم استفاده کنید و یا از خدمات فنر زدن لوله بازکنی استفاده نمایید.

آیا رفع گرفتگی سینک ظرفشویی با فنر برقی کثیف کاری دارد؟

به هیچ عنوان کثیف کاری ندارد. شرکت لوله بازکنی از دستگاه های جدید و سرویسکاران با تجربه استفاده می کند و به شما عزیزان قول میدهد بدون کثیف کاری، گرفتگی لوله سینک را باز کند.

آیا روشی وجود دارد که در خانه لوله سینک را باز کنیم؟

بله، در همین مطلب 5 روش آسان و فوری رفع گرفتگی سینک ظرفشویی را آموزش داده ایم که میتوانید از آنها استفاده نمایید.

منبع:

لوله بازکنی تجریش

رعنا نصیری

رعنا نصیری نویسنده فعال در حوزه خدمات و تعمیرات لوازم خانگی و تکنولوژی های روز تعمیراتی
دکمه بازگشت به بالا