بهترین های کسب و کارعمومی

برای تاسیس گلخانه به چه نوع لوله‌هایی نیاز دارید؟

اگر نگاه کوتاهی به حاشیه‌های هر شهری بیندازید، قطعا متوجه حضور چندین گلخانه خواهید شد. گلخانه‌ها امروزه به دلیل تامین محصولات مختلف کشاورزی، بخش مهمی از اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل تاسیس گلخانه ایده‌‌ای است که به ذهن بسیاری از افراد می‌رسد. برای تاسیس گلخانه نیاز به اتصالات مختلفی با توجه به شرایط گلخانه وجود دارد. آب‌رسانی کافی به گیاهان بدون آسیب به آن‌ها شرط اول احداث هر گلخانه می‌باشد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم راجع به اتصالات و لوله گلخانه بیشتر صحبت کرده و اتصالاتی را معرفی کنیم که در بیشتر گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آشنایی با لوله گلخانه‌ای

قبل از هر چیز اجازه دهید تا راجع به تفاوت بین لوله‌های گلخانه‌‌ای و لوله‌های معمولی صحبت کنیم. لوله‌های گلخانه‌‌ای معمولا برای استفاده در بدنه اصلی گلخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین به راحتی می‌توان متوجه شد که تفاوت عمده میان لوله‌های گلخانه‌‌ای و معمولی، تفاوت در کاربرد آن‌ها است. لوله‌های گلخانه‌‌ای معمولا تنوع سایز زیادی داشته و گاهی در حالت منحنی نیز تولید می‌شوند. به همین دلیل می‌توان از آن‌ها به شکلی نامحدود در بدنه اصلی گلخانه استفاده کرد. از سویی دیگر همانطور که می‌دانید محیط گلخانه‌ها گرم بوده و دارای رطوبت بالایی نیز می‌باشد. به همین دلیل باید از پوشش‌های مناسبی روی لوله‌های گلخانه‌‌ای استفاده کرد تا به راحتی زنگ زده نشوند.

معمولا از لوله پلیکای معمولی که با نام لوله پلی اتیلن آبی نیز مشهور هستند، برای سیستم آب‌رسانی در گلخانه‌ها استفاده می‌شود. این گونه لوله‌ها هم قیمت مناسبی داشته و هم طول عمر بالایی دارند. به همین دلیل برای انتقال آب بسیار مناسبند. علاوه بر این، از لوله‌های گالوانیزه برقی هم در گلخانه‌ها به منظور ایمن‌سازی تجهیزات برقی استفاده می‌شود. در فروشگاه اینترنتی لوله و اتصالات انواع لوله‌ها با جنس و سایزهای مختلف برای کاربردهای متنوع به مشتریان عرضه می‌شود. بنابراین افراد می‌توانند با توجه به نیاز خود مورد مناسبی را انتخاب نمایند.

مهم‌ترین ویژگی لوله‌های مورد استفاده در تاسیس گلخانه

لوله‌هایی که در ساخت گلخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند با توجه به نوع کاربرد باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند. در ادامه به ویژگی لوله گلخانه مناسب اشاره خواهیم کرد:

  • انعطاف‌پذیری و شکل‌گیری آسان
  • برخورداری از وزن سبک و بدنه‌‌ای با ساختار یکدست و بدون تاب
  • تولید شده در ضخامت‌های گوناگون
  • مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی
  • ترجیحا بدون نیاز به قطعات پشتیبان
  • دارای طولی به اندازه 3 تا 6 متر و ضخامت تقریبی 4.1 تا 4 اینچ
  • مقاوم در برابر ضربات سخت و فشار در حین حمل و نقل و نصب

بهترین جنس لوله گلخانه کدام است؟

هنگامی که صحبت از جنس لوله به میان می‌آید، شما باید شرایط آب و هوایی منطقه و میزان مقاومت لازم برای هر لوله را در نظر بگیرید. لوله‌های گلخانه‌‌ای بیشتر از جنس فولاد، آلومینیوم و چوب هستند. در ادامه ویژگی هر لوله به تفکیک جنس را شرح داده و توضیحات مفصلی راجع به هر کدام ارائه می‌کنیم.

لوله‌هایی گلخانه‌‌ای از جنس چوب

در سازه‌های قدیمی بیشتر از چوب برای ساخت بنای گلخانه استفاده می‌کردند. با این وجود امروزه استفاده از این جنس لوله‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. رطوبت و گرمای داخل گلخانه می‌تواند به راحتی باعث آسیب به چوب شده و آن را ناپایدار کند. البته گاهی از چوب‌هایی مانند چوب قرمز با سیلر نیز استفاده می‌شود. با این وجود باز هم این روش، روش قدیمی و منسوخ شده‌‌ای به حساب می‌آید.

لوله‌های گلخانه‌‌ای ساخته شده از آلومینیوم

فلز آلومینیوم بسیار سبک بوده و مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی نیز دارد. با این وجود مقاومت کم این فلز در برابر ضربه و فشار باعث شده تا یک امتیاز منفی در استفاده از آن برای گلخانه لحاظ شود. به همین دلیل هنگام استفاده از لوله‌هایی با جنس آلومینیوم توصیه می‌شود تا از قطعات پشتیبان برای آن استفاده شود. از سویی دیگر استفاده از قطعات پشتیبان، هزینه تمام شده سازه شما را چندین برابر خواهد کرد. به همین دلیل لوله‌های آلومینیومی نیز خیلی مقرون به صرفه به نظر نمی‌رسند.

لوله‌هایی با جنس PVC

یکی دیگر از لوله‌هایی که برای گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، لوله‌هایی از جنس پلیمر PVC  هستند. معمولا این نوع لوله بیشتر از سایرین در ساخت گلخانه‌ها استفاده می‌شود. قیمت پایین‌تر محصولات به همراه وزن سبک و قابلیت نقل و انتقال آسان از جمله ویژگی‌های مثبت این لوله است. مجموعه این ویژگی‌ها استفاده از لوله‌هایی با جنس PVC  در گلخانه‌ها را بسیار مناسب ساخته است.

با این وجود لوله‌های پلیمر PVC  در برابر نور خورشید بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند. به همین دلیل به مرور زمان در برابر نور خورشید، استحکام خود را از دست می‌دهند. برای رفع این مشکل از پوشش‌هایی روی لوله استفاده می‌شود تا نسبت به اشعه ماورا بنفش مقاوم باشند. بدین ترتیب عمر لوله افزایش یافته و تا سال‌های متوالی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

لوله گلخانه از جنس فولاد

لوله‌های فولادی یا استیل، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای بنا کردن گلخانه هستند. این نوع لوله‌ها در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی بسیار مقاوم بوده و به همین دلیل در شرایط جوی مرطوب و گرم دوام می‌آورند. این نوع لوله‌ها نیاز به قطعات قاب‌بندی زیادی نداشته و به همین دلیل سایه کمتری با نصب آن‌ها در گلخانه ایجاد می‌شود. با تمامی این مزایا، لوله‌های استیل و فولادی هم بعد از مدتی نیاز به ترمیم و یا تعویض دارند. با این وجود در میان سایر مدل‌ها به نظر می‌رسد، انتخاب این نوع جنس بهترین راهکار باشد.

با انواع لوله گلخانه‌‌ای آشنا شوید

همانطور که اشاره کردیم، لوله‌های فولادی بهترین نوع لوله‌ها برای بنای گلخانه هستند. مقاومت بالای این جنس لوله کمک می‌کند تا نیاز به تعویض مکرر لوله‌ها در گلخانه از بین رفته و هزینه‌های نهایی کاهش یابد. در میان محصولات متعدد، لوله‌های گالوانیزه به دلیل داشتن پوششی از جنس روی، نسبت به سایرین مقاومت بیشتری نسبت به خوردگی و زنگ‌زدگی از خود نشان می‌دهند. این نوع لوله‌ها بر اساس نوع روش تولید به دو دسته تقسیم می‌شوند. در ادامه این دو نوع را نام برده و به تفاوت‌های آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

لوله گالوانیزه سرد

برای ساخت این نوع لوله از روش الکترولیز جهت ایجاد پوشش روی، بر روی فولاد استفاده می‌شود. به همین دلیل ضخامت پوشش روی در لوله‌های گالوانیزه سرد نسبت به گرم کمتر بوده و مقاومت کمتری نیز دارند. این نوع لوله می‌تواند در شرایط جوی گلخانه‌‌ای حدود 2 تا 6 سال عمر کند.

لوله گالوانیزه گرم

در این روش از روی مذاب جهت ایجاد پوشش بر روی لوله استفاده می‌شود. به همین دلیل ضخامت لایه پوشش‌دهنده لوله بیشتر بوده و در نهایت مقاومت لوله نیز بیشتر خواهد بود. این محصولات مقاومت بالایی در برابر گرما و رطوبت داشته و حدودا 20 تا 30 سال در شرایط جوی گلخانه دوام می‌آورند.

کلام آخر

هنگامی که قصد تاسیس یک گلخانه را دارید، ابتدا باید به فکر محصول با کیفیتی برای ساخت اسکلت آن باشید. نخستین ابزار برای بنا کردن سازه گلخانه، لوله گلخانه می‌باشد. لوله‌های گلخانه باید طول عمر زیادی داشته و در برابر شرایط جوی، رطوبت، فشار و آسیب فیزیکی بسیار مقاوم باشند.

علاوه بر این لوله انتخابی باید سبک بوده و و قابلیت نصب و حمل و نقل آسانی نیز داشته باشد. در این مقاله راجع به انواع لوله‌های مورد استفاده در گلخانه و مزایا و معایب هر کدام صحبت کردیم. برای خرید انواع لوله و اتصالات می‌توانید به فروشگاه اینترنتی لوله و اتصالات مراجعه کرده و بعد از مشاوره، محصول مناسبی را برای خود انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا