بهترین های کسب و کارعمومی

روش برش کاشی و سرامیک چگونه است؟

برش کاشی و سرامیک با کاتر کاشی

 1. خط کشیدر این قسمت از کار دوباره مرحله یک تکرار می شود و می توان گفت که مشترک است. با استفاده از گونیا و تنظیم کردن لبه افقی آن با لبه کاشی توسط صفحه گرانیت بر؛ خط برش کاشی و سرامیک خود را ترسیم کنید. استفاده از ابزار کاتر کاشی یک روش فوق العاده برای برشکاری در تعداد زیاد است.
 2. استفاده از کاتر کاشیگونیا را کنار بگذارید چون دیگر به آن احتیاجی ندارید. کاشی را داخل ابزار کاتر کاشی قرار دهید. کاشی را با سطح مماس کنید و مطمعن شوید دستگاه تمیز است تا زباله ای باعث برش نادرست آن نشود. خط را کاملا در زیر تیغه دستگاه تنظیم کنید.برای اطلاع از قیمت گرانیت بر لطفا کلیک کنید.
 3. برش دادن با کاتر کاشی: برای برش کاشی و سرامیک به آرامی دسته کاتر را فشار دهید تا چرخ الماسه بر روی کاشی بلغزد. فشار وارده بر روی دسته باید به صورت یکنواخت باشد وگرنه ممکن است باعث شکستن آن شود. اگر صدای خراش را از کاشی شنیدید یعنی برشکاری به درستی انجام می گیرد.
 4. دو نیم کردن کاشیبا استفاده از دسته کاتر و ضربه زدن آرام به کاشی تکه برش خورده را جدا کنید. همچنین اگر برش های حساس تری را دارید می توانید از یک قطعه چوب با ضخامت کم و مسطح در زیر قسمتی که برش می خورد، استفاده کنید تا این کار تمیز تر برای شما انجام شود.
 5. سمباده کشیدن لبه ها: همانطور که گفتیم برای صاف کردن لبه ها از یک آجر به عنوان سمباده می توانید استفاده کنید. در صورت نبودن آجر، بتن هم این کار را برای شما انجام می دهد.

 برش کاشی و سرامیک با اره مرطوب

 1. خطوط راهنمااین مرحله همانطور که گفتیم همانند توضیحات بالا انجام می گیرد که یک تفاوت را دارد. به علت استفاده از اره مرطوب و قرار گرفتن در مجاورت آب امکان باک شدن خطوط راهنما هست و برای حل این مشکل باید خطوط تیره تری را ترسیم کنید یا از خودکار استفاده کنید تا با آب از بین نرود. استفاده از اره مرطوب برای برش کاشی و سرامیک در تعداد بالا بسیار مناسب است و می تواند برش هایی در جهت افقی، عمودی یا حتی مورب ایجاد کند.
 2. تنظیم کردن اره مرطوباستفاده از اره های مرطوب با توجه به مدل آنها ممکن است کمی متفاوت باشد، پس قبل از استفاده حتما دستورالعمل آن را مطالعه کنید. اما در بیشتر این اره های باید مخزن مخصوص را با آب پر کنید. در هنگام برش از میزان آب داخل مخزن اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که به اندازه کافی پر است. همچنین وجود کثیفی در آب ممکن است هنگام برش مشکلی به وجود آورد.
 3. برش کاشی با اره مرطوبهمانطور که اشاره کردیم اره ها با هم شاید کمی متفاوت عمل کنند، پس هنگام برش طبق توضیحات محصول عمل کنید. برای داشتن برش تمیز، از فشار دادن بیش از حد به اره یا کاشی خودداری کنید. فقط کافی است کاشی را به آرامی به اره نزدیک کنید و اجازه دهید تا برش انجام شود. زمان برشکاری به آب دقت کنید تا تیغه را پوشش دهد.
 4. صیقل دادن لبه هاهر گونه ناهمواری و زبری را با آجر از بین ببرید. دقت کنید اگر قسمتی از کاشی لبه داشت، از آجر استفاده نکنید چون ممکن است باعث شکستن کاشی شود. لبه های اضافی را با یک نیپر کاشی می توانید تکه کنید.

 برش کاشی و سرامیک به صورت منحنی

 1. ترسیم خطوط منحنیبرای برش کاشی و سرامیک به صورت منحنی نیازمند شابلون خواهید بود. با استفاده از شابلون های آماده می توانید دایره یا منحنی خود را ترسیم کنید یا حتی اگر علاقه به خرید آنها ندارید از ابزار های مدوری مانند قوطی ها کمک بگیرید. سپس شروع کنید و خطوط راهنما را ترسیم کنید.
 2. برش کاشی با نیپراین ابزار با تکه کردن کاشی این امکان را می دهد که بتوانید خطوط منحنی را راحت برش بزنید. با فشار دادن دست های این ابزار و نزدیک شدن تدریجی به خط، قسمت های خط کشی شده را جدا کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که امکان صدمه دیدن به قسمت های داخلی کاشی نباشد. پس از این که برش خود را انجام دادید با یک لبه ناهموار رو به رو می شوید که با استفاده از یک آجر باید آنها را صاف کنید.

تکنیک ها و انواع برش کاشی را با استفاده از ابزار های مخصوص به شما آموزش دادیم. این آموزش در تمیزی و مرتب شدن کار شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود و نتیجه آن را می بینید. امیدوارم، این مقاله برای شما دوستان عزیز مفید بوده باشد

 با برش کاشی با سنگ فرز حرفه ای شوید.

شما می‌توانید یک دستگاه مینی فرز با قیمت مناسب و یک تیغه الماسه مخصوص برش خشک را تهیه کنید. (به طور کلی تیغه‌های گرانتر عمر بیشتری دارند). بهتر است تیغه‌ای خریداری کنید که لبه آن پیوسته بوده و تکه‌تکه نباشد تا برش هموارتر و باکیفیت‌تری داشته باشید.

 لازم است به این نکته توجه کنید که برش با تیغه الماسه مخصوص برش خشک مقدار زیادی صدا و گرد و خاک ایجاد می‌کند. به همین دلیل حتما محافظ گوش بپوشید و در فضایی با تهویه مناسب یا حتی فضای باز کار کنید. استفاده از عینک ایمنی و ماسک مخصوص گردوغبار را فراموش نکنید.

با دستگاه مینی فرز کاشی های سنگی و سرامیکی را با دقت به شکل مربع و دایره ببرید.

برش دایره ای با دستگاه مینی فرز

ممکن است لازم باشد کاشی را به خاطر کف شور حمام یا عبور لوله‌ها به شکل دایره ببرید. با روشی که در ادامه به شما آموزش می‌دهیم، می‌توانید برش های دایره‌ای مثل تصویر پایین را با دقت زیادی انجام دهید.

برش دایره‌ای، گام یک

برای برش دایره‌ای تیغه را کمی خم کنید. ابتدا روی کاشی را با تیغه الماسه ببرید تا خط اولیه برش را مشخص کنید. برای این کار دستگاه فرز را با زاویه 30 درجه خم کنید و کاشی را تا عمق 1.5 میلیمتر ببرید. (عکس پایین)

 برش دایره‌ای، گام دو

در این مرحله تیغه را 3 میلیمتر عقبتر (داخل خط برش) برده و برش را عمیقتر کنید. این کار را تکرار کنید و مرتبا تیغه را عقبتر ببرید تا جایی که کاشی را کاملا ببرید. (عکس پایین)

 برش دایره‌ای، گام سوم

لبه برش را کاملا هموار کنید. لبه‌ها را فرز و پرداخت کنید تا جایی که یک دایره بی‌نقص داشته باشید. (عکس پایین)

برش نیم دایره از کنار کاشی

با روش زیر در دو گام کاشی را به شکل یک نیم‌دایره هموار ببرید.

 برش نیم‌دایره گام اول: برش اولیه

 فرآیند برش نیم‌دایره از کناره‌های کاشی، مشابه فرآیند به کار رفته در برش دایره کامل است. ابتدا روی کاشی را تا نزدیکی خط راهنما بریده و خط برش را مشخص کنید. سپس قطعات اضافی را بریده و از کاشی جدا کنید؛ برای این کار بهتر است از برش های سطحی شروع کرده و کم‌کم آنها را عمیقتر کنید. این کار تا جایی را ادامه دهید که زوائد کاشی تا حد ممکن از قطعه جدا شوند. (عکس بالا)

برش نیم‌دایره گام دو: تکمیل برش و فرز نهایی

برش نیم‌دایره را با چندین برش شعاعی مانند پره‌های چرخ تمام کنید. در نهایت لبه‌های تیز را با تیغه الماسه پرداخت کنید. همچنین می‌توانید زوائد را به کمک انبر کاشی که وسیله‌ای شبیه انبردست است کنده و سپس لبه‌ها را فرز کنید. (عکس بالا)

تکنیکی برای برش سوراخ های کوچک

می‌توانید با برش عمیق از پشت کاشی سوراخ های کوچکی را روی آن ببرید. برای این کار از روش زیر استفاده کنید:

برش سوراخ کوچک، گام یک: برش عمیق

پشت کاشی یک دایره با قطر مطلوب بکشید. مطابق تصویر فوق محل آغاز برش را روی مرکز دایره تنظیم کنید و برش را (از پشت کاشی) شروع کنید. وقتی شیار ایجاد شده روی کاشی با لبه‌های سوراخ مطلوب تراز شد به عبارت دیگر وقتی روی کاشی به اندازه دایره مورد نظر سوراخ شد کار را متوقف کنید.

برش سوراخ کوچک، گام دو: تکرار برش عمیق

 یک دایره بزرگتر را پشت کاشی بکشید تا از آن به عنوان راهنمایی برای برش های بعدی استفاده کنید. حالا دستگاه فرز را به اندازه عرض تیغه بچرخانید و به برش تا رسیدن به خط راهنمای دوم ادامه دهید. این فرآیند را تا زمانی که برش سوراخ تمام شود، تکرار کنید. (عکس بالا)

برش مستطیلی با دستگاه مینی فرز

 می‌توانید با برش عمیق از پشت کاشی قطعه را به شکل مستطیل ببرید. برای انجام این کار از روش زیر استفاده کنید.

برش مستطیلی، مرحله اول: روی کاشی را نیم‌بر کنید.

 محل برش را در طرفین کاشی به طور دقیق مشخص کنید. سپس روی کاشی را تا عمق 1.5 میلیمتر ببرید. مراقب باشید تا جایی که ممکن است از گوشه‌ها بیرون نزنید. (عکس بالا)

برگرفته از: abrasivesworld.co.uk

دکمه بازگشت به بالا