بهترین های کسب و کارعمومی

کتراک چیست؟ نحوه استفاده از کتراک

کتراک چیست؟ | استفاده از کتراک برای تخریب، واقعا کاربردی است؟

کتراک (katrock) نام ماده‌ای تخریب کننده و غیر انفجاری است که در صنعت معدن، ساختمان سازی و کاوش های زمین شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کتراک را به وسیله ایجاد حفره در ماده مورد نظر (بتن، ساروج، سنگ و..) وارد آن می‌کنند و سپس کتراک با انبساط و اعمال فشار بسیار زیاد به محل مورد نظر آن را تخریب می‌کنند.

کتراک چیست؟

کتراک ماده‌ای غیرانفجاری با رنگی شبیه به سیمان است که به هنگام ترکیب با آب واکنش نشان می‌دهد و منبسط می‌شود، و با ایجاد نیروی کشش زیاد بدون تولید حرارت تخریبی، تخریبی شبیه به انفجار ایجاد می‌کند. کتراک به دلیل مناسب بودن قیمت، یکی از پر کاربردترین مواد شیمیایی در تخریب سنگ، ساروج، بتن، سیمان و دیگر اجسام می‌باشد.

از این ماده تخریب کننده می‌توان در هر جایی به راحتی و بدون ایجاد آلودگی صوتی استفاده کرد و با ایجاد ترک های عمیق در ساختار مورد نظر، آن‌ را به طور کامل تخریب می‌کند. این محصول ابتدا به صورت وارداتی در کشور عرضه و پس از مدتی چندین کارخانه در ایران شروع به تولید این محصول کردند، این محصول طوسی رنگ در کیسه های ۲۵ کیلویی به صورت پودری بسته بندی می‌شود.

کاربرد و مزایا تخریب کننده کتراک

دربرخی سازه ها ممکن است یا به علت تغییرات در نقشه و یا اشتباهات در بتن ریزی نیاز به تخریب این بتن ها باشد. کتراک از جمله مواد غیر منفجره شیمیایی می‌باشد که با استفاده از اعمال نیروی کشش در دیواره باعث شکست سنگ یا بتن می‌گردد و می‌توانید برای تخریب بتن ریزی های اشتباه از آن استفاده کنید. این ماده تخریبی کاملا بدون صدا و بی خطر است، که برخلاف مواد منفجره دیگر در حین انجام عملیات تخریب، هیچ گونه صدا، موج انفجار، زمین لرزه، دود و گرد و غبار ایجاد نمی‌کند و تنها با ایجاد ترک سبب خرد شدن سنگ و جدا شدن سنگ یا بتن می‌شود. از این ماده تخریب کننده معمولا در:

 • استخراج معادن سنگ.
 • تخریب صخره های سنگی و احجام بتنی.
 • حفاری و احداث تونل ها.
 • تخریب بتن های مسلح و غیر مسلح (مانند دیوار ها، فوانداسیون و…) استفاده می‌شود.

احتمالا تا به اینجا دلایل محبوبیت کتراک را تا حدودی متوجه شدین؛ اما بیاین تعدادی از مهم ترین آنها را به اختصار لیست کنیم.

 • ایمنی بالا.
 • بدون صدا و حرارت بودن.
 • سهولت استفاده برای افراد غیر متخصص.
 • سازگاری با محیط زیست.
 • قابل استفاده در مناطق مسکونی.

نحوه استفاده کتراک

استفاده از این محصول بسیار آسان است و نیاز به فرد متخصص ندارد، بنابراین خرید آن مقرون به صرفه تر از دیگر روش های تخریب بتن است. برای استفاده از کتراک، آن را به نسبت ۳ به ۱ لیتر آب مخلوط کرده و کامل هم زده شود تا مخلوطی یکدست به وجود بیاد.

 • نسبت اختلاط با آب حدود ۳ کیلوگرم به ۱ لیتر می‌باشد.
 • اختلاط می‌بایست در ظروف پلاستیکی تمیز صورت گیرد.
 • آب مورد نظر بایستی آب معمولی باشد.
 • درجه حرارت آب برای اختلاط می‌بایست بین ۷ تا ۳۵ درجه سانتی گراد باشد.
 • پس از ریختن ملات تخریب کننده درون سوراخ ها با سیم یا جسمی نازک درون سوراخ ها را چندین بار بزنید تا مطئمن شوید که هوا در کف سوراخ حبس نشده است.
 • بلافاصله مخلوط درست شده را به مقدار معین تا ۹۵% ارتفاع چال پر کنید، سپس سر چال ها را با گوه چوبی ببندید و خوب بکوبید.(دلیل این‌کار برای جلوگیری از پاشیده شدن کتراک به بیرون از سوراخ می باشد و اینکار تاثیری در عملکرد آن نخواهد گذاشت)

برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، عملیات تخریب را در اوایل روز که سنگ یا محل مورد نظر در اثر تابش آفتاب گرم نشده انجام دهید. بعد از ریختن ملات و ته نشین شدن آن پس از نیم ساعت فعل و انفعالات شروع می‌شود، ولی کل فرآیند بسته به سختی محل ۱ تا ۲ ساعت زمان نیاز دارد.

نکات ایمنی مهم در رابطه با کتراک

به دلیل شیمیایی بودن این ترکیب، هنگام کار با پودر و ملات سازی حتما از عینک و دستکش استفاده کنید و همینطور به هیچ وجه دست‌های خود را به چشم هایتان نزنید، در صورت تماس کتراک خشک یا ملات آن با پوست محل را با فراوان شستشو داده و به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید هنگام مخلوط شدن با آب، گاز سمی از خود خارج می‌کند که می‌تواند باعث تنگی نفس شود بنابراین بهتر است پس از ملات ریزی از محل دور شوید.

دستورالعمل استفاده از کتراک

قبل از هر چیز به آماده سازی این ماده می پردازیم. برای آماده کردن کتراک، لازم است آن را به نسبت سه به یک با آب ترکیب کنید. به این معنا که به ازای سه سهم کتراک، یک سهم آب استفاده کرده و این دو ماده را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید. در ادامه بررسی دستورالعمل استفاده از کتراک باید گفت که چال هایی در سنگ یا ساروج ایجاد می شود که این ترکیب درون آن ریخته خواهد شد.

فاصله بین چال ها و ارتفاع آنها بستگی مستقیمی به جنس سنگ و میزان سختی آن دارد. برای سنگ های سفت و سخت فاصله بین چال ها باید بین 10 تا 20 سانتی متر باشد. این در حالی است که برای سنگ های نرم تر می توان این فاصله را تا 40 سانتی متر هم افزایش داد. زمانی که مایع کتراک را در این چاله ها ریختیم با بهره گیری از سربندهای چال، روی آنها را می بندیم تا مایع به بیرون سرایت نکند. در این قسمت باید به کتراک زمان داد تا به خوبی عمل کرده و باعث شکسته و منهدم شدن ساروج و سنگ شود. مدت زمان اثرگذاری کتراک با توجه به سفتی سنگ متفاوت است. اما با اثرگذاری شاهد ایجاد ترک هایی در سطح سنگ خواهیم بود که حاکی از موثر واقع شدن کتراک می باشد.

بهترین نوع کتراک

سنگ و ساروج به قدری محکم است که برای خرد کردن آنها به کتراک که ترکیبی از اسیدهای قوی است، نیاز پیدا می شود. برای اثر بخشی هر چه بیش تر این ماده لازم است تا از بهترین نوع کتراک بهره گرفته شود. کیفیت بالای کتراک، نه تنها می تواند زمان اثربخشی آن را کوتاه تر کند، بلکه در خروجی نهایی هم موثر بوده و تخریب بیش تری را به دنبال خواهد داشت.

باید اشاره کرد که این تخریب کاملا بی سر و صدا و بدون انفجار و خطر می باشد. اگر به دنبال تهیه بهترین نوع کتراک هستید، پیشنهاد ما به شما خرید این محصول از سبزگستر رایان صبا می باشد. سبزگستر رایان صبا عرضه کننده کتراک ارزان قیمت و با کیفیت می باشد که توانسته در طول مدت فعالیت خود، رضایت مصرف کنندگان را به همراه داشته باشد. این مجموعه فروش، اولویت خود را کیفیت بالای محصولات قرار داده و به همین دلیل می توان آن را عرضه کننده بهترین نوع کتراک در بازار دانست.

قیمت هر کیلو کتراک

برای اطلاع از قیمت هر کیلو کتراک، می توانید با کارشناسان بازرگانی این مرکز تماس حاصل کرده و ضمن اینکه مشاوره های رایگان محصولی دریافت خواهید کرد، از قیمت محصول هم مطلع شوید. قیمت هر کیلو کتراک در مجموعه سبزگستر رایان صبا، به نسبت سایر عرضه کننده های این محصول، پایین تر می باشد.

علت این مساله فروش مستقیم محصولات در این مجموعه می باشد که باعث شده با حذف واسطه ها، قیمت تمام شده کتراک و کلیه محصولات شیمیایی دیگر، برای مصرف کننده به صرفه باشد. در کنار قیمت ارزان کتراک، شما محصولی با کیفیت بالا دریافت می کنید و این همان هدفی است که مصرف کننده به هنگام خرید یک محصول در نظر دارد.

منبع: dexpan

دکمه بازگشت به بالا