بهترین های کسب و کارسلامت و تندرستی

سیستم تهویه دوال چیست؟ آشنایی با کاربرد Dual zone در تهویه خودرو

کولر دوال ماشین یعنی چی؟ سیستم تهویه دوال خودرو، یکی از جذاب‌ترین انواع کولرهای خودرو است که اختلاف سلیقه‌ها در کابین را پوشش داده و مانع بالا گرفتن ماجرای گرمادوستی یا سرمادوستی می‌شود! احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که حین قرار داشتن در خودرو، اختلاف نظری با سایر سرنشینان در خصوص سرما یا گرما داشته باشید. برخی مایل به استفاده از کولر هستند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند باد گرمی را روی صورت خود احساس کنند. در این شرایط کولر دوال خودرو یا همان تهویه دوگانه، چاره ساز خواهد بود.

سیستم تهویه دوال در بیشتر خودروهای پیشرفته تعبیه شده و از امکانات پیشرفته رفاهی به حساب می‌آید. این نوع کولر بیشتر برای فصولی از سال چون بهار و پاییز که هوا را می‌توان نیمه سرد و نیمه گرم یافت، مناسب خواهد بود. در این مواقع ممکن است افراد احساسات متفاوتی در خصوص دمای داخل کابین خودرو داشته و نیاز آن‌ها به باد سرد یا گرم، متفاوت باشد. جهت آشنایی بیشتر با سیستم تهویه دوال خودروهای لوکس تا انتهای این مقاله با تهویه نظری همراه باشید.

سیستم تهویه دوال یا دوگانه چیست؟

سیستم تهویه دوال خودرو، سیستم تهویه ای است که توانایی تفکیک بادهای خروجی را داشته و سرنشینان خودرو می توانند در آن واحد دو نوع باد سرد و گرم را از آن دریافت نمایند. به عبارت ساده تر توسط این کولر یا تهویه دوگانه راننده از خنکای باد سرد کولر لذت می برد و سرنشین کناری به صورت مجزا باد گرم را احساس می کند. در ضمن تنظیم درجه دما هم امکان پذیر بوده و فن ها هم به طور جداگانه فعال هستند.

اصلی ترین مزیت استفاده از این کولر، تفکیک دما سازی و پمپاژ باد به فضای داخل کابین خودرو می باشد. این سیستم های تهویه دوگانه کیفیت بالایی هم دارند و علیرغم عملکرد پیچیده ای که دارند دارای عمر قابل توجهی هم هستند. این نوع سیستم تهویه اتومات خودرو در اکثر خودروهای لوکس بخصوص خودروهای ژاپنی دیده می شود. ضمنا می توانید آن را به عنوان یک آپشن اضافی برای خودروی خریداری شده از کارخانه سفارش دهید و طبیعتا هزینه ای بیشتری را پرداخت کنید.

مزیت سیستم تهویه دوال خودرو خارجی

گرچه این سیستم های تهویه ای سازوکار و عملکردی پیشرفته دارند، اما از سطح کیفی بسیار بالایی برخوردار هستند.وجود سیستم پیشرفته، قطعات کارآمد و استفاده از عملکردی هوشمند در این نوع کولرها سبب می شود دوام و طول عمر آن ها بالا باشد.این نوع کولرها می توانند دما سازی را به شکل کاملا مجزا انجام داده و جریان های هوای مطبوع را با توجه به خواست و دلخواه سرنشینان در داخل کابین خودرو به صورت متوازن توزیع نمایند.

معایب سیستم تهویه دوال ماشین پرشیا

  1. قیمت سیستم های این کولر نسبت به کولر معمولی خودروها که به آن ها عادت دیرینه ای داریم بالاتر بوده با این وجود خودروهای مجهز به سیستم تهویه دوگانه قیمت بیشتری دارند و اگر بخواهید کولر معمولی خودروی خود را با یک این کولر تعویض کنید هزینه زیادی را متحمل خواهید شد.
  2. تنظیمات این کولر حساس و پیچیده بوده به نحوی که تنظیم رسیدن باد مجزا با دمای متفاوت به سرنشینان فرآیند پیچیده ای دارد. حداقل در چند دفعه اول این کار به سختی انجام می شود و امیدواریم که بتوانید از پس آن به سادگی برآیید. دقت کنید که در این حالت معمولا تنظیم دریچه ها به جهتی که هوا جریان کلی داشته باشد موضوعیت نداشته و هر سرنشین باید دریچه را به سمت خود چرخانده تا هوای گرم و سرد جداگانه پمپاژ شود.
  3. سیستم تهویه دوگانه یا کولر دوال شبیه کولرهای معمولی است که در خودروها دیده می شود و به استفاده از کولر خودرو عادت داریم به همین خاطر می دانیم که به سرویس های دوره ای و آماده سازی فصلی احتیاج دارند. برای بهره وری کامل از این کولرهای چندگانه ضرورت دارد قبل از شروع فصل گرم یا سرد سال توسط تعمیرکار سرویس لازم و سرویس کولر خودرو انجام شود تا رفع نواقص احتمالی شود.

دیگر مدل های سیستم تهویه چندگانه پارس

جالب است بدانید که ماجرای سیستم‌های تهویه پیشرفته و مدافع سلایق گوناگون، فقط در کولرهای دوال خودرو، ختم نمی‌شود؛ بلکه انواع کولرها یا سیستم‌های تهویه سه گانه و چهارگانه را نیز داریم.

سیستم تهویه سه گانه خودرو 206

سیستم تهویه یا کولر سه گانه خودرو، تنظیم انواع دمای باد برای دو سرنشین جلو و سرنشین‌های عقب ماشین را داراست. این نوع سیستم تهویه در خودروهای بزرگ‌تر به ویژه SUV ها، کاربرد دارد. کنترل هوای اتوماتیک در سه منطقه، سبب می‌شود تا سفرهای خانوادگی با لذت بیشتری همراه شده و همه سرنشینان خودرو، رضایت داشته باشند. تهویه سه گانه خودرو می تواند بادرسانی به سرنشینان را در سه گونه مختلف و در سه جهت متفاوت انجام دهد.

سیستم تهویه چهارگانه خودرو 405

در سیستم تهویه چهارگانه خودرو، دو سرنشین جلو و هر یک از سرنشینان صندلی‌های عقب، می‌توانند تنظیم باد در دمای متفاوتی داشته باشند. این سیستم پیشرفته می‌تواند در زمان واحد برای هر یک از سرنشینان خودرو، دمای متفاوتی تولید کرده و بادهای کاملا متضادی به فضای بیرونی پمپاژ کند.

استعلام قیمت سیستم تهویه دوال از تهویه نظری

تهویه نظری، تولید کننده انواع کانال سازی و دریچه هوا شامل تولید انواع دریچه بازدید کولر، دریچه توزیع هوا، دریچه های کنترل و هدایت هوا، کانال سازی (کانال سازی)، دریچه زیر فن کویل، دریچه خورشیدی، دمپر کانال موتوری، جت نازل، دمپر ضد آتش فیوزی، دریچه ضد انفجار، دمپر کانالی صنعتی، دریچه سقفی گرد تخت آلومینیومی، دریچه هوای رفت اتاق عمل، دریچه کولری، دریچه تایل آرمسترانگ، لوور پادری، دریچه هوا (باران گیر), دریچه خطی، کلاهک دودکش، هود صنعتی، کانال سازی صنعتی , دريچه بازديد تاسیسات، دریچه سقفی چهارگوش كلاف دور باز آلومینیومی است. با برقراری ارتباط امکان بهره مندی از مشاوره رایگان و تهیه بهترین نوع سیستم تهویه دوال را خواهید داشت.

دکمه بازگشت به بالا