بهترین های کسب و کارعمومی

بنر فلکسی یا تابلو فلکسی چیست ؟

تاریخچه تابلو فلکس فیس در ایران

تابلو فلکس فیس تقریبا از سال ۱۳۷۵ شمسی وارد بازار ایــران شد و در آن زمان نسبت به دیگر تابلو های تبلیغاتی به خاطر تنوع جلوه های بصری و نور پردازی بسیار مورد توجه قرار گرفته بود و در جایگاه بسیار خوبی قرار داشت. طرح های تابلو فلکس اوایل توسط استیکر ( Sticker ) یا برچسب در رنگ های گوناگون بر روی متریال فلکسی یا هنگام چاپ جعبه پیتزا چسبانده می شد.

و به این ترتیب که پس از برش استیکر به شکل های مختلف، با کمی نمدار کردن متریال فلکسی (بوسیله محلول آب و مایع ظرفشویی) ، استیکر ها را روی آن چسبیده میشد و بعلت نمدار بودن فلکس، استیکر ها براحتی بروی فلکسی قادر به جابجایی می بودند و در نهایت پس از مشخص شدن مکان دقیق استیکر، بوسیله کاردک پلاستیکی ،هوا و نم زیر استیکر خارج می شد و استیکر بخوبی روی فلکس می چسبید.

قطعـاً در آن زمان بدست آوردن هارمونی مناسب برای طرح تابلو فلکس و پیاده سازی لوگو ها و علائم تجاری خاص بـا استیکر، کاری سخت، دشوار و هنری محسوب می شد. پس از آن، روش ساخت تابلو فلکسی بوسیله استیکر، با آمدن چاپگر های فلکس منسوخ شد و تصاویر واقعی و چاپ شده جایگزین طرح های اسـتـیـکـری قبلی خود شدند.

تابلو فلکسی ( فلکسی نوع مواد ( متـریال ) تابلوهای فلکس می باشد ) بسیار پر کاربرد و مقرون به صرفه می باشد چون علاوه بر نورانی بودن این تابلو ها، تابلو های فلکسی رویه فلکس آن براحتی قابل تعویض می باشد. می توان از این ویژگی جهت تغییر طرح تابلو های فلکس پس از چندین سال استفاده نمود و با این ایده هر چند سال با هزینه ای کم و مناسب طرح تابلو های فلکسی فیس را بروز کرد.

همینطور باید بگیم که طبیعتا تابلو های فلکسی مانند همه تابلو ها نیاز به سرویس سالیانه خواهند داشت. برای مثال تجهیزات روشنایی و سرویس مهتابی ها  تابلو فلکسی که حتماً و حتما باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا زمانی که برای خود تابلو تبلیغاتی استفاده می کنیم؛ ما در زیبا سازی شهر نقش موثری ایفا می کنیم. همینطور از تابلو فلکسی می توان به عنوان تابلو  تبلیغات محیطی ، تـابـلـو مغـازه و شرکت ها ، سر درب ، تابلو فروشگاه ها و در برخی بیلبورد ها استفاده نمود.

جهت تماشای تصاویر جعبه پیتزا پینترست و ویدئو جعبه پیتزا یوتیوب به سایت ایرانیان پک مراجعه نمایید.

انواع تابلو فلکسی فیس

  • تابلو ‌فلکسی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:
  • به صورت بدون روشنایی و تک فریم
  • با روشنایی مهتابی داخلی
  • با روشنایی پروژکتور از بیرون
  • بدون روشنایی با فریم دوبل
  • با روشنایی SMD داخلی

تفاوت فلکسی و بنر

یکی از تفاوت های اصلی بنر و تابلو فلکس ، توانایی عبور نور از جنس فلکس می باشد که بنر به لحاظ ساختار جنس خود دارای این خصوصیت نیست. در نتیجه برای تابلوهایی که نیازی به نوربکلایت ( نور از پشت )  ندارند, بنر انتخاب مناسب تری خواهد بود و به واسطه پرژکتور میتوان نور مورد نیاز بنر را محیـا کرد.

دستگاه چاپ هم در بالا بودن كيفيت چاپ نقش بسیار مهمی دارد ، اینطور كه اگر شما برای چاپ خود از بنر کشور كُره ای استفاده كنيد ولی دستگاهی كه با آن چاپ مي كنيد دارای كيفيتی پايين برای چاپ باشد ، كار شما از كيفيت بالايی برخوردار نخواهد بود. شما باید در نظر داشته باشید که فلکسی معمولا کمی تیره تر از بنر چاپ می شود ، و دلیلش هم به خاطر وجود لامپ مهتابی درون تابلو است ، چنان چه فلکسی مانند بنر چاپ شود در طول شب که مهتابی داخل تابلو روشن می شود کار چاپ شده شما تا حد زیادی بی رنگ و رو و بی حال خواهد شد.

مشخصات تابلو فلکسی

کـشورهای تولیـد کننده مواد ( متریـال ) فلکس یا فلکسی (Flex – FLEXI) ؛ کشورهای چـیـن و کره می باشند.

از بهترین انواع روکش تابلو فلکس نوع کره ای آن می باشد. انواع چينی فلکسی ها معمولا ۱۸ اُنس و نوع كُره ای آن معمولا ۲۰ اُنس مي باشد ، در اصل متريال فلكسی به جنسی اطلاق می شود كه نــور را از خود عبور می دهد در صورتی كه بنر قابلیت عبور نور را ندارد و معمولا نور از جلو بوسیله پرژکتـور به آن تـابیده مي شود. یکی دیگر از مزایای تابلو های فلکسی مقاومت در برابر نور آفتاب و گرمای شدید می باشد که همین ویزگی باعث شده تابلو فلکس در تمام مناطق و شرایط جوی مورد استفاده قرار بگیرد و محبوب باشد.

ساخت تابلو فلکسی

برای تامین روشنایی تابلو فلکسی از لامپ های فلوروسنت ( مهتابی ) استفاده می گردد و گزینه بسیار مناسبی برای جای گزینی تابلوهای نوع قاب پلاستیک می باشد. روکش تابلو فلکس را غالباً به سه طریق پرچــی و سپــری و لــولائی بر روی تابلو نصب می نمایند. نور استاندارد و مناسب برای پشت تابلو فلکس برای هر ۳۰ و ۳۵ سانتیمتر 1 عدد لامپ مهتابی است. ارتفاع یک مهتابی بـزرگ ۱۲۰ سانتیمتر و یک مهتابی کوچک ۶۰ سانـتیـ متر می باشد. البته برای کاهش هزینه ساخت و انرژی می توان از پرژکتور ال ای دی (نور پردازی از جلو) یا ال ای دی‌های لقمه ای برای کاهش انرژی نیز استفاده کرد.

مراحل ساخت تابلو فلکسی

به صورت کلی  تابلو فلکسی به ۴ صورت ساخته می شوند :

  1. طراحی تابلو که توسط طراحان گرافیکی و بیشتر توسط نرم افزار صورت می گیرد.
  2. چاپ طرح بر روی متریال فلکسی که توسط دستگاه‌های چاپ out door صورت می گیرد.
  3. درست کردن قاب پروفیلی که فلکسی بر روی آن نصب می گردد.
  4. مرحله نور پردازی : به سه صورت نصب مهتابی بروی ورقهای گالوانیزه که اصطلاحا سینی مهتابی می گویند و بصورت کشوئی در قاب پروفیلی قرار میگیرد یا نصب پرژکتور بر روی کار یا نصب ال ای دی در پشت کار صورت می گیرد. در صورتی که نور پردازی از روی فلکسی صورت گیرد، می توان عمق تابلو را به ۳ یا ۷ سانتی متر کم کرد و هم میتوان به جای فلکس از بنر با انس بالا (۱۳ انس)استفاده کرد.

تفاوت ماهیت و ساختار بنر و تابلو فلکسی

اگر قصد خرید بنر و یا خرید تابلو فلکسی را دارید، باید به این مسئله توجه داشته باشید که این دو نوع شیوه تبلیغ با یکدیگر تفاوت های اساسی داشته و هر یک دارای ماهیت و ساختار جداگانه هستند. در راستای بررسی این موضوع باید گفت که بنرها یکی از ابزارهای تبلیغاتی هستند که برای تبلیغات گسترده و خیابانی از آن ها استفاده می شود. نکته مهمی که باید بدانید این است که در بنرها از طرح های گرافیکی، تصاویر، متن، اشعار و… استفاده می شود. امروزه بنرهای تبلیغاتی در مدل های مختلفی به چاپ رسیده و می توان پس از خرید بنر، اقدام به نصب آن ها در محیط های گوناگونی کرد.

از سوی دیگر اما اگر بخواهیم در رابطه با تابلو فلکسی توضیحات کاملی را به شما ارائه داده و در رابطه با چاپ فلکسی صحبت کنیم باید گفت که تابلو فلکسی یکی از ابزارهای چاپی است که از آن ها برای سر در مغازه ها، فروشگاه ها و یا تابلوهای تبلیغاتی بزرگ استفاده شده و شما می‌توانید با کمک آن‌ها اقدام به تبلیغ کنید.

موضوع بسیار مهمی که در رابطه با ماهیت تابلو فلکسی باید به آن توجه داشته باشید این است که این دسته از محصولات به نسبت بنرها مقاومت بسیار زیادی در برابر شرایط محیطی نظیر باد و باران دارند. همچنین تابلوهای فلکسی در سه نوع مختلف طراحی و تولید می شوند که مهم ترین آن ها شامل تابلو نور از پشت، تابلو نور از جلو و تابلو بدون نور است که از این تابلوها برای شرایط خاصی استفاده می شود و با توجه به اهداف تبلیغاتی که وجود دارد می توان اقدام به خرید تابلو فلکسی مناسب کرد.

از طرفی تراکم بافت در یک متر مربع تابلو فلکسی اهمیت بسیار زیادی دارد و امروزه شاهد به وجود آمدن تابلو فلکسی با تراکم های مختلف هستیم. هرچه تراکم بالاتر باشد کیفیت این سطح از محصولات بالاتر بوده و می‌توان با خیال آسوده پس از سفارش چاپ تابلو فلکسی به مدت طولانی از آن استفاده کرد.

تفاوت بنر و فلکسی از منظر کاربرد

اگر بخواهیم نگاهی به کاربرد بنر و کاربرد تابلو فلکسی انداخته و در رابطه با آن صحبت کنیم باید گفت که از بنر ها برای تبلیغات محیطی و خیابانی استفاده می شود. امروزه کمپانی ها و شرکت های بزرگ با چاپ بنر های تبلیغاتی تلاش می کنند تا افرادی که در محیط های بیرونی در حال رفت و آمد هستند را با کسب و کار خود آشنا کرده و اطلاعات کافی در رابطه با کسب و کار خود و محصولات شان را به آن ها ارائه دهند.

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که بنرها مراحل چاپ و انتشار بسیار سریعی دارند و در واقع یکی دیگر از مهم ترین تفاوت هایی که بین بنر و تابلو فلکسی وجود دارد، در همین سرعت بالای انتشار و چاپ است. همچنین شما می توانید به راحتی آن ها را در معرض دید عموم قرار داده و مراحل بازاریابی خود را پیگیری کنید.

از سوی دیگر اما تابلو فلکسی به نحوی است که به عنوان تابلوی نورانی که در شب، روشن می شود از آن یاد می شود. این شیوه تبلیغات معمولاً در محل عبور عابران، فروشگاه‌ها، سر در مغازه‌ها و حتی بیلبوردها کاربرد داشته و شاهد استفاده از این تابلوها در بخش‌های خاصی هستیم. همچنین باید به این مسئله توجه داشته باشید که امروزه تابلو فلکسی در ابعاد گوناگونی چاپ شده و شما می‌توانید متناسب با نیاز خود تابلو فلکسی با تراکم مناسب را سفارش داده و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید.

بررسی بنر و تابلو فلکسی از نظر هزینه

افرادی که قصد چاپ بنر و یا چاپ تابلو فلکسی را دارند، یکی از سوالات بسیار مهمی که همواره مطرح می کنند این است که قیمت بنر و قیمت تابلو فلکسی چقدر است و کدام یک از این دو روش تبلیغات مقرون به صرفه تر و ارزان تر هست؟ در راستای بررسی مسئله باید گفت که اگر بخواهیم قیمت بنر و تابلو فلکسی را با یکدیگر مقایسه کنیم باید گفت که تفاوت قیمتی چندانی بین این دو وجود ندارد و هر دو آن ها جز روش های مناسب و مقرون به صرفه هستند.

همین مسئله باعث شده تا افراد متناسب با نیاز خود به سراغ چاپ بنر و چاپ تابلو فلکسی رفته و متناسب با نیاز خود اقدام به سفارش این دسته از محصولات کنند. البته این که شما بنر و یا تابلو فلکسی خود را در چه ابعادی نیاز دارید، پارامتر مهمی است که بر روی قیمت تاثیر می گذارد چرا که هر چه ابعاد این دسته از محصولات افزایش پیدا کند، به تبع آن نیز قیمت چاپ آن ها بالاتر خواهد رفت.

مزایای چاپ بنر

افرادی قصد چاپ بنر را دارند باید به این مسئله بسیار مهم توجه داشته باشند که چاپ بنر می‌تواند مزایای مختلفی را برای شما به همراه داشته باشد. اولین مسئله به صرفه بودن و ارزان قیمت بودن این روش تبلیغاتی است. همچنین چاپ بنر به شما کمک می کند تا مشتریان بیشتری پیدا کرده و آمار فروش بیشتری را تجربه کنید. دید بنرها برای کاربران بیشتر بوده و همچنین امکان چاپ فوری آن ها در سایزها مختلف وجود دارد. امکان گسترش آن در ابعاد بزرگ، وزن پایین و متنوع بودن نیز از مهم ترین مزایای چاپ بنر به حساب می آید که این ویژگی ها باعث شده تا افراد بسیار زیادی برای تبلیغات خود به سراغ این روش بروند.

معایب چاپ بنر

اگر بخواهیم شما را با معایب چاپ بنر آشنا کنیم باید به این مسئله توجه داشته باشید که مهم ترین عیبی که انجام فرآیند چاپ بنر دارد غیر قابل بازیافت بودن این دسته از محصولات است.  در واقع بنری که چاپ شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد، به هیچ عنوان قابل بازیافت نبوده و این مسئله می‌تواند شما را با مشکل مواجه کند. در همین راستا پیشنهاد ما این است که حتماً دید کافی در رابطه با این عیب چاپ بنر داشته باشید و سپس اقدام به خرید آن کنید.

مزایا چاپ تابلو فلکسی

از سوی دیگر اگر بخواهیم نگاهی به مزایای چاپ تابلو فلکسی انداخته و در رابطه با آن صحبت کنیم باید گفت که این دسته از روش‌های تبلیغاتی نیز مقرون به صرفه بوده و امکان چاپ آن در اندازه های مختلف وجود دارد. همچنین این دسته از محصولات قابلیت گسترش در ابعاد بزرگ را نیز دارند. سبک بودن، انعطاف پذیر بودن، امکان دیده شدن از فواصل دور از دیگر مزایای این دسته از محصولات هستند.

از سوی دیگر باید به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که تابلو فلکسی ها از نظر ابعاد و تراکم متنوع بوده و امکان نورپردازی خاص و جلوه های بصری برای آن ها وجود دارد. همچنین شما می توانید اقدام به چاپ واضح و با کیفیت تبلیغات خود در این روش کرده و مشتریان بیشتری را جذب خود کنید.

معایب تابلو فلکسی

به طور کلی تابلو فلکسی ها معایب بزرگی ندارند، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر اقدام به خرید تابلو فلکسی خاصی کنید که نیاز به نور پردازی داشته باشد، این دسته از محصولات در شرایط محیطی تاریک جلوه بیشتری دارند و در واقع در طول روز تفاوت بسیار زیادی بین یک تابلو فلکسی و دیگر روش های تبلیغاتی مشابه وجود ندارد. به همین دلیل معمولاً از این دسته از محصولات در محیط هایی استفاده می شود که فضای تاریکی دارند و در هنگام شب با روشن کردن چراغ از این شیوه تبلیغاتی استفاده می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا